Cudem odnaleziony "Herkules" - w Krakowie

 
Opera Rara - opery świata w Krakowie

Na początek koncertowa wersja zaginionej przed wiekami opery "Herkules nad Termodontem" Antonia Vivaldiego. Potem jeszcze co najmniej kilka muzycznych rarytasów. 23 stycznia w Krakowie rusza cykl muzyczny Opera Rara.

"Herkules nad Termodontem" to trzyaktowe dzieło, które Vivaldi napisał dla Rzymu w 1723 r. Przez wiele lat opera uznawana była za zaginioną. Dopiero po wiekach odnalazł ją w jednej z niemieckich bibliotek Fabio Biondi i dwa lata pracował nad rekonstrukcją utworu. To on pokieruje światowej sławy zespołem Europa Galante, który zaprezentuje "Herkulesa" w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.

Opera, która otworzy cykl jest niejako przeglądem największych dzieł operowych Vivaldiego pisanych dla weneckich i rzymskich solistów doby baroku. Każda aria, to popis wirtuozerii oraz aktorskiego kunsztu.

ZOBACZ PROGRAM CYKLU "OPERA RARA"

Pojedynek głosów i osobowości

Opera Rara to wspólny projekt Miasta Krakowa, Województwa Małopolskiego i Krakowskiego Biura Festiwalowego. Jego cel? Wystawić w Krakowie dzieła, które do tej pory można było podziwiać jedynie w Wenecji, Mediolanie, Paryżu czy Rzymie.

Wydarzeniem będzie niewątpliwie obecność francuskiego śpiewaka Philippe’a Jaroussky’ego uznawanego obecnie za najwybitniejszego kontratenora świata.Będzie tez można podziwiać obdarzone nie tylko pięknym głosem i talentem aktorskimVivicę Genaux, Rominę Basso, Stefanię Irányi, Emanuelę Galli czy Marię Grazię Schiavo.

Także męskie głosy - dobrane kontrastowo - zapowiadają ciekawy wokalny pojedynek. Usłyszymy między innymiCarlo Vincenzo Allemano, Romina Basso, Filippo Adami.

Długi cykl artystyczny

Styczniowy występ Europa Galante będzie zaledwie przedsmakiem tego, co melomani zobaczą w kolejnych odsłonach cyklu Opera Rara.

W czerwcu w ramach święta miasta odbędzie się polska premiera "Le Bourgeois Gentilhomme" Jeana-Baptisty Lully’ego i Moliera w wykonaniu zespołu Le Poeme Harmonique. Spektakl ten był wcześniej grany w paryskiej Opera Comique.

W październiku zaplanowano wystawienie "Agrippina" George’a Friedricha Haendla (Europa Galante), a w grudniu "Rinaldo" Haendla (Accademia Bizantina). Większość tych spektakli w pełnych wersjach scenicznych będzie można zobaczyć na deskach nowej Opery Krakowskiej.

Źródło: TVN24, PAP

Czytaj także: