Śródziemnomorski niż przyniesie ulewy i burze. Jak dużo deszczu spadnie

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognozowane sumy opadów w najbliższych dniach
Prognozowane sumy opadów w najbliższych dniachTVN24
wideo 2/2
Prognozowane sumy opadów w najbliższych dniachTVN24

Przed nami załamanie pogody, które potrwa niemal do końca tygodnia. Śródziemnomorski niż przyniesie opady deszczu, które mogą być obfite. Spodziewane są też burze. Sprawdź, jak dużo deszczu może spaść.

Najbliższej doby Polska znajdzie się w zasięgu wieloośrodkowego, rozległego układu niskiego ciśnienia Friedemann znad Skandynawii. Odchodzić od niego będzie system okludujących się frontów atmosferycznych (kombinacji frontu ciepłego i chłodnego), które sprowadzą do Polski zdecydowanie chłodniejsze powietrze z północy Europy.

Zalegająca w niedzielę nad Polską ciepła, miejscami gorąca masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego będzie stopniowo odsuwana na wschód. W sobotę napływać już będzie jedynie nad krańce wschodnie Polski, stąd prognozowana temperatura maksymalna dla Rzeszowa to około 30 stopni Celsjusza. Natomiast zachód kraju znajdzie się już w zasięgu chłodnego i wilgotnego powietrza polarnego znad Atlantyku z temperaturą oscylującą wokół 22-24 st. C. Obie masy powietrza rozdzielone będą przez strefę chłodnego frontu atmosferycznego, na którym utworzą się kolejne, wtórne ośrodki niżowe, przyczyniając się do powstawania silnie uwodnionych fal na froncie.

Sytuacja ta nie byłaby szczególnie wyjątkową dla obszaru naszego kraju, biorąc pod uwagę porę roku. Dość specyficzny rozkład pola ciśnienia, zarówno przy powierzchni Ziemi, jak i w wyższych warstwach atmosfery oraz rekordowo wysoka temperatura wód Morza Śródziemnego pozwalają nadać temu "układowi pogodowemu" nieco wyższą rangę.

Rozległy i stabilny wyż znad Atlantyku stanowi swoistą blokadę dla cyrkulacji zachodniej, co umożliwia napływ z północy zdecydowanie chłodniejszych mas powietrza, początkowo polarnego, następnie również przejściowo pochodzenia arktycznego. Zatoka górnego niżu sięga daleko przez Europę Środkową aż po północną część Półwyspu Apenińskiego, gdzie w kontakcie z ciepłymi i wilgotnymi wodami Morza Śródziemnego stwarza korzystne warunki do cyklogenezy. Niże powstałe w tym rejonie charakteryzują się bardzo dużą wilgocią i rzeczywiście często niosą ryzyko ekstremalnych opadów deszczu, których strefy przemieszczają się następnie w kierunku Europy Wschodniej, przy czym ich dokładny szlak może się różnić.

Przed nami załamanie pogody. Ile deszczu spadnie?

Co nas zatem czeka w kolejnych dniach? Można śmiało mówić o załamaniu pogody, które potrwa niemal do końca tygodnia. Każdego dnia prognozowane jest przeważnie duże zachmurzenie oraz opady deszczu, miejscami przelotne. Mogą też pojawić się burze, zwłaszcza na wschodzie i południu, podczas których spadnie ulewny deszcz.

W poniedziałek i we wtorek sumy opadów będą oscylować wokół 5-10 litrów na metr kwadratowy, lokalnie 20 l/mkw. Zdecydowanie groźniejszy scenariusz rysuje się w środę i czwartek, kiedy to jeden ze śródziemnomorskich niżów zostanie "zablokowany" przez układ wysokiego ciśnienia znad Rosji. To skutkować będzie długotrwałymi, wielkoskalowymi, ciągłymi opadami deszczu we wschodniej połowie kraju. Aktualne wyliczenia modeli numerycznych wskazują, że od nocy z wtorku na środę do soboty może spaść 100 l/mkw., lokalnie powyżej 150 l/mkw. Takie sumy stanowiłoby dwukrotność średniej sumy opadów dla lipca.

Należy tutaj zaznaczyć, że prognoza toru przemieszczania się niżów śródziemnomorskich zawsze jest obarczona dużym błędem, zwłaszcza w prognozach powyżej 2-3 dni, jak to mamy do czynienia w tym przypadku. Dodatkowo analiza aktualnej sytuacji hydrologicznej wskazuje, że zdecydowanie większość rzek znajduje się w strefie wody niskiej, miejscami ekstremalnie niskiej, co znacznie zwiększa możliwości retencyjne cieków wodnych.

Pogoda na poniedziałek

W poniedziałek będzie początkowo pochmurno z przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Poza tym lokalnie pojawią się słabe, przejściowo umiarkowane przelotne opady deszczu. W godzinach późnopopołudniowych w rejonie południowo-wschodniej Polski spodziewane są liczne burze z ulewnymi opadami deszczu oraz bardzo silnym, porywistym wiatrem. Podczas wyładowań może spaść 20-40 l/mkw., a porywy sięgnąć 70-90 kilometrów na godzinę, lokalnie ponad 100 km/h. Słabe burze możliwe są lokalnie na zachodzie Polski.

Prognozowane opady w kolejnych dniach
Prognozowane opady w kolejnych dniachVentusky.com

Pogoda na wtorek i środę

Wtorek przyniesie duże i całkowite zachmurzenie z przejaśnieniami i rozpogodzeniami oraz przelotnymi opadami deszczu. Istnieje ryzyko pojedynczych burz. W godzinach popołudniowych/wieczornych w rejonie południowo-wschodniej części kraju wyładowania mogą być silne. Zjawiskom towarzyszyć mogą ulewne opady deszczu i porywisty wiatr.

Środa zapowiada się pochmurnie z umiarkowanymi, przejściowo intensywnymi, ciągłymi opadami deszczu. Lokalnie może zagrzmieć. Jedynie na zachodzie wystąpi duże zachmurzenie z przelotnymi opadami deszczu.

Pogoda na czwartek i piątek

W czwartek na wschodzie i w centrum kraju będzie pochmurno. Poza tym spodziewane są umiarkowane, przejściowo intensywne, ciągłe opady deszczu. Lokalnie pojawią się burze. Jedynie na zachodzie prognozowane jest duże zachmurzenie z przelotnymi opadami deszczu. 

Piątek upłynie pod znakiem pochmurnej aury z przejaśnieniami oraz przelotnymi opadami deszczu.

Autorka/Autor:Damian Zdonek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: stock.adobe.com

Pozostałe wiadomości

Co najmniej 2606 interwencji związanych z niebezpieczną pogodą odnotowali w poniedziałek polscy strażacy. Trudne warunki panowały od południowych krańców kraju po Wybrzeże. W działaniach brało udział ponad 16 tysięcy strażaków i ochotników.

Ponad 2600 zgłoszeń po ulewach. "Strażacy wciąż intensywnie działają"

Ponad 2600 zgłoszeń po ulewach. "Strażacy wciąż intensywnie działają"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w poniedziałek SMS-owe ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu na północy kraju. Na skutek opadów może dochodzić do podtopień.

Alert RCB. "Przygotuj się na ewentualne podtopienia"

Alert RCB. "Przygotuj się na ewentualne podtopienia"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najbliższe dni przyniosą poprawę aury w większości Polski, chociaż na wielkie zmiany na plus nie mamy co liczyć. Pochmurne chwile będą przeplatać się z tymi bardziej pogodnymi. Również temperatura nie będzie nas specjalnie rozpieszczać - na termometrach zobaczymy maksymalnie 24 stopnie.

Deszcz ma słabnąć, ale prawdziwe lato nie przyjdzie

Deszcz ma słabnąć, ale prawdziwe lato nie przyjdzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na wtorek 29.07. Nocą w części większych miast będzie deszczowo. Najsilniejsze opady prognozowane są na północy kraju. W dzień deszcz ma słabnąć, a na termometrach zobaczymy do 23 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - wtorek, 29.07. Nocą ulewy jeszcze nie odpuszczą

Pogoda na jutro - wtorek, 29.07. Nocą ulewy jeszcze nie odpuszczą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia przed silnym deszczem z burzami. Obowiązują alerty nawet trzeciego, najwyższego stopnia. W niektórych rejonach kraju silny deszcz może padać do późnego wieczora.

Groźne ulewy. Czerwone alarmy IMGW wciąż w mocy

Groźne ulewy. Czerwone alarmy IMGW wciąż w mocy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Grecję sparaliżowały pożary lasów, wywołane falą ekstremalnych upałów, które przez kilka dni nie ustępowały zarówno na kontynencie, jak i na wyspach. Najpoważniejsza sytuacja panowała na Eubei.

Płonęły wyspy i okolice miast. Ogień strawił cztery tysiące hektarów

Płonęły wyspy i okolice miast. Ogień strawił cztery tysiące hektarów

Źródło:
ekathimerini.com

W Portugalii, nieopodal północnej granicy z Hiszpanią, szaleją pożary. W ich wyniku zginęła co najmniej jedna osoba, kilkanaście zostało rannych, a kilkaset - ewakuowanych. Ponieważ pogoda sprzyja kolejnym wybuchom ognia, miejscami ograniczono dostęp do zabytków.

Ogień zabija i rani. Ograniczono dostęp do zabytków

Ogień zabija i rani. Ograniczono dostęp do zabytków

Źródło:
PAP

Wokół Bursy, czwartego co do wielkości miasta Turcji, już trzeci dzień szaleją pożary. Podczas walki z żywiołem śmierć poniosły cztery osoby. Płoną także inne rejony kraju.

Spadła cysterna, zginęły trzy osoby

Spadła cysterna, zginęły trzy osoby

Źródło:
PAP, BBC News Turkce, Hurriyet

Obfite opady deszczu doprowadziły do powstania gwałtownej powodzi w mieście Brosteni na północy Rumunii. W wyniku żywiołu zginęła co najmniej jedna osoba - podała agencja Reutera.

Wody powodziowe zrównały z ziemią górskie miasto

Wody powodziowe zrównały z ziemią górskie miasto

Źródło:
Reuters

Północne Chiny wciąż zmagają się z silnymi deszczami, które powodują ryzyko groźnych zjawisk. W poniedziałek rano osuwisko zabiło cztery osoby w północnej części kraju. Ofiara śmiertelna pojawiła się również w centrum Chin.

Deszcz sprawił, że ziemia osunęła się na wioskę

Deszcz sprawił, że ziemia osunęła się na wioskę

Źródło:
Reuters, PAP

W związku z intensywnymi opadami deszczu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia hydrologiczne przed wezbraniami rzek. Obowiązują alarmy nawet trzeciego stopnia.

Czerwone alarmy przed wezbraniami rzek

Czerwone alarmy przed wezbraniami rzek

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Nie mamy dobrych wiadomości dla ciepłolubnych - wszystkich nas czeka spadek temperatury znacznie poniżej średniej. Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: ofensywa zimna w samym środku wakacji

Pogoda na 16 dni: ofensywa zimna w samym środku wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nad Polskę nadciąga niż genueński. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe apeluje, aby w niedzielę nie podejmować żadnych aktywności w Tatrach. Powodem są wyjątkowo niekorzystne warunki pogodowe, które mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia turystów.

Apel TOPR: nie wychodźcie w góry

Apel TOPR: nie wychodźcie w góry

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Temperatura 50,5 stopni Celsjusza została zmierzona 25 lipca w mieście Silopi na południowym wschodzie Turcji. To najwyższa odnotowana wartość w historii kraju.

Ponad 50 stopni. Najwyższa temperatura w historii kraju

Ponad 50 stopni. Najwyższa temperatura w historii kraju

Źródło:
PAP, Deutsche Welle

W rejonie Pekinu i północno-wschodnich Chin ulewne deszcze spowodowały powodzie i lawiny błotne, w wyniku których zginęły dwie osoby, a dwie kolejne są zaginione. W przemysłowym mieście Baoding w ciągu jednej nocy spadło aż 145 litrów na metr kwadratowy deszczu, co wymusiło ewakuację ponad trzech tysięcy mieszkańców.

W nocy spadły zatrważające ilości deszczu. Nie żyją dwie osoby

W nocy spadły zatrważające ilości deszczu. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
PAP

Kiedy nastanie jakaś stabilizacja w pogodzie? Czy po deszczowym lipcu sierpień będzie ratunkiem dla branży turystycznej? W wielu regionach kraju słychać narzekania na pogodę. Ostatnie lata z lipcami suchymi i gorącymi jak w Hiszpanii rozpieściły nas i pozwoliły zapomnieć, jak wyglądał kiedyś lipiec w naszym kraju.

"Słychać narzekania" na lipiec. Co z pogodą w sierpniu?

"Słychać narzekania" na lipiec. Co z pogodą w sierpniu?

Źródło:
TVN24+

Gwałtowna burza przeszła w sobotę przez Zakopane. Towarzyszył jej ulewny deszcz i bardzo silny wiatr. Na nagraniu widać, jak mocno padało.

Oberwanie chmury nad Zakopanem. Ściana deszczu

Oberwanie chmury nad Zakopanem. Ściana deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę około południa na greckiej wyspie Eubei wybuchł pożar. Zdjęcia i nagranie unoszącego się dymu nad płonącym lasem otrzymaliśmy na Kontakt24. W gaszeniu ognia biorą udział samoloty gaśnicze.

Pożar na greckiej wyspie. Z żywiołem walczy kilkudziesięciu strażaków

Pożar na greckiej wyspie. Z żywiołem walczy kilkudziesięciu strażaków

Źródło:
Kontakt24, protothema.gr, naftemporiki.gr

Para z Kansas City została obudzona w piątek rano przez głośny huk. Okazało się, że na ich dom spadło drzewo. Przebiło ono sufit, a przez dziurę do salonu wlała się woda.

Drzewo spadło na dom. "Brzmiało to jak wybuch bomby"

Drzewo spadło na dom. "Brzmiało to jak wybuch bomby"

Źródło:
CNN, fox4kc.com

Przez kanadyjską prowincję Quebec przeszły silne burze z deszczem, a miejscami gradem. Wywołały szereg szkód. Samochody utknęły w tunelach, powalone zostały liczne drzewa. W pewnym momencie bez prądu było kilkadziesiąt tysięcy odbiorców.

Silne burze uwięziły samochody

Silne burze uwięziły samochody

Źródło:
cbc.ca, theweathernetwork.com

Miasto Ruidoso w amerykańskim stanie Nowy Meksyk po raz trzeci tego lipca nawiedziła powódź błyskawiczna. Co najmniej kilka osób zostało uwięzionych przez rwącą wodę.

Trzecia powódź błyskawiczna w tym miesiącu

Trzecia powódź błyskawiczna w tym miesiącu

Źródło:
Reuters, USA Today

W piątek odwołano ponad 20 rejsów między Maderą a kilkoma lotniskami w Europie. Powodem był utrzymujący się nad portugalską wyspą porywisty wiatr.

Wichury sparaliżowały lotnisko na Maderze. Polscy turyści uziemieni

Wichury sparaliżowały lotnisko na Maderze. Polscy turyści uziemieni

Źródło:
PAP

Powrót wilków do amerykańskiego Parku Narodowego Yellowstone sprawił, że po raz pierwszy od 80 lat zaczęły rosnąć dawno niewidziane tam drzewa - donoszą amerykańscy naukowcy.

Wilki wróciły do parku narodowego. Czegoś takiego nie widzieli od 80 lat

Wilki wróciły do parku narodowego. Czegoś takiego nie widzieli od 80 lat

Źródło:
livescience.com

Małopolska Trzebinia to miejsce, gdzie można spędzić aktywnie czas. Wszystko dzięki między innymi festynowi Małopolska Tour. Poza rajdem rowerowym to także impreza dla rodzin z dziećmi. A to dopiero początek atrakcji, które czekają na turystów w tym mieście.

W Trzebini każdy znajdzie coś dla siebie

W Trzebini każdy znajdzie coś dla siebie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W okolicach miasta Delvine w południowej Albanii trwa walka z pożarem roślinności. Ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko i zagraża mieszkańcom okolicznych wiosek. Co najmniej pięć osób zostało przewiezionych do szpitala. Albańskie ministerstwo obrony zarządziło natychmiastową ewakuację miejscowej ludności.

"Cała nasza wieś spłonęła". Natychmiastowa ewakuacja z powodu pożaru

"Cała nasza wieś spłonęła". Natychmiastowa ewakuacja z powodu pożaru

Źródło:
Reuters, Bold News, shqiptarja.com

"Niże pozostają przy piłce" - donoszą niemieccy meteorolodzy. To stwierdzenie zgadza się z rytmem natury, choć bywa on ostatnio mocno zachwiany. Między 21 a 30 lipca ma zwykle miejsce piąta fala monsunu europejskiego w Europie Środkowej, a między 1 a 10 sierpnia - szósta fala.

Czy grożą nam podtopienia? Sytuacja jest rozwojowa

Czy grożą nam podtopienia? Sytuacja jest rozwojowa

Źródło:
TVN24+

W Finlandii trwa najdłuższa od 1961 roku fala ciepła. W piątek w tym kraju odnotowano czternasty dzień z rzędu z temperaturą powietrza powyżej 30 stopni Celsjusza. Upał doskwiera także innymi krajom nordyckim. Norweskie pielęgniarki obawiają się o zdrowie pacjentów w szpitalach, a w Szwecji panuje niezwykle wysokie zagrożenie pożarowe.

Skandynawia kipi. Pociągi zwalniają, by nie zaprószać ognia

Skandynawia kipi. Pociągi zwalniają, by nie zaprószać ognia

Źródło:
ENEX, 8sidor.se, PAP

W piątek w Radżastanie w Indiach silne opady doprowadziły do zawalenia się dachu szkoły. Katastrofa budowlana doprowadziła do śmierci kilkorga dzieci.

Zginęły dzieci. Zawalił się dach szkoły

Zginęły dzieci. Zawalił się dach szkoły

Źródło:
Reuters, indianexpress.com