Jane Birkin nie żyje - poinformowały w niedzielę francuskie media, cytowane przez agencję Reutera. Brytyjska aktorka i piosenkarka, od dekad mieszkająca i pracująca we Francji, została znaleziona martwa w swoim domu w Paryżu - podały gazeta "Le Parisien" i telewizja BFM, powołując się na osoby bliskie artystce. Jane Birkin miała 76 lat.
Agencja Reutera przypomniała, że międzynarodową sławę przyniósł Jane Birkin przepojony erotyzmem przebój "Je t'aime... moi non plus" z 1969 roku, który wykonywała wspólnie ze swoim kochankiem, francuskim piosenkarzem i autorem tekstów Serge'em Gainsbourg (zmarł w 1991 roku). Piosenka, będąca muzyczną ilustracją aktu seksualnego, została zakazana w wielu krajach, co tylko przydało sławy obojgu artystom. Birkin i Gainsbourg stali się jedną z najsłynniejszych par Paryża, wzbudzającą kontrowersje i oskarżaną o obrazę przyzwoitości. Kolorowa prasa prześcigała się w doniesieniach o kolejnych wypadach pary do paryskich klubów nocnych.
Choć związek rozpadł się w latach 80., Birkin i Gainsbourg nie przestali współpracować na polu muzycznym. Pieśniarz pisał utwory na kolejne albumy angielskiej aktorki, a ona występowała w jego filmach, niezbyt chwalonych przez krytyków. Przyjaźnili się do śmierci Gainsbourga w 1991 roku.
Jako piosenkarka Birkin wydała 15 albumów, śpiewając charakterystycznym, nieco dziecięcym głosem, przypominającym szept, z ciągle wyraźnym angielskim akcentem, mimo wielu lat spędzonych we Francji.
Jane Birkin - aktorka
Urodzona w 1946 roku Jane Mallory Birkin w kinie zadebiutowała w 1965 roku rolą dziewczyny na motorowerze w komedii Richarda Lestera "Sposób na kobiety". Przełomem w jej karierze okazał się występ w roli jednej z modelek fotografowanych przez głównego bohatera (David Hemmings) filmowego dramatu Michelangela Antonioniego "Powiększenie" (1966).
Dwa lata później Birkin wyjechała do Francji, starając się o główną rolę w "Sloganie", którą otrzymała, mimo że nie znała języka francuskiego.
Birkin zagrała w ponad 80 filmach, wśród których były także między innymi "Śmierć na Nilu" (1978) czy "Zło czai się wszędzie" (1982). Była trzykrotnie nominowana do Cezara, najważniejszej francuskiej nagrody filmowej - w 1985 roku za główną rolę w "La Pirate", podobnie w 1987 roku za kreację w filmie "Kobieta mego życia", a w 1992 roku za drugoplanową rolę w "Pięknej złośnicy".
Jane Birkin - ikona mody
Birkin, która była także modelką, uchodziła za ikonę mody, wyznaczającą jej trendy. Firma Hermes właśnie jej imieniem nazwała legendarną torebkę Hermes Birkin, należącą do najdroższych na świecie i najbardziej pożądanych przez elegantki.
Menna Rawlings, ambasador Wielkiej Brytanii we Francji, we wpisie na Twitterze złożyła hołd zmarłej, podkreślając, że była "najbardziej francuską z brytyjskich artystek".
Odwołane koncerty
Francuska gazeta "Le Parisien" przypomniała, że piosenkarka pod koniec maja odwołała koncerty z powodów zdrowotnych. "Zawsze byłam wielką optymistką i zdaję sobie sprawę, że potrzebuję trochę czasu, aby znów móc być na scenie i z wami" – taki fragment wydanego wówczas oświadczenia Birkin przytacza francuski dziennik.
"Urodzona w Londynie w 1946 roku, przeniosła się do Francji pod koniec lat 60. Naturalizowana Francuzka, zachowała swój brytyjski akcent i natychmiast rozpoznawalny ton głosu" - napisał "Le Parisien".
Rodzina i działalność charytatywna
Artystka miała trzy córki: Kate Barry (zmarła w 2013 roku), Charlotte Gainsbourg i Lou Doillon.
W 2021 roku ukazał się dokument o Birkin - "Jane by Charlotte" - wyreżyserowany przez Charlotte Gainsbourg. Córka gwiazdy wyznała, że "potrzebowała kamery, żeby powiedzieć mamie 'kocham cię'". - Ten film nie zmienił naszej relacji, ale pozostawił w nas ślad - powiedziała Gainsbourg, której dokument zaprezentowano w sekcji Cannes Premiere 74. festiwalu w Cannes.
Birkin w ostatnich latach udzielała się charytatywnie. Odwiedzała kraje trzeciego świata i wspomagała organizacje działające na rzecz ofiar AIDS.
Źródło: Reuters, Le Parisien, BBC, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Melanie Lemahieu/Shutterstock