"Cokolwiek robiłam, robiłam wyłącznie dla ludzi". Jeden z nielicznych wywiadów Ewy Demarczyk

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
red.
Źródło:
Ludzie w drodze, prod. TVN, 1998
Fragment rozmowy Edwarda Miszczaka z Ewą DemarczykLudzie w drodze, prod. TVN, 1998
wideo 2/4
Ludzie w drodze, prod. TVN, 1998Fragment rozmowy Edwarda Miszczaka z Ewą Demarczyk

W piątek zmarła Ewa Demarczyk, jedna z najwybitniejszych polskich osobowości scenicznych, nazywana "Czarnym Aniołem" polskiej piosenki. Przypominamy jej rozmowę z 1998 roku z dyrektorem programowym TVN Edwardem Miszczakiem w ramach cyklu "Ludzie w drodze". Wyjaśniała w niej między innymi brak aktywności w życiu publicznym. - Jestem do dyspozycji absolutnie do końca, do dyspozycji publiczności. Od momentu, kiedy wchodzę na scenę i gaśnie światło, zaczynają się dźwięki. A poza sceną - nie - mówiła.

Ewa Demarczyk była znana między innymi dzięki takim utworom, jak "Karuzela z Madonnami", "Rebeka" czy "Grande Valse Brillante". Od lat unikała prasy i nie występowała. W styczniu przyszłego roku skończyłaby 80 lat. O śmierci artystki poinformowała w sobotę Piwnica Pod Baranami, z którą wokalistka związana była przez wiele lat.

"Świat bez pani będzie tańczył dalej, ale pani brak zauważymy na parkiecie". Wspomnienia Ewy Demarczyk

"W ogóle nie uznaję sztuki dla sztuki"

Przypominamy jeden z nielicznych wywiadów z wokalistką. Udzieliła go dyrektorowi programowemu TVN Edwardowi Miszczakowi w 1998 roku w ramach cyklu rozmów "Ludzie w drodze".

- W ogóle nie uznaję sztuki dla sztuki. Wszystko, cokolwiek robiłam, robiłam wyłącznie dla ludzi - przekonywała artystka. Stroniąca od kamer, rozgłosu i dziennikarzy zadawała pytania o postawę dziennikarzy: - Dlaczego oni nie przychodzą rozmawiać o tej poezji, o tej muzyce, o tych spektaklach? 

Wyjaśniała swój brak aktywności w życiu publicznym. - Jestem do dyspozycji absolutnie do końca, do dyspozycji publiczności. Od momentu, kiedy wchodzę na scenę i gaśnie światło, zaczynają się dźwięki. A poza sceną - nie - tłumaczyła Demarczyk.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

ZOBACZ CAŁĄ ARCHIWALNĄ ROZMOWĘ EWY DEMARCZYK Z EDWARDEM MISZCZAKIEM:

Rozmowa z Ewą Demarczyk w programie "Ludzie w drodze"Ludzie w drodze, prod. TVN, 1998

Autor:red.

Źródło: Ludzie w drodze, prod. TVN, 1998

Źródło zdjęcia głównego: Ludzie w drodze, prod. TVN, 1998