Film "Taxi", który podczas tegorocznego Berlinale nagrodzono Złotym Niedźwiedziem, otworzy 8. edycję PKO Off Camera. Irański reżyser Jafar Panahi nie pojawi się jednak na festiwalu, bo przebywa w areszcie domowym.
W 2010 r. Panahiego skazano na sześć lat więzienia, a także dwudziestoletni zakaz robienia filmów, udzielania wywiadów i pisania scenariuszy. Nie może opuszczać kraju poza dwoma wyjątkami - leczeniem medycznym i Hadżdż, pielgrzymką do Mekki.
Dlatego nie pojawił się na żadnym z międzynarodowych festiwali. Regularnie kręci jednak filmy, które trafiają za granicę.
"To nie jest film" przemycono do Cannes na pendrive’ie w ciastku, kolejny projekt - "Zasłonę" - przesłano do Berlina przez Skype.
"Taxi", który pokazano w głównym konkursie Berlinale, jest uznawany za najpełniejszą wypowiedź filmowca po wyroku.
Panahi wciela się w nim w rolę taksówkarza, który - wożąc kolejnych pasażerów - pokazuje absurdy, radości i paradoksy życia we współczesnym Iranie.
Z jednej strony krytykuje instytucję cenzury i opresyjny system, z drugiej zachwyca się perską kulturą i barwnymi mieszkańcami Teheranu.
W "Taxi" widzimy amatorów, grają znajomi albo członkowie rodziny reżysera, ale także bohaterowie jego dawnych filmów.
Setki filmów
8 edycja Festiwalu PKO Off Camera odbędzie w dniach 1-10 maja w Krakowie. W drugim jego najważniejszym konkursie - polskich filmów fabularnych - wystartuje 10 krajowych produkcji z ostatniego roku. Na program festiwalu złożą się także cykle poświęcone najciekawszym produkcjom z całego świata - od Korei Południowej przez Danię, Francję, Niemcy po Stany Zjednoczone. Na tegorocznym PKO Off Camera zaplanowano różnorodne sekcje tematyczne. Filmy, które znalazły się w centrum zainteresowania krytyków i publiczności największych festiwali świata, zostaną pokazane w sekcji "Odkrycia: Best of Fests". Będzie ona miała dwie odsłony - klasyczną, obejmującą tytuły, które będą pokazywane w Krakowie premierowo i wybór spośród festiwalowych hitów, które można było już obejrzeć w naszym kraju. W sekcji "Nadrabianie zaległości" zaprezentowane zostaną uznane i wielokrotnie nagradzane na świecie produkcje, które nie trafiły do polskiej dystrybucji kinowej. Sekcja „Screening Fashion - Moda na ekranie” skupi się na filmach poświęconych kulisom świata mody, a sekcja „Głośne obrazy” przybliży jedne z najbardziej oryginalnych obrazów o tematyce muzycznej ostatnich lat. Dotychczas nie doczekały się one dystrybucji w Polsce. Podczas Off Camera pokazane będą filmy, które podejmują problematykę starzenia się i wkraczania w kolejne etapy życia w sposób niekonwencjonalny. Zgromadzone zostaną one w sekcji „Wiekowo (nie)adekwatni”. Ważną częścią festiwalu jest Off Camera Pro Industry - program wydarzeń branżowych skierowany do profesjonalistów. W kameralnym gronie pod okiem profesjonalistów z całego świata polska branża będzie pracować nad autorskimi projektami.
Autor: MAC/ja / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Materiały dystrybutora