Gwiazdy już w Gdyni. Kto zdobędzie "Złotego Lwa"?

 
16 filmów walczy o "Złotego Lwa" w Gdyni

Zanussi, Skolimowski, Piekorz czy Zelenka - kto z nich nakręcił najlepszy polski film w 2008 roku? Odpowiedź na to pytanie przyniesie rozpoczynający się właśnie w Gdyni 33. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych.

"Cztery noce z Anną" Skolimowskiego już w kinach

"Cztery noce z Anną" Skolimowskiego już w kinach

Gwiazdy polskiego kina przechadzające się po piaszczystej plaży w Gdyni zwiastują jedno - czas na podsumowanie filmowego sezonu.

16 filmów w konkursie głównym

O nagrodę "Złotego Lwa" bój stoczy 16 rodzimych produkcji. Wśród nich "33 sceny z życia" Małgorzaty Szumowskiej, doskonale przyjęte w Cannes "Cztery noce z Anną" Jerzego Skolimowskiego, czy nowy film Krzysztofa Zanussiego "Serce na dłoni".

Obok nich o najważniejsze polskie laury powalczy Czech Petr Zelenka i jego "Bracia Karamazow". Wśród faworytów jest także nowe dzieło tria Piekorz, Kuczok, Żebrowski, czyli obraz "Senność".

Poza tym o przychylność jury starać się będą: ostatni film Piotra Łazarkiewicza "0_1_0", "Rysa" Michała Rosy, "Boisko bezdomnych" Kasi Adamik, "Droga do raju" Gerwazego Reguły, "Drzazgi" Macieja Pieprzycy, "Jeszcze nie wieczór" Jacka Bławuta, "Mała Moskwa" Waldemara Krzystka, "Lejdis" Tomasza Koneckiego, "Ranczo Wilkowyje" Wojciecha Adamczyka i "Niezawodny system" Izabeli Szylk oraz "Lekcje pana Kuki" Daiusza Gajewskiego.

"Bracia Karamazow" reż. Petr Zelenka
"Bracia Karamazow" reż. Petr Zelenka

W skład jury oceniającego filmy w konkursie głównym wejdą m.in. reżyser Robert Gliński (przewodniczący), operator Sławomir Idziak, fotograf Ryszard Horowitz i aktorka Dorota Segda.

Poza konkursem

Na festiwalu odbędą się ponadto konkurs kina niezależnego oraz konkurs młodego kina (czyli etiud fabularnych i fabularnych filmów dyplomowych studentów szkół filmowych). W konkursie filmów niezależnych wystartuje 17 obrazów, wśród nich "Związek na odległość" Dominika Matwiejczyka i "Klinika" Anny Maciejowskiej. Z kolei w konkursie młodego kina o nagrodę walczyć będzie 28 produkcji, m.in. "Luksus" Jarosława Sztandery, "Aria Diva" Agnieszki Smoczyńskiej i "Myjnia" Jana P. Matuszyńskiego.

W jury konkursów kina niezależnego oraz młodego kina zasiądą m.in. reżyser Sławomir Fabicki (przewodniczący), reżyser Bodo Kox i aktorka Jowita Budnik.

Kadr z filmu "Stary człowiek i pies"
Kadr z filmu "Stary człowiek i pies"

Wśród najciekawszych wydarzeń tegorocznego festiwalu w Gdyni będą ponadto premierowy pokaz filmu dokumentalnego Sylwestra Latkowskiego pt. "Zabić Papałę", dotyczącego okoliczności śmierci byłego komendanta głównego policji gen. Marka Papały, oraz projekcja filmu Agnieszki Holland "Wspomnienie o Piotrze", poświęconego reżyserowi Piotrowi Łazarkiewiczowi, który zmarł 20 czerwca.

"Święto kina"

Festiwal potrwa do 20 września. Projekcje filmów w konkursie głównym i spotkania z twórcami będą odbywały się w Teatrze Muzycznym w Gdyni, zaś pokazy prasowe i konferencje prasowe w kompleksie kin Silver Screen.

"Pryzmat zbrodni"
"Pryzmat zbrodni"

Festiwalowe nagrody zostaną przyznane podczas gali zamykającej festiwal. Oprócz Złotych Lwów za najlepszy polski pełnometrażowy film fabularny, będą to m.in. nagrody dla najlepszego reżysera, aktorki i aktora. Wiadomo już, kto otrzyma w tym roku specjalną statuetkę za całokształt twórczości, Platynowe Lwy - będzie to reżyser Stanisław Różewicz.

Organizatorzy spodziewają się, że festiwal w Gdyni - określany jako najważniejsze święto polskiego filmu - zgromadzi w tym roku 45-50 tys. widzów, że pojawi się na nim ok. 400 twórców filmowych oraz że będzie on relacjonowany przez ok. 250 dziennikarzy.

W ubiegłym roku Złote Lwy na festiwalu w Gdyni przyznano za film "Sztuczki" w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego.

Źródło: TVN24, PAP

Czytaj także: