Kultura i styl

Kultura i styl

Jego płyty sprzedawały się lepiej niż Presleya i Stonesów. Ale on o tym nie wiedział

Po tym, jak film "Sugar Man" dostał nominację do Oscara, na nowo rozbudził zainteresowanie jego bohaterem. Sixto Rodriguez to piosenkarz, któremu wróżono karierę większą niż Bobowi Dylanowi, a o którym... nikt nie słyszał. Choć jego płyty sprzedawały się lepiej niż te Elvisa Presleya i Rolling Stonesów, on sam nigdy nie dostał ani grosza. Teraz zaproponowano mu wydanie pierwszego albumu od ponad 40 lat.

Był nominowany do Oscara. Zekranizuje książkę Kapuścińskiego

- Książka Kapuścińskiego bardzo mi się spodobała. Zamierzam zrobić film o wojnie między Salwadorem a Hondurasem - zapowiedział kanadyjski reżyser Philippe Falardeau, który w ubiegłym roku był nominowany do Oscara za "Pana Lazhara". Kupił prawa do ekranizacji powieści Polaka "Wojna futbolowa", ale za kamerą stanie dopiero, jak skończy film, który kręci w Hollywood.

Przedmioty mówią o Szymborskiej. "To nie jest podglądactwo"

- Szuflada jest skonstruowana tak, by nie było to podglądactwo, ale opowiedzenie o Wisławie Szymborskiej jako o poetce za pomocą przedmiotów, którymi się otaczała - mówił w TVN24 Michał Rusinek, zapowiadając wystawę poświęconą noblistce, a zatytułowaną "Szuflada Szymborskiej".

Nie żyje polski zdobywca Oscarów

W Szwajcarii w wieku 84 lat zmarł Stefan Kudelski, wynalazca pierwszego przenośnego magnetofonu Nagra, który zrewolucjonizował świat nagrywania dźwięku. Za swój wynalazek zdobył m.in. Oscary i nagrody Emmy.

"Szuflada Szymborskiej" w TVN24. "Trochę przymrużenia oka i poczucia humoru"

W pierwszą rocznicę śmierci Wisławy Szymborskiej w krakowskim Muzeum Narodowym otwarta zostanie wystawa "Szuflada Szymborskiej". Będzie też konkurs na krój czcionki najlepiej oddający ducha utworów noblistki i koncert Tomasza Stańko. Dodatkowo TVN24 pierwsza w Polsce pokazała tworzącą się wystawę "Szuflada Szymborskiej", której otwarcie nastąpi 1 lutego.

Beatrycze - "Królowa Idealna"

Holenderska prasa dzień po zapowiedzi abdykacji królowej Beatrycze zajęła się jej portretowaniem. "De telegraaf", największy dziennik w kraju, poświęcił 75-letniej monarchini komentarz redakcyjny, w którym tytułuje ją "Królową Idealną".

Norah Jones i Adele zaśpiewają na Oscarach

Norah Jones na scenie oscarowej gali dołączy do Adele. Obie zaśpiewają piosenki nominowane do najważniejszej nagrody w świecie filmu: pierwsza do "Teda", druga do "Skyfall". I dla Amerykanki, i Brytyjki to pierwszy występ na Oscarach. "O mój Boże, czuję się jak Meryl Streep" - Adele napisała na Twitterze na wieść o wyróżnieniu.

Sally Field. Reanimacja gwiazdy

Dwukrotnie zdobywała Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej, co udało się zaledwie 11 aktorom w historii kina. Po raz pierwszy - w roku 1980 za rolę w "Normie Rae" i pięć lat później - za głośne "Miejsca w sercu". Po latach Sally Field znów ma szansę na złotą statuetkę, tym razem za kreację drugoplanową - żony Abrahama Lincolna w oscarowym faworycie Stevena Spielberga. Wedle bukmacherów zagrozić jej może jedynie Anne Hathaway ("Nędznicy").

Filmował własny mózg. "Chciałem mieć niesamowity teledysk"

Londyński muzyk Sivu pozwolił wszystkim fanom zajrzeć do wnętrza swojego... mózgu. Leżąc wewnątrz skanera MRI, który robi zdjęcia wnętrza ciała, sfilmował swoje ruchy i reakcje organizmu podczas śpiewu. Tak powstał teledysk do utworu artysty "Better Man Than He", który stał się sensacją internetu. Bo nikt wcześniej nie zrobił nic podobnego.

Pilecki. "Diament wśród przedstawicieli polskiego heroizmu"

Przy okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie odbyła się w niedzielę dyskusja o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, który dobrowolnie dał się wysłać do Auschwitz. Jego raporty z obozu wydano właśnie po angielsku.

Nie żyje Aleksander Bednarz

W niedzielę zmarł Aleksander Bednarz, polski aktor teatralny i filmowy - informuje portal filmpolski.pl. Bednarz miał 72 lata. Według dyrekcji Teatru im. Jaracza w Łodzi, "odszedł człowiek, dla którego teatr był treścią życia".

Daft Punk: Wiosną wracamy z nową płytą

To będzie pierwsza płyta Daft Punk od ośmiu lat. Francuski duet ogłosił, że podpisał kontrakt z nową wytwórnią i w jego ramach pracuje nad nowym albumem. Choć muzycy nie zdradzili jego tytułu, wiadomo, że debiut na wiosnę.

To będzie najstarszy w historii zdobywca Oscara?

Zadebiutowała ponad 50 lat temu, ale dopiero teraz ma szansę na najważniejszą nagrodę w branży - Oscara. I od razu przeszła do historii. Bo 86-letnia Emmanuelle Riva jest najstarszą aktorką pierwszoplanową nominowaną do tej statuetki. Ona sama laury za wybitną rolę w "Miłości" kwituje krótko: - Zaczęłam karierę od filmu o miłości niemożliwej. Kończę filmem o miłości spełnionej, aż po grób. To dobry morał.

Bruni o Sarkozym: Jego ciało jest jak bomba atomowa

"Mój Raymond jest jak pistolet, jego ciało jest jak bomba atomowa" - tak Carla Bruni, była pierwsza dama Francji, śpiewa na swojej nowej płycie "Litte french songs". Deklaruje na niej uwielbienie dla męża, bo Raymond to znana ksywka byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego, nienawiść do dziennikarzy i tęsknotę za bratem, który zmarł na AIDS. Choć album na rynku ukaże się 1 kwietnia, we Francji już teraz wywołuje kontrowersje.

Dorociński zagra płk. Kuklińskiego. W roli żony Maja Ostaszewska

Marcin Dorociński zagra pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, a Maja Ostaszewska wcieli się w rolę jego żony. Dystrybutor filmu "Jack Strong" ujawnił część obsady powstającego thrillera. W produkcji zobaczymy też aktorów z USA i Rosji. Zdjęcia do filmu kręcone są obecnie w Warszawie.

"Miłość" walczy o francuskie Oscary

"Miłość" zdobyła 10 nominacji do Cezarów, najważniejszych nagród francuskiego przemysłu filmowego, odpowiednika Oscarów. Opowieść o miłości aż po grób ma szansę na nagrodę m.in. dla najlepszego filmu, za reżyserię i główne role. W liczbie nominacji - bo aż 13 - pokonała ją komedia "Camille redouble" o nostalgicznym powrocie w czasie: do 16. urodzin. Zwycięzców poznamy 22 lutego.

Anna Szarek: Ani femme fatale, ani Kopciuszek

Anna Szarek, życiowa partnerka Ludwika Sobolewskiego, nie czuje się winna utraty przez niego stanowiska prezesa warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Nawet przeciwnie - jak powiedziała w "Faktach po południu" w TVN24 - ona sama w tej historii była "wartościowym elementem, który miał stworzyć pozór powodu odwołania Sobolewskiego" z funkcji prezesa GPW.

I ty możesz być na liście najlepiej ubranych "Vanity Fair"

Po raz pierwszy w historii magazyn "Vanity Fair" umieści czytelników na swojej prestiżowej liście najlepiej ubranych osób świata, na której znaleźli się do tej pory m.in. Grace Kelly, Kate Moss, Cary Grant, księżna Diana i żona jej syna - Kate Middleton. "Normalni" najbardziej stylowi kobieta i mężczyzna dołączą do aktorek, księżnych, muzyków i polityków w lipcu, gdy pismo wybierze laureatów po raz 73.

"Tajemnica Westerplatte": O ludziach, którym nieobce zwątpienie i strach

- Od samego początku chciałem zrobić film o miłości do ojczyzny, film patriotyczny. Taki sobie założyłem i taki zrobiłem - powiedział reżyser po pokazie prasowym "Tajemnicy Westerplatte", z Michałem Żebrowskim w roli majora Sucharskiego i z muzyką Jana A.P. Kaczmarka. Premiera odbędzie się 15 lutego.

Wiosenny ogród u Diora. "To piękna metafora odrodzenia"

Modelki wyłaniały się z podziemi wprost do żywego ogrodu, w którym rosły drzewa i wijący się żywopłot - w tak pięknych dekoracjach Raf Simons, dyrektor artystyczny domu mody Dior, pokazał najnowszą kolekcję dla paryskiej marki. "Zaprosił nas do zaczarowanego ogrodu", "To piękna metafora odrodzenia" - brzmią entuzjastyczne recenzje.

"Gwizdek" zwyciężył w Sundance. Pokonał ponad 8 tys. filmów

Film "Gwizdek" w reżyserii Grzegorza Zaricznego wyprodukowany przez Studio Munka zdobył nagrodę główną festiwalu Sundance w kategorii filmów krótkometrażowych. W drodze po nagrodę pokonał ponad 8 tys. filmów z całego świata. - To historia, która ciągle zaskakiwała nas humorem i z codziennego życia stworzyła coś magicznego - powiedział w trakcie odczytywania werdyktu reżyser i członek jury, Don Hertzfeldt.

Bollywoodzki film o maharadży, który przygarnął polskie dzieci

- Historia polskich dzieci i maharadży Jam Saheba, który je przygarnął a następnie wybudował dla nich osiedle w Balachadi, jest wyjątkowa i trzeba ją opowiedzieć - tak reżyserka z Indii tłumaczy pomysł na swój nowy film. Dokument opiera się na opowieściach najstarszego żyjącego mieszkańca tego osiedla i historii jego rodziny. Całość kręcona jest w bollywoodzkiej konwencji, dlatego nie zabraknie emocji, plenerów i muzyki. Będzie nawet scena tańca w dawnym pałacu maharadży.

Lucyna Winnicka nie żyje

W wieku 85 lat zmarła we wtorek Lucyna Winnicka, polska aktorka, publicystka i dziennikarka - poinformowała "Gazeta Wyborcza". Zasłynęła m.in. rolą w "Matce Joannie od Aniołów" Jerzego Kawalerowicza, którego prywatnie była żoną.

Shakira w szpitalu. Urodzi tej nocy

Shakira we wtorek wieczorem przyjechała do szpitala w Barcelonie, gdzie ma przyjść na świat pierwsze dziecko piosenkarki. Towarzyszył jej partner Gerard Pique. Synek ma urodzić się przez cesarskie cięcie.