Filmem Jana Holoubka "Doppelgänger. Sobowtór" rozpocznie się w poniedziałek wieczorem w Teatrze Muzycznym w Gdyni 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. O Złote Lwy w Konkursie Głównym powalczy 16 filmów, które oceni jury pod przewodnictwem reżysera i scenarzysty Filipa Bajona.
W tym roku do Konkursu Głównego nadesłano rekordową liczbę zgłoszeń - prawie 60 filmów. Nowo wybrana dyrektor artystyczna festiwalu Joanna Łapińska przyznała, że wybranie spośród nich jedynie 16 tytułów było niełatwym zadaniem, a kilku tytułów, które odpadły na ostatnim etapie selekcji, bardzo jej żal.
Niezmiennie w konkursie obowiązują te same zasady selekcji - wybór 12 konkursowych tytułów leży w gestii dyrektor artystycznej, a 4 dodatkowe "dokłada" do konkursu komitet organizacyjny festiwalu.
Tradycyjnie obok Konkursu Głównego równolegle odbywają się dwa inne: Konkurs Filmów Krótkometrażowych, a w nim 25 tytułów, oraz Konkurs Filmów Mikrobudżetowych z czterema produkcjami.
Na dobry początek
Zwykle na dobry początek imprezy organizatorzy wybierają tytuł, który ma największe szanse trafić do jak największej widowni. W tym roku jest nim "Doppelgänger. Sobowtór" Jana Holoubka, znanego doskonale z obsypanego nagrodami filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy", w tym za najlepszy debiut dla reżysera oraz za pierwszoplanowa rolę męską dla Piotra Trojana.
Nowy film Holoubka - Doppelgänger. Sobowtór" to thriller osadzony po obu stronach żelaznej kurtyny. Wyprodukowany przez TVN Warner Bros. Discovery obraz, inspirowany jest prawdziwą historią "Jamesa Bonda epoki PRL". Przenosi widzów w czas przełomu lat 70. i 80. i ma dwóch bohaterów, z których jeden drugiemu ukradł tożsamość. To historia o tym, jak świat wielkiej polityki wpływa na życie zwykłych ludzi. Opowieść o rozdarciu człowieka, pragnącego pod wpływem miłości zawrócić z drogi, z której nie ma powrotu i wreszcie historia dochodzenia do prawdy, szukania własnej tożsamości.
Główne role w filmie grają Jakub Gierszał i Tomasz Schuchardt. Ponadto zobaczymy w nim równieżm.in. Andrzeja Seweryna, Sławomirę Łozińską i Katarzynę Herman. Obraz 29 września trafi na ekrany kin.
"Chłopi", "Kos" i "Różyczka 2", czyli wybrane z konkursu
W tym roku większość tytułów w Konkursie Głównym to filmy premierowe. Dyrektor artystyczna podkreśla, że szczególnie "cieszy ją różnorodność gatunków i stylów zgłoszonych filmów.
Do najbardziej oczekiwanych produkcji Konkursu Głównego z pewnością należą "Chłopi" - podobnie jak "Twój Vincent" pełnometrażowa animacja malarska dla dorosłych DK i Hugh Welchmanów. DK Welchman (wcześniej Dorota Kobiela) zdradza, że produkcje bardzo się od siebie różnią . - "Twój Vincent" to kameralna produkcja, z mnóstwem statycznych ujęć, dialogów. "Chłopi" to natomiast prawdziwe widowisko. W filmie mamy imponujące sceny tańca, bitwy. To niesamowicie dynamiczne ujęcia, kamera często wędruje za bohaterem, wiele dzieje się w kadrze - dodaje.
Film miał swoją światową premierę przed kilkoma dniami, podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto i zrobił tam furorę. Publiczność nagrodziła twórców owacjami na stojąco, a krytycy świetnymi recenzjami. Larry Fried, ceniony krytyk napisał na Twitterze: "Chłopi" to jedno z największych osiągnięć animacji, jakie kiedykolwiek widziałem. Ogromny krok naprzód w stosunku do "Twojego Vincenta" pod każdym względem i wciągająca bez reszty, epicka historia".
W filmie pojawia się plejada polskich gwiazd, m.in.: Mirosław Baka, Ewa Kasprzyk, Sonia Bohosiewicz, Małgorzata Kożuchowska, Dorota Stalińska, Andrzej Konopka. W roli Jagny występuje Kamila Urzędowska.
Spore zainteresowanie widzów w Gdyni wzbudza także "Kos" w reżyserii twórcy "Ataku paniki" Pawła Maślony, o którego realizacji było głośno. O ile jego poprzedni film był na wskroś współczesny, to "Kos" przenosi nas ponad 200 lat wstecz, w czasy insurekcji kościuszkowskiej.
W informacji twórców czytamy: "Wiosną 1794 roku w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz 'Kos' Kościuszko, który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo. Tropem Kościuszki podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz, Dunin, który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię". W Kościuszkę wcielił się Jacek Braciak, zaś w roli jego antagonisty zobaczymy Bartosza Bielenię.
Wreszcie kompletnie inne, bo współczesne kino, choć zanurzone mocno w przeszłości - "Różyczka 2" Jana Kidawy-Błońskiego, który po 13 latach od nagrodzonej w Gdyni Złotymi Lwami "Różyczki", powraca z jej kontynuacją. Tym razem główną bohaterką jest córka inwigilowanego w pierwszym filmie przez SB wybitnego pisarza. Pierwowzorem bohatera był Paweł Jasienica. Świetnie rozwijającą się polityczną karierę i rodzinne szczęście kobiety burzy zamach terrorystyczny, w którym ginie jej mąż. Wkrótce dosięga ją kolejny cios - ktoś wysyła jej zdjęcia i dokumenty podważające rodzinne więzi i oczerniające matkę. Kobieta postanawia sama przeprowadzić śledztwo i rozwikłać zagadkę. W głównej, podwójnej roli ponownie zobaczymy Magdalenę Boczarską, której partnerują Janusz Gajos i Robert Więckiewicz.
Nie tylko filmy konkursowe
Filmy konkursowe nie są jednak jedyną atrakcją gdyńskiej imprezy. Najstarszą, obok Konkursu Głównego, sekcją festiwalu jest ciesząca się zainteresowaniem Polonica. Prezentuje najczęściej koprodukcje z udziałem polskich filmowców. W tym roku pokazany zostanie m.in. polsko-izraelsko-niemiecki film "Delegation" (reżyseria Asaf Saban), opowiadający historię nastolatków z Izraela, którzy muszą skonfrontować się z tragedią swoich przodków.
Widzowie festiwalu będą również mieli okazję uczestniczyć w masterclass Allana Starskiego, tegorocznego laureata Platynowych Lwów, które poprowadzi wybitny operator Paweł Edelman. Będzie to rozmowa o filmach, inspiracjach i projektach Allana Starskiego, zdobywcy Oscara za scenografię do "Listy Schindlera" Spielberga, ilustrowana fragmentami filmów. Wydarzeniem specjalnym będzie również wystawa filmowych projektów Allana Starskiego.
Jak zwykle nie zabraknie też cyklu lubianego przez najmłodszych widzów "Gdynia dzieciom". W programie takie tytuły jak "Kajtek czarodziej" Magdaleny Łazarkiewicz z Mają Komorowską i Karoliną Gruszką w obsadzie, będący adaptacją prozy Janusza Korczaka. To przedpremierowy pokaz filmu. Z kolei inny film, będący adaptacją dziecięcej prozy pióra Romana Pisarskiego - "O psie, który jeździł koleją" Magdaleny Nieć, premierę kinową miał niedawno, bo w sierpniu.
Festiwal potrwa do 23 września. Tego dnia poznamy wszystkich laureatów Złotych Lwów oraz zwycięzców dwóch pozostałych konkursów.
Źródło: FPFF, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Jarosław Sosiński/TVN Warner Bros Discovery