Juraj Jakubisko, słynny słowacki reżyser, nie żyje. Zmarł w nocy z piątku na sobotę w wieku 84 lat. "Będzie nam brakowało jego magicznego świata" - napisała w pożegnaniu prezydent Słowacji Zuzana Czaputova.
Reżyser Juraj Jakubisko zmarł w szpitalu w Pradze w nocy z piątku na sobotę. W stolicy Czech mieszkał z rodziną od 1993 roku. Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova, informując w mediach społecznościowych o śmierci artysty, napisała, że "jego wyjątkowy filmowy styl wprowadził Słowację do wielkiego świata filmowego".
W maju 2012 roku lekarze w Czechach przeszczepili mu serce, miał wtedy 74 lata i był w tamtym czasie najstarszym europejskim pacjentem, który przeszedł taką transplantację.
"Będzie nam brakowało jego magicznego świata"
"Słowacki Fellini, jak go często nazywano, kochał wolność i fantazję, zostawiał im miejsce w swoich filmach. Filmy 'Siedzę na gałęzi i mam się dobrze', 'Tysiącletnia pszczoła', 'Do zobaczenia w piekle, przyjaciele' i 'Niejasne wieści o końcu świata' stały się częścią naszego dziedzictwa kulturowego. Bajka 'Perinbaba' nam, jeszcze jako dzieciom, pomogła odkryć magię zwykłych rzeczy" - wspominała prezydent Zuzana Czaputova.
"Składam szczere kondolencje rodzinie, przyjaciołom i wszystkim współpracownikom Juraja Jakubiska. Będzie nam brakowało jego magicznego świata" - napisała prezydent Słowacji.
Juraj Jakubisko - kim był
Juraj Jakubisko urodził się 30 kwietnia 1938 roku w miejscowości Kojšov na wschodzie Słowacji. W 1957 ukończył studium fotografii w Liceum Artystyczno-Przemysłowym w Bratysławie, a w latach 1959-1966 studiował na Wydziale Filmu i Telewizji Akademii Sztuk Scenicznych (FAMU) w Pradze.
Jakubisko za swoją twórczość zebrał wiele nagród, w tym nagrodę krytyków dla najlepszego czechosłowackiego filmu 1967 roku. W czerwcu 2002 roku został wyróżniony Złotą Kamerą, przyznawaną osobistościom kinematografii krajowej i zagranicznej za wkład w rozwój sztuki filmowej na Festiwalu Art Film w Trenczyńskich Cieplicach. W 2003 roku otrzymał Krzyż Pribina II klasy - najwyższe odznaczenie państwowe w dziedzinie kinematografii słowackiej. W 2016 roku przyznano mu nagrodę Słońce w sieci za wyjątkowy wkład w słowacką kinematografię.
Jego filmy były doceniane na Grand Prix Unicef, Międzynarodowych Festiwalach Filmowych w Moskwie i Karlowych Warach. W 2003 roku za wieloletni wkład artystyczny w czeskie kino otrzymał Czeskiego Lwa - doroczną nagrodę Czeskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej. Czeskiego Lwa otrzymał także w 2008 roku za film Batory.
W 2009 roku otrzymał nagrodę Elsy Morante dla reżysera zagranicznego. W 2016 roku prezydent Czech Milosz Zeman odznaczył go medalem za zasługi I stopnia w dziedzinie sztuki.
Źródło: tvn24.pl, dennikn.sk, sme.sk