Kultura i styl

Kultura i styl

Adele urodziła chłopca

- Adele jest wniebowzięta, że została mamą - zdradził brytyjskim mediom przyjaciel piosenkarki. "Daily Mirror" podał, że to chłopiec i przyszedł na świat w zeszłym tygodniu. Rzecznik Adele nie potwierdził jeszcze informacji o narodzinach pierwszego dziecka artystki.

"Baju, baju nad tokajem". W Katowicach napisali dyktando

Tytuł Mistrza Ortografii Polskiej i 30 tys. zł otrzymał w niedzielę Aleksander Meresiński z Kielc. Wicemistrzem został Michał Gniazdowski z Warszawy a trzecie miejsce zdobył Maciej Kajzer z Bystrej Śląskiej k. Bielska-Białej. Ogólnopolskie Dyktando pisało w Katowicach 510 osób.

"Trailer Halo 4 jest hipnotyzujący". Producentem był David Fincher

"Niesamowity, niezwykle realistyczny, hipnotyzujący, przełomowy" - media zachwycają się trailerem Halo 4, najbardziej oczekiwanej gry tego roku. Jego premiera stała się wydarzeniem również dlatego, że produkował go David Fincher, reżyser takich hitów, jak "Podziemny krąg", "The Social Network" i "Dziewczyna z tatuażem". - Naszym celem było przygotowanie projektu godnego Hollywood - ocenił.

"Ta śmierć może przypomni o tym, że istnieją tacy artyści"

- To był wspaniały artysta, śpiewał niezwykłym, zachrypniętym głosem. Nie ukrywam, że sam w utworach, w których trzeba było użyć siły, mocy głosu wzorowałem się na jego sposobie śpiewania - wyznał Marek Gałązka, założyciel grupy balladowej "Po Drodze" wspominając Przemysława Gintrowskiego. Pieśniarz zmarł w sobotę w wieku 61 lat.

Kurski zagrał w hołdzie Gintrowskiemu. "Genialny pieśniarz"

- To były takie piosenki, które dodawały nam otuchy i siły do działania. To była taka nasza forma protestu wobec smutnej rzeczywistości PRL - mówił w "Kawie na ławę" w TVN24 Krzysztof Kwiatkowski. Wspominał w ten sposób zmarłego w sobotę pieśniarza i kompozytora Przemysława Gintrowskiego. Inny gość Bogdana Rymanowskiego, Jacek Kurski, zagrał na gitarze jeden z utworów artysty.

Clooney dostał nagrodę za pomoc Sudańczykom

George Clooney uhonorowany za swoją działalność charytatywną. Organizacja, która działa na rzecz pomocy chorym na cukrzycę, wyróżniła aktora za jego aktywność w Sudanie. Kapituła w uzasadnieniu napisała, że nagradza Clooney'a za jego wysiłki w podnoszeniu świadomości o prawach człowieka w tym kraju.

Macy Gray wystąpi w Poznaniu

Amerykańska piosenkarka będzie gwiazdą otwarcia Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Laureatka wielu prestiżowych nagród muzycznych m.in. Grammy Award i BRIT Award, wokalistka muzyki soul i R&B, ma pojawić się w stolicy Wielkopolski 15 grudnia.

"Śpiewał tak, jakby walczył o życie"

- Piosenka była dla niego jak Ewangelia, forma istnienia (...) Te piosenki są teraz w nim. Te jego strofy są teraz Przemkiem Gintrowskim - wspominał kompozytora i muzyka tekściarz Jacek Cygan. - Został wierny myśli herbertowskiej. W połączeniu z pieśniami Jacka Kaczmarskiego, było to jak wielka pieczęć tamtych czasów - powiedziała o Gintrowskim Katarzyna Herbert.

"Tango Libre" z Grand Prix WFF. Nagroda za reżyserię dla Jakimowskiego

"Tango Libre" belgijskiego filmowca Frederica Fonteyne’a, wymieniane jako jeden z faworytów głównego konkursu, zdobyło Grand Prix 28. WFF. Nagrodę za reżyserię "Imagine", drugą co do ważności, odebrał Andrzej Jakimowski. Nagroda Specjalna Jury przypadła obrazowi rumuńskiemu Tudora Giurgiu "Ślimaki i ludzie". Oryginalny w formie i treści "Fuck For Forest" Polaka Michała Marczaka uznano za najlepszy dokument.

Varga: Strzykam jadem na Polskę, bo się o nią troszczę

- To nie jest tak, że ja strzykam jadem na Polskę, dlatego że jej nie lubię i sprawia mi to jakąś dziwną satysfakcję. Uważam się za patriotę i osobę zatroskaną o Polskę - tłumaczył w programie "Xięgarnia" w TVN24 Krzysztof Varga. Ten prozaik i publicysta słynie między innymi z ciętych i "jadowitych" komentarzy dotyczących "rodzimego podwórka".

Gwiazdy u Zienia. "Ale o co chodzi z tym robakiem?"

Przechodził w Paryżu obok sklepu z wypchanymi zwierzętami i suszonymi owadami. - Spodobał mi się goliat afrykański. Kupiłem go, bo uznałem, że to będzie genialny motyw nowej kolekcji - zdradza Maciej Zień, jeden z najbardziej znanych polskich projektantów mody. Jego najnowszy pokaz w Warszawie przyciągnął tłumy gwiazd: od Dody i Justyny Steczkowskiej po Dorotę Gardias i Natalię Siwiec. A Aneta Kręglicka specjalnie dla nas zrobiła... wywiad z kreatorem.

"Historia, jaką opowiadam, mogła zdarzyć się nawet w dżungli amazońskiej"

Dziś na ekrany kin wchodzi znakomita "Obława" Marcina Krzyształowicza, nagrodzona w Gdyni Srebrnymi Lwami, przejmująca opowieść o partyzantach AK, pozbawiona narodowej mitologii heroizmu. To jedna z ważniejszych produkcji ostatnich lat. Reżyser w rozmowie z nami zdradza m.in. dlaczego nie interesują go jednoznaczni bohaterowie i czarno-białe podziały oraz czemu, jego zdaniem, gdyby Szekspir żył dzisiaj, napisałby swój najkrwawszy dramat właśnie o partyzantach z polskiego lasu.

Pożegnali Annę Laszuk

Rodzina, przyjeciele i znajomi pożegnali dziś Annę Laszuk. Wieloletnia dziennikarka radia TOK FM zmarła w ubiegłą sobotę. Miała 43 lata.

"Wystarczy patrzeć uważniej na ludzi, niekoniecznie trzeba ich rozumieć"

"Miłość" Sławomira Fabickiego to jeden z najciekawszych tytułów trwającego Warszawskiego Festiwalu Filmowego, pokazywany w międzynarodowym konkursie. O tym dlaczego wciąż kręci filmy o pogubionych mężczyznach i czemu lubi otwarte zakończenia, bez stawiania kropki nad "i", reżyser opowiada w rozmowie z tvn24.pl.

Nożem "poprawili" obraz. Wycięli diabła

Nieznani sprawcy zdewastowali obraz Św. Cyriaka Rzymianina w małym niemieckim kościele. Z malowidła niepostrzeżenie wycięto fragment z diabłem pod postacią smoka, którego na łańcuchu trzymał święty.

Zasłynęła jako "Emmanuelle". Sylvia Kristel nie żyje

Holenderska aktorka Sylvia Kristel, znana głównie jako odtwórczyni tytułowej roli w cyklu filmów erotycznych "Emmanuelle", zmarła w nocy ze środy na czwartek w następstwie choroby nowotworowej - poinformowała jej agentka.

Kłótnia o literackiego Nobla. Juror tłumaczem laureata

Ostry spór o tegorocznego literackiego Nobla dla Chińczyka Mo Yana wybuchł między szwedzkimi mediami a jurorami, przyznającymi tę prestiżową nagrodę. Media sugerują wręcz zainteresowanie finansowe jednego z jurorów uhonorowaniem właśnie tego pisarza.

Hopkins stał się Hitchcockiem. I każe wyłączyć telefon

Trudno go rozpoznać - Anthony Hopkins przeszedł wielką fizyczną transformację, by wcielić się w Alfreda Hitchcocka. Aktor gra legendarnego reżysera w czasach, gdy ten walczy o możliwość wyreżyserowania "Psychozy", jednego z najbardziej znaczących tytułów wszech czasów. Przy okazji jako Hitchcock nakręcił społeczną reklamę, w której nakazuje wyłączanie telefonów komórkowych w kinie.

Pocałunek gejów wycięty. "To akt skrajnej homofobii"

Po tym, jak grecka telewizja wycięła z popularnego serialu "Downton Abbey" scenę pocałunku między dwójką mężczyzn, wybuchł skandal. Stacja znalazła się pod ostrzałem nie tylko głównej partii opozycyjnej w kraju, ale także widzów. - To niesamowite, że doszło do tego w demokratycznym kraju, w XXI wieku. Ten skrajny akt homofobii i dyskryminacji jest bezprecedensowy - oświadczył polityk Dimitris Papadimoulis.

Jakimowski i Fabicki olśnieniami WFF. Polskie kino w świetnej formie

28. Warszawski Festiwal Filmowy osiągnął półmetek. Po pięciu dniach pokazów i sporej dawce produkcji z całego świata możemy z przekonaniem powiedzieć, że na ich tle rodzime kino ma się naprawdę nieźle. Zwłaszcza, gdy mowa o międzynarodowym, głównym konkursie, mamy powody do dumy. Oba polskie obrazy - „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego oraz „Miłość” Sławomira Fabickiego to bez wątpienia jedne z najjaśniejszych punktów tegorocznej edycji.

Adele nie nagra nowej płyty przez kilka lat

Aż o 400 procent zwiększyły się przychody wytwórni XL, dzięki Adele i jej bestsellerowej płycie "21", która rozeszła się w ponad 25 milionach egzemplarzy na całym świecie. Kolejnej jednak tak szybko nie będzie. - Nie spodziewamy się, by Adele weszła do studia nagrań w ciągu najbliższych kilku lat - ogłosił rzecznik XL.

Polaków american dream, czyli "Wrony w Ameryce"

Dla tych, którzy marzą o podróży do USA i dla tych, co przysięgają, że ich noga tam nigdy nie postanie. "Wrony w Ameryce" - książka napisana przez amerykańskiego korespondenta "Faktów TVN" Marcina Wronę - odkrywa tyleż złych, co dobrych cech tego kraju i jego mieszkańców. To przewodnik po miejscach, kuchni i stylu życia za oceanem.

Mantel z Bookerem. Już drugi raz

Brytyjska pisarka Hilary Mantel została tegoroczną laureatką najbardziej prestiżowego brytyjskiego wyróżnienia literackiego - Nagrody Bookera - za powieść historyczną "Bring Up the Bodies". W 2009 r. otrzymała tę nagrodę za powieść "W komnatach Wolf Hall".