"Jedynych w swoim rodzaju zdarzeń będzie wiele". Allan Starski szefem jury festiwalu w Gdyni

Zwiastun "Nocy Walpurgi" Marcina Bortkiewicza
Zwiastun "Nocy Walpurgi" Marcina Bortkiewicza
Aurora Films
Dziewięcioro jurorów festiwalu w Gdyni, na czele - Allan Starski. W konkursie m.in. "Noc Walpurgi" Marcina Bortkiewicza Aurora Films

Allan Starski, światowej sławy scenograf, pokieruje pracami jury w konkursie głównym tegorocznego festiwalu w Gdyni. Startuje 18 tytułów, wśród nich m.in. walczące o Złote Lwy w Wenecji "11 minut" Jerzego Skolimowskiego, nagrodzone na Berlinale "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej, "Demon" Marcina Wrony czy "Noc Walpurgi”, debiut Marcina Bortkiewicza. Festiwal odbędzie się w dniach 14-20 września.

- Ważnych dla polskiej sztuki filmowej, dla polskiego środowiska filmowego, wyjątkowych, jedynych w swoim rodzaju zdarzeń na festiwalu będzie wiele - zapowiedziała minister kultury Małgorzata Omilanowska w środę na konferencji prasowej w warszawskim kinie "Kultura", podczas której zaprezentowano program imprezy.

Podwójny jubileusz i zmiana warty

Minister zwróciła uwagę, że 40. edycja festiwalu w Gdyni przypada w tym samym roku, co 10-lecie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. - W tym roku świętujemy jubileusz PISF, który może się poszczycić niezwykle efektywnym działaniem w ciągu tych dziesięciu lat, przekładającym się na realne sukcesy - podsumowała Omilanowska. Podkreśliła, że ma na myśli liczbę zrealizowanych programów, dofinansowanych filmów, polskich widzów odwiedzających kina - zwłaszcza gdy mowa o polskich filmach oraz "programy z zakresu edukacji i upowszechniania sztuki filmowej, jakie PISF w ostatnich latach prowadził".

- To także moment, kiedy będziemy żegnali się z Agnieszką Odorowicz (dyrektor PISF - red.), która kończy swoją drugą kadencję i, zgodnie z ustawą, o trzecią nie może się już ubiegać - dodała Omilanowska. Przekazanie obowiązków dyrektorskich w PISF wybranej w konkursie Magdalenie Sroce odbędzie się właśnie w trakcie festiwalu w Gdyni.

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu, 13 września, nastąpi natomiast uroczyste otwarcie Gdyńskiego Centrum Filmowego (GCF). - Towarzyszyć temu będą spotkania, projekcje filmów, koncerty i wiele innych wydarzeń. Dla festiwalu ma ogromne znaczenie to, że tam chcemy umieścić Centrum Prasowe, pokazy prasowe zaplanowano aż w trzech salach kinowych. Zresztą potem będzie tam działało regularnie kino studyjne - wyjaśnił podczas konferencji dyrektor gdyńskiej imprezy Leszek Kopeć.

Agnieszka Odorowicz (od lewej), Małgorzata Omilanowska i Michał OleszczykPAP

Dziewięcioro "sprawiedliwych"

Przewodniczący Allan Starski - scenograf Jolanta Dylewska - operator filmowy, dokumentalista Anna Kazejak-Dawid - reżyser, scenarzysta Antoni Komasa-Łazarkiewicz - kompozytor, producent muzyczny Waldemar Krzystek - reżyser, scenarzysta Anna B. Sheppard - kostiumograf Grażyna Szapołowska - aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna Krzysztof Rak - producent, scenarzysta Michał Żarnecki - reżyser dźwięku Skład Jury Konkursu Głównego

Przewodniczący jury konkursu głównego Allan Starski zaliczany jest do światowej czołówki scenografów filmowych. Jest laureatem Oscara i Nagrody Krytyków Filmowych Los Angeles za scenografię do "Listy Schindlera" Stevena Spielberga, a także m.in. francuskiego Cezara za pracę nad "Pianistą" Romana Polańskiego oraz Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za ten sam film.

Jest również twórcą scenografii do jedenastu filmów Andrzeja Wajdy, wśród których są "Człowiek z marmuru" i "Pan Tadeusz". Pracuje z najwybitniejszymi reżyserami polskimi i zagranicznymi. Współpracował także z Agnieszką Holland przy filmach "Europa, Europa" i "Plac Waszyngtona". Laureat Złotej Żaby na festiwalu Camerimage. Jego najnowsza praca to scenografia do filmu Fatiha Akina (reżysera głośnego filmu "Głową w mur") "The Cut". Allan Starski jest członkiem SFP, Polskiej Akademii Filmowej, Europejskiej Akademii Filmowej oraz przyznającej Oscary Amerykańskiej Akademii Filmowej.

W składzie jury konkursowego znaleźli się też m.in. aktorka Grażyna Szapołowska, reżyserzy - Anna Kazejak i Waldemar Krzystek oraz Anna Biedrzycka-Sheppard, nominowana w br. po raz drugi do Oscara za kostiumy do "Czarownicy" Z Angeliną Jolie.

Za scenografię do "Listy Schindlera" Spielberga (kadr z filmu) Allan Starski odebrał Oscaramateriały prasowe

Festiwal premier

W br. komisja selekcyjna musiała wybrać filmy do konkursu głównego spośród 53 zgłoszonych przez producentów tytułów, co jest absolutnym rekordem. Jedynie trzy z nich trafiły już do kin, reszta czeka na premiery. Będzie to więc festiwal złożony niemal wyłącznie z nowych, polskich produkcji. Obok wymienionych już tytułów Skolimowskiego, Szumowskiej, Bortkiewicza i Wrony, w konkursie głównym obejrzymy również "Chemię"- fabularny debiut Bartka Prokopowicza, także cenionego operatora, "Intruza" Magnusa von Horna (kolejna mocna pozycja imprezy), "Letnie przesilenie" Michała Rogalskiego, "Moje córki krowy" Kingi Dębskiej, "Obce niebo" Dariusza Gajewskiego i "Panie Dulskie" Filipa Bajona.

Oprócz konkursu głównego przewidziana jest sekcja "Inne spojrzenie", od tego roku w nowej, konkursowej formule, adresowanej do twórców filmów eksperymentalnych, którzy powalczą o Złoty Pazur. Przewodniczącym jury oceniającego filmy w tej sekcji będzie wybitny operator filmowy Bogdan Dziworski.

Czeka nas również Konkurs Młodego Kina i całkiem nowy Konkurs Fabularnych Filmów Krótkometrażowych.

Małgorzata Zajączkowska i Philippe Tłokiński w filmie "Noc Walpurgi"materiały prasowe - FF w Gdyni

Wybieramy film i twórców 40-lecia

Galę otwarcia festiwalu 14 września uświetni wręczenie Diamentowych Lwów dla najbardziej ukochanych przez polską publiczność twórców filmowych 40-lecia w kategoriach: najlepszy film, aktor, aktorka oraz muzyka filmowa.

Od kilku dni trwa II tura głosowania na faworytów widzów. W I turze na czołowym miejscu w kategorii najlepszy film uplasowały się "Noce i dnie" Jerzego Antczaka, druga na liście jest "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy, trzeci „Potop” Jerzego Hoffmana. Wśród aktorów w I turze wygrał Jerzy Bińczycki przed Januszem Gajosem i Tomaszem Kotem, a wśród aktorek Jadwiga Barańska, Krystyna Janda i Danuta Szaflarska. Kategorię "muzyka" zdominował Wojciech Kilar, autor ścieżki dźwiękowej do "Ziemi obiecanej".

Kadr z filmu "Noce i dnie" Jerzego Antczaka pretendenta do Diamentowych LwówStudio Filmowe KADR

Autor: Justyna Kobus / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Materiały prasowe - FF w Gdyni

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24