"Fabelmanowie" najlepszym amerykańskim filmem 2022 roku? Szykują się kolejne Oscary dla Stevena Spielberga

Źródło:
"The Hollywood Reporter", tvn24.pl
"Fabelmanowie" reż. Steven Spielberg
"Fabelmanowie" reż. Steven Spielberg
Monolith Films
Zwiastun nowego filmu Stevena Spielberga "Fabelmanowie"Universal Pictures

Autobiograficzny film Stevena Spielberga "Fabelmanowie" (tytuł oryginalny: "The Fabelmans"), który zdobył główną nagrodę na festiwalu w Toronto, automatycznie stał się głównym faworytem oscarowego wyścigu. Amerykańscy krytycy zapewniają, że to najlepszy film Spielberga od czasu "Listy Schindlera" i sytuują go na czele wszystkich branżowych rankingów w najważniejszych kategoriach - dla najlepszego filmu, za scenariusz i kreacje aktorskie.

O tym, że zdobywcy Nagrody Publiczności w Toronto od lat okazują się laureatami najważniejszych Oscarów, kinomani wiedzą doskonale. "Fabelmanowie", najbardziej osobisty film w karierze Spielberga, mający wyraźny wymiar autobiograficzny, stoi więc przed szansą zdobycia dla uhonorowanego już trzema statuetkami filmowca kolejnych nagród.

"Nakręciłem ten film, by móc jeszcze raz spotkać się z moimi rodzicami" - mówił reżyser podczas jego pierwszego pokazu. Krytycy docenili reżyserski kunszt Spielberga, dzięki któremu jego film jest wciągającą, mądrą i wzruszającą opowieścią o narodzinach pasji i wchodzeniu w dorosłość. "Screen" nazywa obraz "jednym z najbardziej wzruszających i dojrzałych filmów Stevena Spielberga", a Johnny Oleksinski z "New York Post" mówi wprost: "To najlepszy film 2022 roku". 

Amerykańscy widzowie obejrzą go w kinach jeszcze w listopadzie br., na polskie ekrany film trafi 30 grudnia.

Plakat z filmu Stevena Spielberga "Fabelmanowie"Monolith Films

"Fabelmanowie", czyli historia dojrzewania reżysera

Steven Spielberg w wielu swoich filmach czerpał z osobistych przeżyć, ale żaden nie był tak jawnie autobiograficzny. Tym razem reżyser wraca do czasów dzieciństwa, proponując nam opowieść o dojrzewaniu wrażliwego nastolatka, wielkiego miłośnika kina i początkującego filmowca Sammy’ego Fabelmana. Za postacią Sammy'ego (w tej roli debiutujący w dużej roli Gabriel LaBelle) kryje się oczywiście młody Steven.

Punktem centralnym fabuły jest zasłyszana przypadkiem przez nastolatka dramatyczna, rodzinna tajemnica. Poznając ją, młody bohater dochodzi do wniosku, że kino pomaga nam odkrywać prawdę o naszych bliskich i o nas samych. Scenariusz do filmu Spielberg napisał do spółki ze zdobywcą nagrody Pulitzera, dramatopisarzem Tonym Kushnerem ("West Side Story", "Lincoln"). Autorem zdjęć jest jak zwykle stały współpracownik Spielberga, nasz rodak Janusz Kamiński.

Akcja filmu toczy się w Arizonie tuż po zakończeniu II wojny światowej, kiedy 75-letni dziś Spielberg przyszedł na świat. W niezwykle barwne role rodziców bohatera wcielają się Michelle Williams i Paul Dano. Wszyscy, którzy mogli już obejrzeć film, podkreślają iż największe wrażenie robią sceny młodego Sammy'ego z matką, zaś znakomitej Williams wróżą piątą już nominację i tym razem Oscara. W ulubionego wujka młodego artysty wciela się na drugim planie Seth Rogen.

Krytycy podkreślają, że jak na tak osobisty obraz, "film jest szokująco pozbawiony narcyzmu, nawet jeśli jest usiany tyloma odniesieniami do dzieł Spielberga". Ale to także historia rozpadu małżeństwa jego rodziców, którzy później weszli w nowe związki. Spielberg pokazuje zarówno wielką miłość towarzyszącą temu związkowi, jak i stopniowe jej wypalanie się. Możemy też zobaczyć, jak kształtowała się wyobraźnia przyszłego filmowca i co rozpaliło w nim fascynację kinem, aparatami, zabawkami i narzędziami, które Sammy będzie wypróbowywał na własnej rodzinie.

Sam reżyser najbardziej żałuje, że rodzice - którzy dożyli wyjątkowo sędziwego wieku - ojciec zmarł w wieku 103 lat w 2020 roku, mama trzy lata wcześniej jako 97-latka, nie zobaczą już niestety, jego dzieła.

Kadr z filmu "Fabelmanowie" Stevena SpielbergaMonolith Films

Urodzony dla kina

Steven Spielberg począwszy od połowy lat 70. jest jednym z najwybitniejszych i najbardziej wszechstronnych reżyserów naszych czasów. Na swoim koncie ma wiele ważnych, wręcz przełomowych dla światowej kinematografii filmów. Najwięcej Oscarów, w tym za najlepszy film i za reżyserię, przyniosła "Lista Schindlera". Warto dodać, że Spielberg nigdy nie uczył się reżyserii w żadnej ze szkół, jest genialnym samoukiem.

Swój pierwszy film zrobił już w wieku 16 lat, a historię jego realizacji znajdziemy w obrazie "Fabelmanowie". Nosił on tytuł "Firelight" i był przez jeden wieczór wyświetlany w kinie w rodzinnym mieście twórcy. Następny zwrócił na niego uwagę ludzi z Universal Studio, którzy zaproponowali mu pracę reżysera produkcji telewizyjnych. Po zrobieniu kilku odcinków znanych seriali, m.in. "Columbo", nakręcił film, dziś uznawany za jego debiut - świetnie przyjęty "Pojedynek na szosie", który udowodnił producentom, że mają do czynienia z twórcą nietuzinkowym i wybitnie uzdolnionym.

Kolejne filmy Spielberga to nieustające pasmo sukcesów. Poczynając od budzącego grozę thrillera "Szczęki", poprzez dramat science-fiction "Bliskie spotkania trzeciego stopnia", aż po adresowane do młodego widza przepiękne kino familijne "E. T.", młody reżyser budził zachwyt i uznanie, zdumiewając przy tym skalą swojej wyobraźni. Potem była trwająca do dziś seria przygodowych opowieści o Indianie Jonesie, i gdy już świat przyzwyczaił się, że Spielberg tworzy wyśmienite kino rozrywkowe, zaskoczył wszystkich w 1985 roku "Kolorem purpury".

Opowiadający niezwykle odważną na tamte czasy historię uciśnionej rasowo, ale także obyczajowo i rodzinnie czarnoskórej dziewczyny, która dzięki związkowi emocjonalnemu, (a później i erotycznemu) ze śpiewaczką jazzową, uwalnia się spod władzy przemocowego męża. Obraz wzbudził kontrowersje nie tyle nawet z powodu wątku lesbijskiego, ale za sprawą kuriozalnych oskarżeń, jakie spadły na twórcę za rzekomy "brutalny rasizm wobec Afroamerykanów". A przecież powieść Alice Walker, w oparciu o którą powstał film, ukazała tę grupę społeczną znacznie bardzie bezkompromisowo. Film dostał aż 11 nominacji do Oscara, ale zachowawcza Akademia nie przyznała mu żadnego. Dopiero nakręcona w 1993 roku "Lista Schindlera", opowiadająca prawdziwą historię niemieckiego przedsiębiorcy, który uratował przed zagładą około tysiąca Żydów, przyniosła mu siedem statuetek, w tym te najważniejsze. Dla reżysera, mającego w rodzinie doświadczenie Holocaustu, była też dziełem osobistym. Stało się jasne, że jej twórca potrafi kręcić wielkie filmy absolutnie o wszystkim.

W 1998 roku powstało dla wielu największe dzieło Spielberga "Szeregowiec Ryan", znów nawiązujące do prawdziwych wydarzeń. Opowieść o tym, jak doborowa kampania wybitnych żołnierzy, zdziesiątkowana po operacji w Normandii w 1944 roku, zostaje wysłana na poszukiwania zaginionego szeregowca, przyniosła mu kolejnego Oscara za reżyserię. Znów oparta na prawdziwych zdarzeniach historia prowokowała do ważnych pytań: czy można narażać życie wielu ludzi dla ocalenia jednego? Obraz był także arcydziełem kina batalistycznego, zaś filmowi przyniósł w sumie pięć złotych statuetek.

I tak już miało być, że kręcąc pełne rozmachu opowieści, będące efektem jego szalonej wyobraźni ("Park Jurajski", "Hook" czy "A.I. Sztuczna inteligencja"), jednocześnie tworzył Spielberg dzieła dotykające największych dylematów naszej epoki. Do najważniejszych obrazów dojrzałego okresu twórczości Spielberga należą takie tytuły jak: "Monachium", "Lincoln", czy "Czwarta władza".

Michelle Williams w roli matki Spielberga stworzyła wielką kreacjęMonolith Films

W minionym roku Spielberg porwał się na remake kultowego musicalu "West Side Story", gatunek dotąd mu obcy. I tym razem podzielił widzów. Jednych zachwycił rozmachem dzieła i tym, że udało mu się dokonać jego "readaptacji", czyli z całym dobrodziejstwem oryginału przełożyć na czasy współczesne. Jeszcze inni są zdania, że stworzył niepotrzebną i nudna ramotę.

Wygląda na to, że najnowsze dzieło reżysera pogodzi wszystkich, czego dowodzi przyznana w Toronto Nagroda Publiczności, której towarzyszą powtarzane jednogłośnie zachwyty krytyków.

Autorka/Autor:Justyna Kobus

Źródło: "The Hollywood Reporter", tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Frazer Harrison/Getty Images/Monolith Films

Pozostałe wiadomości

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to 1683 sztaby - w tym 95 w 24 krajach świata, aukcje internetowe, koncerty, pikniki i wydarzenia sportowe i tradycyjne Światełko do Nieba. 33. Finał WOŚP to także 120 tysięcy wolontariuszy i wolontariuszek. A wszystko to dla hematologii i onkologii dziecięcej. Jak gra Orkiestra? Ile zebrano już pieniędzy? 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy relacjonujemy na żywo w tvn24.pl i na antenie TVN24 oraz w TVN24 GO.

WOŚP 2025. 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Relacja

WOŚP 2025. 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Relacja

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Nie żyje zaatakowany podczas interwencji medycznej ratownik. Został zaatakowany ostrym narzędziem przez mężczyznę, który sam wezwał karetkę. "Ta zbrodnia musi być dla nas dzwonkiem alarmowym i zapoczątkować konieczne zmiany legislacyjne, zapewniające bezpieczeństwo ratownikom" - napisała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. - Nie ma akceptacji dla tego typu czynów, została przekroczona granica - powiedział były szef Lotniczego Pogotowia Ratunkowego profesor Robert Gałązkowski.

"Ta zbrodnia musi być dla nas dzwonkiem alarmowym"

"Ta zbrodnia musi być dla nas dzwonkiem alarmowym"

Źródło:
PAP, TVN24

W trakcie interwencji w jednym z mieszkań w Siedlcach w sobotę wieczorem ratownik medyczny został zaatakowany ostrym narzędziem - przekazała policja. Po przewiezieniu do szpitala zmarł. Sprawcę ataku na medyka zatrzymano.

Nie żyje ratownik medyczny. Został zaatakowany podczas interwencji

Nie żyje ratownik medyczny. Został zaatakowany podczas interwencji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Piorun trafił w ogon stojącego na międzynarodowym lotnisku Sao Paulo-Guarulhos w Brazylii samolotu. Całe zdarzenie zostało uchwycone na nagraniu.

Piorun uderzył w samolot. Zobacz nagranie

Piorun uderzył w samolot. Zobacz nagranie

Źródło:
Reuters

Rusza 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Donald Trump przemawiał w Las Vegas. Zmarł ratownik medyczny ugodzony nożem w Siedlcach. Na Białorusi odbędą się zorganizowane przez reżim Łukaszenki "wybory". Meksyk nie pozwolił na lądowanie samolotu z imigrantami deportowanmi z USA. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 26 stycznia.

"Wybory" na Białorusi, atak w Siedlcach, sprzeciw Meksyku

"Wybory" na Białorusi, atak w Siedlcach, sprzeciw Meksyku

Źródło:
PAP, TVN24

W niedalekiej przyszłości staniemy się większym krajem - zapowiedział w sobotę prezydent USA Donald Trump podczas wiecu w Las Vegas, czyniąc aluzję do wysuwanych przez niego roszczeń terytorialnych. Trump stwierdził też, że może odwrócić swoją decyzję o wyjściu ze Światowej Organizacji Zdrowia. Postawił jednak warunek.

Trump: wkrótce USA staną się większym krajem

Trump: wkrótce USA staną się większym krajem

Źródło:
PAP, Reuters

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w sobotę SMS-owy alert, w którym ostrzega przed niebezpieczną pogodą mieszkańców kilku województw. Przypominamy, że ostrzeżenie wciąż obowiązuje.

Alert RCB wciąż w mocy. Warto przygotować oświetlenie zastępcze

Alert RCB wciąż w mocy. Warto przygotować oświetlenie zastępcze

Aktualizacja:
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Jest zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Karola Nawrockiego, a to w kampanii prezydenckiej nie najlepsza wiadomość dla kandydata. Sam Nawrocki, namaszczony przez PiS, w sobotę znowu musiał się tłumaczyć, bo dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej postanowiła przypomnieć pewne fakty. 

Muzeum podważa słowa Nawrockiego. Jest zawiadomienie do prokuratury

Muzeum podważa słowa Nawrockiego. Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
Fakty TVN

W Niemczech odbyły się w sobotę wielotysięczne demonstracje przeciwko prawicowemu ekstremizmowi. Według policji w Kolonii zebrało się około 40 tysięcy osób. W Berlinie przed Bramą Brandenburską było według organizatorów około 100 tysięcy ludzi, policja informowała o 35 tysiącach - podał portal rbb24.

"Morze świateł" w Berlinie. Sprzeciwiają się prawicowemu ekstremizmowi

"Morze świateł" w Berlinie. Sprzeciwiają się prawicowemu ekstremizmowi

Źródło:
PAP

Wszystkie autostrady międzystanowe, drogi szybkiego ruchu oraz mosty zostały ponownie otwarte - poinformowały służby w Nowym Orleanie w amerykańskim stanie Luizjana. Wcześniej z powodu ekstremalnej burzy śnieżnej większość dróg była nieczynna przez kilka dni.

Atak zimy. Po kilku dniach znów mogą wyjechać na drogi

Atak zimy. Po kilku dniach znów mogą wyjechać na drogi

Źródło:
NOLA, NWS

IMGW wydał alarmy pierwszego i drugiego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem, który miejscami może rozpędzać się do 100 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW na południu kraju. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW na południu kraju. Uważajmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Amerykański Senat zatwierdził w sobotę kandydaturę gubernator Dakoty Południowej Kristi Noem na ministra bezpieczeństwa krajowego. W niedzielę rano przekazała informację o swoim zaprzysiężeniu. Resort zajmuje się między innymi ochroną granic USA. To kluczowe stanowisko dla realizacji planów prezydenta Donalda Trumpa dotyczących ograniczenia nielegalnej migracji.

To ona zadba o "bezpieczeństwo krajowe" USA

To ona zadba o "bezpieczeństwo krajowe" USA

Źródło:
PAP

Jerzy Owsiak czuje się lepiej. W niedzielę powinien być w niezłej formie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Bohdan Maruszewski, kardiochirurg dziecięcy i współtwórca WOŚP. Środki zebrane podczas 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostaną przeznaczone na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej. Profesor Wojciech Młynarski, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, podkreślił, że "cały czas potrzebujemy nowego sprzętu, bo postęp w zakresie onkologii w ogóle, ale pediatrycznej przede wszystkim, jest bardzo duży".

Jak się czuje Jerzy Owsiak? "Postąpił racjonalnie"

Jak się czuje Jerzy Owsiak? "Postąpił racjonalnie"

Źródło:
TVN24

To nie jest dobry moment, żeby zostawiać Biuro Bezpieczeństwa Narodowego - tak rezygnację Jacka Siewiery skomentowała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Aleksandra Leo z Polski 2050-Trzeciej Drogi. Bartosz Arłukowicz z Koalicji Obywatelskiej mówił, że ma "duży dystans do tego, co prezentuje sobą Siewiera". - Jeżeli ktoś próbuje budować wizerunek mieszaniny Sylvestra Stallone'a i profesora Zolla, to to musi eksplodować - stwierdził.

Rezygnacja Siewiery. "Pojawia się pytanie o prawdziwy powód"

Rezygnacja Siewiery. "Pojawia się pytanie o prawdziwy powód"

Źródło:
TVN24

Na ulice Słowacji wyszły dziesiątki tysięcy ludzi. Protestujący jasno pokazują premierowi Robertowi Fico, że nie akceptują jego podróży do Moskwy. Premier z kolei pokazuje, że nie akceptuje tych, którzy jego nie akceptują. Opowiada o prowokacjach inspirowanych z Ukrainy oraz z USA i straszy służbami specjalnymi. 

Protesty na Słowacji. "To niebezpieczne i haniebne, że premier wykorzystuje służby specjalne, by siać panikę"

Protesty na Słowacji. "To niebezpieczne i haniebne, że premier wykorzystuje służby specjalne, by siać panikę"

Źródło:
Fakty TVN

Urzędnicy prezydenta USA Donalda Trumpa polecili Pentagonowi zniesienie ograniczeń na dostawy ciężkich bomb lotniczych dla Izraela - podał w sobotę portal Axios za źródłami. Poprzednia administracja prezydenta Joe Bidena zablokowała jeden z kontraktów w obawie o los cywilów w Strefie Gazy.

Izrael otrzyma 1800 bomb z USA. Trump odblokował dostawy

Izrael otrzyma 1800 bomb z USA. Trump odblokował dostawy

Źródło:
PAP

1067 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę. Siły rosyjskie zrzuciły bomby kierowane na obwody chersoński i sumski. Projekt DeepState monitorujący sytuację na froncie poinformował o dalszych postępach Rosjan w Donbasie. Z miasta Pokrowsk ewakuowano wszystkie dzieci - poinformowały tamtejsze władze. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Bomby spadły na dwa obwody, Rosjanie zajmują kolejne wsie w Donbasie

Bomby spadły na dwa obwody, Rosjanie zajmują kolejne wsie w Donbasie

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, NV, tvn24.pl

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i Jacek Siewiera przy okazji spotkań dotyczących bezpieczeństwa państwa rozmawiali także o planach szefa BBN - przekazał w sobotę rzecznik resortu obrony Janusz Sejmej. Dodał, że "bezwzględnie ważne" jest, by wiedza Siewiery "została wykorzystana", ale jest "za wcześnie, by mówić o konkretach".

"Wiedza i doświadczenie, które warto wykorzystać". MON po decyzji Siewiery

"Wiedza i doświadczenie, które warto wykorzystać". MON po decyzji Siewiery

Źródło:
PAP

Deportacja idzie bardzo dobrze - mówi prezydent Donald Trump, choć Meksyk nie zgodził się na lądowanie amerykańskiego samolotu z imigrantami na swoim terenie. Obławy na ludzi nielegalnie przebywających w Stanach Zjednoczonych trwają nie tylko w domach, ale i w zakładach pracy. Według nowych przepisów mogą być też prowadzone w szkołach i świątyniach.

Deportacje w USA. Burmistrz Newark ostrzega przed powrotem "do niebezpiecznych czasów"

Deportacje w USA. Burmistrz Newark ostrzega przed powrotem "do niebezpiecznych czasów"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nie żyje Jan Hernik, który od dwóch lat zmagał się z glejakiem. W 2024 roku zdjęcie autorstwa jego żony, którego był bohaterem, zostało wyróżnione w konkursie Grand Press Photo.

"Odleciał na swoich warunkach". Nie żyje Jan Hernik

"Odleciał na swoich warunkach". Nie żyje Jan Hernik

Źródło:
tvn24.pl

Alert powodziowy został ogłoszony w północnej Francji na skutek przejścia burzy Eowyn. W sobotę szczególnie niebezpiecznie było na północy kraju, gdzie ulice zmieniły się w rzeki. Meteorolodzy ostrzegają - groźnie będzie także w niedzielę.

"Jeszcze nie widziałem takich podtopień". Alerty w pięciu regionach, na horyzoncie kolejna burza

"Jeszcze nie widziałem takich podtopień". Alerty w pięciu regionach, na horyzoncie kolejna burza

Źródło:
TF1 Info, Meteo France, L'Internaute

Prezydent Andrzej Duda powiedział w wywiadzie dla telewizji Al Jazeera, że Donald Trump nie jest sceptyczny wobec NATO - poinformowała kancelaria prezydenta. Udzielony w szwajcarskim Davos wywiad stacja wyemitowała w sobotę.

Duda: Trump doprowadzi do zakończenia rosyjskiej agresji. Jestem o tym przekonany

Duda: Trump doprowadzi do zakończenia rosyjskiej agresji. Jestem o tym przekonany

Źródło:
PAP

Radosław Sikorski zareagował na słowa Marcina Przydacza z PiS, który stwierdził, że gdyby rozmowa szefa polskiej dyplomacji z jego amerykańskim odpowiednikiem Marco Rubio była dobra, "to Departament Stanu wydałby komunikat". Taki komunikat pojawił się jeszcze w czwartek. Sikorski opublikował jego zdjęcie w mediach społecznościowych. "Co racja, to racja" - skomentował.

"Co racja, to racja". Sikorski odpowiada w sprawie "kurtuazyjnej rozmowy" z Rubio

"Co racja, to racja". Sikorski odpowiada w sprawie "kurtuazyjnej rozmowy" z Rubio

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

W amerykańskim mieście Phoenix trwa jeden z najdłuższych okresów bez opadów. Ostatni raz deszcz spadł tam 22 sierpnia ubiegłego roku. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie w najbliższych dniach, zostanie pobity rekord sprzed ponad 50 lat.

"Pobiliśmy wszelkie rekordy zeszłego lata". Za kilka dni może paść kolejny

"Pobiliśmy wszelkie rekordy zeszłego lata". Za kilka dni może paść kolejny

Źródło:
The Guardian
Remont dzisiaj, wczoraj, niemal zawsze. Autostrada A4 - czemu jest tak droga?

Remont dzisiaj, wczoraj, niemal zawsze. Autostrada A4 - czemu jest tak droga?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiło jedno z najsłynniejszych zdjęć w historii Polski - fotografia sprzed kina Moskwa, wykonana z ukrycia przez Chrisa Niedenthala w czasie stanu wojennego. Fotoreporter opowiadał o historii zdjęcia w TVN24. - To jest odruch fotoreportera, że co by nie było, ale trzeba coś zrobić - mówił. Dziennikarka Natalia Szewczak, której dzieci przekazały wspólnie z Niedenthalem słynne zdjęcie na aukcję WOŚP, opowiedziała o historii bliźniaków, które urodziły się jako skrajnie wcześniaki. - Czerwone serduszka widzieliśmy wszędzie - mówiła.

"Adrenalina siedziała w naszych ciałach". Historia legendarnego zdjęcia na aukcji WOŚP

"Adrenalina siedziała w naszych ciałach". Historia legendarnego zdjęcia na aukcji WOŚP

Źródło:
TVN24

"Karma wróciła" - tak polscy internauci komentują rozpowszechniany w mediach społecznościowych antyukraiński przekaz, jakoby w pożarach w Los Angeles spłonęły domy generałów z Ukrainy. Rosyjska propaganda wykorzystuje nawet tragedię w Kalifornii, by zdyskredytować ukraińską armię.

Ośmiu ukraińskich generałów "straciło swoje wille"? Propaganda Kremla o pożarach w Los Angeles

Ośmiu ukraińskich generałów "straciło swoje wille"? Propaganda Kremla o pożarach w Los Angeles

Źródło:
Konkret24

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska nazwała wybory prezydenckie w swoim kraju, które mają się odbyć w niedzielę, "inscenizacją" i "maskaradą". W wywiadzie dla dziennika "Le Figaro" podkreśliła, że "one nic nie zmienią", bo "Białorusini odrzucili Łukaszenkę w 2020 roku". Cichanouska mówiła, że najważniejsze jest teraz uwolnienie więźniów politycznych i przerwanie represji.

Cichanouska o "maskaradzie" zorganizowanej przez Łukaszenkę

Cichanouska o "maskaradzie" zorganizowanej przez Łukaszenkę

Źródło:
PAP

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to również setki najróżniejszych aukcji internetowych. Wśród nich są te przygotowane przez dziennikarzy i dziennikarki TVN24, TVN, TTV oraz gwiazdy znane z produkcji TVN Warner Bros. Discovery. Sprzątanie domu, wspólne gotowanie w hollywoodzkim stylu, autorskie obrazy, kolekcjonerskie pamiątki - to tylko niektóre wyjątkowe przedmioty i atrakcje, które trafiły "pod młotek". Grupa TVN Warner Bros. Discovery ponownie zaprasza na rodzinną przygodę w Harry Potter Studio w Londynie.

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Zdjęcie "Czas Apokalipsy" Chrisa Niedenthala zapisało się w historii Polski i Europy. Teraz fotografia trafia na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Legendarny fotoreporter wspólnie z czteroletnimi bliźniętami Leną i Filipem Sosnowskimi przekazali na nią odbitkę numer 9. Niedenthal w rozmowie z rodzicami małych darczyńców - Natalią Szewczak (Business Insider Polska) i Mateuszem Sosnowskim (TVN24) - opowiedział o niesamowitej historii zdjęcia i o tym, jak niemal cudem, dzięki pomocy nieznajomego, udało się je wywieźć z Polski i pokazać światu.

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

Źródło:
tvn24.pl

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24

Sprzedaż domów na amerykańskim rynku wtórnym spadła w 2024 roku do najniższego poziomu od 30 lat. Astronomiczne ceny i wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych zniechęciły kupujących - wskazał portal stacji CNN.

Ostatni raz sprzedaż domów była na tym poziomie w 1995 roku

Ostatni raz sprzedaż domów była na tym poziomie w 1995 roku

Źródło:
CNN