Jarmo Jaaskelainen, fiński reżyser i producent filmowy, który tworzył między innymi filmy dokumentalne o Polsce lat 70. i 80., zmarł 2 stycznia w wieku 84 lat. Filmowiec miał odebrać w maju Smoka Smoków - nagrodę rady programowej Krakowskiej Fundacji Filmowej za wybitny wkład w rozwój światowej kinematografii.
Informację o śmierci fińskiego filmowca Jarmo Jaaskelainena przekazało we wtorek biuro prasowe Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Jaaskelainen miał być jedną z głównych gwiazd nadchodzącej 62. edycji krakowskiego wydarzenia.
"Każdego roku rozpoczynamy publikowanie informacji na temat programu nadchodzącej edycji festiwalu od ujawnienia laureata najcenniejszej statuetki – Smoka Smoków przyznawanej przez Radę Programową Krakowskiej Fundacji Filmowej za wybitny wkład w rozwój światowej kinematografii" – napisano w komunikacie biura prasowego Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Rada programowa Krakowskiej Fundacji Filmowej - organizatora festiwalu - 2 grudnia zdecydowała o przyznaniu swojej honorowej nagrody za wkład w rozwój światowego kina dokumentalnego właśnie Jaaskelainenowi. "Jesteśmy wstrząśnięci informacją o śmierci naszego laureata, który dwa tygodnie temu potwierdził przyjazd do Krakowa, bardzo się cieszył na wizytę w Polsce i spotkanie z przyjaciółmi, a także młodymi widzami, którzy do tej pory nie mieli okazji zapoznać się z jego filmami" – powiedział dyrektor festiwalu Krzysztof Gierat, cytowany w komunikacie.
Jarmo Jaaskelainen - wybitny dokumentalista
Jarmo Jaaskelainen urodził się w Wyborgu 2 sierpnia 1937 roku. Był absolwentem między innymi łódzkiej filmówki. Reżyserował filmy dokumentalne i fabularne, był także producentem. Pracował również jako dziennikarz, współpracował między innymi z fińską redakcją BBC. Znał język polski i interesował się historią Polski, w której spędził część życia.
Współpracował z polskimi operatorami, a dla fińskiej telewizji nakręcił wiele dokumentów o Polsce lat 70. i 80.: "Gdzie śpiewał słowik" (1975), "Śmierć studenta" (1977), "Miejsce załadunku” (1987) czy "Msza za Ojczyznę" (1984).
Interesował go także temat Holokaustu ("Choroba głodowa", "Lastauspaikka, Umschlagplatz", "Bohaterowie i męczennicy"). Wśród jego nowszych filmów są "Mały cud opery" (1996), "Pontikkapitaja" (2006), "Zwycięzcy i zwyciężeni" (2011). Jaaskelainen był wielokrotnie nagradzany, także w Polsce, za swoją twórczość. Otrzymał m.in. medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: archiwum rodzinne/Krakowski Festiwal Filmowy