"Europejskie Oscary" dla "Idy". "To była świetna noc dla polskiego kina"

Zwiastun filmu "Ida" Pawła Pawlikowskiego
Zwiastun filmu "Ida" Pawła Pawlikowskiego
Opus Film
Opus Film"Ida" z Europejskimi Nagrodami Filmowymi

"Ida" Pawła Pawlikowskiego zdobyła Europejską Nagrodę Filmową w kategorii najlepszy film roku. Produkcja została także wyróżniona za scenariusz, reżyserię i zdjęcia. Obraz dostał także statuetkę od publiczności. To najważniejsze nagrody filmowe na naszym kontynencie.

Reżyserem "Idy" jest Paweł Pawlikowski, który wraz z Rebeccą Lenkiewicz napisał także scenariusz. Odbierając nagrodę dla najlepszego filmu powiedział, że "to jest bardzo dobry rok dla Polski". - Najpierw wygraliśmy mundial w siatkówce, Polska wygrała z Niemcami w piłkę nożną, a teraz te nagrody... Sława i chwała - mówił przejęty.

Podczas odbierania nagrody Pawlikowski nie krył zachwytu. - To fantastyczny wieczór dla Polski - powiedział. Dziękował wszystkim, którzy pracowali nad "Idą", m.in. aktorom. - Oni wszyscy włożyli w ten film swoje dusze - mówił.

"Ida" to film „nowatorski i oryginalny”, odwołujący się do europejskiej historii, „opowiadający o mrocznej przeszłości, a zarazem pozostawiający widza wypełnionego światłem” – mówiła, wręczając Pawlikowskiemu nagrodę dla najlepszego reżysera, norweska aktorka Liv Ullmann.

Gala European Film Awards 2014:

Teraz Oscary

- To, że zgarnęliśmy wszystkie nagrody w głównych kategoriach to moim zdaniem fantastyczny prognostyk przed Oscarami i Złotymi Globami, bo odjechaliśmy daleko od pozostałych rywali.- powiedział portalowi tvn24.pl zaraz po odebraniu nagrody producent filmu z Opus film Piotr Dzięcioł. - Jestem ogromnie szczęśliwy również z powodu Nagrody Publiczności, bo to dowód, że film pokochali wszyscy, nie tylko jurorzy i ludzie z branży, ale przede wszystkim widzowie, do których przecież miał trafić – dodał wzruszony.

Prowadzący galę Thomas Herrmanns podsumował galę słowami "to była świetna noc dla polskiego kina".

"Europejskie Oscary" w Rydze

27. gala "europejskich Oscarów" odbywa się w sobotę w Rydze. "Ida" jest wśród faworytów - mówiła jeszcze przed wręczeniem nagród dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz.

Obraz Pawlikowskiego, który o Europejskie Nagrody Filmowe rywalizował m.in. z Larsem von Trierem i Andriejem Zwiagincewem, jest - jak podkreślają specjaliści - jednym z największych sukcesów w historii polskiego kina na arenie międzynarodowej.

"Intymny film" i 460 tys. widzów

- "Ida" jest pięknym przykładem kina autorskiego. Ten intymny film stawia uniwersalne pytania i pokazuje, że o sprawach trudnych i bolesnych można mówić szeptem, który dociera do setek tysięcy widzów na całym świecie - powiedziała szefowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz.

Jak wymieniała Odorowicz, opisując zagraniczną dystrybucję "Idy", zwieńczoną doskonałymi wynikami frekwencyjnymi, film Pawlikowskiego obejrzało blisko 500 tys. widzów we Francji, ponad 100 tys. widzów we Włoszech oraz po kilkadziesiąt tysięcy w Hiszpanii, Holandii, Wielkiej Brytanii. To wyniki z Europy. W Stanach Zjednoczonych "Ida" zgromadziła przed kinowymi ekranami ponad 460 tys. widzów.

"Ida" jest koprodukcją polsko-duńską, zrealizowaną (zdjęcia powstawały m.in. w Łodzi) przez Opus Film i Phoenix Film we współpracy z Portobello Pictures, Phoenix Film Polska i Canal+ Polska. Dofinansowały ją m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej i Duński Instytut Filmowy.

Konfrontacja z przeszłością i próba wiary

Akcja toczy się na początku lat 60. XX w. Anna, młoda nowicjuszka, sierota wychowywana w zakonie (w tej roli debiutująca na dużym ekranie Agata Trzebuchowska) przed złożeniem ślubów poznaje Wandę Gruz (gra ją Agata Kulesza), swoją jedyną krewną. Od Wandy, która jest jej ciotką, dziewczyna dowiaduje się, że jest Żydówką i że naprawdę nie nazywa się Anna, lecz Ida Lebenstein. Poznaje następnie tragiczną historię swoich rodziców, zamordowanych podczas wojny. Konfrontacja z przeszłością staje się dla przyszłej zakonnicy próbą wiary.

Europejskie Nagrody Filmowe (European Film Awards) przyznawane są, w różnych kategoriach, od 1988 roku przez Europejską Akademię Filmową (European Film Academy - EFA), która ma siedzibę w Berlinie.

Zwiastun filmu "Ida" Pawła Pawlikowskiego
Zwiastun filmu "Ida" Pawła PawlikowskiegoOpus Film

LAUREACI EUROPEJSKIEJ AKADEMII FILMOWEJ 2014 W NAJWAŻNIEJSZYCH KATEGORIACH: EUROPEJSKI FILM ROKU "Ida"

EUROPEJSKA KOMEDIA ROKU "La mafia uccide solo d'estate"

EUROPEJSKI REŻYSER Paweł Pawlikowski - "Ida"

EUROPEJSKI SCENARIUSZ Paweł Pawlikowski & Rebecca Lenkiewicz - "Ida"

EUROPEJSKA AKTORKA Marion Cotillard - "Dwa dni, jedna noc"

EUROPEJSKI AKTOR Timothy Spall - "Mr. Turner"

EUROPEJSKA ANIMACJA "Sztuka szczęścia"

EUROPEJSKI DOKUMENT "Władca wszechświata"

PEOPLE'S CHOICE AWARD (Nagroda publiczności) "Ida"

ZDJĘCIA – Prix CARLO DI PALMA 2014 Łukasz Żal & Ryszard Lenczewski - "Ida"

Autor: Justyna Kobus,eos/kka / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe

Pozostałe wiadomości