Kultura i styl

Kultura i styl

Kamiński: Czuję się fajnie, że dostałem nominację

- Czuję się fajnie, że dostałem nominację, ale im człowiek się robi starszy, tym bardziej uświadamia sobie, że pewne rzeczy są ważniejsze niż nominacje i Oscary - mówi operator filmowy Janusz Kamiński, nominowany do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej za zdjęcia do filmu Stevena Spielberga "Czas Wojny". Wcześniej dwukrotnie zdobywał tę najbardziej prestiżową nagrodę w świecie filmu.

"Było zimno, mokro. Ciężko. Nie wychodziliśmy ze scenografii"

- Myślę sobie, że w tym filmie nie ma słabej roli. Wszyscy dali z siebie wszystko i wszyscy mieliśmy poczucie, że była taka nieprawdopodobna atmosfera skupienia. Wszyscy pracowali na 120 procent - mówił w "Kropce nad i" Robert Więckiewicz, odtwórca głównej roli w nominowanym do Oscara filmie Agnieszki Holland "W ciemności". - W pewnym momencie przestaliśmy wychodzić ze scenografii. Kanały, ciemno, zimno, mokro. Było ciężko - wspominała Agnieszka Grochowska filmowa Klara Keller.

"Donosili mi, że ludzie wychodzą z kubkami pełnymi popcornu"

- Większą radością niż nominacja jest to, i mówię to bez kokieterii, że polscy widzowie tak licznie poszli na ten film. To ogromny sukces. Donosili mi, że ludzie wychodzą z kubkami pełnymi popcornu, bo nie byli w stanie sięgnąć - mówiła w TVN24 Agnieszka Holland, której film "W ciemności" został nominowany do Oscara w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny".

"Hugo" i "Artysta" zgarnęły najwięcej

Filmy "Hugo i jego wynalazek" w reżyserii Martina Scorsese i "Artysta" w reżyserii Michela Hazanaviciusa zdobyły najwięcej nominacji do tegorocznych Oscarów. Na liście nominowanych pojawiły się też nazwiska Polaków: Agnieszki Holland za film "W Ciemności" oraz Janusza Kamińskiego za zdjęcia do "Czasu wojny".

Najgorsze filmy roku poznamy w Prima Aprilis

Ceremonia rozdania Złotych Malin, zwanych anty-Oscarami, po raz pierwszy odbędzie się w nowym terminie - 1 kwietnia. W tym roku zmianie ulegnie także dzień przyznania nominacji dla najgorszych filmów i kreacji aktorskich – 25 lutego, czyli dzień przed Oscarami.

"Hołd pruski" wrócił do Polski

Rozpoczęła się operacja wprowadzenia dzieła "Hołd pruski" Jana Matejki do budynku krakowskich Sukiennic. Dzieło wraca z wystawy w Berlinie do Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku. Jedno z najważniejszych płócien Matejki powraca do Krakowa z wystawy "Obok. Polska-Niemcy. 1000 lat historii w sztuce".

"Próba ucukrowania jest zdradą na materii tej tragedii"

- W przypadku filmów obcojęzycznych napięcie się stopniuje bardzo długo. (...) Można powiedzieć, że to taka trochę zabawa - stwierdziła Agnieszka Holland pytana w "Faktach po Faktach", czy cieszy się, że jej najnowszy film "W ciemności" znalazł się na tzw. krótkiej liście do Oscara. Dodała, że kiedy okazało się, że widzowie przyjęli jej dzieło "z przejęciem", to nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej stają się właściwie "drugorzędne".

Okiem foto-detektywa. "Morderstwo to mój biznes"

Ciemne ulice Nowego Jorku lat 30. i 40., a na nich - gangsterskie porachunki, morderstwa i aresztowani złoczyńcy. W ten mroczny, niebezpieczny, ale wciąż pociągający świat można wejść odwiedzając wystawę zdjęć legendarnego fotografa z tamtego czasu - Weegee, w nowojorskim Międzynarodowym Centrum Fotografii.

Film Holland na krótkiej liście do Oscara

Film Agnieszki Holland "W ciemności" znalazł się na krótkiej liście (tzw. shortliście) dziewięciu produkcji, które mają szansę na tegorocznego Oscara w kategorii najlepszego obrazu nieanglojęzycznego. Listę tę ogłosiła w środę amerykańska Akademia Filmowa.

Po 68 latach wydobyli fragmenty mostu z Wisły

Prawie 70 lat leżał pod kilkumetrową warstwą piasku i kamieni. Fragmenty Mostu Kierbedzia, najstarszej warszawskiej stałej przeprawy, trafiły w środę do Instytutu Badawczego Dróg i Mostów.

Polski plakat najlepszy

Polski artysta Robert Czerniawski zdobył główną nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago – jego plakat do filmu "Burrowing" wygrał z pracą amerykańskiego rysownika Chrisa Ware'a.

Złote Globy rozdane. Najlepszy film - "Spadkobiercy"

W Hollywood zakończyła się ceremonia rozdania Złotych Globów. Za najlepszy film dramatyczny uznano "Spadkobierców" Alexandera Payne, a statuetkę dla najlepszego reżysera otrzymał Martin Scorsese za "Hugo i jego wynalazek". Najlepszą aktorką w filmie dramatycznym okazała się Meryl Streep za rolę w "Żelaznej damie", a aktorem - George Clooney za rolę w "Spadkobiercach". Najwięcej, bo trzy statuetki dostał "Artysta" Michela Hazanaviciusa.

Żona Hitlera - jego wspólnikiem

"Głupawa blondynka" zakochana w potworze? Najnowsza biografia towarzyszki życia przywódcy nazistów, "Eva Braun - życie z Hitlerem", obala ten mit. "Braun aktywnie współtworzyła wizerunek fuehrera" - uważa autorka niedawno opublikowanej książki, Heike Goertemaker. Według niej, żona "utwierdzała Hitlera w urojeniach u kresu wojny. Stała się wspólnikiem".

Adaś Miauczyński "śpiewa przekleństwami"

Niemal 10 lat od premiery kinowej filmu Marka Koterskiego historia Adasia Miauczyńśkiego trafi do opery. Na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu trwają ostatnie próby, premiera pod koniec stycznia.

"Poszukiwana starsza kobieta do udawania gwiazdy"

Amerykańska fotograf Simone Lueck umieściła w internecie ogłoszenie: "Poszukiwana starsza kobieta do udawania gwiazdy filmowej". Dostała ok. 150 odpowiedzi. I tak powstał głośny cykl zdjęć "Once and Future Queens", który wyśmiewa ideę gwiazdorstwa. Fotografie doczekały się kolejnej wystawy, która dziś miała wernisaż w Liverpoolu.

Rząd Irlandii pozwany. Chodzi o piractwo

Wytwórnia muzyczna EMI pozywa rząd Irlandii – jest niezadowolona z tego, że państwo ociąga się w walce z piractwem. W kraju - mimo obietnic rządu - wciąż nie wprowadzono regulacji, które narzucają operatorom internetowym blokowanie nielegalnego pobierania muzyki i filmów.

Adele zaśpiewa po raz pierwszy?

Adele pojawi się na gali Brit Awards, która odbędzie się 21 lutego w Londynie. Piosenkarka jest nominowana w trzech kategoriach i uchodzi za największą faworytkę. "Jestem kur***o szczęśliwa! Dzięki za uznanie" – napisała na Twitterze, gdy ogłoszono nominacje. Choć nie jest to oficjalnie potwierdzone, organizatorzy imprezy planują, że Adele zaśpiewa. Byłby to jej pierwszy publiczny występ po operacji gardła, jaką przeszła w ubiegłym roku.

Prezydent Brazylii "przebita" szablą zwycięża

Fotografia zrobiona przez brazylijskiego fotografa Wiltona de Sousę Juniora wygrała nagrodę dla najlepszego zdjęcia konkursu fotograficznego Premio Internacional de Periodismo Rey de Espana.

George Michael wrócił do pracy

48-letni gwiazdor muzyki pop George Michael wrócił do pracy po chorobie, która pod koniec ubiegłego roku niemal kosztowała go życie.

W siedem minut ukradli "Głowę kobiety"

Dziś rano z greckiej Galerii Narodowej w Atenach skradziono dwa obrazy, Pabla Picassa i Pieta Mondriana, oraz włoski szkic z XVII wieku - poinformowały źródła policyjne w Atenach. Starannie przygotowana akcja trwała tylko siedem minut.

Gitarzysta Black Sabbath walczy z rakiem

Tony Iommi, gitarzysta legendarnego zespołu metalowego Black Sabbath, ujawnił, że zdiagnozowano u niego wczesne stadium chłoniaka. 63-letni muzyk dowiedział się o chorobie podczas nagrywania nowej płyty grupy, która wróciła do swojego starego składu, z Ozzym Osbournem w roli wokalisty. Nie wiadomo co z albumem i europejską trasą koncertową, która miała rozpocząć się latem.

Zmienią głowę pomnikowi papieża

W Rzymie rozpoczynają się prace nad skorygowaniem powszechnie krytykowanego i uznanego za szpetny pomnika Jana Pawła II, który stoi przed dworcem Termini. Zmieniona zostanie głowa, płaszcz i podstawa ogromnego monumentu.

60 lat życia Nelsona Mandeli w 6 godzin

Życie Nelsona Mandeli zostanie pokazane w serialu telewizyjnym. "Madiba" opowie o tym, jak walczył z apartheidem i stał się pierwszym czarnoskórym prezydentem Republiki Południowej Afryki, po wyjściu z więzienia po 27 latach. 93-letni polityk wyraził zgodę na produkcję, która ma być gotowa pod koniec roku.

"Jak jaskiniowcy - ale żyliśmy!"

"Wynurzyliśmy się jak jacyś jaskiniowcy, banda zwierząt pierwotnych – ale żyliśmy!" - pisała Krystyna Chiger, ocalona wraz grupą innych Żydów z lwowskiego getta. Rozbudowane losy bohaterów wchodzącego w czwartek na ekrany kin filmu Agnieszki Holland można poznać dzięki opublikowanym właśnie przez Instytut Pamięci Narodowej materiałom.

Po kryjomu zawiesił swój obraz w Muzeum Narodowym

Student malarstwa Andrzej Sobiepan, wzorem Banksy'ego, znanego na całym świecie brytyjskiego artysty, postanowił po kryjomu zawiesić swój obraz w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Pracownicy nowe dzieło zauważyli dopiero po tym, jak wisiało cały dzień

Erotyka nie dla Warszawy. Muzeum zamknięte

Jedyne w Polsce Muzeum Erotyki z końcem roku zawiesiło działalność. Dwa tysiące eksponatów - pierwsze prezerwatywy, XIX-wieczna licencja na prostytuowanie się i figurki inspirowane Kamasutrą, trafiły do pudeł i zostały wywiezione. Właściciele muzeum szukają nowego lokalu, niekoniecznie w Warszawie.

Dzięki niemu Czesi mogli czytać Havla

W wieku 87 lat zmarł we wtorek w Kanadzie Josef Skvorecky, jeden z najwybitniejszych i najważniejszych współczesnych pisarzy czeskich, znany tłumacz literatury amerykańskiej i twórca legendarnego emigracyjnego wydawnictwa '68 Publishers.

Zmarł filmowy Lord Vader

Bob Anderson - szermierz, były olimpijczyk - który podczas scen walki wcielał się w postać Dartha Vadera, bohatera "Gwiezdnych Wojen", nie żyje. Zmarł w wieku 89 lat - poinformowała Brytyjska Akademia Szermierki.

Stare polskie kino trafi do sieci

Już niedługo Pola Negri, Eugeniusz Bodo, czy Adolf Dymsza będą się do nas uśmiechać z ekranu komputera. Cała polska twórczość filmowa sprzed wojny zostanie scyfryzowana i udostępniona w internecie. - To nie tylko cyfryzacja filmów, ale także ich ratowanie - powiedział w TVN24 minister kultury Bogdan Zdrojewski. Filmy mają znaleźć się w sieci jeszcze w tym roku.