Kultura i styl

Kultura i styl

Zbudował małe WTC

Wiele osób na całym świecie oddaje hołd ofiarom zamachów terrorystycznych 11 września. Pewien dentysta z Indii zrobił to w sposób niecodzienny. Zbudował miniaturę dwóch nowojorskich wież, które zawaliły się dziewięć lat temu, po ataku ludzi Osamy bin Ladena.

Przemaszerowali, by uczcić krasnale

Wystawa, wykłady i warsztaty, a także marsz poparcia. I to wszystko dla mieszkających w stolicy Dolnego Śląska figurek małych skrzatów. W piątek we Wrocławiu rozpoczęła się pierwsza edycja Festiwalu Krasnoludków.

Kto zaryczy jak lew?

Thriller psychologiczny "Czarny łabędź" Darrena Aronofsky'ego z Natalie Portman czy łagodne "Somewhere" Sofii Coppoli - kto zdobędzie statuetkę Złotego Lwa? Już w sobotę czeka nas rozstrzygnięcie głównego konkursu na festiwalu filmowym w Wenecji. Oba wymienione filmy zostały bardzo dobrze przyjęte przez krytyków i są faworytami głównej nagrody.

Doskonałe fałszywki Picassa i Chagalla

Fałszerz obrazów - m.in. Picassa, Renoira i Chagalla - wpadł w ręce policji w Portugalii. Kopie arcydzieł zostały znalezione w mieszkaniu mężczyzny, ale część z nich zarejestrowano już jako oryginały na zbliżające się aukcje.

Akademia pokocha Borcucha?

Film "Wszystko, co kocham" w reżyserii Jacka Borcucha, będzie reprezentował nasz kraj w wyścigu o najbardziej prestiżową nagrodę filmową - Oscara. Zdecydowała o tym specjalna komisja pod przewodnictwem Agnieszki Holland.

Żywe trupy atakują kubańską rewolucję

Żywe trupy atakują Hawanę, a komunistyczny rząd myśli, że to kubańscy dysydenci wysłani przez podstępnych Amerykanów - tak w wielkim skrócie wygląda fabuła pierwszego filmu o zombie w historii kubańskiej kinematografii. Zdjęcia lada dzień rozpoczną się w stolicy wyspy od pół wieku rządzonej przez reżim Fidela Castro.

"Dzieci Wehrmachtu". Wyboru nie było

Mroczna tajemnica, piętno, garb, okaleczenie. Żyjący w Polsce potomkowie żołnierzy Wehrmachtu różnie nazywają ciężki bagaż rodzinnej historii. Opowiada o nich film "Dzieci Wehrmachtu". "Polska i Świat" przedstawia bohaterów zagmatwanej historii.

Były ubek o "drapieżczo antysemickiej" Armii Krajowej

Były porucznik UB publikuje książkę, w której określa Armię Krajową jako "drapieżczo antysemicką" i przekonuje, że podziemna organizacja prowadziła "niepohamowaną kampanię mającą na celu mordowanie Żydów". Książka właśnie trafiła do polskich księgarń, pisze "Rzeczpospolita".

Makabryczny pokaz na festiwalu w Wenecji

Wstrząs i szok wywołał wśród widzów na festiwalu filmowym w Wenecji zakwalifikowany do głównego konkursu film-niespodzianka, którego tytuł utrzymywano do ostatniej chwili w tajemnicy. Film okazał się pełną makabry, a nawet wątków kanibalizmu opowieścią o chińskim obozie koncentracyjnym. Widzowie wychodzili w trakcie seansu.

"80 milionów" na budowę podziemia

Rozruchy na moście grunwaldzkim, ZOMO kontra opozycja oraz armatki wodne i kamienie "w ruchu" - we Wrocławiu powstają zdjęcia do filmu fabularnego "80 milionów". Produkcja opowiada historię spektakularnego ukrycia pieniędzy, należących do dolnośląskiej Solidarności, w dniach poprzedzających wprowadzenie stanu wojennego.

Ma 67 lat i wciąż olśniewa

Ma 67 lat i wciąż zachwyca - na żywo i na ekranie. Na festiwal filmowy w Wenecji zawitała największa legenda francuskiego kina - Catherine Deneuve, która w swoim najnowszym filmie "Potiche" zagrała razem z Gerardem Depardieu. Jak dotąd najlepszym filmem festiwalu został jednak uznany "Somewhere" Sofii Coppoli.

"Proszę, wybacz mi Warszawę"

Żeby zrobić jedno zdjęcie z oblężonej Warszawy, ryzykował życie. Jego pociąg był bombardowany, mógł w ogóle nie dojechać do stolicy. Mógł zginąć na jej ulicach od bomb zapalających zrzucanych przez Niemców. Mógł przypłacić życiem próbę przemytu naświetlonych klisz do Stanów Zjednoczonych. 71 lat temu do Warszawy przyjechał amerykański fotograf i dokumentalista Julien Bryan. Stał się jednym z bohaterów walczącej stolicy.

"70 lat. A ja ciągle drżę, gdy widzę to zdjęcie"

Niedojedzony obiad w zbombardowanej sali szpitala, 10-latek z kanarkiem w klatce, kobieta dojąca krowę w centrum miasta, 12-letnia Kazia nad zwłokami siostry. Zdjęć jest kilkadziesiąt. Ich autorem Amerykanin Julien Bryan, który w 1939 r. pokazał zachodniemu światu jak wygląda wojna totalna na ulicach Warszawy. IPN właśnie wydał 200-stronnicowy album z jego fotografiami. Kazimiera Mika, dziś 84-letnia kobieta, zobaczyła je po raz kolejny. - Dla mnie to było wczoraj. Nie nauczę się już o nich mówić. Co najwyżej powtarzać: szkoda Andzi.

"W życiu publicznym brakuje szczerości i umiarkowania"

W polskim życiu publicznym brakuje brakuje autentyzmu, szczerości, odpowiedzialności za słowo, umiarkowania i wdzięczności - powiedział w TVN24 ks. Witold Bock, organizator Gdańskiego Aeropagu, podczas którego została stworzona Karta Powinności Człowieka. Jego zdaniem, było to widać choćby podczas ostatniego zjazdu związku zawodowego Solidarność.

Żona gwiazdora obwinia lekarzy

Catherine Zeta-Jones obwinia lekarzy o zbyt późne wykrycie raka gardła u jej męża, Michaela Douglasa. Chociaż gwiazdor od kilku miesięcy szukał pomocy w związku z nasilającymi się dolegliwościami, dopiero przeprowadzona w sierpniu biopsja wykazała nowotwór.

Triumf nowych twarzy. Nagrody Emmy rozdane

Nowi aktorzy i nowe produkcje święciły triumfy podczas uroczystości rozdania już po raz 62 nagród Emmy - filmowych Oscarów w dziedzinie twórczości telewizyjnej.

Bezręki pianista podbija Chiny

W wieku 10 lat po porażeniu prądem stracił obie ręce. Nie stracił jednak miłości do gry na fortepianie. Chiński pianista Liu Wei zrobił furorę w chińskiej edycji "Mam Talent". Zamiast dłoni, do gry wykorzystuje swoje stopy.

Trójka, która powalczy o Wow! Music Award

Znamy już finalistów konkursu Wow!Music Award, którzy powalczą o nagrodę telewizji TVN i Radia ZET. Zakończyło się internetowe głosowanie. Finaliści powalczą o statuetkę drugiego dnia festiwalu, czyli w niedzielę. Są to: Anna Bergandahl, Afromental i Boogie Town.

"Jan Karski" niedługo w Polsce

Francuski pisarz próbuje zrekonstruować, co mógł myśleć i czuć człowiek, który chciał powstrzymać Holokaust. Do polskich księgarń trafi we wrześniu książka "Jan Karski" pióra Yannika Haenela. Autor łączy w niej dokumentalną relację z literacką fikcją opisując legendarnego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego. Francuskiemu wydaniu książki towarzyszyły mocne kontrowersje.

Kermit Żaba trafił do muzeum

Kermit Żaba - energiczna, zielona pacynka z charakterystycznym skrzeczącym głosem - i jego przyjaciele ze słynnego "Muppet Show" powiększą kolekcję Muzeum Historii Ameryki Instytutu Smithsona. - To odkrywanie amerykańskiej tożsamości i kultury popularnej - wyjaśniają władze muzeum.

Anioły Wolności zagrają dla "S"

To będzie widowisko jedyne w swoim rodzaju. Tak jak wyjątkowy był ruch, na cześć którego widowisko powstaje. 30 lat temu w Stoczni Gdańskiej narodziła się "Solidarność". 31 sierpnia właśnie tam odbędzie się niezwykły koncert z elementami muzyki, teatru, poezji i sztuk wizualnych, a z udziałem takich gwiazd jak Krystyna Janda, Macy Gray, Marianne Faithfull, Rufus Wainwright i Jerzy Radziwiłłowicz. Spektakl w reżyserii Roberta Wilsona już 31 sierpnia w Stoczni Gdańskiej.

23 szklane kostki rozrzucą po placu

Nie sylwetkę a twórczość artysty postanowili upamiętnić autorzy najnowszego pomnika Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Granitowo-szklana instalacja w kształcie sześciennych kostek z wygrawerowanymi wierszami poety pojawi się wkrótce w Tychach, na odnowionym placu noszącym imię artysty.

Asterix reklamuje McDonalda

Asterix i McDonald's - te dwa, nieoficjalne symbole USA i Francji spotkały się na jednym, kontrowersyjnym plakacie. - Myślę, że Francuzi się mogli poczuć, jakby im ktoś "z plaskacza" strzelił po policzku - komentuje pomysł reklamowy sieci McDonald's Przemysław "Trust" Truściński, polski twórca komiksów.

Złamał się kasztanowiec Anny Frank

Wichura złamała w Amsterdamie 150-letni kasztanowiec. Drzewo to nie byle jakie, bo pisała o nim w swoim dzienniku Anny Frank - żydowska dziewczynka, ukrywająca się ponad dwa lata w czasie wojny. To drzewo było dla niej symbolem wolności i nadziei.

12 lat walki o obraz skończone

Do muzeum w Wiedniu wrócił obraz austriackiego ekspresjonisty Egona Schielego. Tym samym zakończyła się 12-letnia batalia w sprawie własności płótna. Przed wojną obraz należał do austriackich Żydów.

Havel nakręcił film

Są efekty debiutanckiej przygody Vaclava Havla z kamerą. Czeski dramaturg i były prezydent zakończył kręcenie filmowej adaptacji własnej sztuki "Odejście" ("Odchazeni").

Doda przed sąd. Za "naprutych winem" autorów Biblii

Doda jednak stanie przed sądem za obrazę uczuć religijnych. Latem 2009 roku piosenkarka określiła autorów Biblii mianem "naprutych winem i palących jakieś zioła". Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa złożył przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami Ryszard Nowak. Obrońcy Dody chcieli umorzenia postępowania, sąd jednak ten wniosek oddalił. Proces za pół roku.