16 filmów w głównym konkursie festiwalu w Gdyni

"Prime Time" Jakuba Piątka premierowo pokazany był podczas festiwalu Sundance
"Prime Time" Jakuba Piątka premierowo pokazany był podczas festiwalu Sundance
Next Film
"Prime Time" Jakuba Piątka premierowo pokazany był podczas festiwalu SundanceNext Film

Szesnaście filmów zakwalifikowano do Konkursu Głównego 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wśród nich znalazły się "Żeby nie było śladów" Jana P. Matuszyńskiego, "Hiacynt" Piotra Domalewskiego oraz "Bo we mnie jest seks" Katarzyny Klimkiewicz.

Na liście znalazł się także, znany już widzom, debiut Jakuba Piątka "Prime Time", którego współproducentem jest TVN.

To oparty na prawdziwych zdarzeniach z 1999 roku wysoko oceniony thriller psychologiczny ze świetną kreacją Bartosza Bieleni. Piątek opowiada o mężczyźnie, który uzbrojony wszedł do studia telewizyjnego i wziął zakładników. Jego celem było pojawienie się na wizji podczas szczytu oglądalności.

"Prime Time" miał swoją światową premierę w konkursie World Cinema - Dramatic, czyli wśród najlepszych międzynarodowych filmów dramatycznych na festiwalu Sundance w styczniu tego roku.

Reżyser dał się poznać publiczności festiwalowej dzięki swoim krótkim metrażom. Nominacje i nagrody przyniosły mu "One Man Show" z 2014 roku oraz "Users" z 2018. Ten ostatni tytuł nagrodzony został między innymi wyróżnieniem specjalnym w konkursie filmów krótkometrażowych Krakowskiego Festiwalu Filmowego w 2018 r. 

Nie tylko Konkurs Główny

Podobnie jak w poprzednich edycjach festiwalu obok Konkursu Głównego odbędzie się także Konkurs Filmów Krótkometrażowych, do którego zakwalifikowały się 24 filmy wyprodukowane przez szkoły filmowe oraz niezależnych producentów. Nie zabraknie też tytułów zrealizowanych w ramach programu "30 minut" Studia Munka – Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Trzecią, ostatnią sekcję konkursową stanowią filmy zakwalifikowane do Konkursu Filmów Mikrobudżetowych. Tym razem pokazanych zostanie w nim pięć tytułów.

Festiwal odbędzie się w dniach 20-25 września.

Kadr z filmu "Żeby nie było śladów"FPFF, Łukasz Bąk

Mocne, oparte na faktach historie

Tegoroczny gdyński festiwal opowieściami opartymi na faktach stoi. Najbardziej oczekiwany film 46.: FPFF to bezdyskusyjnie "Żeby nie było śladów" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, twórcy nagrodzonej Złotymi Lwami "Ostatniej rodziny".

Tym razem reżyser skupił się na jednej z najgłośniejszych zbrodni lat 80. w PRL-u. Mowa o brutalnie zamordowanym przez milicję 19-letnim maturzyście Grzegorzu Przemyku, synu poetki i opozycjonistki Barbary Sadowskiej. Pierwowzorem scenariuszowym był nagrodzony Nagrodą Literacką Nike 2019 reportaż Cezarego Łazarewicza o tym samym tytule.

W głównej roli zobaczymy Mateusza Górskiego. Jego matkę zagrała Sandra Korzeniak. Ponadto w filmie występują: Aleksandra Konieczna, Agnieszka Grochowska, Tomasz Kot, Robert Więckiewicz i Tomasz Ziętek.

Tomasz Ziętek w filmie Piotra Domalewskiego "Hiacynt"FPFF, Bartosz Mrozowski

Drugi z oczekiwanych obrazów to dzieło kolejnego zdobywcy Złotych Lwów Piotra Domalewskiego, nagrodzonego w 2017 roku za film "Cicha noc". W swoim trzecim filmie "Hiacynt" reżyser opowie kryminalną historię śledztwa prowadzonego w sprawie seryjnego mordercy gejów. Akcja filmu również rozgrywa się w latach 80. Jego głównym bohaterem jest młody milicjant "z zasadami", który wpada na trop groźnego przestępcy. W toku śledztwa poznaje mężczyznę, którego postanawia wykorzystać jako informatora. Nie zdaje sobie jednak sprawy, jak relacja z nim wpłynie zarówno na jego pracę, jak i życie osobiste.

Scenariusz pióra Marcina Ciastonia zainspirowany został głośną, przeprowadzoną w latach 1985-87, milicyjną akcją "Hiacynt" wymierzoną w środowisko homoseksualistów. W głównej roli zobaczymy Tomasza Ziętka, któremu partnerują: Hubert Miłkowski, Tomasz Schuchardt, Marek Kalita i Agnieszka Suchora.

Zupełnie inne kino, choć osadzone w Polsce lat 60., proponuje Katarzyna Klimkiewicz w filmie, którego tytuł "Bo we mnie jest seks", zdaje się mówić wszystko. Pochodzi oczywiście od piosenki śpiewanej przez pierwszą seksbombę tamtych lat, polską Marylin Monroe, czyli Kalinę Jędrusik i to o niej opowiada obraz Klimkiewicz.

Mamy rok 1963. Fabuła skupia się na okresie z życia aktorki, gdy jej gwiazda świeciła najjaśniejszym blaskiem. Kalina jest szczęśliwą żoną Stanisława Dygata i ma romans z młodym piosenkarzem, którego mąż w pełni akceptuje. Jej bezwstydna radość życia wielu jednak oburza. Po występie na Barbórce okazuje się, że krzyż, który wyeksponowała na dekolcie, zbulwersował władzą ludową. Dostaje zakaz występów telewizyjnych. Nie byłaby jednak sobą, gdyby nie próbowała go obejść, zachowując niezależność.

W roli Kaliny Jędrusik zobaczymy urodziwą Marię Dębską. W jej męża, świetnego pisarza Stanisława Dygata, wcieli się Leszek Lichota. Ponadto w filmie pojawią się m.in. Igor Zalewski-Brejdygant i ponownie Tomasz Ziętek, tym razem w roli Kazimierza Kutza.

Maria Dębska jako Kalina Jęrusik w filmie "Bo we mnie jest seks"FPFF, Bartosz Mrozowski

I znów ten PRL

Na wspomnianych tytułach nie kończą się oczywiście atrakcje Konkursu Głównego. Wyczekiwanych, zapowiadających się niezwykle ciekawie filmów, mamy w bieżącym roku znacznie więcej. Ciekawe, że poza wymienionym już "Prime Timem" spora część tytułów przenosi nas do peerelowskiej rzeczywistości. Niemal co roku piszemy z Gdyni o tym, że mało powstaje produkcji opowiadających o naszym tu i teraz.

Takim obrazem jest za to "Lokatorka" Michała Otłowskiego (również debiut), osnuta wokół sprawy warszawianki Jolanty Brzeskiej, aktywistki walczącej z mafią reprywatyzacyjną, której zwęglone zwłoki 10 lat temu znaleziono w Lesie Kabackim. W głównej zobaczymy Sławomirę Łozińską i wieść niesie, że będzie to wielki powrót tej rzadko widywanej na dużym ekranie aktorki.

Kolejne oczekiwane tytuły znów jednak dzieją się w czasie PRL-u. Choćby "Zupa nic" Kingi Dębskiej, swoista kontynuacja, a w zasadzie prequel losów bohaterek znanych z nagrodzonego w Gdyni filmu "Moje córki krowy". Reżyserka cofa się w nim bowiem do dzieciństwa kobiet, które poznaliśmy w pierwszym filmie. Dębska jest świetną obserwatorką niełatwych, wzajemnych relacji między członkami rodziny, a dodatkowo nawet dramatyczne sytuacje potrafi oswoić humorem. Tym razem oprócz dziecięcych bohaterek w głównych rolach zobaczymy Kingę Preis, Adama Woronowicza i Ewę Wiśniewską.

Ciekawie zapowiada się również debiut Mateusza Rakowicza "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje", będący komedią sensacyjną, inspirowaną życiem PRL-owskiego króla złodziei. W roli Zdzisława Najmrodzkiego, który kradł na potęgę samochody i obrabiał sklepy, ucieczkami ośmieszając nieudolną milicję, zobaczymy Dawida Ogrodnika.

Dawid Ogrodnik i Olga Bołądź w filmie Najmro. Kocha, kradnie, szanuje"FPFF

Wielu fanów prozy Doroty Masłowskiej czeka też niecierpliwie na ekranizację jej "Innych ludzi", przeniesionych na ekran przez kolejną debiutantkę Aleksandrę Terpińską. To opowiedziana w hip-hopowym rytmie historia o desperackim poszukiwaniu miłości. W głównej roli zobaczymy Sebastiana Fabijańskiego, a obok niego Sonię Bohosiewicz, Magdalenę Koleśnik i Jacka Belera.

Przypomnijmy również, że tegoroczną laureatką Platynowych Lwów za całokształt dokonań jest jedna z najbardziej znanych i cenionych na świecie reżyserek Agnieszka Holland.

Lista filmów Konkursu Głównego 46. FPFF w Gdyni

"Bo we mnie jest seks" Katarzyna Klimkiewicz "Ciotka Hitlera" Michał Rogalski "Hiacynt" Piotr Domalewski "Inni ludzie" Aleksandra Terpińska  "Lokatorka" Michał Otłowski  "Moje wspaniałe życie" Łukasz Grzegorzek  "Mosquito State" Filip Jan Rymsza  "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje" Mateusz Rakowicz  "Powrót do Legolandu" Konrad Aksinowicz  "Prime Time" Jakub Piątek "Przejście" Dorota Lamparska "Sonata" Bartosz Blaschke   "Śmierć Zygielbojma" Ryszard Brylski  "Wszystkie nasze strachy" Łukasz Ronduda i Łukasz Gutt  "Zupa nic" Kinga Dębska  "Żeby nie było śladów" Jan P. Matuszyński 

Autorka/Autor:kob, tmw

FPFF w Gdyni, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: FPFF, ANNA BOBROWSKA

Pozostałe wiadomości

Dla Oli i jej koleżanki to miało być zwykłe wyjście na miasto w ciepły, letni wieczór. Ale, gdy ktoś wrzucił do jej drinka pigułkę gwałtu, jej życie zamieniło się w piekło. Policyjne dane mówią, że co roku w Polsce dochodzi do około półtora tysiąca gwałtów, ale faktyczna liczba może być kilka razy większa. Materiał magazynu "Polska i Świat".

W Polsce co roku zgłaszanych jest 1,5 tysiąca gwałtów. Faktycznie może być ich kilka razy więcej

W Polsce co roku zgłaszanych jest 1,5 tysiąca gwałtów. Faktycznie może być ich kilka razy więcej

Źródło:
TVN24

Nadchodzące dni przyniosą zmianę w pogodzie. Weekend zapowiada się jeszcze wiosennie ciepło, jednak za sprawą przebudowania pola barycznego do naszej części kontynentu zacznie płynąć chłodniejsze powietrze. Pojawią się lokalne opady deszczu ze śniegiem, a nawet samego śniegu.

Zmiana pogody. W prognozie widać opady śniegu

Zmiana pogody. W prognozie widać opady śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl

To wstrząsająca tragedia. Wszędzie było mnóstwo policji, karetek, zaczęło się udzielanie pomocy - relacjonował jeden ze świadków, który pojawił się w okolicy placu Rodła w Szczecinie po tym, jak rozpędzony samochód potrącił grupę osób czekających na tramwaj. - Ostatni raz do takiego koszmaru doszło ponad pół wieku temu - mówił inny szczecinianin.

Staranował pieszych w centrum Szczecina. Relacje świadków

Staranował pieszych w centrum Szczecina. Relacje świadków

Źródło:
tvn24.pl

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny został pochowany na cmentarzu w Moskwie. W centrum Szczecina rozpędzony samochód osobowy wjechał w grupę osób oczekujących na tramwaj na przystanku. Z kolei w Wawrze spadł mały samolot. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 2 marca.

Rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 2 marca

Rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 2 marca

Źródło:
PAP, TVN24

Władimir Putin, który nigdy nie wymieniał nazwiska Nawalnego, wczoraj mógł je usłyszeć wykrzyczane na ulicach. Rosjanie pożegnali w Moskwie opozycjonistę. Zarówno wokół świątyni, jak i cmentarza, władze Kremla ustawiły setki funkcjonariuszy. Mimo to tysiące ludzi przyszły go pożegnać. Symbolicznie zrobiono to też w wielu miastach Europy, również w Polsce.

Aleksiej Nawalny pochowany w Moskwie. Rosyjskiego opozycjonistę upamiętniono w polskich miastach

Aleksiej Nawalny pochowany w Moskwie. Rosyjskiego opozycjonistę upamiętniono w polskich miastach

Źródło:
TVN24

W centrum Szczecina rozpędzony samochód osobowy wjechał w grupę osób oczekujących na tramwaj na przystanku, a następnie odjechał i zderzył się z trzema innymi pojazdami. Poszkodowanych jest 19 osób, w tym sześcioro dzieci. Dwie osoby są w stanie krytycznym. Kierowca zbiegł, ale został już zatrzymany. To 33-letni mieszkaniec Szczecina. Według wstępnych informacji kierowca nie był pod wpływem alkoholu ani narkotyków. Nie był wcześniej znany policji. Służby podkreślają, że nie był to akt terroru.

Samochód wjechał w pieszych, 19 osób poszkodowanych. Zatrzymano 33-latka

Samochód wjechał w pieszych, 19 osób poszkodowanych. Zatrzymano 33-latka

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, TVN24

Treść - zarówno uchwały, jak i ustawy - jest ustalona, to jest wynik ustaleń liderów koalicyjnych. Mam nadzieję, że na początku tygodnia poznamy tę treść - tak o planowanych zmianach w Trybunale Konstytucyjnym powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceministra sprawiedliwości Maria Ejchart.

Wiceministra sprawiedliwości o zmianach w Trybunale Konstytucyjnym: będą dotyczyły sędziów dublerów

Wiceministra sprawiedliwości o zmianach w Trybunale Konstytucyjnym: będą dotyczyły sędziów dublerów

Źródło:
TVN24

W szpitalu zmarła 25-letnia Białorusinka zaatakowana na ulicy Żurawiej. Do ataku na kobietę doszło w ostatnią niedzielę. Brutalna napaść wstrząsnęła warszawiakami, po informacji o śmierci 25-latki przed kamienicę, w której została zgwałcona, ludzie przynoszą kwiaty i znicze.

Zmarła kobieta napadnięta w centrum Warszawy. W miejscu ataku kwiaty i znicze

Zmarła kobieta napadnięta w centrum Warszawy. W miejscu ataku kwiaty i znicze

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jestem premierem, więc to oczywiste, że mamy w końcu te 600 miliardów z Unii - tak decyzję o odblokowaniu europejskich środków dla Polski podsumował w piątek wieczorem Donald Tusk. Spot, w którym wystąpił szef rządu, nawiązywał do popularnego internetowego trendu.

"Jestem premierem, więc to oczywiste...". Premier Tusk bierze udział w internetowym trendzie

"Jestem premierem, więc to oczywiste...". Premier Tusk bierze udział w internetowym trendzie

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Mały samolot spadł w okolicy ulicy Kadetów. Cessna 150 leciała z Góry Kalwarii do Babic, załoga poinformowała kontrolerów lotów, że z maszyną dzieje się coś złego. Samolot lądował w Wawrze.

Mały samolot spadł w Wawrze, dwie ranne osoby zabrał wojskowy śmigłowiec

Mały samolot spadł w Wawrze, dwie ranne osoby zabrał wojskowy śmigłowiec

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

738 dni temu rozpoczęła się rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Holandii Mark Rutte podpisali 10-letnią umowę o bezpieczeństwie, zakładającą m.in. przekazanie w bieżącym roku 2 mld euro na zakup amunicji dla Kijowa. Do podpisania dokumentu doszło w Charkowie, mieście położonym niedaleko linii frontu. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin z i wokół Ukrainy.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Niemiecki dziennik "Welt" komentując czwartkowe orędzie Władimira Putina ocenia, że Zachód "powinien zastosować się do znanej maksymy: chcesz pokoju, szykuj się do wojny". Autorzy artykułu stwierdzają, że nie ma innej możliwości, "gdy za sąsiada ma się cynicznego mordercę, który brutalnie wykorzystuje najmniejszą słabość".

"Jeśli Zachód chce pokoju, musi szykować się do wojny". Niemiecki dziennik po orędziu Putina

"Jeśli Zachód chce pokoju, musi szykować się do wojny". Niemiecki dziennik po orędziu Putina

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Żołnierz Bundeswehry zastrzelił cztery osoby, w tym dziecko. Sprawca - jak donosi agencja dpa - oddał się potem w ręce policji. Do tragedii doszło w nocy z czwartku na piątek w kraju związkowym Dolna Saksonia w Niemczech.

Żołnierz zabił cztery osoby, w tym dziecko

Żołnierz zabił cztery osoby, w tym dziecko

Źródło:
PAP, Bild, Deutsche Welle

Poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba chce kontroli NIK w biurze Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Chodzi między innymi o sprawę rozbiórki zabytkowej willi Ronikierów w Ząbkach.

Rozbiórka cennej willi i poselski wniosek o kontrolę NIK

Rozbiórka cennej willi i poselski wniosek o kontrolę NIK

Źródło:
PAP

Kilkanaście osób przez całą noc stało w kolejce do urzędu miasta, by złożyć wniosek w ramach programu "Mieszkanie za remont" w Krakowie. 1 marca był pierwszym dniem przyjmowania dokumentów, jednak pierwsi petenci czekali już od godziny 15 poprzedniego dnia. - Zainteresowanie przekroczyło nasze oczekiwania - przyznaje wiceprezydent Krakowa Bogusław Kośmider. Dodaje jednak, że miejsce w kolejce ma ostatecznie niewielkie znaczenie.

Całą noc koczowali przed urzędem, by złożyć wniosek

Całą noc koczowali przed urzędem, by złożyć wniosek

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Liderzy obozu rządzącego w piątek spotkali się nie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a w gabinecie marszałka Sejmu. Jak zgodnie przekonują, rozmowy miały dotyczyć spraw bieżących, ale także kwestii spornych.

Narada liderów koalicji rządzącej. "Podsumowujemy pewne rzeczy, nakreślamy nowe plany"

Narada liderów koalicji rządzącej. "Podsumowujemy pewne rzeczy, nakreślamy nowe plany"

Źródło:
Fakty TVN

Wybory do Parlamentu Europejskiego wygrałaby Koalicja Obywatelska, która uzyskałaby 31 procent głosów - wynika z sondażu pracowni Opinia 24 dla TOK FM. Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 22 procent poparcia. Trzecia Droga Szymona Hołowni i PSL, a także Nowa Lewica uzyskałyby trzecie miejsce, zdobywając po 11 procent. Na Konfederację głos oddałoby 10 procent respondentów.

Nowy sondaż. Koalicja Obywatelska na czele, 9 punktów przewagi nad PiS-em

Nowy sondaż. Koalicja Obywatelska na czele, 9 punktów przewagi nad PiS-em

Źródło:
TOK FM

"Nie odpowiadajcie na takie wiadomości" - apeluje w swoich mediach społecznościowych polska policja i ostrzega przed fałszywymi mailami rzekomo pochodzącymi od szefa Komendy Głównej Policji, inspektora Marka Boronia. Oszuści twierdzą w rozsyłanych wiadomościach, że szef polskiej policji żąda natychmiastowej odpowiedzi na wiadomość w związku z "toczącym się postępowaniem sądowym". Funkcjonariusze ostrzegają, że może być to próba kradzieży danych.

Komendant główny żąda natychmiastowego kontaktu? Policja dementuje i ostrzega

Komendant główny żąda natychmiastowego kontaktu? Policja dementuje i ostrzega

Źródło:
tvn24.pl, PAP, X

Ubiegający się o fotel prezydenta Bydgoszczy Łukasz Schreiber (PiS) poinformował w wywiadzie dla portalu metropoliabydgoska.pl o rozstaniu z żoną. Ona sama odniosła się do deklaracji męża w mediach społecznościowych. "Nie znalazł czasu, by powiedzieć mi to w twarz" - napisała.

Łukasz Schreiber: podjęliśmy decyzję o rozstaniu. Marianna Schreiber: ja żadnej decyzji nie podjęłam

Łukasz Schreiber: podjęliśmy decyzję o rozstaniu. Marianna Schreiber: ja żadnej decyzji nie podjęłam

Źródło:
metropoliabydgoska.pl, Instagram

Stacja TVN24 w lutym była najchętniej oglądanym kanałem w kraju, osiągając 6,96 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN oraz portal tvn24.pl. TVN24 była również najbardziej opiniotwórczym medium w styczniu według rankingu Instytutu Monitorowania Mediów.

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Źródło:
tvn24.pl

Oscary 2024. Doroczna ceremonia wręczenia Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej coraz bliżej. Po raz czwarty w swojej karierze i drugi rok z rzędu galę poprowadzi Jimmy Kimmel. Kto znalazł się w gronie nominowanych? Kto ma największe szanse na wygraną? Kiedy i gdzie odbędzie się 96. gala wręczenia Oscarów? Prezentujemy wszystko, co warto wiedzieć przed hollywoodzkim świętem kina.

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Źródło:
tvn24.pl

Dwa francuskie myśliwce przechwyciły trzy rosyjskie samoloty. To samolot transportowy An-72 oraz dwa Su-30-M - poinformowało w piątek Dowództwo Sojuszniczych Sił Powietrznych NATO w mediach społecznościowych. Dodano, że Antonowa przechwycono na wodach międzynarodowych na północ od Polski.

NATO: trzy rosyjskie samoloty przechwycone na północ od Polski

NATO: trzy rosyjskie samoloty przechwycone na północ od Polski

Źródło:
PAP

Niezależny rosyjski kanał na Telegramie WCzK-OGPU opublikował nagranie systemu rakietowego Pancyr, który przewrócił się na drodze w Soczi. Sprzęt miał pełnić "dyżur bojowy" przed rezydencją prezydenta Władimira Putina, który w sobotę ma przyjechać do tego miasta.

Pancyr miał chronić Putina w Soczi. Nie dojechał

Pancyr miał chronić Putina w Soczi. Nie dojechał

Źródło:
tvn24.pl, tsn.ua

Egzamin z mikrobiologii na Uniwersytecie w Mediolanie zaliczyło tylko 10 z 408 studentów medycyny. Rezultat ten odbił się szerokim echem w światowych mediach, a wszystko za sprawą egzaminatora, którym był znany włoski wirusolog Roberto Burioni. To nie pierwszy raz, gdy zrobiło się o nim głośno - we Włoszech ten ceniony naukowiec ma wręcz status celebryty.

"Rzeź" na uniwersytecie, oblał prawie wszystkich. Wykładowca ma status celebryty

"Rzeź" na uniwersytecie, oblał prawie wszystkich. Wykładowca ma status celebryty

Źródło:
Science, Italia Oggi, TVN24.pl

W koalicji rządowej trwają już przymiarki do kolejnych wyborów. Liderzy KO i Trzeciej Drogi chcą wspólnie powalczyć o rekordową liczbę mandatów do Parlamentu Europejskiego. Tym samym zepchnąć Jarosława Kaczyńskiego do całkowitej defensywy i uzyskać - jako Polska - miejsce lidera w ramach Europejskiej Partii Ludowej. To daje nam szanse na walkę o najwyższe stanowiska w Unii dla Polaka - słyszymy w koalicji rządowej. W najnowszym odcinku "Wybory Kobiet" w TVN24 GO Arleta Zalewska z "Faktów" TVN i Aleksandra Pawlicka z "Newsweeka" rozmawiają o kulisach koalicyjnych narad.

Tusk, Hołownia i Kosiniak-Kamysz razem do wyborów europejskich? Jest taki pomysł. Znamy kulisy

Tusk, Hołownia i Kosiniak-Kamysz razem do wyborów europejskich? Jest taki pomysł. Znamy kulisy

Źródło:
TVN24

"Ten, kto kontroluje melanż, kontroluje wszechświat" - stwierdza jeden z bohaterów "Diuny", baron Vladimir Harkonnen. Melanż, surowiec znany też jako przyprawa, jest najcenniejszym towarem w stworzonym przez Franka Herberta świecie i stanowi jeden z filarów fabuły powieści. Tylko czym właściwie jest tajemnicza substancja, która barwi oczy na błękit? Jej praktyczne znaczenie jest nie do przecenienia.  

Skarb, który rządzi "Diuną". Czym jest melanż i dlaczego jest tak cenny?

Skarb, który rządzi "Diuną". Czym jest melanż i dlaczego jest tak cenny?

Źródło:
The New Yorker, Nerdist, TVN24.pl

W 2023 roku, w którym odbyły się wybory, z pieniędzy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydano ponad 11 milionów złotych na organizację rozmaitych eventów i pikników - mówiła w nowym odcinku podcastu "Wybory kobiet" w TVN24 GO szefowa tego resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Ministra rodziny pytana była między innymi o trwający w ministerstwie audyt, a także o zmiany w prawie aborcyjnym i legalizację małżeństw jednopłciowych.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o audycie w ministerstwie i "zaskakująco dużych" wydatkach w jednym roku

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o audycie w ministerstwie i "zaskakująco dużych" wydatkach w jednym roku

Źródło:
tvn24.pl

Wystartowała wiosenna ramówka TVN. Stacja przygotowała niespodzianki. - Zawsze staramy się podążać za naszym widzem, a on dziś potrzebuje emocji, inspiracji i przede wszystkim autentyzmu - mówi dyrektorka programowa TVN Lidia Kazen. Wszystkie programy i seriale można oglądać na antenie TVN i w Playerze.

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Źródło:
TVN

Niewątpliwy pożytek ze zmiany władzy w naszym kraju widzę w tym, że przez kilka ostatnich lat z góry wiedziałem, co kto powie, co kto napisze, która gazeta albo która telewizja kogo pochwali, a komu przywali.

Nareszcie

Nareszcie

Źródło:
tvn24.pl

Średnio 877 tysięcy widzów przyciągnął do TVN pierwszy odcinek "The Traitors. Zdrajcy". Program zadebiutował w środę o godzinie 21.35. Branżowy portal Press pisze o "dobrym starcie". Holenderski format, który spodobał się widzom na całym świecie, jest zainspirowany grą "Mafia". Wygrać można nawet pół miliona złotych.

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

Źródło:
tvn24.pl