Aktorzy, piłkarz i transseksualna królowa balu. Najbardziej wpływowi geje i lesbijki

19. lista najbardziej wpływowych gejów i lesbijek została opublikowana w grudniowym numerze magazynu "Out". Z tej okazji przygotowano cztery różne okładkiOut

Wentworth Miller, aktor znany z serialu "Skazany na śmierć", dostał nagrodę za "najważniejszą wiadomość roku". W ten sposób kierowany do środowisk LGBT magazyn "Out" docenił go za to, że w sierpniu ujawnił, iż jest gejem. W kategorii "legenda" wygrał Ian McKellen, znany z "Władcy pierścieni", a nagrodę za całokształt przyznano Edie Windsor, której "love story zmieniło Amerykę". Oto lista "Out 100", najbardziej wpływowych gejów i lesbijek w świecie kultury, polityki, sportu i mody.

"Było wiele oświadczeń o »coming oucie«, ale nie takich, jak elegancki i zaangażowany list Millera do organizatorów festiwalu filmowego w Petersburgu, odrzucający ich zaproszenie" - tak magazyn "Out" wytłumaczył nagrodę w kategorii "najważniejsza wiadomość roku", którą przyznał aktorowi Wentworthowi Millerowi.

Gwiazdor serialu "Skazany na śmierć" w sierpniu ujawnił swoją homoseksualną orientację, gdy odmówił udziału w festiwalu filmowym w Sankt Petersburgu ze względu na dyskryminację gejów i lesbijek w Rosji. "Dziękuję za zaproszenie. Jako osoba, którą bardzo cieszyły wizyty w Rosji i która w pewnym stopniu ma rosyjskie korzenie, z radością bym się zgodził" - napisał do organizatorów imprezy. "Jednak jako gej muszę odmówić" - dodał. I stwierdził, że nie może wziąć udziału w festiwalu w kraju, w którym "ludziom takim jak on odmawia się podstawowych praw do życia i miłości".

Wentworth Miller, znany z serialu "Skazany na śmierć", dostał od "Out" nagrodę w kategorii "najważniejsza wiadomość roku"Fox

To "love story, które zmieniło Amerykę"

41-latek - zdaniem prestiżowego pisma kierowanego do środowisk LGBT - jest jednym z tych, którzy najmocniej zatrzęśli światem gejów, lesbijek, osób biseksualnych oraz transpłciowych w tym roku.

Jednak na szczycie listy "Out 100" znalazł się ktoś inny - Edie Windsor, kobieta, która pomogła obalić przyjętą w 1996 roku amerykańską ustawę Defense of Marriage Act, która definiuje małżeństwo wyłącznie jako związek kobiety i mężczyzny. W rezultacie małżeństwa homoseksualne nie mogły korzystać z różnych przywilejów przysługujących tradycyjnym związkom.

"Out" za "życiowe osiągnięcia" uhonorował Edie Windsor, kobietę, która pomogła obalić amerykańską ustawę Defense of Marriage Act, która definiuje małżeństwo wyłącznie jako związek kobiety i mężczyznyOut

83-letnia Edie Windsor pozwała rząd federalny za wezwanie do zapłaty 360 tys. dolarów podatku spadkowego po śmierci jej żony Thei Spyer, z którą wspólnie przeżyła 50 lat i wzięła ślub w Kanadzie w 2007 roku. Podatek ten nie zostałby nałożony, gdyby Windsor była wdową po mężczyźnie. Uznała to za rażącą dyskryminację i postanowiła walczyć o sprawiedliwość. Ostatecznie wygrała z amerykańskim systemem: w czerwcu Sąd Najwyższy USA orzekł, że ustawa jest niezgodna z konstytucją.

Słuchając wyroku, sędziwa lesbijka płakała z radości. A krótko potem doczekała się filmu dokumentalnego na swój temat - "Edie & Thea: A Very Long Engagement". "Out" uhonorował ją za "życiowe osiągnięcia", podkreślając, że jej historia to "love story, które zmieniło Amerykę".

Zwiastun filmu " Edie & Thea: A Very Long Engagement"
Zwiastun filmu " Edie & Thea: A Very Long Engagement"Breaking Glass Pictures

Pierwsza transseksualna królowa balu

Podobną odwagą wykazała się Cassidy Lynn Campbell - pierwsza transpłciowa uczennica w USA, która od zawsze mówiła o tym otwarcie. O 16-latce usłyszał cały świat, gdy we wrześniu w liceum w Kalifornii została koronowana na "homecoming queen", czyli najpopularniejszą w szkole. Tym samym stała się pierwszą transseksualną królową balu.

- Gdy zostałam nominowana, zorientowałam się, że w tym głosowaniu nie chodzi tylko o moją osobę. Ten tytuł jest dla każdego, kto jakoś odstaje - homo czy hetero, białego czy czarnego, pochodzenia azjatyckiego czy meksykańskiego. Dziękuję wszystkim szkolnym kolegom i koleżankom, którzy na mnie głosowali - powiedziała wówczas nastolatka, która urodziła się jako Lance, a od trzech lat żyje jako dziewczyna - Cassidy.

Magazyn nagrodził też pierwszą transseksualną królową balu w USA - Cassidy Lynn Campbell, która urodziła się jako LanceOut

W "setce" magazynu przeważają jednak głównie ludzie rozrywki, sztuki, kultury, mediów, filmu, polityki i sportu. Artystą roku został Lee Daniels, reżyser m.in. filmu "Hej, Skarbie" czy "Pokusy" z Nicole Kidman. A 26 grudnia na polskie ekrany wejdzie jego głośny film "Kamerdyner", oparty na prawdziwej historii czarnoskórego lokaja, który przez trzy dekady służył w Białym Domu kolejnym ośmiu prezydentom.

Wśród docenionych aktorów jest m.in. Victor Garber, znany z serialu "Agentka o stu twarzach"Touchstone Pictures

Daniels już ma plany na kolejny hit - przyznał, że chce zrobić "międzyrasowy romans akcji" z gejowską parą na pierwszym planie.

Jim Parsons, znany z serialu "Teoria wielkiego podrywu" został uhonorowany jako komik roku. "Out" docenił jego artystyczne dokonania, a także "piękną miłość do partnera". - Nigdy nie uważałem mojego związku z Toddem za akt gejowskiego aktywizmu. Raczej prosty akt miłości, porannej kawy, chodzenia do pracy, prania, wyprowadzania psów - zwykłego życia, nudnej miłości - odpowiedział na to Parsons.

Wśród uhonorowanych aktorów jest też Ian McKellen, znany z "Władcy pierścieni", który wygrał w kategorii "legenda". Doceniono także Victora Garbera, znanego z serialu "Agentka o stu twarzach", Cheyenne'a Jacksona ("Brzydula Betty"), czy Guillermo Díaza, który zagrał m.in. w kultowej komedii "Żółtodzioby".

Moda "wychodzi z szafy" najchętniej

Znamienne jest to, że wcześniej lista "Out 100" była przygotowywana przez magazyn bez udziału i wiedzy bohaterów. Od niedawna jej laureaci chętnie uczestniczą w jej powstawaniu i pozują podczas specjalnych sesji zdjęciowych. Kiedyś ukrywali swoją orientację seksualną, teraz bez problemu "wychodzą z szafy". Najchętniej robi to reprezentacja świata mody, gdzie panuje największa otwartość.

Nic dziwnego, że projektanci pokazują swoją twarz bez obawy. W tym roku zrobiła to kolejna grupa: m.in. Thom Browne, Michael Bastian, Donald Oliver - dyrektor artystyczny marki J Brand i Italo Zucchelli - projektant domu mody Calvin Klein.

Świat mody reprezentuje m.in. znany projektant mody męskiej Thom BrowneThom Browne

Branżę mody reprezentuje również jeden model, który jest... modelką. To Casey Legler. Francuzka znalazła się na liście nie tylko ze względu na swoją seksualność, co złamanie pewnego tabu - bo podpisała kontrakt ze słynną agencją Ford Models, ale nie z działem modelek, tylko... męskich modeli. Dziś jej agent reklamuje ją jako "pierwszą kobietę zarabiającą w świecie mody jako mężczyzna".

36-latka - która ma nie tylko mało kobiece rysy twarzy, ale i bardzo chłopięcą sylwetkę - zapewnia, że "interesuje ją genderowa płynność". - Jako społeczeństwo mamy bardzo konkretne sposoby na identyfikację mężczyzn i kobiet. Myślę, że czasami to są nasze ograniczenia... Matki wmawiają nam, że tylko kobiety mogą nosić obcasy, a przecież wspaniale byłoby, gdybyśmy wszyscy mogli nosić to, co chcemy, bez zastanawiania się nad tym, co to oznacza - mówi.

I zapewnia, że praca w roli męskiego modela to nie tylko dowód jej odwagi: - Przede wszystkim uosabiam w ten sposób pojęcie wolności.

...oraz model, który jest... modelką. To Francuzka Casey Legler, pierwsza kobieta zarabiająca w świecie mody jako mężczyznaFord Models

Lista "Out 100" magazynu "Out": Edie Windsor, kobieta, która pomogła obalić ustawę Defense of Marriage Act - nagroda za całokształt Lee Daniels, reżyser - artysta roku Wentworth Miller, aktor - najważniejsza wiadomość roku Jim Parsons - komik roku Laverne Cox, aktorka - nagroda czytelników Ian McKellen, aktor - legenda Guillermo Díaz - aktor Bret Easton Ellis - pisarz i scenarzysta Jinkx Monsoon - drag queen Thom Browne - projektant mody Kyle Abraham - choreograf i tancerz Cason Crane - podróżnik i alpinista Robbie Rogers - piłkarz David Ebershoff - pisarz Victor Garber - aktor Joe Mantello - reżyser i aktor Nate Silver - statystyk i analityk polityczny House of Ladosha - grupa artystyczna Liz Carmouche - mistrzyni sztuk walki Cassidy Lynn Campbell - transseksualna królowa balu Greg Bourke, David Knapp i Pascal Tessier - skauci Zachary Kerr, Jazz i Calliope Wong - aktywiści na rzecz zmiany płci John Waters - reżyser Brittney Griner - koszykarka Michael Bastian - projektant mody Casey Legler - modelka Donald Oliver - dyrektor artystyczny marki J Brand Jeffrey Schwarz - producent filmowy i reżyser Ryan McGinley - fotograf Robert Verdi - stylista i prezenter telewizyjny Cheyenne Jackson - aktor Chad Griffin - prezes organizacji Human Rights Campaign Italo Zucchelli - projektant marki Calvin Klein Pierre et Gilles - duet fotografów

Autor: am//tka / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Out

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W prawie wszystkich województwach niedzielne popołudnie przyniesie burzową aurę. Spodziewane są opady gradu i porywy wiatru sięgające 75 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

IMGW ostrzega. Burze w 15 województwach

IMGW ostrzega. Burze w 15 województwach

Źródło:
IMGW

"Wzywam wszystkich polityków i przywódców w Gruzji, aby dobrze wykorzystali tę szansę i zadbali o to, aby Gruzja pozostała na europejskim kursie, który popiera społeczeństwo" - napisał w serwisie X przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Ocenił, że weto prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili do ustawy o przejrzystości wpływów zagranicznych, zwanej też potocznie rosyjską ustawą, daje czas na dalszą refleksję.

"Wzywam wszystkich polityków i przywódców"

"Wzywam wszystkich polityków i przywódców"

Źródło:
PAP

W Gruzji wciąż trwają protesty przeciwko ustawie o agentach zagranicznych, zwanej też rosyjską ustawą. Zawetowała ją prezydent, ale partia rządząca ma wystarczającą większość, by to weto odrzucić. W czasie sobotniej manifestacji protestujący spalili przed parlamentem flagi Rosji i rządzącej partii Gruzińskie Marzenie.

Nie ustają protesty w Gruzji. Zapłonęły flagi Rosji i rządzącej partii

Nie ustają protesty w Gruzji. Zapłonęły flagi Rosji i rządzącej partii

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W niedzielę 19.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi od samego rana

Gdzie jest burza? Grzmi od samego rana

Źródło:
tvnmeteo.pl

Policjanci z elitarnej Krajowej Agencji Kryminalnej (NAKA) na Słowacji postawili zarzut gróźb karalnych osobie zatrzymanej za wysyłanie wiadomości z pogróżkami do ministra spraw wewnętrznych i dwóch posłów. Grozi jej kara pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do trzech lat.

Zarzuty za grożenie śmiercią w internecie

Zarzuty za grożenie śmiercią w internecie

Źródło:
PAP

Ukraińska agencja informacyjna UNIAN poinformowała, że Wowczańsk w obwodzie charkowskim został praktycznie zupełnie zniszczony przez Rosjan. W mieście, w którym mieszkało ponad 17 tysięcy osób, zostało około stu. 816 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
tvn24.pl

Donald Tusk poinformował o planie "Tarcza Wschód", projekcie budowy bezpiecznej granicy. Na ten cel rząd przeznaczy dziesięć miliardów złotych. W Gruzji prezydent Salome Zurabiszwili zawetowała ustawę "o zagranicznych agentach". Ulice zachodnich Niemiec są zalane z powodu powodzi. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 19 maja.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 19 maja

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 19 maja

Źródło:
tvn24.pl

W kraju związkowym Saary na zachodzie Niemiec doszło do poważnych powodzi. Woda zalała ulice wielu miast, wdarła się do piwnic i spowodowała osunięcia ziemi. W sobotę tereny dotknięte kataklizmem odwiedził kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Najtrudniejsza sytuacja od ponad 30 lat. "Należy spodziewać się ogromnych szkód"

Najtrudniejsza sytuacja od ponad 30 lat. "Należy spodziewać się ogromnych szkód"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tagesschau.de, BR24, PAP

Trzech turystów z Hiszpanii i trzech Afgańczyków zginęło w piątkowej strzelaninie na bazarze w Bamianie w środkowym Afganistanie. Rannych jest osiem osób. Afgańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekazało, że zatrzymano siedem osób, które mogą mieć związek z zamachem.

Zamach w Afganistanie. Nie żyją turyści

Zamach w Afganistanie. Nie żyją turyści

Źródło:
PAP

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

To rzecz zupełnie naturalna, że język się cały czas zmienia. Jeżeli się nie będzie zmieniał, to po prostu w pewien sposób umrze - powiedział w TVN24 Maciej Makselon, polonista i nauczyciel akademicki. Komentował zmiany w ortografii, które zdecydowała się wprowadzić Rada Języka Polskiego. Zaznaczył, że ma uwagę do jednej. Mówił o niej, że "to trochę tak, jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku".

Zmiany w ortografii do "przyklaśnięcia". Ale jedna "trochę jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku"

Zmiany w ortografii do "przyklaśnięcia". Ale jedna "trochę jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku"

Źródło:
TVN24

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Lekarz z Ukrainy Andrij K. jest podejrzany o zabójstwo 86-letniego Daniela Z., poprzez odłączenie go od urządzeń podtrzymujących życie. Do ministra sprawiedliwości trafił list otwarty w jego obronie podpisany przez dwa tysiące lekarzy, pielęgniarek, profesorów i autorytetów w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Lekarz z zarzutem zabójstwa po odłączeniu pacjenta od urządzeń podtrzymujących życie. "Nie jest winny"

Lekarz z zarzutem zabójstwa po odłączeniu pacjenta od urządzeń podtrzymujących życie. "Nie jest winny"

Źródło:
PAP

Rozporządzenie, na pierwszy rzut oka, nie budzi wątpliwości konstytucyjnych - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Marek Safjan, były sędzia TSUE i były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Odniósł się do decyzji prezydenta Warszawy o zakazie symboli religijnych w warszawskim ratuszu. Przyznał, że wymaga to jednak analizy TK. - A my nie mamy tego Trybunału i na tym polega problem - zaznaczył.

Spór o symbole religijne. Trybunał Konstytucyjny "nie daje dostatecznej wiarygodności, żeby rozstrzygnąć sprawę"

Spór o symbole religijne. Trybunał Konstytucyjny "nie daje dostatecznej wiarygodności, żeby rozstrzygnąć sprawę"

Źródło:
TVN24

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o filmie "Monster" nagrodzonym w Cannes, który trafił właśnie do kin. Wspomniała o serialu "Diuna: Proroctwo", który zadebiutuje jesienią na platformie MAX. Fragment programu poświęcono także amerykańskiej piosenkarce Billie Eilish i jej nowemu albumowi.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl