Projekt jest tak dziwny, wygląda jak obiekt kosmiczny, że wzbudza zainteresowanie na całym świecie. To Centrum Biznesu i Rozrywki Jesolo Magica ukształtowane na wzór gigantycznego kwiatu, które zaprojektowała Zaha Hadid. Budynek powstaje we włoskim kurorcie nieopodal Wenecji za ponad 80 mln euro.
Budynki Zahy Hadid wyglądają jak kosmiczne struktury, w których pominięto zasadę symetrii. Elewacje wyginają się, łamią i zanikają. Są tak futurystyczne i inne od tego, co znamy, że intrygują. Tę bezkompromisowość widać w najnowszym projekcie architektki - Jesolo Magica.
Sufity falują jak płatki kwiatów
To Centrum Biznesu i Rozrywki, które powstaje w Jesolo, jednym z najbardziej popularnych kurortów w nadmorskiej części Włoch. Hadid miała za zadanie stworzyć takie miejsce, który przywróci atrakcyjność okolicy Laguny Weneckiej oraz przyciągnie więcej turystów. I stworzyła monumentalny projekt centrum kulturowo-biznesowego o powierzchni 53 tys. metrów kwadratowych.
Kompleks podzielony jest na dwie części. W jednej będzie się mieścić centrum handlowe z wielką liczbą sklepów, barem, restauracją, klubem nocnym, a także centrum sportowe otoczone przestrzenią publiczną i parkingiem. W drugiej natomiast znajdzie się hotel, centrum konferencyjne oraz biura. Całość ma być zatopiona w zieleni. Rozległe trawniki oraz park uzupełnią ofertę rekreacyjną.
Hadid zdecydowanie odrzuca tradycyjne reguły - ściany wydają się dzielić i zaokrąglać, podłogi rozchodzić, warstwy przenikać, sufity falować. Płynne organiczne linie nasuwają skojarzenia bardziej z dziełem natury, niż inżynierii.
To nic nowego dla autorki – ona często czerpie z bogatego repertuaru form roślinnych. - Poszczególne elementy bryły przypominają płatki kwiatów, które rozkładają się ukazując centralnie położony plac – opowiada Hadid.
Z lotu ptaka całość wygląda jak gigantyczna rzeźba o obłych formach, przypominająca wijącego się węża.
Wijący wąż w budowie
Właśnie rozpoczęła się budowa tego futurystycznego centrum, która potrwa do 2014 roku. Całość pochłonie 85 mln euro.
Już teraz wzbudza zainteresowanie i zachwyt. Magazyn „CN Traveller” wybrał obiekt na listę 5. najlepszych budowli przyszłości. Branżowe media architektoniczne typują go zaś na pewniaka wśród zwycięzców konkursu na najlepszy budynek roku w Międzynarodowym Festiwalu Architektury.
Dla 61-letniej Hadid to nic nowego: jej rzymskie muzeum MAXXI zdobyło ten tytuł w 2010 roku, a ona sama może się pochwalić nagrodą Pritzkera, którą dostała jako pierwsza kobieta w historii. Pritzker to najbardziej prestiżowa nagroda, jaką może zostać uhonorowany architekt, nazywana także architektonicznym Noblem.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Zaha Hadid Architects