Filmy świąteczne mogą poprawiać nastrój i obniżać poziom stresu, twierdzą psychologowie

Listy do M. 5
Premiera filmu "Listy do M. 5"
Źródło: TVN24, TVN Warner Bros. Discovery / Kino Świat

Oglądanie popularnych w okresie świąt filmów sprzyja redukcji stresu poprzez obniżenie poziomu kortyzolu w organizmie. To między innymi dlatego, że budzą w widzach nostalgię i dużo pozytywnych skojarzeń. Mogą przyczynić się nawet do redukowania stanów depresyjnych.

Grudzień to czas przygotowań do Bożego Narodzenia, który wiele osób uprzyjemnia sobie słuchaniem świątecznej muzyki, ale i oglądaniem filmów w gwiazdkowym klimacie. Choć tego typu produkcje bywają przez krytyków i widzów określane jako schematyczne, przewidywalne czy kiczowate, mają mnóstwo wielbicieli. Jedną z przyczyn może być fakt, że korzystnie wpływają na nastrój. Zdaniem ekspertów z Psychology Today, filmy związane ze świętami Bożego Narodzenia redukują stres i poczucie przygnębienia, wynikające o tej porze roku między innymi z krótszych dni i małej ilości słońca na zewnątrz.

Listy do M. 5
Listy do M. 5
Źródło: TVN Warner Bros. Discovery / Kino Świat

ZOBACZ TEŻ: Wskazano pięć największych świątecznych przebojów wszech czasów

Świąteczne filmy - jak działają?

Czas świąt Bożego Narodzenia nie jest równie przyjemny dla każdego. Wiele osób cierpi z powodu szczególnie dotkliwie wtedy odczuwanej samotności, ale też przez natłok obowiązków i presję związaną z oczekiwaniami otoczenia.

Według ekspertów z portalu Psychology Today, świąteczne filmy pozwalają poczuć ulgę, poprawić sobie nastrój i złagodzić stany depresyjne, zapewniają bowiem pewnego rodzaju ucieczkę od czynników stresogennych. To proste opowieści, nie ma w nich skomplikowanych wątków, zawsze też szczęśliwie się kończą. Ich oglądanie redukuje poziom kortyzolu we krwi - hormonu stresu, który wydziela się w dużych ilościach w trudnych sytuacjach. Tymczasem właściwe stężenie kortyzolu w organizmie jest ważne dla prawidłowego działania układu odpornościowego, hormon ten ma bowiem działanie przeciwzapalne oraz immunosupresyjne.

Filmy, w których akcja dzieje się w czasie okołobożonarodzeniowym, są często tworzone tak, aby aktywowały w widzach poczucie nostalgii. Bazują na ludzkiej potrzebie powrotu do przeszłości za pomocą obrazów, fabuły, bohaterów i miejsc sprawiających wrażenie znajomych oraz muzyki, która stymuluje wspomnienia i skojarzenia z dawnych lat. Przypominają o czasie w życiu, który z dzisiejszej perspektywy wydaje się prosty, pełny nadziei i szczęśliwy, bo pozytywne wspomnienia, w przeciwieństwie do negatywnych, utrzymują się w pamięci dłużej. Ponadto poprzez swoją prostotę, przedstawianie historii szczęśliwych rodzin, gościnności i zabawy, zaspokajają potrzebę poczucia bezpieczeństwa i bycia kochanym. 

ZOBACZ TEŻ: "Listy do M. 5" hitem w polskich kinach. Film obejrzało już ponad milion widzów

Czytaj także: