Główną nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2017 otrzymała Anna Bedyńska. Zdjęcie jej autorstwa zostało wykonane w Moskwie.
Fotografia autorstwa Anny Bedyńskiej została wykonana 25 kwietnia 2016 r. Wasilij - jeden z bohaterów zdjęcia - miał 19 lat, gdy został skazany na 15 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, chociaż był niewinny. Nie przyznał się̨ do przestępstwa, którego nie popełnił. Gdyby się przyznał, dostałby nie 15, tylko sześć lat – i wyszedłby po czterech latach przedterminowo. Zwolniono go jednak po 13 latach, m.in. dzięki mamie, która zaangażowała się w walkę z systemem rosyjskiego sądownictwa i ani na chwilę nie zwątpiła. Poświęciła życie, by udowodnić, m.in. przed Trybunałem w Strasburgu, że syn jest niewinny. Dziś Wasilij jest studentem trzeciego roku prawa.
Zdjęcie wygrało także w kategorii Portret.
- Wybrane zdjęcie jest wyjątkowe, bo posiada szczególną narrację oraz uniwersalny wymiar. Ta fotografia jest dla nas okazją, żeby zastanowić się nad rolą kobiet w dzisiejszym społeczeństwie - powiedział o nagrodzonej fotografii przewodniczący jury Grand Press Photo 2017 Francesco Zizola.
Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 5,2 tys. zdjęć wykonanych pomiędzy 1 kwietnia 2016 r. a 31 marca 2017 r.
Nagrody za zdjęcia pojedyncze
W kategorii Wydarzenia wygrało zdjęcie Adama Konarskiego ("Fakt") pokazujące zamieszki pod komisariatem policji Wrocław Stare Miasto, które wybuchły po zatrzymaniu i śmierci podczas przesłuchania 25-letniego Igora Stachowiaka.
W kategorii Życie codzienne nagrodzono zdjęcie Tomasza Lazara (dla "The Washington Post") pokazujące sukces, jaki w Japonii odniosła gra Pokémon Go.
Zdjęcie Łukasza Gdaka ("Głos Wielkopolski") przedstawiające młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach, która wzięła udział w cyklu warsztatów sensorycznych wygrało w kategorii Ludzie.
W kategorii Sport nagrodę zdobył Arkadiusz Gol ("Dziennik Zachodni") za fotografię pokazującą mecz piłki nożnej podwórkowej drużyny.
W kategorii Środowisko wygrało zdjęcie Beaty Zawrzel (Agencja Fotograficzna Reporter), prezentujące fragment zrewitalizowanego obszaru w centrum Katowic zwanego Strefą Kultury.
Fotografia Damiana Kramskiego (Comcam.pl), pokazująca jak uczestników Biegu Katorżnika porywają byli żołnierze JWK Lubliniec wygrała w kategorii Kultura i rozrywka.
Przyznawana w kategorii "życie codzienne" nagroda specjalna "Adobe" za zdjęcie pojedyncze trafiła do Tadeusza Koniarza (Agencja Fotograficzna East News). Kolejna nagroda specjalna - "Provident Polska" - trafiła do Piotra Gamdzyka. Zdjęcie jego autorstwa pokazuje tancerkę Szczecińskiej Opery na Zamku przygotowującą się za kulisami do próby generalnej baletu "Dziadek do orzechów". Mecenas konkursu - firma Nikon Polska przyznała swoją nagrodę Tomaszowi Padło.
Nagrody za reportaż
W grupie reportaży w kategorii Wydarzenia pierwszą nagrodę otrzymał Mariusz Janiszewski ("Doc! Photo Magazine") za zdjęcia pokazujące bilans rządów Rodriga Duterte, nowego prezydenta Filipin i jego wojny z gangami narkotykowymi. Zwycięzcy pozostałych kategorii w grupie reportaży to: Życie codzienne – zdjęcia Anny Gondek-Grodkiewicz prezentujące Ah Mui Xae Kao i jej lalkę Kam Lai, która ma w sobie duszę dziecka; Ludzie - Mariusz Janiszewski ("Doc! Photo Magazine") za fotoreportaż o 15-letnim Jomalu Sulamie z Manili, który urodził się z porażeniem mózgowym. Jego największym marzeniem jest grać w bejsbol.
Photo Book of the Year
Po raz trzeci dla fotografów realizujących długoterminowe projekty organizatorzy przygotowali kategorię specjalną – projekt dokumentalny. W tegorocznej edycji pierwsze miejsce w tej kategorii zajął cykl Dawida Żuchowicza (Gazeta Wyborcza). W kategorii przeznaczonej dla uczniów szkół fotograficznych - "Portfolio" - nagrodę główną otrzymała Katarzyna Mrugała.
W organizowanym równolegle konkursie na najlepszą książkę fotograficzną (Photo Book of the Year 2016) zwyciężył Adam Lach za publikację pt. "Nibyland". W tej kategorii udział wzięło 16 publikacji wydanych po raz pierwszy w 2016 r. Zostały one poddane ocenie jury w składzie: Przemek Dębowski, Anna Sielska i Maga Sokalska.
Skład jury
Przewodniczącym jury Grand Press Photo 2017 jest Francesco Zizola z agencji NOOR – zwycięzca World Press Photo 1997, dziesięciokrotny laureat tego konkursu, należący do czołówki fotoreporterów prasowych na świecie. Zgodnie z regulaminem konkursu to jego głos był decydujący przy wyborze nagrodzonych zdjęć. Oprócz niego w jury znaleźli się: Maria Mann (European Pressphoto Agency), Beata Łyżwa-Sokół (Gazeta Wyborcza), Jiri Siostrzonek (Instytut Twórczej Fotografii w Opawie), Maciej Skawiński oraz Andrzej Zygmuntowicz. Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn "Press". To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów.
Autor: js//rzw / Źródło: PAP, tvn24.pl