Kultura i styl

Kultura i styl

Druga emigracja Sławomira Mrożka

- Tak, zamierzam osiąść w Nicei i tam dokonać żywota – mówi "Rzeczpospolitej" wybitny dramaturg, prozaik i satyryk Sławomir Mrożek. Po raz pierwszy na emigrację wybrał się gdy miał 33 lata, dziś ma ich blisko 80.

Artyści z pomocą dla św. Andrzeja

Warszawska Opera Kameralna przyłącza się do zbiórki pieniędzy na remont spalonego Kościoła Środowisk Twórczych w Warszawie. W niedzielę w WOK odbędzie się bezpłatny koncert, podczas którego będzie można złożyć datek na ten cel. A usłyszymy - "Stabat Mater" Luigi Boccheriniego.

Poeta fortepianu odwiedzi Warszawę

Krytycy jednym tchem wymieniają go obok takich gwiazd jak Norah Jones, Chris Botti czy Michael Buble. Nie bez powodu. Podobnie jak oni w swojej muzyce potrafi doskonale połączyć popową przebojowość z jazzową energią. 11 kwietnia w warszawskiej Sali Kongresowej wystąpi pianista i wokalista Peter Cincotti.

Dali za ponad milion dolarów we Wrocławiu

"Profile of Time" - czterometrowa rzeźba z brązu Salvadora Dalego stanęła w jednej z galerii handlowych. Odlew dzieła sygnowanego przez jednego z największych surrealistów kosztował właściciela galerii Arkady Wrocławskie, Leszka Czarneckiego, 1,3 miliona dolarów.

Mistrz kina hiszpańskiego w Iluzjonie

Mistrz kina Carlos Saura w 14 obrazach. W kwietniu warszawska publiczność będzie mogła prześledzić imponujący dorobek reżysera, którego w Hiszpanii porównać można jedynie do Luisa Bunuela i Pedro Almodovara.

Fryderyki, czyli gwiazd blask

Tej nocy gwiazdy i gwiazdeczki polskiego showbiznesu lśniły pełnią blasku. A szczególnie mocno gospodyni Fryderyków - Kayah. Piosenkarka była w wyśmienitym humorze i poprowadziła galę tak, że przyćmiła większość laureatów. Oprócz jednej - Kasi Nosowskiej.

Justin urodzinowym "ciachem" Madonny

Czas biegnie nieubłaganie i - chociaż trudno w to uwierzyć - gwiazda muzyki pop, Madonna, skończy w tym roku 50 lat! Jeszcze trudniej w to uwierzyć po obejrzeniu teledysku do piosenki "Cztery minuty", promującej najnowszą, "urodzinową" płytę piosenkarki.

Posłuchaj, jak brzmi milion dolarów

To, jak brzmi milion, a właściwie milion i dwieście tysięcy dolarów, mogli przekonać się uczestnicy licytacji w nowojorskim domu aukcyjnym Christie's. Za taką sumę sprzedano tam zabytkowy egzemplarz skrzypiec wykonanych przez samego Antoniego Stradivariego.

Odszedł "włocławski Nikifor"

Zmarł czołowy polski prymitywista, twórca "sztuki nieokrzesanej", jeden z najbardziej znanych artystów z kręgu sztuki naiwnej. Stanisław Zagajewski, "włocławski Nikifor", odszedł w wieku 81 lat.

Buena Vista Social Club podbije Wyspy

Kubańskie rytmy znowu rozgrzeją europejską publiczność. W przyszłym tygodniu tournee po Wielkiej Brytanii rozpoczyna słynny kubański zespół Buena Vista Social Club.

24 sposoby na nie-nudę w teatrze

- Dialogi Czechowa zawsze układają się w partytury dla aktorów - mówi przed premierą "Iwanowa" reżyser Jan Englert. Żeby zagrać dźwięki rosyjskiego autora trzeba mieć jednak najlepszych "muzyków". Englert ich znalazł i rzucił na głęboką wodę - kazał im wygrać z "nudą" czechowowskiego świata... Nudą inteligentną - pełną goryczy, otępienia i przegranych bitewek z życiem.

Goran Bregović - weselnie i pogrzebowo

Czego tam nie było! Trąby, bębny, akordeon. I dmuchany księżyc, i confetti. A w tym wszystkim - Goran Bregović z elektryczną gitarą, w towarzystwie Orkiestry Weselno-Pogrzebowej. Sala aż drżała w posadach, bo publiczność śpiewała, klaskała i... tańczyła z przytupem.

Mona Lisa przemówiła!

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego Mona Lisa tak się uśmiecha? Teraz możemy poznać odpowiedź z (prawie) pierwszej ręki. W Korei Południowej powstała "Żywa Galeria", w której mówią bohaterowie najsłynniejszych płócien.

Goran Bregović wraca do Polski

Dla tych, którzy stęsknili się już za żywiołową muzyką Gorana Bregovicia, mamy świetną wiadomość. Już o godz. 19 będzie można posłuchać tego słynnego muzyka podczas koncertu w warszawskiej Sali Kongresowej. Artyście towarzyszyć będzie chór i Orkiestra Weselno–Pogrzebowa.

"Puls" ubolewa, że cenzurował erotykę

"Szczere ubolewanie z powodu przypadków ingerowania w autonomiczność dzieł wybitnych polskich twórców" - wyraził dyrektor programowy TV Puls Piotr Radziszewski. Wtorkowy "Dziennik" napisał, że stacja wycina z emitowanych filmów sceny erotyczne. Zabrakło ich m.in w "Gorączce" Agnieszki Holland czy "Perle w koronie" Kazimierza Kutza.

MultiBollywood - start!

Jak zmieścić w jednym filmie romans, musical, film akcji, dramat rodzinny i kryminał? Jak przez trzy godziny opowiadać o gorącej namiętności, nie całując się ani razu? Takie rzeczy tylko w Indiach. Dla fanów dłuuugich filmów o tytułach w rodzaju "Ta Ra Rum Pum" czy "Jhoom Barabar Jhoom" niezwykła gratka – sześciodniowy Bollywood Festiwal w Multikinie.

Nagi Picasso w angielskiej sypialni

Obraz przedstawiający nagiego Pablo Picasso znaleziono w sypialni domu w południowo-zachodniej Anglii. Artysta namalował go w 1901-1902 roku, w wieku 20-21 lat. 10 kwietnia obraz trafi pod młotek.

Radosny smutek Lipnickiej i Portera

Odrobina angielskiego humoru, szczypta złośliwości i ogrom bardzo dobrej, choć nie radiowej, muzyki. Tak można w skrócie określić pożegnalny koncert duetu Anita Lipnicka i John Porter. W niedzielny wieczór w warszawskiej Fabryce Trzciny wystąpili w ramach trasy promującej ich ostatnią płytę „Goodbye”.

Jazzowa uczta w Warszawie

Wypełniona po brzegi Sala Kongresowa, perfekcyjna oprawa i ponad dwie godziny wspaniałej muzyki. W niedzielny wieczór koncert zagrali wybitni jazzmani - David Murray i Cassandra Wilson.

Cassandra w Warszawie

Śpiewa muzykę z pogranicza jazzu i bluesa, ale w jej utworach dosłuchać się można też elementów funky, a nawet rapu - wszystko naznaczone zmysłowym brzmieniem głosu i niezwykła muzykalnością. W niedzielę w Sali Kongresowej zaśpiewa Cassandra Wilson.

Pożegnanie Lipnickiej i Portera

On tworzył historię polskiego rocka. Ona wyznaczyła drogę polskiej muzyce popularnej. Od sześciu lat tworzą jeden z najoryginalniejszych duetów XXI wieku. Anita Lipnicka i John Porter zagrają w niedzielę w Warszawie na koncercie promującym ich ostatni album „Goodbye”.

Dzieła Dickensa idą pod młotek

Pierwsze wydania powieści Karola Dickensa pójdą pod młotek. Wszystkie dzieła pisarza wystawione na aukcję są wyceniane na 2 miliony dolarów. Licytacja rusza w środę 2 kwietnia.

Plejada gwiazd w sieci

Jest już nowa atrakcja dla wszystkich zainteresowanych show-biznesem. Ruszył portal Plejada.pl, który przed swoimi internautami odkryje najskrytsze tajemnice gwiazd.

Majchrzak powystrzelałby wszystkich

Kondycja polskiej kultury doprowadziła go na skraj wyczerpania... Krzysztof Majchrzak omal nie został płatnym zabójcą. Jadu ma w sobie tyle, że spokojnie mógłby nim obdzielić całą armię profesjonalnych killerów. - Kiedy tak obserwuje się to wszystko: całe to agresywne, chamskie lansiarstwo, głupie reklamy, kretyńsko gęgających pogodynów i pogodynki, pełne frazesów gęby aktorów(...) – ma się ochotę zostać seryjnym mordercą - mówi w wywiadzie dla "Przeglądu".

Koncert na najdroższe skrzypce świata

Pomimo tego, że kosztowały 4 miliony dolarów, najdroższe skrzypce świata nie będą leżeć w sejfie. Maksim Wiktorow, który kupił instrument na aukcji, będzie go wypożyczać najlepszym skrzypkom świata. Pierwszy koncert dał izraelski wirtuoz Pinchas Zukerman.

Holoubek żyje na ekranie

"Pętla", "Lawa", Rękopis znaleziony w Saragossie" i inne - najważniejsze filmy w aktorskim dorobku Gustawa Holoubka znów na ekranie. Przegląd obrazów z niezapomnianymi rolami zmarłego w marcu mistrza przygotowało warszawskie kino Iluzjon.

Zmarł "piąty beatles"

Pokonała go choroba. Neil Aspinall, przyjaciel beatlesów i ich menedżer finansowy, zmarł w wieku 66 lat.

Janusz "Kosa" Kosiński nie żyje

Jeden z najbardziej znanych dziennikarzy radiowych, znawca i miłośnik rocka Janusz "Kosa" Kosiński nie żyje. Dziennikarz zmarł w poniedziałek nad ranem - miał 64 lata.

Miłość i śmierć Andrzeja Zauchy

Andrzej Zaucha - wielki artysta, muzyczny samouk, charyzmatyczny wokalista jazzowy i rockowy. Ze swoją żoną Elą byli nierozłączni. Po jej nagłej śmierci, szukał oparcia w innej kobiecie. Skończyło się to tragedią.

Jeden dzień z życia lotniska

Styczniowy poranek na warszawskim Okęciu. Pierwsi pasażerowie, pierwsze odloty. Lotnisko Chopina budzi się do życia. Kilka tysięcy osób za chwilę uda się w podróż. Do najbliższych, do pracy, na wakacje lub... do domu.