W wieku 50 lat zmarła Barbara Lityńska - aktorka, autorka wierszy, córka tragicznie zmarłego w 2021 roku polityka Jana Lityńskiego. O jej śmierci poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych Teatr 21. Teatr Polski im. Adama Tarna w Vancouver pożegnał zmarłą, podkreślając, że zagrała "wiele doskonale przyjętych przez publiczność i krytykę spektakli".
"Kochani, ze złamanymi sercami, dzielimy się z Wami najsmutniejszą wieścią, że Nasza Najdroższa i Niezastąpiona Aktorka, Poetka i Rewolucjonistka Barbara Lityńska, po długiej chorobie odeszła dzisiaj rano" - przekazał Teatr 21 we wpisie na Facebooku w poniedziałek, 13 marca, dodając: "Barbaro, Basiu, Baśka - zawsze będziesz z nami! Na każdej scenie świata!".
Lityńska z Teatrem 21 związana była od 2012 roku. Występowała m.in. w spektaklach "Rewolucja, której nie było", "Indianie", "Upadki. Odcinek 2", a także w sztukach "Dworzec wszędzie nigdzie" i "Sen nocy letniej" w Teatrze Niezwykłym Stowarzyszenia Otwarte Drzwi, "Świętym Markecie" na Scenie Lubelskiej oraz w "Alicji w Krainie Czarów" zespołu Mazowiacy. W serialu "Głęboka woda" zagrała siostrę głównej bohaterki. Była autorką wierszy, w tym zawartych w tomiku "Nowe wiersze".
Barbara Lityńska w "doskonale przyjętych spektaklach"
"Serce pęka na wieść, że nie żyje Barbara Lityńska, jedna z najbardziej znanych polskich aktorek z zespołem Downa" - napisał na Facebooku Teatr Polski im. Adama Tarna w Vancouver, podkreślając, że na deskach Teatru 21 zagrała "wiele doskonale przyjętych przez publiczność i krytykę spektakli".
Ojciec Barbary Lityńskiej, Jan Lityński, zmarł tragicznie zaledwie dwa lata wcześniej. Działacz opozycji antykomunistycznej w PRL współpracujący z KSS "KOR" i NSZZ "Solidarność", po 1989 roku poseł na Sejm kilku kadencji oraz doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego odszedł 21 lutego 2021 roku. Jak ujawnili przyjaciele i znajomi zmarłego, Lityński utonął, próbując ratować psa, pod którym załamała się kra. - Odszedł z powodu swojej niezwykłej wrażliwości, ratując psa. Cały Lit - powiedział Władysław Frasyniuk, wspominając Lityńskiego na antenie TVN24.
Teatr 21 to zespół teatralny, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i z autyzmem. Instytucja powstała w 2005 roku podczas warsztatów w Zespole Społecznych Szkół Specjalnych "Dać Szansę" w Warszawie. W ciągu kilkunastu lat działalności stworzyła kilkanaście spektakli wystawianych w całej Polsce, występowała na festiwalach krajowych i międzynarodowych. Teatr 21 zajmuje się też działalnością edukacyjną i wydawniczą. W 2021 roku został wyróżniony Paszportem Polityki w kategorii "Teatr".
Źródło: Teatr 21, tvn24.pl