Allan Starski, światowej sławy scenograf, pokieruje pracami jury w konkursie głównym tegorocznego festiwalu w Gdyni. Startuje 18 tytułów, wśród nich m.in. walczące o Złote Lwy w Wenecji "11 minut" Jerzego Skolimowskiego, nagrodzone na Berlinale "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej, "Demon" Marcina Wrony czy "Noc Walpurgi”, debiut Marcina Bortkiewicza. Festiwal odbędzie się w dniach 14-20 września.
- Ważnych dla polskiej sztuki filmowej, dla polskiego środowiska filmowego, wyjątkowych, jedynych w swoim rodzaju zdarzeń na festiwalu będzie wiele - zapowiedziała minister kultury Małgorzata Omilanowska w środę na konferencji prasowej w warszawskim kinie "Kultura", podczas której zaprezentowano program imprezy.
Podwójny jubileusz i zmiana warty
Minister zwróciła uwagę, że 40. edycja festiwalu w Gdyni przypada w tym samym roku, co 10-lecie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. - W tym roku świętujemy jubileusz PISF, który może się poszczycić niezwykle efektywnym działaniem w ciągu tych dziesięciu lat, przekładającym się na realne sukcesy - podsumowała Omilanowska. Podkreśliła, że ma na myśli liczbę zrealizowanych programów, dofinansowanych filmów, polskich widzów odwiedzających kina - zwłaszcza gdy mowa o polskich filmach oraz "programy z zakresu edukacji i upowszechniania sztuki filmowej, jakie PISF w ostatnich latach prowadził".
- To także moment, kiedy będziemy żegnali się z Agnieszką Odorowicz (dyrektor PISF - red.), która kończy swoją drugą kadencję i, zgodnie z ustawą, o trzecią nie może się już ubiegać - dodała Omilanowska. Przekazanie obowiązków dyrektorskich w PISF wybranej w konkursie Magdalenie Sroce odbędzie się właśnie w trakcie festiwalu w Gdyni.
Dzień przed rozpoczęciem festiwalu, 13 września, nastąpi natomiast uroczyste otwarcie Gdyńskiego Centrum Filmowego (GCF). - Towarzyszyć temu będą spotkania, projekcje filmów, koncerty i wiele innych wydarzeń. Dla festiwalu ma ogromne znaczenie to, że tam chcemy umieścić Centrum Prasowe, pokazy prasowe zaplanowano aż w trzech salach kinowych. Zresztą potem będzie tam działało regularnie kino studyjne - wyjaśnił podczas konferencji dyrektor gdyńskiej imprezy Leszek Kopeć.
Dziewięcioro "sprawiedliwych"
Przewodniczący Allan Starski - scenograf Jolanta Dylewska - operator filmowy, dokumentalista Anna Kazejak-Dawid - reżyser, scenarzysta Antoni Komasa-Łazarkiewicz - kompozytor, producent muzyczny Waldemar Krzystek - reżyser, scenarzysta Anna B. Sheppard - kostiumograf Grażyna Szapołowska - aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna Krzysztof Rak - producent, scenarzysta Michał Żarnecki - reżyser dźwięku Skład Jury Konkursu Głównego
Przewodniczący jury konkursu głównego Allan Starski zaliczany jest do światowej czołówki scenografów filmowych. Jest laureatem Oscara i Nagrody Krytyków Filmowych Los Angeles za scenografię do "Listy Schindlera" Stevena Spielberga, a także m.in. francuskiego Cezara za pracę nad "Pianistą" Romana Polańskiego oraz Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za ten sam film.
Jest również twórcą scenografii do jedenastu filmów Andrzeja Wajdy, wśród których są "Człowiek z marmuru" i "Pan Tadeusz". Pracuje z najwybitniejszymi reżyserami polskimi i zagranicznymi. Współpracował także z Agnieszką Holland przy filmach "Europa, Europa" i "Plac Waszyngtona". Laureat Złotej Żaby na festiwalu Camerimage. Jego najnowsza praca to scenografia do filmu Fatiha Akina (reżysera głośnego filmu "Głową w mur") "The Cut". Allan Starski jest członkiem SFP, Polskiej Akademii Filmowej, Europejskiej Akademii Filmowej oraz przyznającej Oscary Amerykańskiej Akademii Filmowej.
W składzie jury konkursowego znaleźli się też m.in. aktorka Grażyna Szapołowska, reżyserzy - Anna Kazejak i Waldemar Krzystek oraz Anna Biedrzycka-Sheppard, nominowana w br. po raz drugi do Oscara za kostiumy do "Czarownicy" Z Angeliną Jolie.
Festiwal premier
W br. komisja selekcyjna musiała wybrać filmy do konkursu głównego spośród 53 zgłoszonych przez producentów tytułów, co jest absolutnym rekordem. Jedynie trzy z nich trafiły już do kin, reszta czeka na premiery. Będzie to więc festiwal złożony niemal wyłącznie z nowych, polskich produkcji. Obok wymienionych już tytułów Skolimowskiego, Szumowskiej, Bortkiewicza i Wrony, w konkursie głównym obejrzymy również "Chemię"- fabularny debiut Bartka Prokopowicza, także cenionego operatora, "Intruza" Magnusa von Horna (kolejna mocna pozycja imprezy), "Letnie przesilenie" Michała Rogalskiego, "Moje córki krowy" Kingi Dębskiej, "Obce niebo" Dariusza Gajewskiego i "Panie Dulskie" Filipa Bajona.
Oprócz konkursu głównego przewidziana jest sekcja "Inne spojrzenie", od tego roku w nowej, konkursowej formule, adresowanej do twórców filmów eksperymentalnych, którzy powalczą o Złoty Pazur. Przewodniczącym jury oceniającego filmy w tej sekcji będzie wybitny operator filmowy Bogdan Dziworski.
Czeka nas również Konkurs Młodego Kina i całkiem nowy Konkurs Fabularnych Filmów Krótkometrażowych.
Wybieramy film i twórców 40-lecia
Galę otwarcia festiwalu 14 września uświetni wręczenie Diamentowych Lwów dla najbardziej ukochanych przez polską publiczność twórców filmowych 40-lecia w kategoriach: najlepszy film, aktor, aktorka oraz muzyka filmowa.
Od kilku dni trwa II tura głosowania na faworytów widzów. W I turze na czołowym miejscu w kategorii najlepszy film uplasowały się "Noce i dnie" Jerzego Antczaka, druga na liście jest "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy, trzeci „Potop” Jerzego Hoffmana. Wśród aktorów w I turze wygrał Jerzy Bińczycki przed Januszem Gajosem i Tomaszem Kotem, a wśród aktorek Jadwiga Barańska, Krystyna Janda i Danuta Szaflarska. Kategorię "muzyka" zdominował Wojciech Kilar, autor ścieżki dźwiękowej do "Ziemi obiecanej".
Autor: Justyna Kobus / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Materiały prasowe - FF w Gdyni