45 lat temu zmarł Krzysztof Komeda


45 lat temu, na skutek urazu po nieszczęśliwym wypadku, zmarł wybitny jazzman, pianista i kompozytor Krzysztof Komeda, właściwie - Krzysztof Trzciński. Zasłynął przede wszystkim jako twórca muzyki do arcydzieł kina, a jego najbardziej znanym dziełem była ścieżka dźwiękowa do filmu Romana Polańskiego "Dziecko Rosemary". Zwłaszcza słynna kołysanka, nucona przez Mię Farrow, która doczekała się 120 interpretacji. Sam zwykł mówić jednak o sobie: "Przede wszystkim jestem jazzmanem".

Jego fascynacja jazzem i wielki talent ujawniły się w czasach, gdy słuchanie tego rodzaju muzyki, nie mówiąc już o graniu, uchodziło za przejaw sympatii do "imperialistycznego Zachodu". W świetnym dokumencie Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk zatytułowanym "Komeda, Komeda", koledzy ze studiów wspominają jak ktoś życzliwy doniósł na niego władzom uczelni. Na jednym z zebrań komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej odbył się sąd nad Komedą. Groziło mu usunięcie ze studiów, dopóki jakiś bystry kolega, nie stwierdził: "Ależ panowie, chyba nie wiecie o czym mówicie - przecież to muzyka ciemiężonego, czarnego ludu! O co wam chodzi?". Wtedy dano mu spokój.

Jazzem zaraził go jeszcze w czasach nauki w szkole średniej w Ostrowie Wielkopolskim Witold Kujawski, znany swingujący basista. Z czasem Komeda zaczął występować publicznie m.in. z zespołem Jerzego Grzewińskiego, grającym jazz w tradycyjnym nowoorleańskim stylu. Jego interesował jednak modern jazz i taki grał Komeda Sextet, który muzyk założył w 1956 roku. Zespół stał się pierwszą polską grupą jazzową grającą muzykę nowoczesną, a jego wykonania utorowały drogę dla jazzu w Polsce.

Dla filmu Komedę odkrył w 1958 roku Jerzy Skolimowski i polecił swojemu koledze Polańskiemu jako kompozytora etiudy "Dwaj ludzie z szafą". Nie wiedział jeszcze, że zapoczątkował wielką, światową karierę młodego muzyka.

Kadr z filmu "Niewinni czarodzieje" Andrzeja Wajdy z muzyką Komedymateriały prasowe

Laryngolog jak Mozart

Krzysztof Trzciński (przydomek Komeda przyjął dopiero po roku 1956) urodził się 27 kwietnia 1931 roku w Poznaniu. Od czwartego roku życia pobierał lekcje gry na fortepianie. W wieku ośmiu lat został przyjęty do konserwatorium poznańskiego, jednak wojna pokrzyżowała plany edukacji muzycznej. Przez lata wojny chodził na lekcje prywatnie, a po jej zakończeniu uczył się w państwowej szkole muzycznej. Nie wybrał jednak studiów w akademii muzycznej, ale medycynę, a dokładniej laryngologię, która miała mu "zapewnić chleb". Medycynę ukończył i nawet zaczął praktykować jako lekarz. Robił to do momentu, w którym nie pochłonęła go muzyczna pasja.

Do gry w założonej wcześniej grupie jazzowej Komeda Sextet zaprosił Jana Ptaszyna Wróblewskiego i Jerzego Miliana. Spektakularny sukces na I Festiwalu Jazzowym w Sopocie w 1956 r. stał się przełomowym w jego karierze. Ponadto okazał się wielkim wydarzeniem kulturalnym październikowej odwilży, która była wynikiem śmierci Józefa Stalina i dojścia do władzy w PRL nowej ekipy pod przywództwem Władysława Gomułki. Po sopockiej imprezie przyszły kolejne krajowe i zagraniczne festiwale i sukcesy, na których Komeda zaskakiwał oryginalnym, ambitnym programem. Krytycy muzyczni pisali, że Komeda-Trzciński łączy oryginalność ze słowiańskim liryzmem i polskimi tradycjami muzycznymi. Komeda Sextet nagradzano w Moskwie, Grenoble i Paryżu. Muzyk postanowił rzucić medycynę, bo okazało się, że jest w stanie utrzymać się z grania i komponowania. Kolejnym krokiem milowym były jego "Etiudy baletowe" wykonywane na Jazz Jamboree '62. W kraju zostały przyjęte chłodno, za to otworzyły kompozytorowi wrota muzycznej Europy.

Komeda został zaproszony do Skandynawii, a jego występy w sztokholmskiej "Gyllene Cirkeln" okazały się prawdziwym sukcesem. Zainteresowanie jego muzyką było tak duże, że skandynawska firma fonograficzna Metronome nagrała longplay w wykonaniu międzynarodowego kwintetu - w składzie znalazł się sam kompozytor i Jan Ptaszyn Wróblewski.

Równolegle dużo tworzył jako kompozytor filmowy i choć traktował tę działalność jako mniej znaczącą, to ona miała zapewnić mu nieśmiertelność. Tomasz Stańko, który grał z Komedą przez lata, a potem nagrał "Litanię" z jego muzyką, porównuje go do Mozarta. Mówi, że dopóki Komeda żył, on sam nie mógł komponować: "Przy takim geniuszu nie miało to sensu".

Okładka płyty Tomasza Stańko z muzyką Komedy "Litania"materiały prasowe

Kołysanka razy 120

Rozpoczęta w 1958 roku przygoda Komedy z muzyką filmową, miała zdecydować o reszcie jego życia. Po debiucie w filmowej branży, pojawiły się kolejne propozycje. Komedę polecali sobie nawzajem wszyscy liczący się filmowcy. W 1960 roku zaprosił go na spotkanie Andrzej Wajda, realizując swój - jak nazywa go do dziś - "najbardziej politycznie obojętny film", nostalgicznych "Niewinnych czarodziejów".

Pokazując zauroczoną filozofią egzystencjalizmu młodzież tamtego czasu, Wajda w głównej roli Bazylego, obsadził młodego Tadeusza Łomnickiego. Scenariusz napisali Jerzy Andrzejewski i Jerzy Skolimowski. Nie było tajemnicą, że pierwowzorem Bazylego był Komeda. To dlatego Łomnicki skrócił i przefarbował włosy na jasny blond. "Nie była to zwierciadlana biografia muzyka, ale wiele cech bohatera, żywo przypomina sylwetkę, styl, życiorys i legendę Komedy" - napisał w głośnej książce "Komeda" prof. Marek Hendrykowski. Film z muzyką Komedy był więc po części filmem o nim samym.

Z czasem Komeda stał się kompozytorem filmowym numer jeden w kraju. Skomponował m.in. muzykę do filmów Janusza Morgensterna "Do widzenia, do jutra" i "Jutro premiera"; Janusza Nasfetera "Zbrodniarz i panna", "Niekochana"; Jerzego Hoffmana "Prawo i pięść"; Jerzego Skolimowskiego "Wyrok" i "Bariera".

Najważniejsze ze swoich filmowych kompozycji stworzył jednak dla Polańskiego. Bez jego muzyki "Nóż w wodzie" nie byłby obrazem tak pełnym i wymownym. Krytykując w Polsce debiut Polańskiego, nie bez powodu krytykowano też "ulegającą zachodnim modom" muzykę. Potem, jeszcze przed "Dzieckiem Rosemary", gdy Polański kręcił "Matnię" i "Nieustraszonych pogromców wampirów", nie wyobrażał sobie, by ktokolwiek inny mógł napisać do nich muzykę.

Okładka płyty z soundtrackiem "Noża w wodzie" Komedymateriały prasowe

Komeda komponował też dla duńskiego reżysera Henninga Carlsena; napisał m.in. muzykę do słynnego "Głodu" (opartego na głośnej powieści Knuta Hamsuna).

Do Hollywood Komeda leciał ze 120 dolarami w kieszeni i znał tam jednego człowieka - Polańskiego. Ten postawił warunek - albo muzykę pisze Polak Krzysztof Komeda, albo nie robię tego filmu. Stworzył najwybitniejszą ze swych filmowych kompozycji. Po trzech miesiącach stać go już było na wynajęcie domu Gregory'ego Pecka, a dyrektor artystyczny Paramountu zrobił sobie z nim zdjęcie i powiesił nad biurkiem. W każdej z recenzji podkreślano, że sukces filmu nie byłby możliwy bez genialnej muzyki Komedy. Kołysankę nuconą przez Mię Farrow stacje radiowe grały na okrągło. Wedle umowy, którą podpisał, co roku miał stworzyć dla Paramountu muzykę do trzech filmów. Pierwszym był "The Riot", do którego zdążył napisać balladę "100 Years".

Okładka płyty ze ścieżką dźwiękową z "Dziecka Rosemary" Komedymateriały prasowe

Roman Polański w dokumencie "Komeda, Komeda" twierdzi, że przyjaciel nie myślał o powrocie do Polski. Był wolnym ptakiem, a Ameryka tę wolność oferowała, zapewniając prestiż, jakim nie cieszył się w kraju. Wraz z Polańskim, Markiem Hłasko i Wojciechem Frykowskim (całą trójkę do Los Angeles ściągnął Polański) tworzyli paczkę przyjaciół, których łączyły zawodowe plany.

W grudniu 1968 roku po alkoholowym party Komeda i Hłasko poszli na spacer. Hłasko niechcący potrącił Komedę, a ten spadł ze skarpy i zranił się w głowę. Stwierdzono krwiaka mózgu. Komeda przez kilka miesięcy przebywał w kalifornijskim szpitalu, a przewieziony przez żonę do kraju, zmarł w Warszawie 23 kwietnia 1969 roku, 4 dni przed swymi 38. urodzinami. Jego utwory wznawiane i nagrywane w nowych aranżacjach, żyją własnym życiem, doceniane na całym świecie. W 2011 roku Leszek Możdżer wydał album z utworami instrumentalnymi Komedy, który stał się wielkim sukcesem artystycznym.

Komeda w wykonaniu Leszka Możdżera - okładka płyty

Niecałe dwa miesiące po śmierci Komedy w niewyjaśnionych okolicznościach zmarł Marek Hłasko. Sugerowano samobójstwo, a żona Komedy wyznała, że pisarz na krótko przed śmiercią jej męża, powiedział: "Jeśli Krzysio odejdzie, ja pójdę za nim". Przyjaciele twierdzą jednak, że to mieszanka alkoholu i leków nasennych była przyczyną śmierci, a nie samobójstwo.

W sierpniu tego samego roku, kolejne dwa miesiące później, zginął zamordowany z rąk bandy Mansona wraz z żoną Polańskiego Sharon Tate, Wojciech Frykowski. Do tragedii doszło podczas przyjęcia w willi Jacka Nicholsona. Sharon była w ostatnich tygodniach ciąży. Polański był wtedy w Europie, gdzie kręcił kolejny film. Ocalał jako jedyny ze sławnej czwórki. Pytany czasem, czy losy jego przyjaciół, którzy odeszli nagle, tragicznie, jeden po drugim, w tak krótkim czasie, nie są materiałem na poruszające kino - nie opowiada.

Autor: Justyna Kobus//kdj / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Co najmniej 10 osób zginęło, a ponad 30 zostało rannych po tym, jak rakieta spadła na boisko piłkarskie na okupowanych przez Izrael Wzgórzach Golan. Izrael oskarżył Hezbollah. Jak przekazał Reuters, izraelska armia poinformowała, że "szykuje odpowiedź".

Rakieta uderzyła w boisko, wiele osób nie żyje. "Szykujemy odpowiedź"

Rakieta uderzyła w boisko, wiele osób nie żyje. "Szykujemy odpowiedź"

Źródło:
Reuters, PAP

Czteroletnie dziecko utopiło się w sobotę w oczku wodnym na prywatnej posesji w Rybniku (Śląskie). Według lokalnych mediów, chłopczyk wpadł do wody w czasie zabawy.

Tragedia w Rybniku. Nie żyje czterolatek

Tragedia w Rybniku. Nie żyje czterolatek

Źródło:
tvn24.pl, radio90.pl

Ludzie na to patrzą, widzą prezydenta, który w żaden sposób nie pozwala rządowi realizować polityki w bardzo trudnych czasach - mówił w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz (KO), komentując spór wokół nominacji ambasadorów. - Trzeba rozmawiać z panem prezydentem, a nie wydawać mu rozkazy - stwierdził Zbigniew Bogucki z PiS.

"Pan prezydent robi sobie sam krzywdę. Ludzie na to patrzą"

"Pan prezydent robi sobie sam krzywdę. Ludzie na to patrzą"

Źródło:
TVN24

To bardzo niebezpieczne, bo można nie zauważyć, że w tańcu ktoś przylepił nam plaster. Organizm może wchłonąć substancję odurzającą przez skórę.

Pigułka gwałtu w plastrze. Ostrzeżenie przed nową metodą gwałcicieli

Pigułka gwałtu w plastrze. Ostrzeżenie przed nową metodą gwałcicieli

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni chłopiec oddalił się od rodziców w parku rozrywki Energylandia w Zatorze (Małopolska) i wpadł do basenu. Życie topiącego się dziecka uratowali świadkowie, którzy wyciągnęli go z wody, a następnie ratownicy, którzy przywrócili mu funkcje życiowe. Pięciolatek trafił do szpitala.

Wypadek w parku rozrywki. Pięciolatek wpadł do basenu i zaczął się topić

Wypadek w parku rozrywki. Pięciolatek wpadł do basenu i zaczął się topić

Źródło:
tvn24.pl

24-letni Anthony Esan usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa umundurowanego funkcjonariusza i trafił do aresztu po tym, jak brytyjska policja zatrzymała go w związku z atakiem na żołnierza. Podpułkownik Mark Teeton został kilkukrotnie pchnięty nożem. Jego stan jest ciężki, ale stabilny.

Podbiegł do żołnierza i zaczął go dźgać. Miał przy sobie wiele noży

Podbiegł do żołnierza i zaczął go dźgać. Miał przy sobie wiele noży

Źródło:
BBC

Co roku tak się zdarza, ale w tym - wyjątkowo często. Krakowskie schronisko dla bezdomnych zwierząt przeżywa oblężenie. U progu wakacji trafiają tam psy i świeżo narodzone koty. Jest ich tak wiele, że brakuje specjalistycznej karmy. Potrzebni są darczyńcy, a najlepiej - nowi opiekunowie.

Krakowskie schronisko ma już pod opieką 700 bezdomnych zwierząt, a minęła dopiero połowa wakacji

Krakowskie schronisko ma już pod opieką 700 bezdomnych zwierząt, a minęła dopiero połowa wakacji

Źródło:
Fakty TVN

Susza hydrologiczna opanowała część Polski. Szczególnie trudna sytuacja panuje w regionach o zwartej zabudowie, gdzie wybetonowane ulice i place utrudniają zatrzymywanie wody. Wiele gmin apeluje o rozsądne korzystanie z zasobów wodnych.

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Źródło:
TVN24, IMGW

Przedstawiciele władz dzielnicy i ośrodka sportu zabrali głos po masowym zatruciu chlorem na basenie na warszawskim Targówku. Urzędnicy przyznają, że na razie nie wiadomo, co było przyczyną zbyt wysokiego stężenia chloru. Basen pozostaje zamknięty, a sprawie przyjrzy się także prokuratura.

Żółta woda w basenie, 23 osoby podtrute. "Nie wiemy, co było przyczyną"

Żółta woda w basenie, 23 osoby podtrute. "Nie wiemy, co było przyczyną"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miliony ludzi na całym świcie oglądały ceremonię otwarcia igrzysk olimpijskich w Paryżu. Organizatorzy trzymali szczegóły imprezy w tajemnicy do samego końca, więc niespodzianek nie brakowało. Na wskroś francuska uroczystość była jak święto sportu, sztuki i różnorodności, pełna kulturowych kodów i historycznych odniesień. Do tego oprawa muzyczna na najwyższym poziomie - była Celine Dion, była Lady Gaga, wystąpił też Polak. Publiczność oczarował Jakub Józef Orliński - znakomity śpiewak operowy.

"Było niesamowicie, magicznie, spektakularnie, po prostu cudownie". Wrażenia po ceremonii otwarcia igrzysk

"Było niesamowicie, magicznie, spektakularnie, po prostu cudownie". Wrażenia po ceremonii otwarcia igrzysk

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne po zderzeniu dwóch samochodów na podkarpackim odcinku autostrady A4. Do tragicznego wypadku doszło na jezdni w stronę Rzeszowa.

Tragedia na autostradzie A4. Nie żyją dwie osoby

Tragedia na autostradzie A4. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
TVN24

Kierująca pracami Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska zarządziła publikację ośmiu decyzji TK na jego stronie internetowej. To rozstrzygnięcia, których treści nie zostały ogłoszone przez Rządowe Centrum Legislacji. RCL nie publikuje wyroków w związku z przyjętą w marcu uchwałą Sejmu w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023. Sejm uznał wtedy, że Mariusz Muszyński, Justyn Piskorski i Jarosław Wyrembak nie są sędziami Trybunału Konstytucyjnego, a liczne orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego są dotknięte wadą prawną. Stwierdził też, że funkcję Prezesa TK sprawuje osoba nieuprawniona.

Julia Przyłębska mówi o "anarchizacji prawa" i sama publikuje wyroki

Julia Przyłębska mówi o "anarchizacji prawa" i sama publikuje wyroki

Źródło:
PAP

Ukraińskie drony zniszczyły rosyjski bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu Tu-22M3. Ukraińcy uderzyli w lotnisko Olenia, położone za kołem podbiegunowym w obwodzie murmańskim - powiadomiły w sobotę media z powołaniem na źródła w wywiadzie.

"Bezskutecznie próbowali zestrzelić bezzałogowce". Seria ukraińskich ataków

"Bezskutecznie próbowali zestrzelić bezzałogowce". Seria ukraińskich ataków

Źródło:
PAP

Co najmniej osiem osób zginęło, a pięć zostało rannych w sobotę, gdy samochód wjechał w grupę pieszych w mieście Changsha w prowincji Hunan w środkowych Chinach. Kierowca pojazdu został zatrzymany, trwa wyjaśnianie przyczyn zdarzenia.

55-latek wjechał w grupę pieszych. Nie żyje osiem osób

55-latek wjechał w grupę pieszych. Nie żyje osiem osób

Źródło:
PAP

Rosyjski resort obrony poskarżył się Stanom Zjednoczonym na "tajną operację" Ukrainy przeciwko Rosji, planowanej rzekomo za zgodą Waszyngtonu. Po rozmowie rosyjskiego ministra obrony Andrieja Biełousowa z szefem Pentagonu Lloydem Austinem USA zwróciły się do Ukrainy o niepodejmowanie działań - podał dziennik "The New York Times".

Kreml poskarżył się USA w sprawie "tajnej operacji" Ukrainy. Waszyngton zareagował

Kreml poskarżył się USA w sprawie "tajnej operacji" Ukrainy. Waszyngton zareagował

Źródło:
PAP

Młody lis zaczepiający żabę - taki materiał z okolic Częstochowy otrzymaliśmy na Kontakt 24. Zabawy zwierząt mają kluczową rolę w ich prawidłowym rozwoju, a echa takich zachowań możemy często zobaczyć w ich dorosłym życiu.

Ważna lekcja dla młodego lisa

Ważna lekcja dla młodego lisa

Źródło:
Kontakt 24

Pasażerka samolotu, który miał odlecieć z Rzymu do Katanii, przemycała iguanę. Obecności zwierzęcia nie ujawnił żaden system kontroli lotniskowej, a ku zaskoczeniu wszystkich jaszczurkę na pokładzie wykryła... kotka współpasażerki.

Kotka wyczuła "egzotyczną koleżankę" w samolocie. To był koniec podróży dla jednej z pasażerek

Kotka wyczuła "egzotyczną koleżankę" w samolocie. To był koniec podróży dla jednej z pasażerek

Źródło:
PAP, corriere.it

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od wyborów w 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra prezydencki wyścig w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pochodząca z krakowskiego ogrodu zoologicznego kondorzyca Beti zginęła w szponach innych ptaków podczas swojej misji w Chile. Latem zeszłego roku została wysłana w Andy, by tam przywrócić narażony wyginięciem gatunek na stare miejsce bytowania. Popadła jednak w konflikt z innymi przedstawicielami swojego gatunku. W planach jest kolejna próba reintrodukcji gatunku w Ameryce Południowej.

Kondorzyca z Krakowa miała pomóc odrodzić się ptakom w Chile, zginęła w ich szponach

Kondorzyca z Krakowa miała pomóc odrodzić się ptakom w Chile, zginęła w ich szponach

Źródło:
tvn24.pl
Las wielopiętrowych apartamentowców wyrośnie w Łebie. Bałtycka Hurgada? 

Las wielopiętrowych apartamentowców wyrośnie w Łebie. Bałtycka Hurgada? 

Źródło:
tvn24.pl
Premium

18. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi rozpoczęła się w sobotę w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie). Wydarzenie potrwa osiem dni. W jego programie znalazły się pokazy filmowe, ale też spotkania z twórcami, koncerty i wystawy. Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się polska premiera ekranizacji powieści Aleksandra Dumasa "Hrabia Monte Christo".

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Źródło:
PAP
Amerykańska gra prezydenckim zdrowiem

Amerykańska gra prezydenckim zdrowiem

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z nadzieją przyjęła poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim wzmacniające pozycję wydawców w negocjacjach z big techami - czytamy w oświadczeniu rady na portalu X. W piątek Sejm zadecydował, że projekt ustawy z poprawkami trafi na biurko prezydenta.

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi "Deadpool & Wolverine" z Ryanem Reynoldsem i Hugh Jackmanem w rolach głównych. Prowadząca program opowiedziała też o nowej biografii filmowej Boba Dylana. W piosenkarza i laureata Nagrody Nobla wcielił się Timothée Chalamet.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl