16 filmów w głównym konkursie festiwalu w Gdyni

"Prime Time" Jakuba Piątka premierowo pokazany był podczas festiwalu Sundance
"Prime Time" Jakuba Piątka premierowo pokazany był podczas festiwalu Sundance
Next Film
"Prime Time" Jakuba Piątka premierowo pokazany był podczas festiwalu SundanceNext Film

Szesnaście filmów zakwalifikowano do Konkursu Głównego 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wśród nich znalazły się "Żeby nie było śladów" Jana P. Matuszyńskiego, "Hiacynt" Piotra Domalewskiego oraz "Bo we mnie jest seks" Katarzyny Klimkiewicz.

Na liście znalazł się także, znany już widzom, debiut Jakuba Piątka "Prime Time", którego współproducentem jest TVN.

To oparty na prawdziwych zdarzeniach z 1999 roku wysoko oceniony thriller psychologiczny ze świetną kreacją Bartosza Bieleni. Piątek opowiada o mężczyźnie, który uzbrojony wszedł do studia telewizyjnego i wziął zakładników. Jego celem było pojawienie się na wizji podczas szczytu oglądalności.

"Prime Time" miał swoją światową premierę w konkursie World Cinema - Dramatic, czyli wśród najlepszych międzynarodowych filmów dramatycznych na festiwalu Sundance w styczniu tego roku.

Reżyser dał się poznać publiczności festiwalowej dzięki swoim krótkim metrażom. Nominacje i nagrody przyniosły mu "One Man Show" z 2014 roku oraz "Users" z 2018. Ten ostatni tytuł nagrodzony został między innymi wyróżnieniem specjalnym w konkursie filmów krótkometrażowych Krakowskiego Festiwalu Filmowego w 2018 r. 

Nie tylko Konkurs Główny

Podobnie jak w poprzednich edycjach festiwalu obok Konkursu Głównego odbędzie się także Konkurs Filmów Krótkometrażowych, do którego zakwalifikowały się 24 filmy wyprodukowane przez szkoły filmowe oraz niezależnych producentów. Nie zabraknie też tytułów zrealizowanych w ramach programu "30 minut" Studia Munka – Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Trzecią, ostatnią sekcję konkursową stanowią filmy zakwalifikowane do Konkursu Filmów Mikrobudżetowych. Tym razem pokazanych zostanie w nim pięć tytułów.

Festiwal odbędzie się w dniach 20-25 września.

Kadr z filmu "Żeby nie było śladów"FPFF, Łukasz Bąk

Mocne, oparte na faktach historie

Tegoroczny gdyński festiwal opowieściami opartymi na faktach stoi. Najbardziej oczekiwany film 46.: FPFF to bezdyskusyjnie "Żeby nie było śladów" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, twórcy nagrodzonej Złotymi Lwami "Ostatniej rodziny".

Tym razem reżyser skupił się na jednej z najgłośniejszych zbrodni lat 80. w PRL-u. Mowa o brutalnie zamordowanym przez milicję 19-letnim maturzyście Grzegorzu Przemyku, synu poetki i opozycjonistki Barbary Sadowskiej. Pierwowzorem scenariuszowym był nagrodzony Nagrodą Literacką Nike 2019 reportaż Cezarego Łazarewicza o tym samym tytule.

W głównej roli zobaczymy Mateusza Górskiego. Jego matkę zagrała Sandra Korzeniak. Ponadto w filmie występują: Aleksandra Konieczna, Agnieszka Grochowska, Tomasz Kot, Robert Więckiewicz i Tomasz Ziętek.

Tomasz Ziętek w filmie Piotra Domalewskiego "Hiacynt"FPFF, Bartosz Mrozowski

Drugi z oczekiwanych obrazów to dzieło kolejnego zdobywcy Złotych Lwów Piotra Domalewskiego, nagrodzonego w 2017 roku za film "Cicha noc". W swoim trzecim filmie "Hiacynt" reżyser opowie kryminalną historię śledztwa prowadzonego w sprawie seryjnego mordercy gejów. Akcja filmu również rozgrywa się w latach 80. Jego głównym bohaterem jest młody milicjant "z zasadami", który wpada na trop groźnego przestępcy. W toku śledztwa poznaje mężczyznę, którego postanawia wykorzystać jako informatora. Nie zdaje sobie jednak sprawy, jak relacja z nim wpłynie zarówno na jego pracę, jak i życie osobiste.

Scenariusz pióra Marcina Ciastonia zainspirowany został głośną, przeprowadzoną w latach 1985-87, milicyjną akcją "Hiacynt" wymierzoną w środowisko homoseksualistów. W głównej roli zobaczymy Tomasza Ziętka, któremu partnerują: Hubert Miłkowski, Tomasz Schuchardt, Marek Kalita i Agnieszka Suchora.

Zupełnie inne kino, choć osadzone w Polsce lat 60., proponuje Katarzyna Klimkiewicz w filmie, którego tytuł "Bo we mnie jest seks", zdaje się mówić wszystko. Pochodzi oczywiście od piosenki śpiewanej przez pierwszą seksbombę tamtych lat, polską Marylin Monroe, czyli Kalinę Jędrusik i to o niej opowiada obraz Klimkiewicz.

Mamy rok 1963. Fabuła skupia się na okresie z życia aktorki, gdy jej gwiazda świeciła najjaśniejszym blaskiem. Kalina jest szczęśliwą żoną Stanisława Dygata i ma romans z młodym piosenkarzem, którego mąż w pełni akceptuje. Jej bezwstydna radość życia wielu jednak oburza. Po występie na Barbórce okazuje się, że krzyż, który wyeksponowała na dekolcie, zbulwersował władzą ludową. Dostaje zakaz występów telewizyjnych. Nie byłaby jednak sobą, gdyby nie próbowała go obejść, zachowując niezależność.

W roli Kaliny Jędrusik zobaczymy urodziwą Marię Dębską. W jej męża, świetnego pisarza Stanisława Dygata, wcieli się Leszek Lichota. Ponadto w filmie pojawią się m.in. Igor Zalewski-Brejdygant i ponownie Tomasz Ziętek, tym razem w roli Kazimierza Kutza.

Maria Dębska jako Kalina Jęrusik w filmie "Bo we mnie jest seks"FPFF, Bartosz Mrozowski

I znów ten PRL

Na wspomnianych tytułach nie kończą się oczywiście atrakcje Konkursu Głównego. Wyczekiwanych, zapowiadających się niezwykle ciekawie filmów, mamy w bieżącym roku znacznie więcej. Ciekawe, że poza wymienionym już "Prime Timem" spora część tytułów przenosi nas do peerelowskiej rzeczywistości. Niemal co roku piszemy z Gdyni o tym, że mało powstaje produkcji opowiadających o naszym tu i teraz.

Takim obrazem jest za to "Lokatorka" Michała Otłowskiego (również debiut), osnuta wokół sprawy warszawianki Jolanty Brzeskiej, aktywistki walczącej z mafią reprywatyzacyjną, której zwęglone zwłoki 10 lat temu znaleziono w Lesie Kabackim. W głównej zobaczymy Sławomirę Łozińską i wieść niesie, że będzie to wielki powrót tej rzadko widywanej na dużym ekranie aktorki.

Kolejne oczekiwane tytuły znów jednak dzieją się w czasie PRL-u. Choćby "Zupa nic" Kingi Dębskiej, swoista kontynuacja, a w zasadzie prequel losów bohaterek znanych z nagrodzonego w Gdyni filmu "Moje córki krowy". Reżyserka cofa się w nim bowiem do dzieciństwa kobiet, które poznaliśmy w pierwszym filmie. Dębska jest świetną obserwatorką niełatwych, wzajemnych relacji między członkami rodziny, a dodatkowo nawet dramatyczne sytuacje potrafi oswoić humorem. Tym razem oprócz dziecięcych bohaterek w głównych rolach zobaczymy Kingę Preis, Adama Woronowicza i Ewę Wiśniewską.

Ciekawie zapowiada się również debiut Mateusza Rakowicza "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje", będący komedią sensacyjną, inspirowaną życiem PRL-owskiego króla złodziei. W roli Zdzisława Najmrodzkiego, który kradł na potęgę samochody i obrabiał sklepy, ucieczkami ośmieszając nieudolną milicję, zobaczymy Dawida Ogrodnika.

Dawid Ogrodnik i Olga Bołądź w filmie Najmro. Kocha, kradnie, szanuje"FPFF

Wielu fanów prozy Doroty Masłowskiej czeka też niecierpliwie na ekranizację jej "Innych ludzi", przeniesionych na ekran przez kolejną debiutantkę Aleksandrę Terpińską. To opowiedziana w hip-hopowym rytmie historia o desperackim poszukiwaniu miłości. W głównej roli zobaczymy Sebastiana Fabijańskiego, a obok niego Sonię Bohosiewicz, Magdalenę Koleśnik i Jacka Belera.

Przypomnijmy również, że tegoroczną laureatką Platynowych Lwów za całokształt dokonań jest jedna z najbardziej znanych i cenionych na świecie reżyserek Agnieszka Holland.

Lista filmów Konkursu Głównego 46. FPFF w Gdyni

"Bo we mnie jest seks" Katarzyna Klimkiewicz "Ciotka Hitlera" Michał Rogalski "Hiacynt" Piotr Domalewski "Inni ludzie" Aleksandra Terpińska  "Lokatorka" Michał Otłowski  "Moje wspaniałe życie" Łukasz Grzegorzek  "Mosquito State" Filip Jan Rymsza  "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje" Mateusz Rakowicz  "Powrót do Legolandu" Konrad Aksinowicz  "Prime Time" Jakub Piątek "Przejście" Dorota Lamparska "Sonata" Bartosz Blaschke   "Śmierć Zygielbojma" Ryszard Brylski  "Wszystkie nasze strachy" Łukasz Ronduda i Łukasz Gutt  "Zupa nic" Kinga Dębska  "Żeby nie było śladów" Jan P. Matuszyński 

Autorka/Autor:kob, tmw

FPFF w Gdyni, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: FPFF, ANNA BOBROWSKA

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

Ross Davidson, były wokalista zespołu Spandau Ballet, został uznany w czwartek przez sąd w Wielkiej Brytanii winnym gwałtu i napaści na tle seksualnym. Były piosenkarz, który był frontmanem zespołu w latach 2017-2019 pod pseudonimem Ross Wild, nie wyraził żadnych emocji, gdy odczytano wyrok - pisze "Guardian".

Tłumaczył, że to była "zabawa w sen". Znany muzyk uznany winnym gwałtu i napaści seksualnej

Tłumaczył, że to była "zabawa w sen". Znany muzyk uznany winnym gwałtu i napaści seksualnej

Źródło:
"The Guardian"

Martwe małże wypełniły chorwacką zatokę Mali Ston. W niektórych hodowlach zginęło prawie 90 procent mięczaków. Pomór zwierząt ma być powiązany z rekordowo wysoką temperaturą wód Adriatyku.

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Źródło:
PAP

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Sejm zlecił w piątek NIK przeprowadzenie kontroli w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. - To jest rzecz, która została użyta po raz drugi w ciągu 30 lat działalności parlamentu - komentował w "#BezKitu" Mirosław Suchoń (Polska 2050). Krzysztof Kwiatkowski (KO) ocenił, że prezes NIK Marian Banaś w tej kwestii "ma ułatwione zadanie". Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (Lewica) mówił o dostępności akademików i przyszłości Collegium Humanum.

"To jest rzecz, która została użyta po raz drugi w ciągu 30 lat działalności parlamentu"

"To jest rzecz, która została użyta po raz drugi w ciągu 30 lat działalności parlamentu"

Źródło:
TVN24, PAP

Podczas dyskusji w Sejmie dotyczącej projektu uchwały w sprawie zlecenia NIK przeprowadzenia kontroli działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wicemarszałkini wyłączyła posłowi PiS Markowi Suskiemu mikrofon. - Dziwię się, że poseł z takim doświadczeniem i opanowaniem tak bardzo nie panuje nad swoimi emocjami i obraża nas tu wszystkich - powiedziała Dorota Niedziela.

Suski z wyłączonym mikrofonem, bo "nie panował nad emocjami". Posłowie krzyczeli "hańba"

Suski z wyłączonym mikrofonem, bo "nie panował nad emocjami". Posłowie krzyczeli "hańba"

Źródło:
TVN24/PAP

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Do silnego wstrząsu doszło na włoskich Polach Flegrejskich. Wstrząsy o magnitudzie 4,0 były odczuwalne w sąsiednim Neapolu. Chociaż nie doszło do poważnych uszkodzeń, aktywność sejsmiczna w tych okolicach budzi niepokój mieszkańców.

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Źródło:
PAP, ANSA, tvnmeteo.pl

W piątek wieczorem doszło do wypadku, w którym zginął 55-letni pracownik kopalni wapienia w Rogaszynie (Łódzkie). Mężczyzna został przysypany urobkiem wapienia. Po częściowym odkopaniu poszkodowanego lekarz pogotowia stwierdził jego zgon.

Nie żyje mężczyzna przysypany urobkiem mielonego wapienia

Nie żyje mężczyzna przysypany urobkiem mielonego wapienia

Źródło:
PAP

Rekordowa fala ulewnych deszczy nawiedziła północno-wschodnie regiony Japonii, powodując powodzie i osuwiska ziemi. Japońskie władze poinformowały o co najmniej dwóch ofiarach śmiertelnych.

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Źródło:
PAP, Reuters, The Japan Times, Kyodo News

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

BBC opisuje przypadek indyjskiego robotnika ze stanu Madhya Pradesh. Jego ostatnie znalezisko - niemal 20-karatowy diament o wartości szacowanej w przeliczeniu na niemal 400 tysięcy złotych - pozwoli nie tylko spłacić długi, ale zapewni też lepszy los całej dużej rodzinie mężczyzny. 

Wykopał diament wart prawie 400 tysięcy złotych. "Zobaczyłem coś, co przypominało kawałek szkła"

Wykopał diament wart prawie 400 tysięcy złotych. "Zobaczyłem coś, co przypominało kawałek szkła"

Źródło:
BBC

Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie "renty wdowiej". W głosowaniu przyjęto rządowe poprawki.  

"Renta wdowia" z rządowymi poprawkami

"Renta wdowia" z rządowymi poprawkami

Źródło:
PAP

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim. Teraz będzie czekała na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z nadzieją przyjęła poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim wzmacniające pozycję wydawców w negocjacjach z big techami - czytamy w oświadczeniu rady na portalu X. W piątek Sejm zadecydował, że projekt ustawy z poprawkami trafi na biurko prezydenta.

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjskie media rozpisują się o niewielkiej wyspie Drake'a, która właśnie trafiła na sprzedaż. Znajdująca się niedaleko Plymouth wysepka ma bogatą historię, ale największe emocje budzi fakt, że ma być nawiedzona.

Nawiedzona wyspa trafiła na sprzedaż. "Widziałem już wystarczająco dużo"

Nawiedzona wyspa trafiła na sprzedaż. "Widziałem już wystarczająco dużo"

Źródło:
Sky News, ENEX, The Independent, Plymouth Live

Sejm przyjął w piątek ustawę w sprawie użycia broni przez polskie służby. Dopuszcza między innymi użycie wojska do samodzielnych działań w czasie pokoju na terytorium kraju. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.

Sejm przyjął ustawę w sprawie użycia broni przez polskie służby

Sejm przyjął ustawę w sprawie użycia broni przez polskie służby

Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP

Policjanci z Kalisza (woj. wielkopolskie) zatrzymali 61-letniego mężczyznę, który miał namalować na ścieżce wzdłuż rzeki obraźliwe napisy i symbole. Kaliszanin usłyszał zarzut nawoływania do popełnienia zbrodni zabójstwa premiera Donalda Tuska i ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Miał nawoływać do zabójstwa Donalda Tuska i Adama Bodnara. Został zatrzymany

Miał nawoływać do zabójstwa Donalda Tuska i Adama Bodnara. Został zatrzymany

Źródło:
PAP

"To takie ohydne", "to absolutnie nie pomaga zdławić tej historii" - to reakcje internautów na informację, że amerykańska agencja Associated Press usunęła ze swojej strony tekst na temat J.D. Vance'a. Był to fact-check dementujący pewną plotkę o kandydacie na republikańskiego wiceprezydenta. Skąd się wzięła? Wyjaśniamy.

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Źródło:
Konkret24

Przed nami dynamiczny pogodowo weekend. Miejscami termometry pokażą nawet 32 stopnie, ale nad krajem będzie wędrował front przynoszący opady i burze. Kolejne dni przyniosą spokojniejszą, ale miejscami chłodniejszą aurę.

W weekend nadciągnie żar. A co czeka nas później?

W weekend nadciągnie żar. A co czeka nas później?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Osoby wypłacające pieniądze na poczcie, nawet stosunkowo niewielkie sumy, rzekomo muszą wypełniać deklaracje do urzędu skarbowego i określić przeznaczenie pieniędzy - piszą internauci w mediach społecznościowych. To nieprawda, nie ma takiego obowiązku.

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Źródło:
Konkret24
Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24

"W tym tygodniu w Niemczech zakazana została litera C" - wpis z takim komunikatem niesie się w polskiej sieci. I wprowadza w błąd. Bo wcale nie chodzi o literę. Wyjaśniamy.

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

Źródło:
Konkret24