Pierwszy zwiastun animacji DK (wcześniej Dorota Kobiela) i Hugh Welchmana, będący adaptacją "Chłopów" Reymonta, robi gigantyczne wrażenie. Duet zasłynął produkcją "Twój Vincent", nominowaną do Oscara animacją malarską, którą zobaczyło w kinach sześć milionów widzów. Premierę "Chłopów" zapowiedziano na październik tego roku.
"Chłopi" to podobnie jak "Twój Vincent" pełnometrażowa animacja malarska dla dorosłych, ale te dwie produkcje bardzo się od siebie różnią.
- Skala tych dwóch filmów jest nieporównywalna - tłumaczy reżyserka DK Welchman. - "Twój Vincent" to kameralna produkcja, z mnóstwem statycznych ujęć, dialogów. "Chłopi" to natomiast prawdziwe widowisko. W filmie mamy imponujące sceny tańca, bitwy. To niesamowicie dynamiczne ujęcia, kamera często wędruje za bohaterem, wiele dzieje się w kadrze - dodaje.
Pierwsze skojarzenie, jakie przynosi widok wspaniałych malarskich kadrów filmu, to obrazy Józefa Chełmońskiego. Reżyserka podkreśla, że choć praca nad obydwoma filmami była wyzwaniem, "Chłopi" stawiają poprzeczkę znacznie wyżej.
Premierę filmu zaplanowano na 13 października 2023 roku.
Ponad 200 tysięcy godzin pracy
"Twój Vincent" był pierwszym w historii filmem animowanym, stworzonym techniką malarską i urzekał stroną wizualną. Brakowało mu jednak przekonującego scenariusza, który udramatyzowałby piękne obrazy, nie intrygował, pozostawiał uczucie niedosytu mimo fascynującego bohatera. W przypadku "Chłopów" twórcy biorą na warsztat arcydzieło literackie uhonorowane Nagrodą Nobla, na podstawie którego duet Welchmanów napisał scenariusz.
ZOBACZ MATERIAŁ "FAKTÓW" TVN: Polsko-brytyjski film "Twój Vincent" otrzymał Europejską Nagrodę Filmową
Początkowo studio BreakThru Films, odpowiedzialne za produkcję, nakręciło film z aktorami. Następny etap pracy należał do ponad stu malarzy w czterech studiach: w Polsce, na Litwie, w Ukrainie i Serbii, którzy kadr po kadrze, malowali olejne obrazy na płótnie. Artyści do tej pory poświęcili im ponad 200 tysięcy godzin pracy. Na kolejnym etapie obrazy stały się klatkami kluczowymi dla filmu. Animatorzy uzupełniali ujęcia namalowane przez malarzy, by całość filmu była płynna i przyjemna dla oka.
Autorami zdjęć do "Chłopów" są Radosław Ładczuk, Kamil Polak i Szymon Kuriata. Kostiumy przygotowała Katarzyna Lewińska, a scenografię Elwira Pluta. Szefem animacji malarskiej jest Piotr Dominiak.
Niezwykłe obrazy okraszone zostały tzw. muzyką korzeni w interpretacji Łukasza L.U.C.-a Rostkowskiego, który współpracował ze słowiańskim zespołem światowej klasy muzyków. W projekcie udział wzięli m.in. Tęgie Chłopy, Laboratorium Pieśni, T.Etno i Maria Pomianowska.
W duchu młodpolskim
- Reymont swój powieściowy świat malował słowami, podczas gdy my malujemy film dosłownie, w stylu twórców jemu współczesnych z okresu Młodej Polski. Dlatego na ekranie pojawią się interpretacje dzieł takich artystów jak Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Julian Fałat - opisuje reżyserka DK Welchman.
W "Chłopach" pojawia się cała plejada polskich gwiazd filmowych, m.in.: Mirosław Baka, Ewa Kasprzyk, Sonia Bohosiewicz, Małgorzata Kożuchowska, Dorota Stalińska, Andrzej Konopka. W głównej roli - Jagny - występuje Kamila Urzędowska, znana choćby z filmów "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" czy "Zołza".
- Ważne dla nas było, żeby w rolę Jagny wcieliła się nie tylko "najpiękniejsza dziewczyna w całych Lipcach", ale żeby miała jeszcze w sobie tę mieszankę dziewczęcej beztroski, seksapilu i zadziorności. I to właśnie zobaczyliśmy w Kamili Urzędowskiej - wyjaśnia wybór aktorki Sean Bobbitt, producent filmu.
Noblowskie dzieło Reymonta
Fabuła społeczno-obyczajowej powieści "Chłopi" Władysława Reymonta rozgrywa się na przestrzeni czterech pór roku. Skupia się przede wszystkim na losach Macieja Boryny, najbogatszego chłopa we wsi Lipce, gdzie rozgrywa się akcja, jego rodziny i innych mieszkańców wsi. Reymont w mistrzowski sposób pokazuje zarówno problemy społeczne chłopów zamieszkujących ziemie polskie w końcu XIX wieku, jak również ich codzienność - święta, tradycje, życie uzależnione od zmieniających się pór roku.
Pisarz wpisuje swoją opowieść w tradycję historyczną, jednocześnie skupiając się na indywidualnych przeżyciach bohaterów i targających nimi emocjach. "Chłopi" to powieść panoramiczna, chłopska epopeja realizująca zarówno założenia naturalizmu, jak również realizmu. Po raz pierwszy publikowana była w odcinkach w latach 1902-1908 w "Tygodniku Ilustrowanym". W formie czterotomowej powieści, czyli tetralogii, wydana została w latach 1904-1909 w wydawnictwie Gebethner i Wolff. W 1924 roku pisarz otrzymał za nią Nagrodę Nobla.
"Chłopi" doczekali się dwóch filmowych ekranizacji. Premiera pierwszego, niemego filmu odbyła się w 1922 roku, a reżyserem był Eugeniusz Modzelewski. Premiera drugiego, który był serialem telewizyjnym, miała miejsce w roku 1973. Film reżyserował Jan Rybkowski, a w rolach głównych wystąpili: Władysław Hańcza (Maciej Boryna), Emilia Krakowska (Jagna), Ignacy Gogolewski (Antek Boryna), Krystyna Królówna (Hanka).
Źródło: SFP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: NEXT FILM