Berlin podzieli się na dwie części. 15 km świecących balonów w pokojowych zamiarach

7-9 listopada w Berlinie 8 tys. balonów utworzy 15-kilometrową instalację świetlną "LICHTGRENZE"
7-9 listopada w Berlinie 8 tys. balonów utworzy 15-kilometrową instalację świetlną "LICHTGRENZE"
Źródło: Kulturprojekte Berlin/WHITEvoid/Bauder Film

Z okazji 25. rocznicy upadku muru berlińskiego instalacja z podświetlanych balonów znowu podzieli stolicę Niemiec na dwie części. Ale tylko na dwa dni. Odtwarzając część oryginalnego przebiegu berlińskiego muru, 8 tys. balonów złoży się na 15-kilometrową instalację świetlną "LICHTGRENZE". 9 listopada balony zostaną wysłane w powietrze przez tysiące wolontariuszy.

- Ta świetlna granica ma pokazać młodym ludziom, którzy nie doświadczyli granic geograficznych i politycznych, że zburzenie symbolu zimnej wojny nie tylko pozwoliło połączyć wschodni i zachodni Berlin, ale zapoczątkowało rewolucję pokojową w Europie - tłumaczą Christopher i Marc Bauder, niemieccy artyści, którzy wymyślili "LICHTGRENZE" ("świetlna granica").

Bracia Bauder postanowili odtworzyć część muru berlińskiego z okazji 25. rocznicy jego upadku. Dlatego na dwa dni - od 7 do 9 listopada - stolica Niemiec znów podzielona zostanie na dwie części, ale tym razem tylko symbolicznie: za pomocą instalacji świetlnej.

"LICHTGRENZE" będzie się ciągnąć na długość 15 km
"LICHTGRENZE" będzie się ciągnąć na długość 15 km
Źródło: Kulturprojekte Berlin

8 tysięcy podświetlanych balonów zostanie ułożonych na stojakach, które będą mieć wysokość oryginalnego muru, ale długość tylko 15-kilometrową. Mur berliński rozciągał się na 155 km,.

Potężny wizualnie przekaz o pokojowych zamiarach

"LICHTGRENZE" poprowadzona zostanie przez Checkpoint Charlie (w okresie zimnej wojny było to jedno z najbardziej znanych przejść granicznych między NRD a Berlinem Zachodnim), Plac Paryski przy Bramie Brandenburskiej, wzdłuż rzeki Sprewy przy budynku Reichstagu, przez Plac Poczdamskiego, przebiegnie również przez Kreuzberg.

8 tysięcy podświetlanych balonów zostanie ułożonych na specjalnych stojakach
8 tysięcy podświetlanych balonów zostanie ułożonych na specjalnych stojakach
Źródło: Kulturprojekte Berlin

- To będzie potężny wizualnie przekaz o pokojowych zamiarach. Nowym mieszkańcom miasta i turystom pokaże, na jak wielkim terenie rozciągał się mur berliński - wyjaśniają pomysłodawcy.

By przypomnieć tamte czasy wzdłuż “LICHTGRENZE” zostaną ustawione punkty informacyjne, a także duże ekrany, które pokażą unikalne kolaże filmowe dokumentujące 28-letnią historię muru. Będzie też można poznać historie tych, którzy próbowali nielegalnie przekroczyć granicę ze wschodniego Berlina. Ucieczki z NRD wielokrotnie kończyły się śmiercią - ok. 80 osób zostało zabitych. Pomysłowość i determinacja uciekinierów, którym się powiodło, tworzyła legendę, uwiecznioną w utworzonym po zachodniej stronie muru muzeum.

15 km świecących balonów

9 listopada wszystkie balony zostaną wysłane w powietrze przez tysiące wolontariuszy, w tym czasie orkiestra Staatskapelle Berlin przy Bramie Brandenburskiej odegra 9. Symfonię Beethovena.

Symbol zimnej wojny

Mur berliński został wybudowany w 1961 przez władze NRD, w celu zahamowania fali uciekinierów z kraju. Decyzją zwycięskich mocarstw po II wojnie światowej Berlin został podzielony tak, jak cały kraj. W 1949 utworzono dwa państwa - Republikę Federalną Niemiec i Niemiecką Republikę Demokratyczną.

Mur berliński sfotografowany w maju 1981 roku z helikoptera
Mur berliński sfotografowany w maju 1981 roku z helikoptera
Źródło: Kulturprojekte Berlin

Mur stał się jednym z symboli zimnej wojny i podziału Niemiec. Jego obalanie, 9 listopada 1989 roku, uznane zostało za jeden z symboli nowego, demokratycznego porządku w tej części Europy. Zachowano tylko fragmenty muru berlińskiego jako pamiątkę historyczną.

Autor: am//rzw / Źródło: tvn24.pl

Czytaj także: