Do ceremonii rozdania Oscarów zostały już tylko dwa tygodnie, a na czele kinematograficznego wyścigu coraz mocniej ustawia się "Slumdog. Milioner z ulicy" Danny'ego Boyle'a. Urocza opowieść o chłopcu z bombajskich slumsów okazała się bezkonkurencyjna podczas gali rozdania brytyjskich nagród BAFTA - zgarnęła aż siedem statuetek!
"Slumdog" uznany został za najlepszy film i wyróżniono go za najlepszą reżyserię, scenariusz, muzykę, zdjęcia, montaż i dźwięk.
Slumdog przed Buttonem
Miażdżące zwycięstwo w brytyjskim plebiscycie wysunęło film na zdecydowane prowadzenie w oscarowym wyścigu.
Po nagrodach Gildii Aktorów Amerykańskich (nagrodzona została zbiorczo cała obsada filmu), Gildii Reżyserów Amerykańskich (główna nagroda - za wybitne osiągnięcie w reżyserii), Gildii Scenarzystów Amerykańskich (nagroda za najlepszy scenariusz adaptowany), Gildii Producentów Amerykańskich (główna nagroda za najlepszy film aktorski) i deszczu Złotych Globów (cztery statuetki), niskobudżetowy obraz Danny'ego Boyle'a jest faworytem do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.
Nominowany jest w 10. kategoriach, w tym najważniejszej - za najlepszy film. Jego najpoważniejszy konkurent, "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona" - 240-minutowa superprodukcja Davida Finchera z rolami Brada Pitta, Cate Blanchett i Tildy Swinton - ze swoimi 13 nominacjami wydawała się przy "Slumdogu" Goliatem. Jednak zawodzi w zdecydowanej większości plebiscytów, które są tradycyjnie uważane za przedoscarowe mierniki. Film otrzymał trzy statuetki BAFTA, jednak w kategoriach mniej znaczących niż "Slumdog" (za najlepszą produkcję, charakteryzację i efekty).
Winslet, Rourke, Ledger
BAFTA wysoko oceniła również grę aktorską Kate Winslet i Mickey'a Rourke'a. Winslet w "Lektorze" (do niedawna w Polsce znanym jako "Zaklinacz słów") odgrywa rolę strażniczki z obozu koncentracyjnego w Niemczech w czasach II wojny światowej. Rourke wciela się w postać tytułowego "Zapaśnika" w najnowszym filmie Darrena Aronofsky'ego.
Pośmiertną statuetkę za najlepszą rolę drugoplanową przyznano Heathowi Ledgerowi za postać Jokera w "Mrocznym rycerzu".
Za całokształt twórczości Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych wyróżniła reżysera i komika z legendarnej grupy Monty Pythona Terry'ego Gilliama.
Gwiazdy, które przybyły na ceremonię w londyńskiej Operze Królewskiej, witane były przez setki fanów. Największy entuzjazm wywołali Brad Pitt i Angelina Jolie. Wśród gości, oprócz wymienionych wcześniej Winslet i Rourke'a, pojawili się też Meryl Streep, Daniel Craig i Penelope Cruz.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Reuters/fot.PAP/EPA