TVN24 | Kultura i styl

Jacek Bromski ponownie prezesem SFP

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
akw/tr
Źródło:
tvn24.pl
"Nasze środowisko jest solidarne". Jacek Bromski o pomocy dla tych, których nie widać na ekranie (rozmowa archiwalna)
"Nasze środowisko jest solidarne". Jacek Bromski o pomocy dla tych, których nie widać na ekranie (rozmowa archiwalna)TVN24
wideo 2/5
TVN24"Nasze środowisko jest solidarne". Jacek Bromski o pomocy dla tych, których nie widać na ekranie (rozmowa archiwalna)

Jacek Bromski został po raz kolejny wybrany na szefa Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Reżyser, scenarzysta i producent kieruje stowarzyszeniem nieprzerwanie od 1996 roku.

Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Filmowców Polskich, które odbyło się 21 maja 2022 roku w Warszawie, wybrało nowe władze - przekazało SFP. Podano, że "ogromną większością głosów" ponownie na prezesa stowarzyszenia został Jacek Bromski.

- Stowarzyszenie Filmowców Polskich powstało ponad pół wieku temu aby mieć wpływ na kształt polskiego kina oraz chronić twórców i reprezentować ich interesy. Tej idei, która nas ukształtowała jesteśmy wierni do dzisiaj. Reprezentujemy wiele środowisk twórczych, w licznych sprawach różnimy się, natomiast łączy nas wspólna troska o polską kinematografię - powiedział Bromski, cytowany na stronie SFP.

Jacek Bromski jest prezesem Stowarzyszenia od 1996 roku kiedy zastąpił na tym stanowisku Jerzego Domaradzkiego, który wyjechał za granicę. Od tego czasu był siedmiokrotnie wybierany przez na Prezesa Zarządu Głównego SFP.

Jacek BromskiStowarzyszenie Filmowców Polskich

Z powodu epidemii COVID-19, zaplanowane pierwotnie na 2020 rok Walne Zebranie Stowarzyszenia Filmowców Polskich, musiało być przesunięte o dwa lata.

Stowarzyszenie Filmowców Polskich zostało założone w 1966 roku. W skład stowarzyszenia wchodzą osoby odpowiedzialne za tworzenie filmów (reżyserzy, producenci, operatorzy), aktorzy, a także filmowi krytycy.

Pierwszym w historii prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich był reżyser Jerzy Kawalerowicz - przez trzy kadencje, w latach 1966-1978. Następnie funkcję prezesa pełnili: Andrzej Wajda (1978-1981), Janusz Majewski (1983-1990), Jan Kidawa-Błoński (1990-1994) i Jerzy Domaradzki (1994-96), zastąpiony przez Jacka Bromskiego.

Autor:akw/tr

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Stowarzyszenie Filmowców Polskich

Pozostałe wiadomości