Kultura i styl

Kultura i styl

Podróż w czasie na Centralnym

Na warszawskim Dworcu Centralnym uruchomiono niezwykłą instalację, która pozwala pasażerom wybrać się w symboliczną podróż w czasie, a przy okazji, obejrzeć z wysokości wnętrze hali głównej.

Złote Lwy dla "Essential Killing"

Złote Lwy i cztery inne nagrody dla "Essential Killing" Jerzego Skolimowskiego, faworyt - "Róża" Wojciecha Smarzowskiego - otrzymał tylko jedną. Jury Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni ogłosiło listę laureatów.

Polański omija Wenecję

Po raz kolejny kłopoty z wymiarem sprawiedliwości w USA udaremniły obecność Romana Polańskiego na ważnej imprezie filmowej. Choć najnowszy film Polaka - "Carnage" - weźmie udział w konkursie o nagrodę Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, to sam reżyser jednak nie przyjedzie.

Sfinansuj sobie "porneo"

Nietypowy pomysł na film i nietypowy pomysł na jego finansowanie - dwie niemieckie firmy zajmujące się produkcją filmów planują nakręcić film pornograficzny - albo, jak go nazywają, "porneograficzny" - za pieniądze zebrane od internautów. Po tygodniu ich konta zasiliło ponad 8 tys. euro. Potrzeba 170 tys.

Szukają młodych gwiazd do filmu o Powstaniu

Twórcy filmu Jana Komasy o Powstaniu Warszawskim "Miasto" szukają dzieci, które zagrają rodzeństwo głównego bohatera. Casting odbędzie się już w sobotę w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Dlaczego polski film nie dostanie Oscara?

Polskie i hollywoodzkie kino dzieli wiele - wybór tematów, forma i oczywiście pieniądze. Czy to dlatego oscarowe progi są dla nas za wysokie? Sprawdzili to reporterzy "Czarno na białym".

Bezcenni Beatlesi kurzyli się w piwnicy przez 40 lat

Przez ponad 40 lat kurzyły się w piwnicy, zanim ujrzały światło dzienne. Kolekcja unikatowych zdjęć zespołu The Beatles autorstwa Mike'a Mitchella została właśnie wystawiona na aukcji w domu Christie's. Fotograf zrobił je, gdy miał ledwie 18 lat.

Film Smarzowskiego "Róża" z Nagrodą Dziennikarzy

Film "Róża" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego zdobył Nagrodę Dziennikarzy na 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Dziennikarski werdykt ogłoszono w piątek, po zakończeniu cyklu pokazów prasowych filmów, które startują w festiwalowym konkursie głównym.

Saddam Husajn ożył

Kontrowersyjny brytyjski komik, Sacha Baron Cohen gra Saddama Husajna w filmie "Dyktator". Po raz pierwszy pokazano zdjęcie z planu. Cohen wciela się w postać dyktatora, potajemnie zastąpionego przez sobowtóra – pasterza kóz. Film jest inspirowany książką, którą napisał sam Husajn.

"Najlepszy film powinien zaistnieć za granicą"

- Festiwal się zmienia, bo zmienia się polska kinematografia - tak dyrektor artystyczny Michał Chaciński uzasadniał zmiany w rozpoczętym dziś Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. - Powinien wygrać film, który ma szansę zaistnieć za granicą - dodała Magdalena Cielecka. O Gdyńskie Złote Lwy powalczy 12 produkcji.

"Całun Turyński pochodzi z 1315 roku"

To Giotto jest autorem Całunu Turyńskiego - taką tezę stawia włoski malarz i ekspert w dziedzinie konserwacji dzieł sztuki Luciano Buso w wydanej właśnie książce. Według Buso, słynny artysta wykonał malowidło w 1315 roku.

Blondynka za 9 milionów dolarów

Portret Debbie Harry z zespołu Blondie i obraz słynnej zupy Campbell's to największe hity aukcji, która odbędzie się 29 czerwca w Londynie. Za obydwie prace Andy'ego Warhola trzeba będzie zapłacić co najmniej 17 mln dolarów - tym samym najsławniejszy artysta pop-artu będzie też najdroższym na aukcji w Sotheby's.

Loska: Przehulam? Za późno. Wydoroślałem

Gienek Loska wydaje się nie przejmować zwycięstwem w "X Factor". Obiecuje, że dalej będzie go można spotkać na ulicach czy dworcach. - Przebiorę się za Jaśka Muzykanta i będę wracał - powiedział.

Gienek Loska wygrał X Factor!

Gienek Loska ma X Factor! Muzyk wygrał program, kontrakt płytowy i czek na 100 tysięcy. Drugie miejsce - i szansę zaśpiewania na Orange Warsaw Festival - zajął Michał Szpak, a najmniej wśród finalistów widzom spodobała się Ada Szulc.

Malkovich: Nie jestem wielkim kinomanem

- Sztuka sama w sobie jest terapią - powiedział John Malkovitch podczas niedzielnej konferencji w warszawskim hotelu Bristol. Aktor gości w Polsce w związku z przedstawieniem teatralnym "The Infernal Comedy" w którym gra główną rolę. Odebrał też nagrodę "Złotego Glana" przyznawaną za wybitne osiągnięcia aktorskie.

"Chroń mnie od nienawiści i pogardy" w Sejmie

Chroń mnie od nienawiści i pogardy – takie słowa, zdaniem Wojciecha Kilara, powinny zawisnąć w polskim parlamencie. W szczerej rozmowie z Bogdanem Rymanowskim kompozytor mówi, co dla niego oznacza słowo „miłość” i dlaczego przestał wypowiadać się na tematy polityczne.

"Największym szczęściem jest to, że kogoś kochałem"

- Wierzę w znaki. Myślę, że Pan Bóg dał człowiekowi rozum, ale dał mu i wolną wolę. Pan Bóg wszystkiego za nas nie robi. Czasem grozi nam palcem, strofuje - mówi Wojciech Kilar w specjalnym wywiadzie dla TVN24. Rozmowa to część cyklu "Dziękuję", którego motywem przewodnim jest idea dziękczynienia. Za co chce podziękować wybitny kompozytor?

"Skrwawione ziemie" z 14 mln ofiar. Kresy II RP i nie tylko

O kilkunastu milionach ofiar Sowietów i nazistów, tysiącach Polaków straconych podczas Wielkiego Terroru w ZSRR i potrzebie pamięci mówił w programie "Horyzont" Timothy Snyder, historyk i autor książki "Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem".

Smerfy są "rasistowskie i antysemickie"

Smerfy, które zna chyba każde dziecko, zostały zdemaskowane. Tak naprawdę opowieści o nich są "antysemickie i rasistowskie", a Papa Smerf, przywódca małych niebieskich stworków, jest gerontokratycznym dyktatorem dzierżącym władzę absolutną. Jego czerwone spodnie to "ukłon w kierunku Stalina". Autorem tych rewelacji jest wykładowca na francuskim elitarnym uniwersytecie Science Po.

Maestro, wielbiciel korridy, sierota po PO-PiS

Jak sam mówi o sobie, jest muzykiem, który żyje w sztucznym świecie, przy fortepianie i partyturze. Nie chce wdawać się w politykę, chociaż kiedyś chętnie odpowiadał na pytania o nią. - Gdy uznałem, że jestem sierotą po PO-PiS-ie, to przestałem się wypowiadać na tematy polityczne - mówi Wojciech Kilar w specjalnym wywiadzie dla Bogdana Rymanowskiego z cyklu "Dziękuję".

Malkovich okradziony w drodze do Polski

Piątkowy przyjazd Johna Malkovicha do Polski opóźni się, ponieważ aktor został okradziony w Pradze i nie mógł wylecieć z Czech o zaplanowanej godzinie. Z tego powodu odwołane zostało jego spotkanie ze studentami łódzkiej szkoły filmowej. W sobotę aktora będzie można zobaczyć na żywo w łódzkim kinie Bałtyk, podczas prezentacji jego debiutanckiego filmu "Tancerz".

Polański nie przyjedzie, "bo pracuje"

Powodem odwołania wizyty Romana Polańskiego na festiwalu w Gdyni są zobowiązania filmowe reżysera. W związku z pracami nad jego nowym obrazem, "Carnage" - powiedział prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski. Podczas tegorocznego festiwalu, reżyser miał odebrać Platynowe Lwy - najwyższą nagrodę festiwalu, przyznaną mu przez jury za całokształt twórczości.

Pół miliona dla "gangu czterech"

Nagroda z Kosmologii 2011, warta pół miliona dolarów, trafiła w ręce "gangu czterech". W jego skład wchodzą naukowcy, którzy zbadali, w jaki sposób tworzyły się wielkie struktury we wszechświecie.

Kosztowna opera na środku pustyni

Wyjątkowe przedstawienie "Aidy" Verdiego odbyło się w czwartek wieczorem na brzegu Morza Martwego w Izraealu. Mimo drogich biletów, kilkaset osób zasiadło na widowni ustawionej w samym środku izraelskiej pustyni, by w tej niezwykłej scenerii wysłuchać arii.

Neruda nie zmarł na raka?

Chilijskie władze zdecydowały, że zostanie wszczęte śledztwo w sprawie śmierci w r. 1973 laureata Literackiej Nagrody Nobla Pablo Nerudy. Pojawiły się bowiem zeznania kwestionujące przyczynę jego zgonu i sugerujące, że było to morderstwo.

Natasha Kampush z nagrodą za książkę

"Chciał mi zastąpić całą rodzinę. Powtarzał, że moja rodzina to było moje poprzednie życie, a teraz narodziłam się na nowo" - pisała Natasha Kampush w książce "3,096 dni" o swoim porywaczu. Więziona przez 8 lat kobieta właśnie odebrała nagrodę za Najlepszą Książkę 2011 roku.

Napisał "Przeżyj to sam". Odszedł na zawsze

Po długiej chorobie zmarł autor tekstów piosenek, twórca kabaretowy i dziennikarz radiowy Andrzej Sobczak. Miał 65 lat. Największą popularność przyniosły mu teksty piosenek pisane m.in. dla zespołów Turbo, Bolter czy Lombard. Był autorem najsłynniejszego przeboju tej ostatniej "Przeżyj to sam".

Pożegnali Władę Majewską

W kościele św. Andrzeja Boboli w zachodnim Londynie pożegnano we wtorek gwiazdę Wesołej Lwowskiej Fali, Władę Majewską. Działaczka emigracyjna i wieloletnia pracowniczka Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa spoczęła na cmentarzu North Sheen w południowym Londynie.