Zespół byłego wokalisty Sex Pistols może wystąpić na Eurowizji

Autor:
asty
Źródło:
PAP

Public Image Ltd - grupa założona przez wokalistę Johna Lydona po rozpadzie Sex Pistols - znalazła się w finałowej szóstce kandydatów do reprezentowania Irlandii w tegorocznym konkursie Eurowizji.

Zgłoszony przez Public Image Ltd utwór "Hawaii", to według Johna Lydona list miłosny do jego żony, która zmaga się z chorobą Alzheimera. Jak powiedział, jest on "dedykowany wszystkim, którzy przechodzą przez ciężkie czasy w życiu. Jest także przesłaniem nadziei, że ostatecznie miłość zwycięży wszystko".

Wykonawca, który ma reprezentować Irlandię podczas Eurowizji, zostanie wyłoniony w trakcie telewizyjnego show w Dublinie 3 lutego. Konkurentami Public Image Ltd są odnoszący sukcesy zespół indie-popowy Wild Youth, oraz czwórka wokalistów dopiero zaczynających karierę: Adgy, Connolly, Leila Jane oraz K Muni & ND. O zwycięzcy zdecydują profesjonalne jury i telewidzowie.

John Lydon chce reprezentować Irlandię na Eurowizji

66-letni John Lydon, który w czasach Sex Pistols używał pseudonimu Johnny Rotten, urodził się w Londynie i w tym mieście powstały zarówno jego pierwszy zespół, jak i Public Image Ltd, ale jego rodzice byli imigrantami z Irlandii. Ma obywatelstwa brytyjskie i irlandzkie, a od 2013 r. także amerykańskie, tym niemniej utrzymuje, że uważa się przede wszystkim za Brytyjczyka.

Post-punkowy Public Image Ltd został założony przez niego krótko po rozpadzie Sex Pistols w 1978 roku i działał do 1992 roku, a następnie reaktywowany w 2009 roku. Lydon jest jedynym członkiem grupy, który niezmiennie był w jej składzie. Oprócz niego zespół tworzą obecnie gitarzysta Lu Edmonds, basista Scott Firth i perkusista Bruce Smith.

Tegoroczny finał konkursu Eurowizji odbędzie się 13 maja w Liverpoolu. Wielka Brytania jest gospodarzem w zastępstwie Ukrainy, która wygrała konkurs w 2022 roku, ale z powodu rosyjskiej napaści przeprowadzenie konkursu na jej terytorium jest niemożliwe.

Irlandia wygrała Eurowizję siedem razy, więcej niż jakikolwiek inny kraj, ale od 2018 roku jej reprezentanci nie zdołali się przebić do finałowego koncertu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości