Sat-Okh dawał Polakom, żyjącym w siermiężnej gomułkowskiej Polsce, nadzieję na to, że istnieje inny świat - powiedział w "Xięgarni" Dariusz Rosiak, autor książki "Biało-czerwony. Tajemnica Sat-Okha".
Dariusz Rosiak z wykształcenia jest anglistą. Był wieloletnim pracownikiem francuskiego Radia RFI i sekcji polskiej BBC. W latach 90. był korespondentem polskich mediów w Londynie.
Pisał m.in. w "Życiu Warszawy", "Życiu", "Tygodniku Powszechnym", "Rzeczpospolitej". Jego pojedyncze teksty ukazywały się również w "Polityce".
Reportaże o Kurdach przyniosły mu Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. Za książkę "Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan" otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak i był nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2016.
Legenda z historycznym thrillerem w tle
Sat-Okh – Długie Pióro, syn wodza Szewanezów i Polki, która uciekła z zesłania na Syberii. Stanisław Supłatowicz, żołnierz AK, marynarz, autor poczytnych książek, w środowisku polskich miłośników amerykańskiego folkloru postać kultowa. Swoim życiorysem mógłby obdarować kilka osób. Nic więc dziwnego, że wciąż fascynuje, chociaż od jego śmierci minęło kilkanaście lat. Gdy Dariusz Rosiak postanowił przypomnieć tę legendarną postać, sentymentalna podróż w przeszłość przerodziła się jednak w drobiazgowe śledztwo.
Autor ruszył w podróż tropem "polskiego Indianina", zadając pytania o jego pochodzenie, życie i twórczość. Odpowiedzi uzyskał tyle, ile osób, do których udało się dotrzeć w Polsce, w Rosji i w Kanadzie. Badając dokumenty, odkrywał kolejne tajemnice, które złożyły się w historyczny thriller.
Nadzieja na istnienie lepszego świata
- Każdy naród i każda wspólnota musi się karmić mitami i legendami, bo to jest coś, co nas buduje, co pozwala nam wierzyć w coś więcej niż w to, że trzeba wstać i pójść do pracy - powiedział w "Xięgarni" Dariusz Rosiak. - Z tymi legendami jest niestety tak, że albo mijają się z prawdą albo nią manipulują, albo wyginają na różne sposoby - dodał.
Rosiak zwrócił uwagę, że w peerelowskiej Polsce była potrzeba na legendę Sat-Okha. Jak stwierdził, Polacy bardzo potrzebowali "polskiego Indianina". - Sat-Okh dawał Polakom, żyjącym w siermiężnej gomułkowskiej Polsce, nadzieję na to, że istnieje inny świat . Istnieje świat, w którym wybory są proste, człowiek żyje w zgodzie z naturą, liczy się lojalność i przyjaźń, miłość między ludźmi - wyliczył Rosiak. - Stanisław Supłatowicz dawał nam unikalną możliwość obcowania z kimś, kto był jednocześnie Polakiem i Indianinem - podkreślił.
Program "Xięgarnia" na antenie TVN24 w każdą sobotę o godzinie 18.00 oraz w niedzielę o godzinie 02.30.
Autor: kb,tmw// / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24