Ekologiczna skóra pokryje miniaturowe miasto

 
Dach z paneli słonecznych ma działać jak mała elektrownia
Źródło: OFIS Arhitekti

W Słowenii powstanie biurowiec o powierzchni ponad 32 tys. metrów kwadratowych, którego dach będzie niczym mała elektrownia. Pokryją go panele słoneczne przypominające kształtem skórę krokodyla.

Projekt o nazwie Solar Power Office wziął się z obliczeń klimatologów, z których wynika, że średnio 187 dni w roku w Lublanie to dni słoneczne, a roczna suma opadów jest dużo ponad przeciętną. Architekci ze słoweńskiej pracowni OFIS Arhitekti postanowili więc stworzyć budynek przy wykorzystaniu energii odnawialnych, a więc wiatru, słońca i wody.

Dach jak skóra krokodyla

Dla firmy energetycznej Eles z siedzibą w Lublanie zaprojektowali bardzo nowoczesny biurowiec, który pod względem układu przestrzennego będzie zorganizowany jak miniaturowe miasto. To 32,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni, gdzie każdy sektor firmy ulokowany będzie w osobnym oddziale. Te będą połączone za pomocą pomostów i dziedzińców. Otwarte przestrzenie i przeszkolone atria z małymi parkami uzupełnią całość. Wnętrza to połączenie betonu, drewna i aluminium.

Atrium też pokryje dach z paneli słonecznych (fot. OFIS Arhitekti)
Atrium też pokryje dach z paneli słonecznych (fot. OFIS Arhitekti)

Ale najbardziej spektakularne będzie to, co na zewnątrz. Cały obiekt pokryje aluminiowa skóra najeżona panelami słonecznymi połączonymi z izolacją i aluminiowymi płytkami. Całość tworzy trójwymiarową dekorację dachu, która wygląda jak olbrzymia skóra krokodyla.

Spektakularny kształt dachu ukryje spektakularne działanie – będzie niczym mała elektrownia słoneczna. Połączone na nim szeregowo ogniwa fotowoltaiczne mają działać jak baterie słoneczne. Uzyskana dzięki temu energia posłuży do oświetlenia i ogrzania kompleksu.

Wnętrze obiektu to surowość betonu i aluminium (fot. OFIS Arhitekti)
Wnętrze obiektu to surowość betonu i aluminium (fot. OFIS Arhitekti)

Deszczówka będzie oczyszczana

Projekt zakłada i oszczędność, i ekologię. Deszczówka ma być magazynowana i oczyszczana, a potem używana do celów sanitarnych, podlewania roślin i mycia samochodów. Zaś wody gruntowe będą wykorzystywane do ogrzewania budynku oraz do klimatyzacji pomieszczeń.

Budowa budynku ruszy w tym roku. W pierwszej fazie realizacji powstanie powłoka solarna, która będzie produkować energię potrzebną do realizacji dalszej części inwestycji.

Przestrzeń budynku ma działać jak miniaturowe miasto połączone dziedzińcami i pomostami (fot. OFIS Arhitekti)
Przestrzeń budynku ma działać jak miniaturowe miasto połączone dziedzińcami i pomostami (fot. OFIS Arhitekti)

Projekt to pomysł 8-osobowego zespołu architektów z OFIS Arhitekti. Pracownię założył duet Rok Oman i Spela Videcnik w 1998 roku. Choć siedzibę mają w Lublanie, są znani w całej Europie, m.in. z głośnego projektu akademika dla studentów w Paryżu, wieży w Irlandii, czy stadionu piłkarskiego na Białorusi.

Źródło: tvn24.pl

Czytaj także: