"Jedynych w swoim rodzaju zdarzeń będzie wiele". Allan Starski szefem jury festiwalu w Gdyni

Zwiastun "Nocy Walpurgi" Marcina Bortkiewicza
Zwiastun "Nocy Walpurgi" Marcina Bortkiewicza
Aurora Films
Dziewięcioro jurorów festiwalu w Gdyni, na czele - Allan Starski. W konkursie m.in. "Noc Walpurgi" Marcina Bortkiewicza Aurora Films

Allan Starski, światowej sławy scenograf, pokieruje pracami jury w konkursie głównym tegorocznego festiwalu w Gdyni. Startuje 18 tytułów, wśród nich m.in. walczące o Złote Lwy w Wenecji "11 minut" Jerzego Skolimowskiego, nagrodzone na Berlinale "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej, "Demon" Marcina Wrony czy "Noc Walpurgi”, debiut Marcina Bortkiewicza. Festiwal odbędzie się w dniach 14-20 września.

- Ważnych dla polskiej sztuki filmowej, dla polskiego środowiska filmowego, wyjątkowych, jedynych w swoim rodzaju zdarzeń na festiwalu będzie wiele - zapowiedziała minister kultury Małgorzata Omilanowska w środę na konferencji prasowej w warszawskim kinie "Kultura", podczas której zaprezentowano program imprezy.

Podwójny jubileusz i zmiana warty

Minister zwróciła uwagę, że 40. edycja festiwalu w Gdyni przypada w tym samym roku, co 10-lecie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. - W tym roku świętujemy jubileusz PISF, który może się poszczycić niezwykle efektywnym działaniem w ciągu tych dziesięciu lat, przekładającym się na realne sukcesy - podsumowała Omilanowska. Podkreśliła, że ma na myśli liczbę zrealizowanych programów, dofinansowanych filmów, polskich widzów odwiedzających kina - zwłaszcza gdy mowa o polskich filmach oraz "programy z zakresu edukacji i upowszechniania sztuki filmowej, jakie PISF w ostatnich latach prowadził".

- To także moment, kiedy będziemy żegnali się z Agnieszką Odorowicz (dyrektor PISF - red.), która kończy swoją drugą kadencję i, zgodnie z ustawą, o trzecią nie może się już ubiegać - dodała Omilanowska. Przekazanie obowiązków dyrektorskich w PISF wybranej w konkursie Magdalenie Sroce odbędzie się właśnie w trakcie festiwalu w Gdyni.

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu, 13 września, nastąpi natomiast uroczyste otwarcie Gdyńskiego Centrum Filmowego (GCF). - Towarzyszyć temu będą spotkania, projekcje filmów, koncerty i wiele innych wydarzeń. Dla festiwalu ma ogromne znaczenie to, że tam chcemy umieścić Centrum Prasowe, pokazy prasowe zaplanowano aż w trzech salach kinowych. Zresztą potem będzie tam działało regularnie kino studyjne - wyjaśnił podczas konferencji dyrektor gdyńskiej imprezy Leszek Kopeć.

Agnieszka Odorowicz (od lewej), Małgorzata Omilanowska i Michał OleszczykPAP

Dziewięcioro "sprawiedliwych"

Przewodniczący Allan Starski - scenograf Jolanta Dylewska - operator filmowy, dokumentalista Anna Kazejak-Dawid - reżyser, scenarzysta Antoni Komasa-Łazarkiewicz - kompozytor, producent muzyczny Waldemar Krzystek - reżyser, scenarzysta Anna B. Sheppard - kostiumograf Grażyna Szapołowska - aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna Krzysztof Rak - producent, scenarzysta Michał Żarnecki - reżyser dźwięku Skład Jury Konkursu Głównego

Przewodniczący jury konkursu głównego Allan Starski zaliczany jest do światowej czołówki scenografów filmowych. Jest laureatem Oscara i Nagrody Krytyków Filmowych Los Angeles za scenografię do "Listy Schindlera" Stevena Spielberga, a także m.in. francuskiego Cezara za pracę nad "Pianistą" Romana Polańskiego oraz Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za ten sam film.

Jest również twórcą scenografii do jedenastu filmów Andrzeja Wajdy, wśród których są "Człowiek z marmuru" i "Pan Tadeusz". Pracuje z najwybitniejszymi reżyserami polskimi i zagranicznymi. Współpracował także z Agnieszką Holland przy filmach "Europa, Europa" i "Plac Waszyngtona". Laureat Złotej Żaby na festiwalu Camerimage. Jego najnowsza praca to scenografia do filmu Fatiha Akina (reżysera głośnego filmu "Głową w mur") "The Cut". Allan Starski jest członkiem SFP, Polskiej Akademii Filmowej, Europejskiej Akademii Filmowej oraz przyznającej Oscary Amerykańskiej Akademii Filmowej.

W składzie jury konkursowego znaleźli się też m.in. aktorka Grażyna Szapołowska, reżyserzy - Anna Kazejak i Waldemar Krzystek oraz Anna Biedrzycka-Sheppard, nominowana w br. po raz drugi do Oscara za kostiumy do "Czarownicy" Z Angeliną Jolie.

Za scenografię do "Listy Schindlera" Spielberga (kadr z filmu) Allan Starski odebrał Oscaramateriały prasowe

Festiwal premier

W br. komisja selekcyjna musiała wybrać filmy do konkursu głównego spośród 53 zgłoszonych przez producentów tytułów, co jest absolutnym rekordem. Jedynie trzy z nich trafiły już do kin, reszta czeka na premiery. Będzie to więc festiwal złożony niemal wyłącznie z nowych, polskich produkcji. Obok wymienionych już tytułów Skolimowskiego, Szumowskiej, Bortkiewicza i Wrony, w konkursie głównym obejrzymy również "Chemię"- fabularny debiut Bartka Prokopowicza, także cenionego operatora, "Intruza" Magnusa von Horna (kolejna mocna pozycja imprezy), "Letnie przesilenie" Michała Rogalskiego, "Moje córki krowy" Kingi Dębskiej, "Obce niebo" Dariusza Gajewskiego i "Panie Dulskie" Filipa Bajona.

Oprócz konkursu głównego przewidziana jest sekcja "Inne spojrzenie", od tego roku w nowej, konkursowej formule, adresowanej do twórców filmów eksperymentalnych, którzy powalczą o Złoty Pazur. Przewodniczącym jury oceniającego filmy w tej sekcji będzie wybitny operator filmowy Bogdan Dziworski.

Czeka nas również Konkurs Młodego Kina i całkiem nowy Konkurs Fabularnych Filmów Krótkometrażowych.

Małgorzata Zajączkowska i Philippe Tłokiński w filmie "Noc Walpurgi"materiały prasowe - FF w Gdyni

Wybieramy film i twórców 40-lecia

Galę otwarcia festiwalu 14 września uświetni wręczenie Diamentowych Lwów dla najbardziej ukochanych przez polską publiczność twórców filmowych 40-lecia w kategoriach: najlepszy film, aktor, aktorka oraz muzyka filmowa.

Od kilku dni trwa II tura głosowania na faworytów widzów. W I turze na czołowym miejscu w kategorii najlepszy film uplasowały się "Noce i dnie" Jerzego Antczaka, druga na liście jest "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy, trzeci „Potop” Jerzego Hoffmana. Wśród aktorów w I turze wygrał Jerzy Bińczycki przed Januszem Gajosem i Tomaszem Kotem, a wśród aktorek Jadwiga Barańska, Krystyna Janda i Danuta Szaflarska. Kategorię "muzyka" zdominował Wojciech Kilar, autor ścieżki dźwiękowej do "Ziemi obiecanej".

Kadr z filmu "Noce i dnie" Jerzego Antczaka pretendenta do Diamentowych LwówStudio Filmowe KADR

Autor: Justyna Kobus / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Materiały prasowe - FF w Gdyni

Pozostałe wiadomości

W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej oficjalne obchody z udziałem najważniejszych władz państwowych odbywają się równocześnie na gdańskim Westerplatte i w Wieluniu. - Dzisiaj nie powiemy "Nigdy więcej wojny". Dzisiaj musimy powiedzieć: "Nigdy więcej samotności". Nie może już tak więcej być w historii, że Polska będzie samotnie stawiała czoła agresji - mówił premier Donald Tusk.

"Nigdy więcej samotności"

"Nigdy więcej samotności"

Źródło:
TVN24

Nie wolno ustępować imperializmowi, druga wojna światowa jest tego wielką lekcją - podkreślił w niedzielę w Wieluniu prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, "wybaczenie i uznanie winy to jedno, a zadośćuczynienie za szkody to drugie". - I ta sprawa cały czas jeszcze nie jest załatwiona i nigdy nie była załatwiona od 80 lat - powiedział.

Prezydent w Wieluniu. "Zadośćuczynienie za straty poniesione w drugiej wojnie światowej należy się Polakom"

Prezydent w Wieluniu. "Zadośćuczynienie za straty poniesione w drugiej wojnie światowej należy się Polakom"

Źródło:
PAP

W niedzielę weszły w życie zmiany w Regulaminie ogólnym żołnierza Wojska Polskiego. Polscy żołnierze mogą od teraz nosić zarost do długości trzech centymetrów, a także odsłonić tatuaże na ramionach i przedramionach.

Polscy żołnierze mogą zapuścić brody i odsłonić tatuaże. "Dla wielu stanowiło to problem"

Polscy żołnierze mogą zapuścić brody i odsłonić tatuaże. "Dla wielu stanowiło to problem"

Źródło:
PAP
"Do jednego kliknięcia skróciliśmy dystans pomiędzy pragnieniem a jego realizacją"

"Do jednego kliknięcia skróciliśmy dystans pomiędzy pragnieniem a jego realizacją"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Trzy dziewczynki zginęły po zawaleniu się ściany budynku mieszkalnego w środkowym Meksyku. Do tragedii doszło po intensywnych ulewach, które nawiedziły region w nocy z piątku na sobotę. Mieszkańcom zagrażają dalsze intensywne opady deszczu.

Ściana przygniotła trójkę dzieci. Nie udało się ich ocalić

Ściana przygniotła trójkę dzieci. Nie udało się ich ocalić

Źródło:
PAP, Infobae, Aristegui Noticias

Dwie osoby zginęły w pożarze domu jednorodzinnego w Jaworznie (Śląskie). Jak informuje straż pożarna, ogień objął cały dach, płonęło także poddasze. Na miejscu nadal pracują służby. Do tragicznego pożaru doszło w nocy także w bloku w Ostrowie Wielkopolskim. Zginęła jedna osoba, a dziewięć jest poszkodowanych.

W spalonym domu znaleźli ciała dwóch osób

W spalonym domu znaleźli ciała dwóch osób

Źródło:
TVN24/PAP

W sobotę w amerykańskim stanie Missisipi doszło do wypadku autobusu. Zginęło co najmniej siedem osób, w tym sześcioletni chłopiec i jego 16-letnia siostra, a 37 osób trafiło do szpitali z obrażeniami - podały amerykańskie media, powołując się miejscowe władze.

Wypadek autobusu w USA. Siedem ofiar, w tym rodzeństwo, wiele osób rannych

Wypadek autobusu w USA. Siedem ofiar, w tym rodzeństwo, wiele osób rannych

Źródło:
PAP

Śledztwo, które prowadzimy, ma kilka wątków. Generalnie rzecz ujmując, badamy, czy w latach 2006-2009 mogło dochodzić do popełniania przestępstw przez funkcjonariuszy CBA, w tym przez szefa i jego zastępców - powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania po emisji materiału "Superwizjera" "Seksmisja CBA. Kulisy operacji wiedeńskiej".

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Źródło:
TVN24

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował o śmierci Ewy Bialik, prokurator i rzeczniczki Prokuratury Krajowej. Bialik zmarła w wieku 58 lat. "Była wzorem profesjonalizmu zawodowego, zawsze rzetelna i życzliwa" - napisał na platformie X.

Nie żyje prokurator Ewa Bialik

Nie żyje prokurator Ewa Bialik

Źródło:
PAP

Pasażer samolotu tuż przed lądowaniem na katowickim lotnisku zaczął się kłócić się z innymi, nie słuchał też poleceń załogi. Później tłumaczył się "atakiem paniki". Został ukarany mandatem.

Pod koniec lotu zaczął się kłócić z pasażerami i nie słuchał poleceń załogi

Pod koniec lotu zaczął się kłócić z pasażerami i nie słuchał poleceń załogi

Źródło:
tvn24.pl

Proboszcz parafii w Garwolinie (Mazowsze) rozebrał zabytkowe ogrodzenie przy kościele. Użyta została do tego koparka, co oburzyło miłośników historii. Duchowny miał pozwolenie od służb konserwatorskich, w tym na użycie koparki. Miała jednak posłużyć tylko do "wzruszenia muru". Konserwator zabytków zlecił kontrolę.

Zabytkowe ogrodzenie przy kościele rozebrane koparką. Konserwator zlecił kontrolę

Zabytkowe ogrodzenie przy kościele rozebrane koparką. Konserwator zlecił kontrolę

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę w Turyngii i Saksonii odbywają się wybory do parlamentów regionalnych tych krajów związkowych. Jak piszą media, skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) "zmierza po bezprecedensowe wyniki". W Turyngii prawdopodobnie wygra, a w Saksonii idzie łeb w łeb z chadekami - wskazują ostatnie sondaże. Na ulice Erfurtu w Turyngii wyszły w sobotę tysiące osób - zarówno zwolenników, jak i przeciwników tej partii. "Niemcy Wschodnie!", "Naziści precz!", było słychać głosy z dwóch stron. Wybory w Niemczech śledzi dzisiaj cały świat.

AfD zdobędzie Turyngię i Saksonię? Ruszły wybory, na które patrzą nie tylko Niemcy

AfD zdobędzie Turyngię i Saksonię? Ruszły wybory, na które patrzą nie tylko Niemcy

Źródło:
PAP

Po rządzie Olafa Scholza do końca kadencji nie należy spodziewać się niczego istotnego w polityce Niemiec wobec Ukrainy - twierdzi politolog Carlo Masala, naukowiec wykładający w Uniwersytecie Bundeswehry w Monachium. Jego zdaniem siły przeciwne pomocy, przede wszystkim w SPD, będą zyskiwały na znaczeniu.

Siły przeciwne pomocy Ukrainie zyskują. "Nie istnieje żadna poważna strategia"

Siły przeciwne pomocy Ukrainie zyskują. "Nie istnieje żadna poważna strategia"

Źródło:
PAP

921 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Rosjanie ostrzelali wieś Czerkaska Łozowa w obwodzie charkowskim, zabijając 10 osób. Zaatakowali też miasto Czasiw Jar, gdzie zginęło pięć osób. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Najważniejsze wydarzenia ostatniej doby w Ukrainie

Najważniejsze wydarzenia ostatniej doby w Ukrainie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

W państwach Azji Środkowej władza zazwyczaj jest przekazywana przez satrapów komuś w rodzinie. Tak zapewne stanie się też w Uzbekistanie, gdzie prezydent Szawkat Mirzijojew udziela córce większych pełnomocnictw i deleguje na odpowiedzialne stanowiska. Może to stanowić wstęp do przekazania jej władzy nad całym państwem - analizuje portal Radia Swoboda.

Saida "jest jak meteoryt". Wkrótce przejmie państwo? 

Saida "jest jak meteoryt". Wkrótce przejmie państwo? 

Źródło:
PAP, Radio Swoboda

Izraelskie wojska kontynuują szeroko zakrojoną operację na Zachodnim Brzegu. Poinformowano o ciężkich walkach z palestyńskimi bojownikami w obozie dla uchodźców w Dżeninie. W nocy doszło do dwóch prób zamachów bombowych w innych częściach Zachodniego Brzegu, sprawców zastrzelono.

Izrael kontynuuje ofensywę. Jedna z największych tego typu operacji od prawie 20 lat

Izrael kontynuuje ofensywę. Jedna z największych tego typu operacji od prawie 20 lat

Źródło:
PAP

Według oficjalnych danych, w Meksyku od 1950 roku zaginęło bez wieści 116 386 osób, których nigdy nie odnaleziono - ogłosiły w piątek tamtejsze stowarzyszenia obrońców praw człowieka.

Ponad 100 tysięcy osób, których nigdy nie odnaleziono

Ponad 100 tysięcy osób, których nigdy nie odnaleziono

Źródło:
PAP

Władze Chin i Filipin po raz kolejny wzajemnie oskarżyły się o celowe doprowadzenie do zderzenia okrętów straży przybrzeżnej na Morzu Południowochińskim. To kolejny z serii incydentów, do których doszło w ostatnim czasie na spornych wodach.

"Bezpośrednio i celowo staranował okręt". Konfrontacja na spornych wodach

"Bezpośrednio i celowo staranował okręt". Konfrontacja na spornych wodach

Źródło:
Reuters, PAP

Kolejna akcja szczepienia lisów na Mazowszu odbędzie się w dniach 5-18 września. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Nie wolno jej dotykać. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt domowych.

Będą zrzucać i rozkładać szczepionki dla lisów. Zalecana "ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt"

Będą zrzucać i rozkładać szczepionki dla lisów. Zalecana "ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na początku lipca kot o imieniu Finn zaginął w Middle River w stanie Minnesota. Jego właścicielka szukała go każdej nocy. Mruczka znaleziono dwa miesiące później w Monroe w stanie Waszyngton, które oddalone jest od jego domu o ponad 2400 kilometrów.

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

Źródło:
ENEX, KIRO7, yahoo.com

IMGW opublikował prognozę zagrożeń meteorologicznych na kolejne dni. Wynika z nich, że wrzesień przywita nas upalną aurą. W większości województw mogą zostać wydane ostrzeżenia drugiego stopnia.

Skwar nie powiedział ostatniego słowa. Prognoza ostrzeżeń IMGW

Skwar nie powiedział ostatniego słowa. Prognoza ostrzeżeń IMGW

Źródło:
IMGW

Magazyn śledczy reporterów "Superwizjer" wraca na antenę z nowymi odcinkami. Autorzy programu od lat ukazują nadużycia władzy, korupcję, błędy wymiaru sprawiedliwości, skandale w policji i afery gospodarcze. Program będzie można oglądać na antenie TVN, TVN24 oraz w TVN24 GO i na platformie Player. Oto czego widzowie mogą spodziewać się w nowym sezonie.

"Superwizjer" powraca. Gdzie i kiedy oglądać nowe odcinki

"Superwizjer" powraca. Gdzie i kiedy oglądać nowe odcinki

Źródło:
tvn24.pl
"Jak robiłem to zdjęcie, czułem, że będą z tego kłopoty". Fotograf prezydenta Dudy o kulisach pracy w Pałacu

"Jak robiłem to zdjęcie, czułem, że będą z tego kłopoty". Fotograf prezydenta Dudy o kulisach pracy w Pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Rada Polskich Mediów wystosowała apel o podjęcie śledztwa w sprawie zabójstwa dziennikarza Jarosława Ziętary. "W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię. Szczególnie za zbrodnię, która w swojej istocie jest zamachem na podstawy demokratycznego państwa" - napisano.

"W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię"

"W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię"

Źródło:
Rada Polskich Mediów, tvn24.pl

Po raz czwarty wręczono Medale Wolności Słowa. W czasie gali wyróżniono laureatów w trzech kategoriach: Media, Instytucja i Obywatel/Obywatelka. W pierwszej z nich medal otrzymała Karolina Lewicka z Tok FM, w drugiej odznaczono stowarzyszenie Pro Loquela Silesiana, zaś w trzeciej - Anja Rubik.

Medale Wolności Słowa przyznane

Medale Wolności Słowa przyznane

Aktualizacja:
Źródło:
Fundacja Grand Press

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu będzie można wygrać trzy miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 31 sierpnia 2024 roku.

Wyniki Lotto z 31 sierpnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 31 sierpnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Już za tydzień do kin trafi film Jorgosa Lantimosa "Rodzaje życzliwości" z Emmą Stonę, Jesse Plemonsem i Willem Dafoe w rolach głównych. Prowadząca program podzieliła się także dobrą wiadomością z miłośnikami polskiego kina.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl