Cannes po raz siedemdziesiąty. Znowu mistrzami stoi, główny konkurs bez Polaków

W Cannes zostanie pokazany polski film krótkometrażowy "Koniec widzenia"
W Cannes zostanie pokazany polski film krótkometrażowy "Koniec widzenia"
Źródło: Gdyńska Szkoła Filmowa

Lazurowe Wybrzeże jak zwykle sięgnęło niemal wyłącznie po wielkie nazwiska. Polskiego filmu w konkursie głównym 70. festiwalu w Cannes nie będzie, ale w konkursie krótkometrażowym o Złotą Palmę powalczy "Koniec widzenia" w reżyserii Grzegorza Mołdy. W czwartek organizatorzy ujawnili listę filmów.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbywa się we Francji od 1946 r., a prestiż Złotej Palmy porównywalny jest z rangą Oscarów. Tegoroczna impreza odbędzie się w dniach 17 - 28 maja, a pracom jury przewodził będzie Pedro Almodovar.

Organizatorzy ujawnili listę filmów

W czwartek organizatorzy 70. festiwalu w Cannes zaprezentowali listę 19 tytułów, które zawalczą o Złotą Palmę.

Swoje dzieła w konkursie głównym na Lazurowym Wybrzeżu przedstawią między innymi: Michael Haneke - dwukrotny zdobywca Złotej Palmy, za "Miłość" (uhonorowaną także Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego) i za "Białą wstążkę"; Andriej Zwiagincew - nagrodzony Złotą Palmą za scenariusz do "Lewiatana"; Siergiej Łoźnica - zdobywca nagrody FIPRESCI za obraz "We mgle"; nagrodzony Oscarem za "Artystę" Michel Hazanavicius; Francuz Francois Ozon; uwielbiana w Cannes Sofia Coppola.

Poza konkursem pokazany zostanie między innymi nakręcony w technologii wirtualnej siedmiominutowy film "Mięso i piach" Alejandro Gonzáleza Inárritu, twórcy oscarowego "Birdmana" i "Zjawy"; to opowieść o nielegalnych imigrantach z Meksyku.

Polskim akcentem będzie krótki metraż studenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej Grzegorza Mołdy "Koniec widzenia".

Festiwal otworzy pozakonkursowy pokaz filmu francuskiego reżysera Arnauda Desplechina "Les fantômes d'Ismaël".

Dyrektor i prezydent canneńskiej imprezy prezentuja plakat 70 edycji festiwalu
Dyrektor i prezydent canneńskiej imprezy prezentuja plakat 70 edycji festiwalu
Źródło: | PAP/EPA

Kino wielkich nazwisk

Organizatorzy canneńskiego festiwalu - bez wątpienia najważniejszej filmowej imprezy w Europie - przyzwyczaili nas już do tego, że kluczem kwalifikacji do konkursu głównego są wielkie nazwiska. O ile przed laty Cannes miało ambicje odkrywcy, teraz rzadko trafiają tu dzieła autorów nieznanych.

Zapewne najbardziej oczekiwanym filmem w tym roku jest obraz Austriaka Michaela Hanekego "Happy End", w którym reżyser w głównych rolach obsadził gwiazdy swojego największego arcydzieła "Miłość" - Isabelle Huppert i Jean-Louisa Trintignanta. O filmie wiadomo tylko tyle, że ma opowiadać o rodzinie z Calais w trakcie wybuchu kryzysu uchodźczego.

Kolejne wielkie nazwisko doceniane w Cannes to Andriej Zwiagincew - zdobywca Złotej Palmy za scenariusz do "Lewiatana", który to film Polacy zapamiętali choćby dlatego, że był głównym oscarowym konkurentem polskiej "Idy". Tym razem Rosjanin przyjedzie tu z rosyjsko-francuskim "Loveless". Opowieść skupia się na dramacie rodzinnym.

Sofia Coppola, której "Maria Antonina" przed laty podzieliła widzów na Lazurowym Wybrzeżu, tym razem wystartuje z kostiumowym "The Beguiled", którego akcja dzieje się w czasie wojny secesyjnej. Główne role grają Nicole Kidman, Colin Farrell i Kirsten Dunst.

Obecność w Cannes wielkich hollywoodzkich gwiazd ekranu zapewni też najnowszy film Todda Haynesa (twórcy "Carol"), z udziałem Julianne Moore i Michelle Williams. Amerykański reżyser opowiada o chłopcu z amerykańskiego Środkowego Zachodu. Jego życiorys w tajemniczy sposób splata się z historią dziewczynki z Nowego Jorku w latach pięćdziesiątych minionego wieku.

Francuzi też będą mieli swoją wielką gwiazdę - w melodramacie Francoisa Ozona "Podwójny amant" dużą rolę gra Jacqueline Bisset.

Andriej Zwiagincew
Andriej Zwiagincew
Źródło: | PAP/EP

Polski "Koniec widzenia"

Jednym z dziewięciu filmów krótkometrażowych, wybranych przez canneńską komisję do sekcji krótkometrażowej, której w tym roku przewodzi rumuński mistrz Cristian Mungiu (twórca m.in. nagrodzonych Złotą Palmą "Czterech miesięcy, trzech tygodni i dwóch dni") jest kilkunastominutowy film dyplomowy Grzegorza Mołdy "Koniec widzenia".

W informacji prasowej czytamy: "Marta pracuje w warsztacie samochodowym ojca. Jej chłopak zostaje aresztowany. Marta z ojcem starają się pomóc chłopakowi. Dziewczyna staje przed życiowym wyborem pomiędzy ojcem, a swoim ukochanym". Główną rolę odtwarza Zofia Domalik, opiekunami artystycznymi filmu są Robert Gliński, Grzegorz Łoszewski i Leszek Starzyński.

Grzegorz Mołda otrzymał dyplom Gdyńskiej Szkoły Filmowej w lutym 2017 roku. Przed reżyserią studiował etnologię i antropologię kultury. Zofia Domalik jest studentką warszawskiej Akademii Teatralnej.

"Koniec widzenia" jest jednym z wybranych spośród 4843 krótkich filmów zgłoszonych na 70. Festiwal Filmowy w Cannes przez twórców z całego świata. Obok niego o Złotą Palmę ubiegać się będą obrazy z Finlandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Danii, Grecji, Iranu, Stanów Zjednoczonych, Chin, Kolumbii i Szwecji.

Kadr z filmu "Koniec widzenia" Grzegorza Mołdy
Kadr z filmu "Koniec widzenia" Grzegorza Mołdy
Źródło: | Gdyńska Szkoła Filmowa

Cannes nadąża za modą

Canneńska impreza idzie z duchem czasu i otwiera się również na pokazy (na razie pozakonkursowe) głośnych seriali, które ostatnimi czasy jakością i oglądalnością często przebijają filmy fabularne. W tym roku pokazane zostaną dwa odcinki powrotu "Twin Peaks" w reżyserii Davida Lyncha, zrealizowanego dla HBO, a także fragment nowego sezonu "Tajemnic Laketop" Jane Campion.

Zaprezentowana zostanie także krótkometrażowa produkcja w reżyserii Kristen Stewart "Come to Swim", którą pokazywano już na festiwalu Sundance. O filmie było głośno, ponieważ do jego nakręcenia użyto komputerowych algorytmów sztucznej inteligencji, co zdarzyło się po raz pierwszy w historii. Zaproszony do współpracy przez Stewart pracownik firmy Adobe opracował program, który przetworzył nakręcony kamerą film na formułę zaczerpniętą z zeskanowanych wcześniej obrazów. Namalowała je wcześniej sama Kristen Stewart.

Konkurs główny. Lista filmów:

Andriej Zwiagincew - "Loveless"

Josh i Benny Safdie - "Good time"

Lynne Ramsay - "You Were Never Really Here"

Francois Ozon - "L’Amant Double"

Kornel Mundruzco - "Jupiter’s Moon"

Yorgos Lanthimos - "The Killing of the Sacred Deer"

Hong Sangsoo "The Day After"

Michel Hazanavicius - "Le Redoubtable"

Todd Haynes - "Wonderstruck"

Michael Haneke - "Happy End"

Jacques Doillon - "Rodin"

Sofia Coppola "The Beguiled"

Fatih Akin - "Aus dem nichts"

Noach Baumbach - "The Meyerowitz Stories"

Bong Joon-Ho - "Okja"

Robin Campillo - "120 Battements Par Minute"

Naomi Kawase - "Radiance"

Siergiej Łoźnica - "A gentle creature"

Kornél Mandruczó - "Jupiter's Moon"

Autor: Justyna Kobus//rzw / Źródło: festival-cannes.fr, tvn24.pl

Czytaj także: