Kultura i styl

Kultura i styl

Oscary 2013: Ben Affleck i Ang Lee wygranymi. Spielberg z "Lincolnem" wielkim przegranym

W tym roku bukmacherzy trafili w dziesiątkę. Zgodnie z przewidywaniami najważniejszy Oscar dla filmu 2012 roku powędrował do "Operacji Argo" Bena Afflecka. Największym przegranym okazał się "Lincoln" Stevena Spielberga, który mimo dwunastu nominacji, zdobył tylko dwie statuetki – w tym, jak się spodziewano dla Daniela Day-Lewisa za najlepszą, męską rolę pierwszoplanową.

Jennifer Lawrence pokonała tropicielkę Bin Ladena. Druga nominacja i Oscar

Najlepszą aktorką 2012 roku została Jennifer Lawrence. Wschodząca gwiazda Hollywood, która już dwa lata temu była nominowana za rewelacyjną kreację w niskobudżetowym "Do szpiku kości", tym razem zachwyciła rolą w "Poradniku pozytywnego myślenia". Walkę o Oscara wygrała z m.in. Jessicą Chastain, która była faworytką po roli we "Wrogu numer 1" i 9-letnią Quvenzhané Wallis - gwiazdą "Bestii z południowych krain".

Daniel Day-Lewis trzecim Oscarem przeszedł do historii

Hollywood ma bezsprzecznie swojego ulubieńca. To Daniel Day-Lewis, który za rolę w "Lincolnie" dostał już trzeciego Oscara w karierze, jako pierwszy w historii trzeciego za pierwszoplanową rolę. - Nie wiem, jak tu się znalazłem. Miałem ogromne szczęście w życiu - powiedział, przyjmując nagrodę i zażartował, że Steven Spielberg początkowo w roli Abrahama Lincolna widział Meryl Streep, która wręczyła mu statuetkę.

Oscar za reżyserię: Ang Lee ograł Stevena Spielberga

W tej kategorii rozegrał się jeden z ciekawszych oscarowych pojedynków. Wśród nominowanych reżyserów przeciwko sobie stanęli zasłużeni zdobywcy statuetek i kompletny debiutant. Ostrożnie wskazywano na triumf Stevena Spielberga. Oscara wziął jednak Ang Lee - za "Życie Pi".

Inaczej być nie mogło: "Miłość" ma Oscara

Tu wszystko wydawało się przesądzone od początku. I sensacji nie było - "Miłość" Michaela Hanekego zdobyła Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Film nominowany jest także w czterech innych kategoriach.

Nakręcił film iPhonem. Dostał Oscara

- Za każdym razem, gdy w pokoju pojawiała się kamera, Rodriguez od niej uciekał. Spotykałem się z nim co roku przez cztery lata, żeby nakręcić potrzebny materiał - mówił w rozmowie z tvn24.pl Malik Bendjelloul, szwedzki reżyser, jeszcze zanim zdobył Oscara za pełnometrażowy film dokumentalny "Sugar Man". Przypominamy tę rozmowę poniżej.

Oscary 2013: "Operacja Argo" najlepszym filmem roku. Trzy statuetki dla filmu Afflecka

Oscary 2013 należą do Bena Afflecka. "Operacja Argo" to najlepszy film 2012 roku, a oprócz tego dzieło Bena Afflecka dostało jeszcze dwie inne statuetki - za najlepszy scenariusz adaptowany i montaż. Wielkim zwycięzcą gali okazał się jednak Ang Lee, który dostał statuetkę za reżyserię "Życia Pi". Ten film dostał w sumie cztery Oscary. Quentin Tarantino zgarnął nagrodę za scenariusz oryginalny do "Django", Daniel Day-Lewis za pierwszoplanową rolę męską, a Jennifer Lawrence za pierwszoplanową rolę kobiecą.

Świat filmu dawno nie widział takiego przepychu. Jest Oscar

Diamentowa biżuteria Chanel za miliony dolarów, suknie inspirowane projektami Balenciagi, Diora i Lanvin, szykowne futra, najdroższe perły i rubiny - świat filmu dawno nie widział takiego przepychu. Czy garderoba jest najlepszą rzeczą w "Annie Kareninie"? - Stroje miały mówić, że Anna jest piękna. Cel został osiągnięty - śmieje się Jacqueline Durran, autorka kostiumów do najnowszej adaptacji powieści Lwa Tołstoja, która za swoją pracę dostała Oscara.

Merida walczyła i wywalczyła

"Ralf Demolka" czy "Merida Waleczna" - pytaliśmy przed 85. oscarową galą. Odpowiedź padła: to "Merida" wychodzi z Oscarem z tej bratobójczej walki. Spośród pięciu nominowanych filmów aż trzy wyszły bowiem ze stajni Disneya i to one uważane były za faworytów.

Christoph Waltz z Oscarem za "Django"

Christoph Waltz pokonał godnych przeciwników i wychodzi z oscarowej gali ze statuetką dla najlepszego aktora drugiego planu. Za "Django" w reżyserii Quentina Tarantino.

To może być noc sprośnych żartów i skandali. Oto nowy prowadzący Oscary

"Cham na czerwonym dywanie" - na taki tytuł zapracował nowy prowadzący ceremonii oscarowej i to jeszcze zanim stanął na scenie Dolby Theatre. Seth MacFarlane słynie bowiem z dowcipu, w którym nie oszczędza nikogo - to mistrz sprośnego żartu opowiadający dowcipy o kazirodztwie i końskiej spermie. - Cieszy nas, że nikt tak naprawdę nie wie, czego się po nim spodziewać – mówią producenci dzisiejszej gali. Relacja z Oscarów "minuta po minucie" po północy w tvn24.pl.

Plamy na honorze Akademii, czyli najbardziej niedocenione i przecenione filmy i gwiazdy

Niekwestionowaną królową Oscarów pozostaje Katharine Hepburn, posiadaczka czterech złotych statuetek. Wciąż poza zasięgiem konkurencji. Następni w kolejności - Meryl Streep i Jack Nicholson są w posiadaniu "tylko" trzech. Filmowcem, który miał największy wpływ na kino pozostaje Alfred Hitchcok, o ironio, otwierający też listę najbardziej niedocenionych. Trudno uwierzyć, ale nigdy nie dostał Oscara za reżyserię. Relacja "minuta po minucie" z tegorocznej gali wręczenia Oscarów dziś w nocy w tvn24.pl.

Przyznaliście Oscary. Najlepszy "Django"

"Django" najlepszym filmem, a grającym w nim Christoph Waltz - najlepszym aktorem drugoplanowym. To właśnie obrazowi Quentina Tarantino internauci tvn24.pl przyznaliby dwie statuetki.

Gotowy do akcji samochód Bonda. Już za 3,4 mln euro

Astona Martina DB5 - samochód legendę, auto, które grało w filmach o przygodach agenta Jamesa Bonda, wystawił na sprzedaż szwajcarski milioner, Thomas Straumann. Jak podaje "Neue Zuercher Zeitung", Szwajcar chce za DB5 3,4 mln euro.

Śmierć, kalectwo, plaga nieszczęść. Niezawodny sposób na Oscara

Zagraj kalekę, wariata albo skonaj w finale, nade wszystko zaś - utożsamiaj się z rolą - radzą posiadacze statuetek kolegom. Wiedzą, co mówią. Jack Nicholson Oscara powinien dostać za "Chinatown", odebrał jednak dopiero za "Lot nad kukułczym gniazdem". Pobyt w szpitalu psychiatrycznym uznano za dostateczne poświęcenie. Tom Hanks postacią umierającego na AIDS geja w "Filadelfii" wykosił konkurencję, choć zdania co do tej roli były podzielone. Nic nie działa na Akademię skuteczniej, niż poświęcenie dla roli.

Projektanci mody wybrali dla nas najpiękniejsze kreacje w historii Oscarów

Oscarowe suknie wzbudzają czasem większe emocje niż filmy, dla których wymyślono tę imprezę. Dziś wybór kreacji to wielki biznes, który zaczyna się na wiele miesięcy przed ceremonią. Pierwszy krok to przekonanie stylisty gwiazdy, że powinien dla niej wybrać projekt tego, a nie innego domu mody. Narzędzia perswazji, to np. gotówka, ale i... liposukcja. Zupełnie za darmo natomiast, specjalnie dla tvn24.pl, najpiękniejsze kreacje oscarowe wybrało 10 polskich projektantów.

Złote Maliny: "Saga Zmierzch" króluje

Siedem Złotych Malin, nagród dla najgorszch produkcji filmowych minionego sezonu, przyznali jurorzy tego organizowanego co roku konkursu filmowi "Saga Zmierzch: Przed świtem. Część 2". Uroczystość wręczenia Złotych Malin odbyła się w sobotę w Hollywood, niedaleko Dolby Theater, gdzie w niedzielę odbędzie się 85. ceremonia wręczenia Oscarów.

Trzeci Oscar dla Polaka? Janusz Kamiński od A do Z

- Kino jest jak życie. Nie zawsze piękne. Dlatego, żeby odtworzyć rzeczywistość w studiu, trzeba mieć pod powiekami prawdziwe obrazy świata - to zasada, jaką operator filmowy Janusz Kamiński kieruje się od początku kariery. Skutecznie, bo za swoją pracę zdobył już dwa Oscary, a w niedzielę ma szansę na trzeciego. Jak Polak z małych Ziębic stał się jednym z najpotężniejszych filmowców w Hollywood?

Jan A.P. Kaczmarek: Głosowałem na "Lincolna". Podejrzewam, że wygra "Argo"

- Ben Affleck w "Argo" dotknął emocji, za którymi Ameryka dziś tęskni - mówi w rozmowie z tvn24.pl Jan A.P. Kaczmarek - kompozytor, laureat Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel". Sam głosował na "Lincolna", bo - jak podkreśla - ten film znajdzie w historii kina szczególne miejsce. Opowiada nam też o nastrojach akademików przed niedzielną galą i szansach Janusza Kamińskiego na Oscara za zdjęcia.

Pił, ćpał, korzystał z prostytutek. Największy upadek w Hollywood skończy się Oscarem?

- Mam je gdzieś. To g....! - tak o Oscarach mówi Joaquin Phoenix. - Nie wierzę w to i nie chcę być tego częścią. Bycie dla wszystkich miłym, oczarowywanie ich i zbieranie komplementów jest obrzydliwe - zapewnia. Nikt nie wie, czy aktor pojawi się w niedzielę w Dolby Theatre, bo tak samo, jak zdolny, jest nieobliczalny. Gala może go jednak skusić, bo walkę o Oscara stoczy z kimś, kto jest równie genialny.

Najpierw odbiorą Oscary, potem zjedzą minihamburgery

Goście gali oscarowej dostali już zaproszenia, z których każde zostało wykonane ręcznie z papieru sprowadzonego z małej niemieckiej wioski. Szef kuchni pooscarowego przyjęcia, na które goście trafią po czterech godzinach trwania ceremonii, już opracował menu. Pełną kolację zastąpiono przystawkami. - W tym mieście wszyscy są na diecie – wyjaśnił szef. Gości będzie obsługiwać ponad tysiąc kucharzy i kelnerów.

Kampania "Mój dżihad" w USA. Ma polepszyć wizerunek muzułmanów

W metrze w Waszyngtonie trwa kampania "Mój dżihad", której celem jest złagodzenie znaczenia słowa "dżihad", kojarzonego zazwyczaj z aktami terroru. Muzułmanie w USA skarżą się na stereotypowe postrzeganie, do czego - zdaniem ekspertów - przyczyniły się media.

Pożegnanie piosenką

Umierający na raka nastolatek żegna się piosenką. Bo zawsze kochał muzykę, bo tak wyrazi więcej niż samym słowem, bo dzięki niej coś po nim pozostanie. A pozostanie najprawdopodobniej znacznie więcej, bo do chłopca zgłosiła się firma fonograficzna z propozycją, by nagrał płytę. Pieniądze z jej sprzedaży mają pójść na pomoc innym amerykańskim dzieciom, cierpiącym na raka.