Kultura i styl

Kultura i styl

Wajda, Zaorski i Głowacki wspominali Janusza Morgensterna

Andrzej Wajda, Janusz Zaorski, Janusz Głowacki - między innymi te postaci polskiej kultury wspominały w środowy wieczór w kinie "Iluzjon" w Warszawie Janusza Morgensterna. W czasie spotkania pokazano m.in. odnowiony film reżysera "Trzeba zabić tę miłość". W spotkaniu uczestniczyła też wdowa po reżyserze, Krystyna Morgenstern.

Berlin odbudowuje pałac królów pruskich. "Projekt bezsensowny"

W Berlinie wbito kamień węgielny pod odbudowę historycznej siedziby królów pruskich - pałacu Hohenzollernów. Część niemieckiej prasy przewiduje jednak tylko kłopoty i twierdzi, że powstanie w ten sposób kolejny plac budowy, która przez lata będzie straszyła tylko szkieletem.

David Lynch piosenkarzem. "Ta muzyka przyprawia duszę o dreszcze"

- Ciągle wracam do bluesa, bo jest taki dobry. Jest szczerą i emocjonalną formą muzyczną, która przyprawia duszę o dreszcze - reżyser David Lynch, autor "Miasteczka Twin Peaks" i "Mulholland Drive", wyznaje dlaczego nagrał nową płytę. Jego "The Big Dream" ukaże się w lipcu, ale już teraz jest pierwsza piosenka - duet z Lykke Li.

"Hobbit: Pustkowie Smauga". Jest pierwszy zwiastun

W zwiastunie drugiej części "Hobbita" o podtytule "Pustkowie Smauga", pojawia się nowa bohaterka - elficka wojowniczka Tauriel, grana przez Evangeline Lilly. To postać nieznana dotąd w tolkienowskim świecie, ale wymyślona przez reżysera na potrzeby filmu. Po raz pierwszy można zobaczyć też Smoka Smauga, którego wygląd do tej pory był trzymany w tajemnicy.

Napisał romans o Scarlett Johansson. Aktorka chce go pozwać

- Jestem w szoku. Miałem raczej nadzieję, że Scarlett Johansson wyśle mi kwiaty. Bo ta powieść jest w pewnym sensie wyznaniem miłości - tak francuski pisarz Grégoire Delacourt zareagował na wiadomość, że aktorka zamierza go pozwać. Gwiazda oskarża go o naruszenie dóbr osobistych i użycie jej osoby w jego nowej książce do opisu fikcyjnej postaci, która wygląda jak jej wierna kopia.

Piotruś Pan fotografii. "Robienie zdjęć jest jak gotowanie"

- Jeśli masz szczęście wystarczy, że znajdziesz swój styl, który jest rozpoznawalny. A potem do końca życia robisz te same 10 zdjęć, nawet jeśli za każdym razem uważasz, że to nowy obraz - Tim Walker, znany fotograf mody, śmieje się z zarzutów, że wszystkie jego prace mają tę samą bajkową, surrealistyczną magię. Łóżka wiszące na drzewach, lotnik w samolocie z bagietki, czy gigantyczne lalki spacerujące po lesie - to tylko kilka z wykreowanych przez niego obrazów, które można oglądać na trwającej właśnie wystawie w Wielkiej Brytanii.

Chewbacca zatrzymany na lotnisku. Zagrożeniem miecz świetlny

Peter Mayhew, brytyjski aktor znany z roli Chewbacci w "Gwiezdnych wojnach", został zatrzymany na lotnisku w Denver. Strażników zaniepokoiła jego niezwykle duża i ciężka laska stylizowana na miecz świetlny, którą uznali za zagrożenie dla bezpieczeństwa. Aktor już w trakcie kontroli zaczął tweetować: "Pozwólcie Wookiemu wygrać!".

Następca Misia Uszatka. "Polski zając rusza na wojnę z zagraniczną menażerią"

"Zajączek Parauszek", nowy serial telewizyjny z łódzkiego Se-ma-fora, powalczy w poniedziałek o nagrodę na festiwalu animacji we Francji, najważniejszej tego typu imprezie na świecie. Tytułowy bohater - mały zajączek, mieszkający wraz z grupą przyjaciół w krainie zwanej Naszym Lasem - znalazł się wśród 27 pozycji z całego świata, które zakwalifikowano do konkursu. Jego rywalem będzie inna polska produkcja - "Kacperiada".

25 lat za zabójstwo kochanka żony. Gwiazda "Django" o słynnym mordercy z Polski

Christoph Waltz, dwukrotny laureat Oscara za "Bękarty wojny" i "Django", zagra w filmie opowiadającym o głośnym morderstwie we Wrocławiu. Pisarz i absolwent filozofii Krystian Bala miał zabić kochanka swojej żony, a później opisać to w książce "Amok". W procesie poszlakowym został skazany na 25 lat. Historię opisał nawet "New Yorker", a teraz sięga po nią Hollywood.

"Złamany szlaban" dla teatru z Legnicy

Spektakl „Komedia obozowa” Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy zwyciężył w XXIV Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Bez Granic”, który w sobotę późnym wieczorem zakończył się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Laureata wyłoniła publiczność.

"Obok takiej kobiety jak Alina, żaden mężczyzna nie przejdzie obojętnie"

Irina Lortkipanidze, trenerka gimnastyki artystycznej zna osobiście Alinę Kabajew, o której krążą plotki, jakoby była związana z Władimirem Putinem i miała z nim syna. - Mówi się o niej tak, jak nie powinno. Powinno mówić się o niej przede wszystkim, jako o wspaniałej zawodniczce, wspaniałym człowieku - przekonuje w rozmowie z reporterką TVN24 Lortkipanidze.

Biblia bestsellerem w najmniej religijnym kraju Europy

W Norwegii, najmniej religijnym kraju Europy, gdzie do kościoła chodzi zaledwie 1 procent ludności, nowe tłumaczenie Biblii jest na szczycie listy bestsellerów. Pokonało nawet największy hit ostatniego roku - powieść erotyczną "Pięćdziesiąt twarzy Greya". Przedstawiciele Kościoła przyznali, że pomógł marketing - opowieści biblijne promowano jak beletrystykę.

90. urodziny twórcy kultowego "Tytusa , Romka i A'Tomka". I nowy komiks od mistrza

Henryk Jerzy Chmielewski, popularny Papcio Chmiel - grafik, rysownik i publicysta, nestor i mistrz polskich twórców komiksu, świętuje dziś 90. urodziny. Gigantyczna sławę zawdzięcza wydawanym od 1957 roku przygodom Tytusa, Romka i A'Tomka. I choć przed trzema laty zapowiedział, że kolejnych komiksów nie będzie, na 90. urodziny zrobił prezent fanom i przygotował nowy album: "Tytus, Romek i A’Tomek w wojnie o niepodległość Ameryki”.

Tryskająca krew i pełne brutalności sceny "Gry o tron". "Lubię nieprzewidywalność"

- Nie mam wyrzutów sumienia, że w "Krwawych godach" uśmierciłem bohaterów. Ale przyznaję, miałem problem z oglądaniem tego odcinka. To było bardzo ciężkie, bo uwielbiam aktorów, którzy się w nich wcielili - zdradził pisarz George R.R. Martin, który stworzył sagę "Pieśń lodu i ognia", na podstawie której powstał serial "Gra o tron". Odcinek zaszokował widzów brutalnymi i krwawymi scenami.

Michael Palin w Polsce

Michael Palin obok Johna Cleese'a to najbardziej znana twarz Latającego Cyrku Monty Pythona. Komik jest w Polsce, nie pierwszy raz zresztą, bo jego uważni fani wiedzą, że kręcił także u nas cykl programów podróżniczych. Teraz przyjechał z książką, którą napisał i z dobrym słowem.

Bez bikini na konkursie Miss World

Kandydatki w tegorocznym konkursie Miss World nie będą występowały w bikini. Wszystko przez szacunek dla kultury i tradycji gospodarza konkursu - muzułmańskiej Indonezji.

Zuzanna najlepsza w "Top Model"

Zuzanna Kołodziejczyk została zwyciężczynią trzeciej edycji programu "Top Model. Zostań modelką". Wygrała kontrakt z agencją modelek Next, marką "Discreet" oraz sesję okładkową w magazynie "Glamour".

Córka Michaela Jacksona próbowała się zabić

Paris Jackson, córka nieżyjącego "króla pop" Michaela Jacksona, próbowała popełnić samobójstwo. Amerykańskie media spekulują o przedawkowaniu leków lub "licznych cięciach na nadgarstku". Rodzina Paris poinformowała, że dziewczyna jest w "dobrym stanie fizycznym".

Galliano o antysemickich okrzykach: Gdy zobaczyłem swój wybryk, zwymiotowałem

- To najgorsze rzeczy, jakie powiedziałem w życiu, choć wcale nie miałem ich na myśli - tak projektant mody John Galliano broni swojego antysemickiego wybryku sprzed dwóch lat, gdy m.in. wykrzyczał, że "kocha Hitlera". - Gdy zobaczyłem wideo z całego zajścia, którego nie pamiętam, po prostu zwymiotowałem - dodał w pierwszym od skandalu wywiadzie.

Ślub twórcy Facebooka w stylu "Gry o tron". Kara w wysokości 2,5 mln dolarów

Sean Parker, współtwórca Napstera i Facebooka, zapłacił 2,5 mln dolarów kary za to, że zorganizował swój ślub w parku narodowym w kalifornijskim Big Sur. Miliarder wybudował na wzgórzu, skąd roztacza się widok na wybrzeże Pacyfiku, małe miasteczko: z fałszywymi ruinami, mostami, wodospadami i ogromnym parkietem tanecznym. Nie miał jednak na to zgody komisji ochrony środowiska.

"Wielu Polaków wciąż nie chce przyjąć gorzkiej prawdy" o antysemityźmie

- Wielu Polaków wciąż nie chce przyjąć gorzkiej prawdy, że antysemityzm był bardzo silny również w Polsce - napisała we wtorek szwedzka gazeta "Svenska Dagbladet", tłumacząc poruszenie, jakie wywołał w Polsce niemiecki film "Nasze matki, nasi ojcowie". Jego pierwszy odcinek pokaże we wtorek szwedzka telewizja publiczna SVT.

Gra o rozpadzie związku. "Kochankowie-masochiści mogą pobawić się za darmo"

- Gracze mogą skupić się na mrocznej stronie miłości i chwilach poprzedzających śmierć związku - tak autorzy tłumaczą pomysł na nową grę komputerową "Love Will Tear Us Apart?". Jej powstanie zainspirował największy przebój zespołu Joy Division sprzed 30 lat o tym samym tytule. Autor piosenki opisał w niej swoje kłopoty małżeńskie, a potem popełnił samobójstwo.

"Papusza" małżeństwa Krauzów w konkursie głównym w Karlowych Warach

- "Papusza” to opowieść o niezwykłej kobiecie, która za przekroczenie norm obowiązujących w jej społeczności zapłaciła odrzuceniem i samotnością - mówi w rozmowie z tvn24.pl Joanna Kos-Krauze. Opowieść o życiu romskiej poetki w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze wystartuje w konkursie głównym 48. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach. Będzie to światowa prapremiera obrazu.

Dyplom Polaka najlepszy na świecie. Mieszkania dla największego slumsu Azji

Hugon Kowalski, architekt z Poznania, zdobył nagrodę za najlepszy dyplom architektoniczny na świecie w konkursie Archiprix International/Hunter Douglas Awards 2013. Jurorzy docenili jego projekt dotyczący slumsów w Bombaju - "Porozmawiajmy o śmieciach". To budynek, w którym mieliby osiedlić się mieszkańcy największych slumsów Azji, Dharavi, w których żyje prawie milion ludzi.