"Boże Ciało" Jana Komasy, nominowany do Oscara w tym roku obraz polskiego reżysera zdobył aż cztery nominacje do Europejskich Nagród Filmowych, w tym dla najlepszego filmu, reżysera, odtwórcy głównej roli i za scenariusz. Nominację za reżyserię czesko-polskiego filmu "Szarlatan" zdobyła także Agnieszka Holland.
"Boże Ciało" Jana Komasy to najbardziej utytułowany polski film mijającego roku. Obok kilkudziesięciu prestiżowych nagród zdobytych na festiwalach krajowych i międzynarodowych doczekał się też nominacji do tej naważniejszej - Oscara.
Teraz obraz powalczy o Europejskie Nagrody Filmowe. Film Komasy, z czterema nominacjami, trafił do ścisłego grona faworytów tegorocznej, 33. edycji nagród EFA (European Film Awards). Oprócz polskiej produkcji cztery nominacje zdobyły jeszcze dwa tytuły : włoski "Martin Eden" oraz duński "Na rauszu".
Z powodu pandemii tegoroczna gala wręczenia Europejskich Nagród Filmowych odbędzie się wirtualnie w dniach 8-12 grudnia.
Mały, wielki film
"Boże Ciało" to kameralna opowieść o wierze i duchowości, pełna podskórnego napięcia, uderzająca w powierzchowną religijność. To historia chłopaka, który - jak mówi reżyser - "ma w sobie i diabła, i anioła", a Boga nosi w sercu, nie na sztandarze. Teoretycznie - z kryminalną przeszłością i brakiem oratorskich talentów - nie nadaje się na księdza, a jednak okaże się spoiwem łączącym podzieloną po tragedii małomiasteczkową społeczność.
Obsadzony w głównej roli Bielenia emanuje charyzmą - jego przeszywający wzrok zostaje z nami na długo po seansie. W rozmowie z portalem tvn24.pl Komasa mówił: - Robię filmy po to, by ludzie, wychodząc z kin, rozmawiali z sobą dalej, nie przerywali tej rozmowy. Brak dialogu rodzi potworne napięcia społeczne. Największe konflikty biorą się też z jego braku. Kultura jest taką fantastyczną płaszczyzną do dialogu, do którego twórca ludzi prowokuje, zmusza, by wyciągali tematy, które ich bolą, i próbowali się razem zrozumieć.
Film zaczął swój tryumfalny pochód od festiwalu w Wenecji, gdzie zdobył nagrodę Europa Cinemas Label. Jury określiło obraz jako "kuszącą mieszankę tragizmu i zabawy - czasem gwałtownej, a czasem bardzo emocjonalnej". Ponadto otrzymał Inclusive Award Edipo Re dla filmów, które "niosą humanistyczne wartości".
Potem były Złote Lwy za reżyserię dla Jana Komasy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, nagroda za drugoplanową rolę dla Elizy Rycembel, nagroda publiczności, nagroda dziennikarzy i wielkie zdumienie gości festiwalu, że obraz nie dostał nagrody głównej - dla najlepszego filmu. A później worek z nagrodami się rozwiązał.
Wymieńmy choćby wyróżnienie dla Bartosza Bieleni za najlepszą kreację na Festiwalu Filmowym w Sztokholmie i w El Gouna w Egipcie (obraz otrzymał też nagrodę Silver Star dla filmu fabularnego). Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Mińsku Komasa zgarnął nagrody za reżyserię, wyróżnienie jury oraz nagrodę publiczności. Na Festiwalu Polskich Filmów w Toronto "Boże Ciało" zostało najlepszym filmem, otrzymując także nagrodę publiczności, a Bielenię uznano najlepszym aktorem. Aktor odebrał również Nagrodę imienia Zbyszka Cybulskiego "dla młodego aktora wyróżniającego się wybitną indywidualnością."
No i wreszcie nominacja do Oscara w kategorii: film międzynarodowy, gdzie ostatecznie polski obraz został pokonany przez koreański "Parasite".
Aż cztery nominacje dla "Bożego Ciała" do Europejskich Nagród Filmowych: w głównej kategorii - najlepszy film, za reżyserię dla Jana Komasy, za scenariusz dla Mateusza Piesiewicza i za rolę męską dla Bartosza Bieleni, pozwalają wierzyć, że szanse filmu na docenienie przez europejskich akademików są ogromne.
Od Kieślowskiego do Pawlikowskiego
Europejska Nagroda Filmowa (EFA) to najbardziej prestiżowa nagroda przyznawana europejskim filmom, odpowiednik amerykańskiego Oscara. Nagroda przyznawana jest w dziesięciu kategoriach, z których najważniejsza to Film Roku. W latach 1988-1996 laureaci otrzymywali statuetkę Felixa. Jej pierwszym laureatem był polski reżyser Krzysztof Kieślowski nagrodzony za "Krótki film o zabijaniu".
Od 1997 roku statuetka, nazywana jest Europejską Nagrodą Filmową. Co drugi rok nagrody są wręczane w Berlinie, gdzie ma swoją siedzibę Europejska Akademia Filmowa. W latach parzystych ceremonie wręczenia nagród odbywają się w dużych miastach europejskich. (W 2006 roku wręczana była w Warszawie.) W tym roku zasadę tę zmieniła pandemia.
Jak dotąd autorem największych sukcesów naszego kina, gdy mowa o Europejskich Nagrodach Filmowych, jest Paweł Pawlikowski - w 2014 roku pięć nagród EFA zdobyła jego "Ida", (w tym dla najlepszego filmu), a cztery lata później reżyser poprawił własnych rekord, gdy aż sześć przypadło "Zimnej wojnie".
W 2016 roku dwie Europejskie Nagrody Filmowe zdobył też film Małgorzaty Szumowskiej "Body/Ciało".
LISTA NOMINOWANYCH
EUROPEJSKI FILM 2020
"Na rauszu"
"Berlin Alexanderplatz"
"Boże Ciało"
"Martin Eden"
"Malowany ptak"
"Undine"
EUROPEJSKI REŻYSER 2020
Agnieszka Holland - "Szarlatan"
Jan Komasa - "Boże Ciało"
Pietro Marcello - "Martin Eden"
François Ozon - "Lato '85"
Maria Sødahl - "Nadzieja"
Thomas Vinterberg - "Na rauszu"
EUROPEJSKA AKTORKA 2020
Paula Beer - "Undine"
Natalia Berezhnaya - "DAU. Natasza"
Andrea Bræin Hovig - "Nadzieja"
Ane Dahl Torp - "Nie tak miało być"
Nina Hoss - "Schwesterlein"
Marta Nieto - "Matka"
EUROPEJSKI AKTOR 2020
Bartosz Bielenia - "Boże Ciało"
Goran Bogdan - "Ojciec"
Elio Germano - "Volevo nascondermi"
Luca Marinelli - "Martin Eden"
Mads Mikkelsen - "Na rauszu"
Viggo Mortensen - "Jeszcze jest czas"
EUROPEJSKI SCENARIUSZ 2020
"Berlin Alexanderplatz"
"Dorośli w pokoju"
"Złe baśnie"
"Martin Eden"
"Boże Ciało"
"Na rauszu"
EUROPEJSKI DOKUMENT 2020
"Acasa, mój dom"
"Kolektyw"
"Gunda"
"Dziewczynka"
"Saudi Runaway"
"Jaskinia"
EUROPEJSKI FILM KRÓTKOMETRAŻOWY 2020
"W nocy wszystkie koty są szare"
"Genius Loci"
"Past Perfect"
"Sun Dog"
"Tio Tomás, A Contabilidade Dos Dias"
EFA, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Foto: Andrzej Wencel \ Aurum Film\ Kino Świat