Szesnaście filmów, w tym dwa debiuty fabularne oraz cztery drugie filmy młodych reżyserów zakwalifikowano do 48. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Są wśród nich takie tytuły jak "Doppelgänger. Sobowtór" Jana Holoubka, "Chłopi" DK i Hugha Welchmanów, "Imago" Olgi Chajdas, "Różyczka 2" Jana Kidawy-Błońskiego oraz "Figurant" Roberta Glińskiego.
- Mamy w tym roku rekordową liczbę zgłoszeń - o udział w Konkursie Głównym ubiegało się prawie 60 filmów - mówi nowo wybrana dyrektor artystyczna festiwalu Joanna Łapińska. - Wybranie spośród nich jedynie 16 tytułów było dla nas niełatwym zadaniem. Kilku filmów, które odpadły już na ostatnim etapie selekcji, szczególnie mi żal - dodała.
Podkreśla też, że szczególnie cieszy różnorodność gatunków i stylów zgłoszonych filmów. - Polskie kino ma dziś wiele odmian, potrafi zaskakiwać - zapewnia dyrektorka, 48. FPFF w Gdyni, który odbędzie się w dniach 18-23 września.
Na które filmy najbardziej czekamy?
Wśród 16 filmów są tym razem niemal wyłącznie premiery. Do najbardziej oczekiwanych tytułów należy "Doppelgänger. Sobowtór" Jana Holoubka, znanego doskonale z obsypanego nagrodami filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" oraz z seriali "Wielka woda" i "Rojst".
Jego nowy film to thriller osadzony po obu stronach żelaznej kurtyny, wyprodukowany przez TVN Warner Bros. Discovery. Film inspirowany jest prawdziwą historią "Jamesa Bonda epoki PRL". Przenosi widzów w czas przełomu lat 70. i 80. i ma dwóch bohaterów, z których jeden drugiemu ukradł tożsamość. To historia o tym, jak świat wielkiej polityki wpływa na życie zwykłych ludzi. O rozdarciu człowieka, chcącego pod wpływem miłości zawrócić z drogi, z której nie ma powrotu, a także o dochodzeniu do prawdy, szukaniu własnej tożsamości. Główne rola grają Jakub Gierszał i Tomasz Schuchardt.
Z kolei Jan Kidawa-Błoński po 13 latach od nagrodzonej w Gdyni Złotej Lwami "Różyczki" powraca z jej kontynuacją zatytułowaną po prostu "Różyczka 2". Tym razem główną bohaterką jest Joanna - córka inwigilowanego w pierwszym filmie przez SB wybitnego pisarza. Świetnie rozwijającą się polityczną karierę i rodzinne szczęście kobiety burzy zamach terrorystyczny, w którym ginie jej ukochany mąż. Joanna dostaje od losu nową szansę, ale dosięga ją kolejny cios. Ktoś wysyła jej zdjęcia i dokumenty podważające rodzinne więzi i oczerniające jej matkę. Kobieta postanawia sama przeprowadzić historyczne śledztwo i rozwikłać zagadkę. W głównej, podwójnej roli ponownie zobaczymy Magdalenę Boczarską, której partnerują Janusz Gajos i Robert Więckiewicz.
Ciekawie zapowiada się także inspirowany prawdziwą historią "Figurant" Roberta Glińskiego. To historia esbeka, który przez ponad 20 lat inwigilował Karola Wojtyłę. Między esbekiem a nieświadomym jego istnienia biskupem z czasem zrodzi się nietypowa jednostronna więź - obsesyjna i niebezpieczna.
Wśród nominowanych znaleźli się także "Chłopi". O niezwykle oczekiwanej kolejnej malarskiej animacji duetu Welchmanów pisaliśmy szeroko przed tygodniem. Zapowiada się niezwykłe dzieło, po nominacji do Oscara za poprzedni film dla twórców, z pewnością wzbudzi on zainteresowanie nie tylko w Polsce.
W gronie filmów, które mogą być nagrodzone we wrześniowym Konkursie Głównym znalazł się również uhonorowany w Karlowych Warach nagrodą krytyków FIPRESCI postpunkowy dramat psychologiczny Olgi Chajdas "Imago".
Pośród 16 konkursowych tytułów z pewnością spore zainteresowanie wzbudza także "Kos" w reżyserii twórcy "Ataku paniki", Paweł Maślony, o którego realizacji było głośno. Tym razem reżyser przeniósł się ponad 200 lat wstecz, w czasy insurekcji kościuszkowskiej.
W informacji twórców czytamy: "Wiosną 1794 roku, w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz 'Kos' Kościuszko, który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo. Tropem Kościuszki podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz, Dunin, który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię". W Kościuszkę wcielił się Jacek Braciak, zaś w roli jego antagonisty zobaczymy Bartosza Bielenię.
Z obrazów historycznych, choć dotyczących bliższej nam, XX-wiecznej historii warto zwrócić uwagę również na "Raport Pileckiego" w reżyserii Krzysztofa Łukasiewicza, traktujący o bodaj największym polskim bohaterze II wojny światowej i pierwszych lat powojnia Rotmistrzu Witoldzie Pileckim. W jego życiorysie niezwykle dramatycznie widać heroiczną, chwilami beznadziejną walkę z dwoma bezwzględnymi totalitaryzmami XX wieku: niemieckim i sowieckim. W głównej roli zobaczymy Przemysława Wyszyńskiego.
Czwarty dyrektor artystyczny imprezy
Zgodnie z regulaminem FPFF wyboru filmów do Konkursu Głównego dokonali: dyrektorka artystyczna festiwalu Joanna Łapińska oraz powołany przez nią zespół selekcyjny (organ doradczy), w skład którego wchodzą: filmoznawczyni Anita Skwara, krytyk filmowy Krzysztof Kwiatkowski oraz reżyser filmowy Janusz Zaorski), a także Komitet Organizacyjny Festiwalu.
Warto podkreślić, że będzie nachodząca edycja festiwalu jest pierwszą organizowaną pod kierownictwem Joanny Łapińskiej. Nowa dyrektorka artystyczna została powołana przez ministra Piotra Glińskiego z początkiem czerwca, po nagłym odwołaniu poprzedniego dyrektora Tomasza Kolankiewicza.
Joanna Łapińska jest już czwartym dyrektorem artystycznym FPFF po Michale Chacińskim, Michale Oleszczyku i wspomnianym Kolankiewiczu. Żadnemu z wymienionych dyrektorów nie udało się pełnić jej więcej niż jedną kadencję.
Jak co roku obok Konkursu Głównego odbędzie się także Konkurs Filmów Mikrobudżetowych Konkurs Filmów Krótkometrażowych. Tradycyjnie dopiero na początku września poznamy skład Jury Konkursu Głównego wraz z jego przewodniczącym oraz dwóch pozostałych konkursów.
Szesnaście filmów w Konkursie Głównym 48. FPFF
Poniżej lista wszystkich filmów, które ubiegają się o laury w Konkursie Głównym 48. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
- "Chłopi", reż. DK Welchman, Hugh Welchman
- "Doppelgänger. Sobowtór", reż. Jan Holoubek
- "Figurant", reż. Robert Gliński
- "Fin del Mundo?", reż. Piotr Dumała
- "Freestyle", reż. Maciej Bochniak
- "Horror Story", reż. Adrian Apanel
- "Imago", reż. Olga Chajdas
- "Jedna dusza", reż. Łukasz Karwowski
- "Kos", reżyseria: Paweł Maślona
- "Lęk", reż. Sławomir Fabicki
- "Raport Pileckiego", reż. Krzysztof Łukaszewicz
- "Różyczka 2", reż. Jan Kidawa-Błoński
- "Sny pełne dymu", reż. Dorota Kędzierzawska
- "Święto ognia", reż. Kinga Dębska
- "Święty", reż. Sebastian Buttny
- "Tyle, co nic", reż. Grzegorz Dębowski
Źródło: FPFF w Gdyni, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe