Od Coppoli, przez Lanthimosa, po polską koprodukcję. Filmy 77. festiwalu w Cannes, na które najbardziej czekamy

Źródło:
Cannes Film Festival, Deadline, PISF, tvn24.pl
"Anatomia upadku" Justine Triet zdobyła Złotą Palmą w 2023 roku
"Anatomia upadku" Justine Triet zdobyła Złotą Palmą w 2023 rokuM2 Films
wideo 2/2
"Anatomia upadku" reż. Justine TrietM2 Films

Nadchodzi Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Znamy już 19 tytułów Konkursu Głównego jego 77. edycji. Do najbardziej oczekiwanych należą: "Megalopolis" - dzieło życia Francisa Forda Coppoli, "Rodzaje życzliwości" Yorgosa Lanthimosa czy "Parthenope" Paola Sorrentino. Nas najbardziej interesuje nakręcony w koprodukcji z Polską obraz Magnusa von Horna "Dziewczyna z igłą".

Już sam fakt, że "Dziewczyna z igłą" Magnusa von Horna - film absolwenta łódzkiej filmówki - rywalizować będzie z obrazami Francisa Forda Coppoli czy Yorgosa Lanthimosa, nobilituje nieznanego szerzej światu reżysera. Przypomnijmy też, że poprzedni, polski film von Horna "Sweat" obsypany nagrodami w Gdyni także zakwalifikował się do oficjalnej selekcji w Cannes w 2021 roku, lecz pandemia sprawiła, że festiwal wówczas odwołano.

Tegoroczny zestaw nazwisk twórców w Konkursie Głównym zapowiada się niezwykle obiecująco. I choć znowu rywalizację o Złotą Palmę zdominowali mężczyźni - z 19 tytułów jedynie cztery to filmy nakręcone przez kobiety - organizatorzy zadbali o to, by był to zestaw mocno zróżnicowany, zarówno pod względem artystycznym, jak też pokoleniowym.

Obok wspomnianych już filmów Coppoli i Lanthimosa o główną nagrodę rywalizować będą m.in. twórczyni "American Honey", Brytyjka Andrea Arnold, amerykański filmowiec Paul Schrader, najbardziej znany jako scenarzysta "Taksówkarza" i "Wściekłego byka", irański reżyser Ali Abbasi (twórca nagrodzonej w Cannes "Holly Spider"), czy wreszcie hołubiony we Francji David Cronenberg.

"Dziewczyna z igłą" – twórcy o projekcie

O filmie Magnusa von Horna "Dziewczyna z igłą" (ang. "The Girl With the Needle") czytamy na portalu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, że to "niepokojąca i gęsta opowieść, bazująca na prawdziwych wydarzeniach z początku XX wieku".

Fabuła skupia się na młodej kobiecie, Karoline (Vic Carmen Sonne) szukającej miłości i poczucia stabilności. Dziewczyna jest pracownicą fabryki w Kopenhadze i znalazła się w trudnej życiowej sytuacji. Zrozpaczona, zwraca się o pomoc do przypadkowo poznanej kobiety (Trine Dyrholm). Dramatyczne wydarzenia sprawiają, że pomiędzy Karoline a sporo od niej starszą Dagmar rodzi się nić porozumienia, która odmieni życie ich obu.

W materiałach prasowych film Magnusa von Horna określany jest jako "baśń o straszliwej prawdzie" i dzieło, które silnie oddziałuje na zmysły widza. W rozmowie z PISF reżyser mówi: - Zawsze chciałem nakręcić horror, ale im dłużej nad nim pracowałem, tym silniej na wierzch wychodziły elementy dramatyczne . Opowieść jest produkcją duńsko-szwedzko-polską, a von Horn napisał scenariusz we współpracy z duńską scenarzystką Line Langebek Knudsen. Autorem czarno-białych zdjęć do filmu jest operator Michał Dymek.

- Chcieliśmy nieco oddalić się od rzeczywistości i stworzyć intrygujący estetycznie świat. Odtworzyć ducha epoki, a niekoniecznie tworzyć historycznie poprawny obraz - wspomina Magnus von Horn w cytowanej rozmowie. Zdjęcia kręcono w większości w Polsce – w Łodzi, Zgierzu, a także na Dolnym Śląsku. Trzy dni pracowano też w szwedzkim Goeteborgu, rodzinnym mieście reżysera.

Magnus von Horn urodził się w Szwecji, ale po studiach w łódzkiej filmówce pozostał już w Polsce. Tutaj nakręcił debiutanckiego "Intruza", historię nastolatka, który wraca do domu z poprawczaka i odkrywa, że lokalna społeczność nie jest w stanie wybaczyć mu jego postępku. Film otrzymał w Gdyni nagrodę za Najlepszy scenariusz i Reżyserię. W 2021 roku zrealizował "Sweat", opowieść o trenerce fitness i popularnej influencerce, której prawdziwe życie, pozbawione bliskich relacji z otoczeniem, różni się od tego z Instagrama. Ten film również przyniósł mu nagrody w Gdyni: Srebrne Lwy i kolejne wyróżnienie za Najlepszą reżyserię.

Dzieło życia Coppoli

Startujący w Konkursie Głównym "Megalopolis" to dzieło życia Francisa Forda Coppoli, nad którym legendarny amerykański reżyser pracował od 40 lat. Wreszcie udało mu się go nakręcić. W filmie, który ma opowiadać o "politycznej ambicji, geniuszu i skomplikowanej miłości", na który Coppola wyłożył 120 milionów dolarów z własnych pieniędzy (z braku chętnych), główną rolę zagrał Adam Driver.

Francis Ford Coppola napisał scenariusz do filmu na początku lat 80., ale odłożył go "na później", częściowo ze względu na ówczesne długi finansowe. Przedprodukcja rozpoczęła się ostatecznie w 2001 roku, po nakręceniu 30 godzin materiału i próbach m.in. z Paulem Newmanem, Umą Thurman, Robertem De Niro, Jamesem Gandolfinim i Leonardem DiCaprio. Jednak projekt został ponownie zarzucony po atakach 11 września, ponieważ scena ze scenariusza niejako je "przepowiadała". Coppola całkowicie porzucił go w 2007 roku i dopiero w 2019 ponownie do niego wrócił.

"Megalopolis" to opowieść o utopijnej wersji Nowego Jorku. Miasto zostało zniszczone w wyniku wielkiej katastrofy i trwa proces odbudowy. Dochodzi do starcia dwóch jego wizji: po jednej strony jest idealistyczny architekt grany przez Drivera, po drugiej jego zaprzysiężony wróg, burmistrz miasta Frank Cicero (Giancarlo Esposito). Całość opowiedziana jest z pomocą mnóstwa odniesień do Rzymu w czasach upadku republiki i narodzin cesarstwa. Obok Drivera i Esposito w filmie występują m.in.: Talia Share, Shia LaBeouf, Dustin Hoffman, Jon Voight i Laurence Fishburne.

Po pierwszym, zamkniętym pokazie dla przyjaciół i ludzi z branży w Hollywood głosy były podzielone. Jedni są pod wrażeniem filmu, inni przebąkują o rozczarowaniu. Obecnie kolejnym problemem jest znalezienie wytwórni, która pokryłaby budżet jego promocji - reżyser szacuje bowiem, że w samej Ameryce wyniesie on 40 milionów dolarów. Na to stać wyłącznie wielkich graczy. Tymczasem, jak donosi portal Deadline, "duże wytwórnie boją się, że 'Megalopolis' jest kinem zbyt eksperymentalnym, by uzasadniać takie koszty".

Ale Coppola miał identyczne kłopoty, kiedy kręcił "Czas apokalipsy". Wówczas rozpowszechniano plotki, że film wymknął się spod kontroli i zakończy jego karierę. On tymczasem przywiózł go do Cannes, gdzie jak wiemy, obraz otrzymał Złotą Palmę.

Fani twórcy "Ojca chrzestnego" i zapewne on sam również liczą na to, że historia się powtórzy.

Nowy Lanthimos znów z Emmą Stone

Jak dobrze pamiętamy, za rolę w poprzednim filmie Yorgosa Lanthimosa "Biedne istoty" odtwórczyni głównej roli (i zarazem jego producentka) Emma Stone odebrała swojego drugiego Oscara za pierwszoplanową rolę kobiecą. Startujący w zbliżającym się konkursie w Cannes najnowszy obraz greckiego reżysera "Kinds of Kindness" (Rodzaje życzliwości) to już trzecie wspólne dzieło tego duetu. Oboje zapewniają, że na pewno nie ostatnie.

Tym razem nie będzie to jednak obraz kostiumowy, lecz współczesny, choć Lanthimos jak zwykle enigmatycznie opowiada o jego treści. W materiałach prasowych czytamy: "Kind of Kindness" to tryptyk, opowiadający historię człowieka bez wyboru, który próbuje przejąć kontrolę nad własnym życiem. Poznajemy też policjanta zaniepokojonego faktem, że jego zaginiona na morzu żona, która jakimś cudem wróciła, wydaje się być inną osobą, niż wcześniej. Kobieta całkowicie poświęca się poszukiwaniom tajemniczej postaci obdarzonej nadzwyczajną mocą, która wedle przepowiedni, ma zostać jej duchowym przywódcą".

Obok Emmy Stone w filmie występują również Margaret Qualley, Jesse Plemons i Willem Dafoe. Jednym słowem - sprawdzona ekipa aktorska z "Biednych istot". Scenariusz do filmu, podobnie jak w przypadku "Kła" czy "Lobster", Lanthimos napisał wspólnie z Efthymisem Filippou.

Zdjęcia do filmu zostały w całości nakręcone w Nowym Orleanie i już miesiąc po canneńskiej premierze trafi on do amerykańskich kin.

Plakat z filmu "Limonow: The Ballad"mat. prasowe

Miłość według Sorrentino i Limonow jak prorok

Do najbardziej oczekiwanych tytułów wśród produkcji rywalizujących o Złotą Palmę należy również "Parthenope" w reżyserii Włocha Paolo Sorrentino. O filmie nie wiadomo jednak niemal nic, poza tym, że jest on rozgrywającą się w Neapolu miłosną historią, nakręconą w konwencji fantasy. Tytuł oznacza imię kobiety i zarazem nazwę miasta. Obraz jest produkcją włosko-francuską, a jedną z głównych ról gra Gary Oldman.

Wydarzeniem może być także premiera angielsko-francuskiego biograficznego filmu o kontrowersyjnym rosyjskim poecie i dysydencie Eduardzie Limonowie "Limonov: The Ballad", w reżyserii Kiriłła Sieriebriennikowa, z Benem Whishawem w roli głównej. To pierwszy film tego reżysera nakręcony po wyjeździe z Rosji do Niemiec (2022) i w języku angielskim. Sieriebriennikow przez lata uważany za wielkiego krytyka Kremla, przed wyjazdem z kraju przebywał w areszcie domowym pod sfingowanymi zarzutami o defraudację publicznych pieniędzy w teatrze Centrum Gogola w Moskwie, którym kierował.

O bohaterze filmu, który pokaże w Cannes - Eduardzie Limonowie, rosyjskim pisarzu, a później radykalnym prawicowym polityku - w wywiadzie dla "Die Welt" mówił przed rokiem: "Zastanawia mnie, czemu na Zachodzie tak interesują się Limonowem. Prawdopodobnie to wynika z braku informacji o tym, co dzieje się w Rosji. Z dzisiejszej perspektywy Limonow wydaje się rosyjską dziką kartą. Był fantastycznym pisarzem, jednym z najlepszych w okresie radzieckim. Jego dzieła są wyrafinowane, czasem szalone. (...) A potem stał się politykiem, który przewidział teraźniejszość. Jeśli chcesz zrozumieć, co dzieje się dziś z Rosją, powinieneś poznać jego życie".

Dla nas ciekawostką będzie zapewne fakt, że jednym ze współautorów scenariusza jest najbardziej dziś chyba znany polski reżyser i scenarzysta Paweł Pawlikowski.

Kadr z filmu "Furioza: Saga Mad Max"Warner Bros

Nie tylko Konkurs Główny

Choć najwięcej emocji budzą na wielkich międzynarodowych festiwalach filmy klasy A, ubiegające się o najważniejszą nagrodę imprezy, Cannes to nie tylko Konkurs Główny. Organizatorzy od lat dbają o to, by i pozakonkursowe tytuły przyciągały widownię.

Tak też się dzieje. Wystarczy przypomnieć "Top Gun: Maverick". Późniejszy wielki przebój kin (zarobił aż 1,5 mld dol.), o którym Steven Spielberg powiedział, że "uratował tyłek całemu Hollywood" po pandemii. W dodatku okazał się on naprawdę dobrym filmem, czego nie można powiedzieć jednak np. o ubiegłorocznym kandydacie na przebój Lazurowego Wybrzeża - obrazie "Indiana Jones i artefakt przeznaczenia" z Harrisonem Fordem. Owszem, w Cannes film miał dużą widownię, ale i widzowie, i krytycy byli zawiedzeni jakością produkcji. Zarobił on niespełna 400 mln dol., a więc tyle, ile prawdopodobnie kosztował, wliczając więc w inwestycję dodatkową promocję na całym świecie - w istocie przyniósł wytwórni Disneya poważne straty.

Jak będzie tym razem? Organizatorzy "zaklepali" do walki o miano komercyjnego przeboju dwa niezwykle mocne tytuły. Pierwszy to piąty już film z kasowej serii George’a Millera - tym razem "Furiosa: Saga Mad Max" z Anyą Taylor-Joy. To historia narodzin zbuntowanej wojowniczki Furiosy, jeszcze przed jej spotkaniem i połączeniem sił z Mad Maxem. Słowem film z Mad Maxem w tytule, ale... bez Mad Maxa, jak żartują pełni obaw fani serii. Akcja rozgrywa się przed wydarzeniami, jakie znamy z poprzedniego filmu Millera (2015), gdzie w Furiosę wcieliła się piękna Charlize Theron.

George Miller rozważał ponowne zatrudnienie Theron i planował odmłodzić aktorkę za pomocą efektów komputerowych, tak aby wyglądała na młodszą niż Furiosa z "Mad Maxa: Na drodze gniewu". Ostatecznie zrezygnował z pomysłu, a rola młodszej Imperator Furiosy przypadła Anyi Taylor-Joy, dziś jednej z najgorętszych gwiazd najmłodszego pokolenia w Hollywood. Jak wypadła, dowiemy się już 23 maja.

Drugim tytułem spoza konkursowego zestawu szykowanym na festiwalowy przebój 77. edycji Cannes jest pierwsza część westernowej sagi Kevina Costnera "Horyzont. Rozdział 1". Film już w czerwcu trafi do kin, a dwa miesiące później pojawi się jego druga część.

Kevin Costner zawsze dążył do namalowania portretu Ameryki: historii jej pochodzenia, ciemnych plam i legend. Po sukcesie "Tańczącego z wilkami" western stał się jego ulubionym gatunkiem do wyrażania politycznego zaangażowania, jak sam mówi "w obronie demokracji i środowiska". Można zgadywać, że szaleństwo wokół "Yellowstone" jeszcze utwierdziło go w poczuciu, że walory westernu są nie do przecenienia. Jak we wszystkich projektach, które Costner reżyserował, aktor występuje też w głównej roli, tym razem u boku Sienny Miller. Ponadto w monumentalnej produkcji zdobywcy Oscara opowiadającej o ujarzmianiu Dzikiego Zachodu pojawią się m.in.: Jena Malone, Danny Huston, Sam Worthington i Luke Wilson.

Zarówno "Furiosa: Saga Mad Max" George'a Millera, jak i "Horyzont" Kevina Costnera powstały w wytwórni Warner Bros. Pictures należącej do Warner Bros. Discovery, właściciela m.in. TVN24.

Tegoroczny festiwal w Cannes odbędzie się w dniach 14-25 maja.

Autorka/Autor:Justyna Kobus

Źródło: Cannes Film Festival, Deadline, PISF, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Burza z gradem przeszła w poniedziałek po południu nad Gnieznem. Na ulicach miasta zrobiło się biało od gradzin, a strażacy wyjeżdżali do akcji ponad 100 razy. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Gniezno zasypane gradem. "Zalewa komendę straży, sklepy wielkopowierzchniowe, szkoły"

Gniezno zasypane gradem. "Zalewa komendę straży, sklepy wielkopowierzchniowe, szkoły"

Źródło:
PAP, TVN24, tvnmeteo.pl

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego wystąpił o wydanie nakazów aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i ministra obrony Joawa Galanta za domniemane zbrodnie wojenne w Strefie Gazy - podał Reuters.

Prokurator MTK wystąpił z wnioskiem o nakaz aresztowania premiera Izraela za domniemane zbrodnie wojenne

Prokurator MTK wystąpił z wnioskiem o nakaz aresztowania premiera Izraela za domniemane zbrodnie wojenne

Źródło:
Reuters. PAP

Alert RCB został wydany w pięciu województwach. Eksperci ostrzegli przed burzami, ulewami i silnym wiatrem, które spodziewane są w poniedziałek w Polsce. Lokalnie mogą wystąpić podtopienia.

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Za kilka dni, wraz z innymi premierami europejskimi, przedstawię projekt budowy żelaznej kopuły nad Polską i Europą - poinformował premier Donald Tusk.

Premier: za kilka dni przedstawimy projekt budowy żelaznej kopuły nad Polską i Europą

Premier: za kilka dni przedstawimy projekt budowy żelaznej kopuły nad Polską i Europą

Źródło:
TVN24, PAP

IMGW wydał ostrzeżenia trzeciego - najwyższego - stopnia przed burzami. W części północno-zachodniej Polski wyładowaniom będą towarzyszyć ulewne opady deszczu o sumie do 80 litrów na metr kwadratowy.

Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW. Możliwe potężne opady deszczu

Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW. Możliwe potężne opady deszczu

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Izrael nie ma nic wspólnego ze śmiercią prezydenta Iranu i szefa irańskiej dyplomacji - oświadczył w rozmowie z Reutersem anonimowy przedstawiciel władz Izraela. Ebrahim Raisi i Hosejn Amir Abdollahijan zginęli wraz z siedmioma innymi osobami na pokładzie maszyny, wracając w niedzielę z Azerbejdżanu.

Prezydent i szef dyplomacji zginęli. Komentarz z Izraela

Prezydent i szef dyplomacji zginęli. Komentarz z Izraela

Źródło:
PAP, Reuters

Robert Fico jest w stanie stabilnym. Sytuacja się poprawia. Porozumiewa się z otoczeniem - przekazał w komunikacie szpital w Bańskiej Bystrzycy, którego lekarze opiekują się zaatakowanym 15 maja premierem Słowacji.

Nowe informacje o stanie zdrowia premiera Słowacji

Nowe informacje o stanie zdrowia premiera Słowacji

Źródło:
PAP

Poseł Piotr Górnikiewicz z Polski 2050 jest w gronie znajomych Waldemara Jasińskiego, pseudonim Góral, niebezpiecznego gangstera, karanego przed laty między innymi za udział w egzekucji - ustalił "Superwizjer". - Wyjaśniamy tę sprawę. Pan Górnikiewicz przedstawił już wstępne wyjaśnienia - poinformował szef Polski 2050 Szymon Hołownia. Wiceprzewodniczący partii Michał Kobosko powiedział, że "nie widzi zagrożenia dla przyszłości politycznej" posła.

Poseł Polski 2050 w kręgu znajomych gangstera. Hołownia: wyjaśniamy tę sprawę

Poseł Polski 2050 w kręgu znajomych gangstera. Hołownia: wyjaśniamy tę sprawę

Źródło:
TVN24

46 osób skrzywdzonych wykorzystywaniem seksualnym w Kościele podpisało się pod listem do członków Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. W ośmiu przedstawionych postulatach domagają się między innymi zawieszenia przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Tadeusza Wojdy, do czasu wyjaśnienia zarzucanych mu zaniedbań. W przypadku potwierdzenia stawianych mu zarzutów – postulują usunięcie go z funkcji przewodniczącego. Oświadczenie w sprawie wydał rzecznik KEP.

List otwarty skrzywdzonych do biskupów. Domagają się zawieszenia przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

List otwarty skrzywdzonych do biskupów. Domagają się zawieszenia przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

Źródło:
tvn24.pl, "Więź"

Poważnie wyglądające zdarzenie drogowe w Zgierzu (woj. łódzkie). Prowadząca samochód osobowy nie ustąpiła pierwszeństwa motocykliście. Kierujący jednośladem uderzył w bok samochodu i przeleciał nad kierownicą motocykla, upadając na jezdnię. Sprawczyni została ukarana wysokim mandatem.

Motocyklista wbił się w samochód i przeleciał nad pojazdem. Nagranie

Motocyklista wbił się w samochód i przeleciał nad pojazdem. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Kurs franka szwajcarskiego jest na najniższym poziomie od lutego 2022 roku - zwraca uwagę w porannym komentarzu walutowym główny ekonomista XTB doktor Przemysław Kwiecień. Kilkuletnie minima osiągnęły też inne główne waluty - euro jest najtańsze od stycznia 2020 roku, a funt - od grudnia 2022 roku.

Złoty rośnie w siłę. Frank, euro i funt najtańsze od lat

Złoty rośnie w siłę. Frank, euro i funt najtańsze od lat

Źródło:
tvn24.pl

150 złotych - tyle w formie vouchera otrzymają klienci sieci sklepów Biedronka, którzy zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta zostali wprowadzeni w błąd. Chodzi o akcję promocyjną "Magia rabatów". Według regulatora część konsumentów nie wiedziała, że promocja obejmuje tylko niektóre i niepełne kategorie produktów. Mamy komentarz sieci handlowej w tej sprawie.

150 złotych dla klientów Biedronki. Jest decyzja

150 złotych dla klientów Biedronki. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Po śmierci prezydenta Ebrahima Raisiego jego fotel przejął tymczasowo pierwszy wiceprezydent Mohammad Mochber. Zgodę na to wyraził Najwyższy Przywódca ajatollah Ali Chamenei, który sprawuje w kraju realną władzę. Sam Raisi był czołowym kandydatem do przejęcia stanowiska Chameneiego. Co czeka Iran w tej sytuacji w najbliższych tygodniach i miesiącach?

Iran po katastrofie. Co teraz? Najwyższy Przywódca podjął pierwszą decyzję

Iran po katastrofie. Co teraz? Najwyższy Przywódca podjął pierwszą decyzję

Źródło:
Reuters, BBC, Al-Dżazira, TVN24, PAP

Andrzej Duda złożył kondolencje Irańczykom po śmierci ich prezydenta w katastrofie lotniczej. "Polacy, doświadczeni katastrofą polskiego samolotu w Smoleńsku, znają uczucie szoku i pustki, jakie w ludzkich sercach i w państwie pozostaje po nagłej utracie elity politycznej" - napisał. Kondolencje do Teheranu napłynęły również od szefa Rady Europejskiej Charles'a Michela, z Japonii i z Indii.

Duda "ze szczególnym zrozumieniem" łączy się z Irańczykami "w modlitwie i żalu" po śmierci prezydenta Raisiego

Duda "ze szczególnym zrozumieniem" łączy się z Irańczykami "w modlitwie i żalu" po śmierci prezydenta Raisiego

Źródło:
PAP, Reuters

Inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku odkryli nielegalne składowisko zużytych opon na jednej z posesji na terenie powiatu malborskiego. Kilka tysięcy opon było składowanych bez wymaganych zezwoleń i odpowiedniego zabezpieczenia.

Tysiące opon na jednej posesji. Za nielegalne składowisko grozi nawet milion złotych kary

Tysiące opon na jednej posesji. Za nielegalne składowisko grozi nawet milion złotych kary

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl

W województwie warmińsko-mazurskim w ciągu zaledwie dwóch dni w marcu znalezione zostały trzy balony. Jako że do ich czasz przyczepione były skrzynki z napisami cyrylicą, istniało podejrzenie, że mogły to być urządzenia szpiegowskie. Biegli stwierdzili jednak co innego, a prokuratura umorzyła sprawę.

Znaleziono balony z cyrylicą. Wiadomo, do czego służyły

Znaleziono balony z cyrylicą. Wiadomo, do czego służyły

Źródło:
PAP

Co najmniej 11 rosyjskich żołnierzy zostało postrzelonych przez własnych kompanów w ciągu dwóch dni - wynika z informacji brytyjskiego resortu obrony. Według Londynu takie przypadki są częste ze względu na "kombinację niskiego morale, nadużywania alkoholu, a także napięć etnicznych".

Rosjanie na froncie do siebie strzelają. Brytyjski resort obrony: znajdują sporo powodów, by to robić

Rosjanie na froncie do siebie strzelają. Brytyjski resort obrony: znajdują sporo powodów, by to robić

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Mężczyzna, który pobił Steve'a Buscemiego, został w weekend zatrzymany i usłyszał zarzuty napaści. Nowojorska policja przekazała amerykańskiej stacji CNN oświadczenie, z którego wynika, że w dniu napaści na aktora 50-latek zaatakował również innego mężczyznę.

Aktor Steve Buscemi pobity na ulicy. Policja zatrzymała sprawcę

Aktor Steve Buscemi pobity na ulicy. Policja zatrzymała sprawcę

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Sąd w Sankt Petersburgu nakazał zajęcie nieruchomości, rachunków i papierów wartościowych dwóch europejskich banków działających w Rosji - włoskiego UniCredit oraz niemieckiego Deutsche Bank. Wartość zamrożonych aktywów oszacowano na ponad pół miliarda euro.

Rosja zajmie aktywa dwóch wielkich banków

Rosja zajmie aktywa dwóch wielkich banków

Źródło:
PAP

Nie żyje 23-letni wspinacz, poszukiwany przez kilka dni po tym, jak zaginął w Górach Skalistych w Stanach Zjednoczonych - poinformowały władze Parku Narodowego Gór Skalistych. W dniu, w którym wysłał ostatnią wiadomość, przez park przeszły silne burze. Wstępne dochodzenie wykazało, że mężczyzna "spadł z dużej wysokości".

Burza zaskoczyła go w górach, 23-latek "spadł z dużej wysokości"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Nabór wniosków w ramach rządowego programu "Moja elektrownia wiatrowa" ruszy w drugim lub trzecim kwartale 2024 roku - przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wysokość dofinansowania na zakup przydomowego wiatraka wyniesie do 30 tysięcy złotych.

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych. Nowy program

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych. Nowy program

Źródło:
PAP

Jechali na spacer przez centrum Gdańska, zauważyli, że kierowca auta przed nimi "dziwnie się zachowuje". Gdy kierujący audi zaczął zahaczać o krawężniki, pan Szymon podjął szybką decyzję. Wyłączył silnik i szybko podbiegł do audi, aby zabrać kluczyki kierowcy. Miał przeczucie, 29-latek jest pijany.

Powiedział do żony "dzwoń na policję" i wyskoczył z auta, by zatrzymać pijanego kierowcę

Powiedział do żony "dzwoń na policję" i wyskoczył z auta, by zatrzymać pijanego kierowcę

Źródło:
TVN24

Policyjne statystyki są alarmujące: po latach poprawy znów rośnie liczba wypadków, zabitych i rannych. Załamał się pozytywny trend z ostatnich lat, gdy liczby te spadały, a bezpieczeństwo się poprawiało.

Najbardziej niebezpieczny był kwiecień. Co się dzieje na polskich drogach?

Najbardziej niebezpieczny był kwiecień. Co się dzieje na polskich drogach?

Źródło:
tvn24.pl

W Ukrainie weszła w życie nowa ustawa o mobilizacji. Od teraz w ciągu dwóch miesięcy osoby w wieku poborowym muszą zaktualizować swoje dane m.in. o numer telefonu i adres zamieszkania w wojskowych biurach rejestracji i poboru. Bez tej aktualizacji mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat nie będą mogli korzystać z usług konsularnych za granicą.

Weszła w życie ukraińska ustawa o mobilizacji. "Nikt nie będzie wysyłał świeżaka na pierwszą linię frontu"

Weszła w życie ukraińska ustawa o mobilizacji. "Nikt nie będzie wysyłał świeżaka na pierwszą linię frontu"

Źródło:
tvn24.pl

Donald Tusk, prezes Rady Ministrów, będzie w poniedziałek wieczorem gościem "Faktów po Faktach" w TVN24.

Premier Donald Tusk będzie gościem "Faktów po Faktach" w TVN24

Premier Donald Tusk będzie gościem "Faktów po Faktach" w TVN24

Źródło:
TVN24

Z najnowszego sondażu Opinia24 dla "Gazety Wyborczej" wynika, że 31 procent pytanych zamierza głosować w wyborach europejskich na Koalicję Obywatelską. Niewiele mniej, 29 procent, deklaruje poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości.

Nowy sondaż partyjny przed eurowyborami. Niewielka różnica między KO a PiS

Nowy sondaż partyjny przed eurowyborami. Niewielka różnica między KO a PiS

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nie wiesz, na kogo zagłosować w wyborach europejskich? W poniedziałek ruszył "Latarnik Wyborczy", który może ułatwić podjęcie decyzji. Narzędzie to pozwala na porównanie swoich poglądów z deklaracjami poszczególnych partii.

Nie wiesz, na kogo głosować w eurowyborach? Pomóc może "Latarnik Wyborczy"

Nie wiesz, na kogo głosować w eurowyborach? Pomóc może "Latarnik Wyborczy"

Źródło:
latarnikwyborczy.pl, PAP

Fundacja Ex Bono dostała dofinansowanie w wysokości dziewięciu milionów złotych z Funduszu Sprawiedliwości. - Fundacja nie realizowała wcześniej takich projektów, a mimo to wygrała konkurs z bardziej doświadczoną konkurencją - mówił Artur Warcholiński, dziennikarz "Czarno na białym", autor reportażu "Pieniądze za nic" o fundacji Ex Bono.

Dziewięć milionów dla niedoświadczonej fundacji. "Ciekawe jest to, kto tak naprawdę za nią stał"

Dziewięć milionów dla niedoświadczonej fundacji. "Ciekawe jest to, kto tak naprawdę za nią stał"

Źródło:
TVN24

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Złoty Stok nie przez przypadek tak się nazywa. Miasto na Dolnym Śląsku rozwinęło się dzięki przemysłowi górniczo-hutniczemu. Była tam jedna z największych kopalń złota w Polsce. Dzisiaj jest ona tylko atrakcją turystyczną. Złoże wyczerpano, ale zainteresowanie poszukiwaniem i wydobyciem królewskiego metalu rośnie wszędzie wraz ze wzrostem ceny kruszcu, która w ostatnich miesiącach szybuje. Są jednak miejsca, gdzie złoto wydobywa się nadal - w 2022 roku KGHM Polska Miedź S.A. odzyskał z własnych rud siarczkowych Cu-Ag 769 kg tego kruszcu.

Rekordowe ceny złota. Gdzie go szukać w Polsce?

Rekordowe ceny złota. Gdzie go szukać w Polsce?

Źródło:
tvn24.pl

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl