Kryzys jako zjawisko w życiu prywatnym i sferze publicznej to temat przewodni 14. edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie – jednego z najważniejszych wydarzeń fotograficznych w Europie. Od 12 maja można zobaczyć 17 wystaw i prace 26 artystów oraz pięciu kolektywów.
Tematem przewodnim tegorocznego Miesiąca Fotografii jest "Kryzys? Jaki kryzys?!". Kuratorem programu głównego został pochodzący z Niemiec antropolog kultury Lars Willumeit. Jak podkreślił, wystawy prezentowane podczas tegorocznej edycji będą nawiązywać, każda na swój sposób, do problemów globalnych, społecznych i politycznych. - Z zaangażowaniem opowiadają o problemach współczesnego świata – zauważył Willumeit. Twórcy programu głównego festiwalu zwracają uwagę, że kryzys nie jest już tylko stanem przejściowym, ale cechą charakterystyczną codzienności i zjawiskiem, z którym musimy się mierzyć zarówno w życiu prywatnym, jak i w sferze publicznej. Nie ominął też fotografii, która w epoce nadprodukcji obrazów próbuje odnaleźć swoje miejsce. W Krakowie pokazywane będą prace artystów z Belgii, Francji, Holandii, Niemiec, Szwecji, USA, Wielkiej Brytanii, Włoch oraz z Polski.
Szczególne uczestnictwo kolektywów
Wśród fotografików zaproszonych do udziału w krakowskim wydarzeniu są m.in. Paul Graham, autor wielokrotnie nagradzanego projektu "Nowa Europa", odnoszącego się do kryzysu wartości europejskich oraz pochodzący ze Szwajcarii Yann Mingard, który zrealizował projekt ukazujący na ogół ukryte przed opinią publiczną sposoby zbierania, przechowywania i klasyfikowania próbek biologicznych oraz informacji cyfrowych. Inną, prywatną perspektywę stosuje polska artystka Aneta Grzeszykowska, która podejmuje tematy niedopasowania jednostki i ról, jakie do odegrania ma ludzkie ciało. Wystawa jej prac będzie pokazywana w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Tam też będzie można zobaczyć wystawę prac najmłodszego w historii nominata do agencji Magnum, Maxa Pinckersa, który opowiada historię o miłości – także nieszczęśliwej, bo zabronionej przez indyjską kulturę kastową. Poszukiwanie nowych form narracji wizualnej będzie motywem przewodnim wystawy zbiorowej pod kuratelą Iris Sikking. Sześć zaprezentowanych w jej ramach projektów, podejmuje tak trudne tematy jak: handel heroiną, ludobójstwo i migracja. Fotografie na ścianie są równie adekwatną formą wypowiedzi jak nagrania radiowe, filmy z YouTube’a czy ilustracje pochodzące z archiwów. Wprost o kryzysie dziennikarstwa będzie mowa w projekcie kolektywu #Dysturb, który wykorzystując ściany budynków i nośniki reklamowe, zmusi mieszkańców Krakowa do skonfrontowania się z „newsami”, które rzadko trafiają na czołówki gazet. - Silna reprezentacja kolektywów fotograficznych to cecha szczególna tegorocznej edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie. Będziemy mogli zobaczyć m.in. najnowszy projekt polskiego kolektywu Sputnik Photos – mówiła PAP dyrektor Miesiąca Fotografii w Krakowie Agnieszka Dwernicka. Zaplanowano także wystawę trzech innych kolektywów badawczo-artystycznych – szwedzkiego Klara Kallstroem & Thobias Faeldt, holendersko-hiszpańskiego Werker Magazine i włoskiego Discipula.
Wydarzenia towarzyszące Programowi Głównemu MFK
W ramach sekcji ShowOFF zostaną zaprezentowane premierowe projekty młodych twórców wyłonionych w konkursie, którzy nad ostatecznym kształtem wystaw pracują pod okiem uznanych specjalistów w dziedzinie sztuk wizualnych. Laureatami konkursu zostali: Martin Errichiello i Filippo Menichetti, Weronika Gęsicka, Katarzyna Hoffmann, Krzysztof Racoń, Constantin Schlachter, Michał Siarek, Kacper Szalecki, Justyna Wierzchowiecka.
Ważną częścią festiwalu są wydarzenia towarzyszące: spotkania mistrzowskie, premiery książek, warsztaty, projekcje filmów i oprowadzania kuratorskie.
Festiwal, który jest jedną z najważniejszych tego typu imprez w Europie, potrwa do 12 czerwca.
Autor: tmw\mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: © Klara Källström & Thobias Fäldt/Miesiąc Fotografii w Krakowie