- Chcielibyśmy, żeby w jeden czwartek w miesiącu seniorzy mieli dostęp do instytucji kulturalnych za złotówkę – ogłosił Bartosz Arłukowicz. Na razie seniorzy mają raz w tygodniu dostęp do muzeów za darmo, a teatry i filharmonie pytają: a co z repertuarem? I pieniędzmi? Inicjatywa ministra jest dla nich zaskoczeniem. - Nie rozmawiano z nami - przekonują.
Na konferencji prasowej podsumowującej miesiąc swojej pracy na stanowisku pełnomocnika premiera ds. walki z wykluczeniem społecznym Arłukowicz zapowiedział tzw. "czwartki seniora", dzięki którym raz w miesiącu starsi ludzie mieliby mieć możliwość uczestnictwa w spektaklach teatralnych oraz wstępu do instytucji kultury za "symboliczną złotówkę".
Wynająć całą salę?
Minister poinformował też, że jest po konsultacjach z resortem kultury, marszałkami pięciu województw oraz organizacjami pozarządowymi. O teatrach, filharmoniach czy muzeach nie wspomniał.
Pracownicy państwowych instytucji kultury witają projekt z mieszanymi uczuciami. Jerzy Noworol, kierownik działu promocji Filharmonii Narodowej, o pomyśle usłyszał od nas. I ocenia, że wymaga on dopracowania. Sporego. - Miło, że się o tym w ogóle myśli. Ale to nie jest tak, że się rzuci pomysł, a instytucje to od razu zrealizują. U nas każdy koncert jest inny. Gdybyśmy grali trzydzieści takich samych, to jedne można by przeznaczyć tylko dla seniorów, ale raz gra u nas orkiestra lipska, raz londyńska, to który koncert dla seniorów? I czy wynająć dla nich całą salę? – zastanawia się.
"Przepraszamy, dziś wpuszczamy tylko seniorów" nie przejdzie
Podobnie będzie w teatrach: seniorzy nie będą mogli wybrać sobie przedstawienia, tylko iść na to, które grają akurat w „czwartek seniora”. Są też inne problemy logistyczne, na przykład z ilością ewentualnych miejsc za złotówkę. – My mamy abonamenty, w związku z czym koncerty są na wstępie w połowie wyprzedane. Jedną czwartą wykupują ludzie, którzy planują koncerty na cały sezon. Nie możemy im powiedzieć: przepraszamy, dziś wpuszczamy tylko seniorów – wyjaśnia.
Wreszcie pozostaje kwestia pieniędzy: bilety dla seniorów musiałby być z budżetu refundowane, bo przedstawienia i koncerty kosztują.
Arłukowicz nie sprecyzował, kto miałby instytucjom kultury refundować za bilety dla seniorów.
Muzea: co tydzień za darmo
Z kolei w muzeach inicjatywa nowego nabytku PO jest od dawna wykorzystywana, i to w szerszym wymiarze. Zachęta na przykład w czwartki wpuszcza wszystkich chętnych za darmo, niezależnie od wieku. Muzea zwykle mają jeden dzień w tygodniu, w którym zwiedzanie wystaw stałych jest darmowe, płaci się tylko za czasowe.
Potwierdza to rzeczniczka Muzeum Narodowego Katarzyna Wakuła. – Mamy bezpłatne wtorki na galerie stałe i zniżki dla seniorów – wyjaśnia. Sam pomysł Arłukowicza uważa jednak za dobry. - Liczymy na to, że zachęci to osoby starsze. Wszystkie działania udostępniające kolekcje muzealne szerszej publiczności są dobre – mówi.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP