Zanussi, Skolimowski, Piekorz czy Zelenka - kto z nich nakręcił najlepszy polski film w 2008 roku? Odpowiedź na to pytanie przyniesie rozpoczynający się właśnie w Gdyni 33. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych.
Gwiazdy polskiego kina przechadzające się po piaszczystej plaży w Gdyni zwiastują jedno - czas na podsumowanie filmowego sezonu.
16 filmów w konkursie głównym
O nagrodę "Złotego Lwa" bój stoczy 16 rodzimych produkcji. Wśród nich "33 sceny z życia" Małgorzaty Szumowskiej, doskonale przyjęte w Cannes "Cztery noce z Anną" Jerzego Skolimowskiego, czy nowy film Krzysztofa Zanussiego "Serce na dłoni".
Obok nich o najważniejsze polskie laury powalczy Czech Petr Zelenka i jego "Bracia Karamazow". Wśród faworytów jest także nowe dzieło tria Piekorz, Kuczok, Żebrowski, czyli obraz "Senność".
Poza tym o przychylność jury starać się będą: ostatni film Piotra Łazarkiewicza "0_1_0", "Rysa" Michała Rosy, "Boisko bezdomnych" Kasi Adamik, "Droga do raju" Gerwazego Reguły, "Drzazgi" Macieja Pieprzycy, "Jeszcze nie wieczór" Jacka Bławuta, "Mała Moskwa" Waldemara Krzystka, "Lejdis" Tomasza Koneckiego, "Ranczo Wilkowyje" Wojciecha Adamczyka i "Niezawodny system" Izabeli Szylk oraz "Lekcje pana Kuki" Daiusza Gajewskiego.
W skład jury oceniającego filmy w konkursie głównym wejdą m.in. reżyser Robert Gliński (przewodniczący), operator Sławomir Idziak, fotograf Ryszard Horowitz i aktorka Dorota Segda.
Poza konkursem
Na festiwalu odbędą się ponadto konkurs kina niezależnego oraz konkurs młodego kina (czyli etiud fabularnych i fabularnych filmów dyplomowych studentów szkół filmowych). W konkursie filmów niezależnych wystartuje 17 obrazów, wśród nich "Związek na odległość" Dominika Matwiejczyka i "Klinika" Anny Maciejowskiej. Z kolei w konkursie młodego kina o nagrodę walczyć będzie 28 produkcji, m.in. "Luksus" Jarosława Sztandery, "Aria Diva" Agnieszki Smoczyńskiej i "Myjnia" Jana P. Matuszyńskiego.
W jury konkursów kina niezależnego oraz młodego kina zasiądą m.in. reżyser Sławomir Fabicki (przewodniczący), reżyser Bodo Kox i aktorka Jowita Budnik.
Wśród najciekawszych wydarzeń tegorocznego festiwalu w Gdyni będą ponadto premierowy pokaz filmu dokumentalnego Sylwestra Latkowskiego pt. "Zabić Papałę", dotyczącego okoliczności śmierci byłego komendanta głównego policji gen. Marka Papały, oraz projekcja filmu Agnieszki Holland "Wspomnienie o Piotrze", poświęconego reżyserowi Piotrowi Łazarkiewiczowi, który zmarł 20 czerwca.
"Święto kina"
Festiwal potrwa do 20 września. Projekcje filmów w konkursie głównym i spotkania z twórcami będą odbywały się w Teatrze Muzycznym w Gdyni, zaś pokazy prasowe i konferencje prasowe w kompleksie kin Silver Screen.
Festiwalowe nagrody zostaną przyznane podczas gali zamykającej festiwal. Oprócz Złotych Lwów za najlepszy polski pełnometrażowy film fabularny, będą to m.in. nagrody dla najlepszego reżysera, aktorki i aktora. Wiadomo już, kto otrzyma w tym roku specjalną statuetkę za całokształt twórczości, Platynowe Lwy - będzie to reżyser Stanisław Różewicz.
Organizatorzy spodziewają się, że festiwal w Gdyni - określany jako najważniejsze święto polskiego filmu - zgromadzi w tym roku 45-50 tys. widzów, że pojawi się na nim ok. 400 twórców filmowych oraz że będzie on relacjonowany przez ok. 250 dziennikarzy.
W ubiegłym roku Złote Lwy na festiwalu w Gdyni przyznano za film "Sztuczki" w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego.
Źródło: TVN24, PAP