Kultura i styl

Kultura i styl

Nie pokażą "Carmen", bo opera "promuje niezdrowe zachowanie"

Opera "Carmen" spada z afisza West Australia Opera z powodu - jak tłumaczą dyrektorzy - dymu papierosowego. Zdaniem szefów opery, utwór promuje niezdrowe zachowania, jakim jest palenie papierosów. Sprawę skomentował australijski premier, który stwierdził, że "polityczna poprawność zwariowała".

Koncert Behemotha w dawnej Stoczni Gdańskiej, protesty i modlitwy. "Nergal łamie prawo"

W niedzielę wieczorem na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej odbył się protest tzw. Krucjaty Różańcowej przeciwko występowi w lokalnym klubie zespołu Behemoth. Wśród protestujących pojawił się też wiceprzewodniczący "Solidarności" w Stoczni Gdańskiej Karol Guzikiewicz. - Przyszedłem tutaj ze starszymi stoczniowcami w miejsce, gdzie ma się odbyć ten słynny już satanistyczny koncert - powiedział dziennikarzom.

Polak nagrodzony w Singapurze. Mieszkania czy parking samochodowy?

Paweł Paniczko, polski fotograf specjalizujący się w zdjęciach architektury, został nagrodzony w międzynarodowym konkursie Arcaid Awards 2014. Jurorom spodobała się jego fotografia apartamentowca w Kopenhadze, który jest połączeniem parkingu i bloku mieszkalnego. Jednak główną nagrodę - w wysokości 3 tys. dol. - zgarnął brytyjski duet Hufton + Crow za zdjęcie budynku w Baku.

Pokaz, który "rozwalił system". Zaskoczenia w "Mam Talent!"

W szóstym odcinku "Mam talent!" nie zabrakło wielkich emocji i zaskakujących momentów. Perfekcyjne show z jojem w roli głównej zaprezentował 19-letni Mateusz Mendyk. Jurorów do tańca porwał "Dziubek band", a seksowne tancerki z Poznania w pokazie burleski rozpaliły publiczność do czerwoności.

Nie bał się przeszczepu, "trenował na zwłokach". Posłuchaj, jak prof. Religa opowiadał sam o sobie

Gdy po raz pierwszy trzymał w ręku skalpel czuł strach. Ale operacji przeszczepu serca się nie bał, bo "trenował na zwłokach". Prof. Zbigniew Religa, bohater filmu "Bogowie", który właśnie wszedł do kin, mówił w długiej i szczerej rozmowie z dziennikarzem Janem Osieckim o fascynacji chirurgią, pierwszych operacjach, budowaniu zespołu i własnej chorobie. W tvn24.pl prezentujemy nagrania, które posłużyły do stworzenia książki "Religa. Człowiek z sercem w dłoni".

Czy kultura w Polsce przetrwa? "Za parę lat będzie zupełnie inna. I dobrze"

Kultura w Polsce jest coraz bardziej płytka, a ta promowana przez media nie przetrwa - stwierdził w "Babilonie" TVN24 wokalista Dariusz Malejonek. Do jego diagnozy odnosiły się w programie kobiety, które swoje kariery poświęciły promowaniu tzw. kultury wysokiej. Jak wygląda dostęp do kultury w Polsce? Jak silne są bariery finansowe, a jak te mentalne? Jak duże jest zainteresowanie odbiorców?

Angelina Jolie u brytyjskiej królowej

Królowa Elżbieta II wyróżniła Angelinę Jolie za działalność na rzecz zwalczania przemocy seksualnej w strefach wojennych. Słynna aktorka i działaczka społeczna otrzymała od monarchini honorowy tytuł "damy".

Buntownik z wyboru, czyli nowy bohater polskiego filmu. "Bogowie" od dziś w kinach

Pełen charyzmy bohater, niosący pozytywne przesłanie, pokazany głównie w działaniu - to rzadkość w polskim kinie, które przyzwyczaiło nas do bohaterów pomnikowych, cierpiących, naznaczonych i ograniczonych przez politykę. "Bogowie" Łukasza Palkowskiego to pełna ciepłego humoru opowieść o trzech przełomowych latach z życia Zbigniewa Religi, z wielką kreacją Tomasza Kota. Od dziś do zobaczenia w kinach.

Piękna, chciwa i bezwzględna. Pierwszy serial w karierze Scarlett Johansson

- Ona nie ma żadnych zasad. Kierują nią jedynie ambicja, chciwość i pożądanie - mówi scenarzysta miniserialu "The Custom of the Country" o głównej bohaterce. W postać Undine Spragg, która jest jedną z najbardziej bezwzględnych bohaterek w literaturze, wcieli się Scarlett Johansson. I będzie to pierwsza główna rola aktorki w serialu w jej 20-letniej karierze.

Była lesbijką, będzie dziewczyną Bonda

Léa Seydoux, która zdobyła międzynarodową sławę rolą lesbijki w filmie "Życie Adeli", została dziewczyną Bonda. Według "Daily Mail" Francuzka ma już za sobą próbne testy, które twórcy filmu uznali za idealne, bo tak właśnie wyobrażali sobie femme fatale romansującą z agentem 007. Zdjęcia do "Bonda 24" zaczynają się w grudniu.

"Serdeczna pamiątka wszystkich uczuć, jakie wobec Ani mieliśmy"

"Żegnaj Aniu, dziękujemy" - tak, kilkoma tysiącami wpisów w księdze kondolencyjnej mieszkańcy Gdyni żegnają Annę Przybylską. - Ludzie dziękują za siłę, za wzruszenia, za pogodę ducha, za wsparcie. Często są to bardzo osobiste wpisy - mówi Joanna Grajter, rzeczniczka urzędu miejskiego.

Pożegnanie Anny Przybylskiej. "Pojawiła się znikąd, a zawładnęła Polską"

Rodzina, przyjaciele i fani - setki osób pożegnało w Gdyni Annę Przybylską. Aktorka zmarła w niedzielę, po przegranej walce ze złośliwym nowotworem. Miała 35 lat. - Takiej drugiej to się łatwo nie znajdzie - mówił reżyser Radosław Piwowarski. I dodał: - Jestem pewien, że rodzi się taki mit Ani. Ludzie tego potrzebują. Pojawiła się znikąd i zawładnęła Polską.

Literacki Nobel dla Patricka Modiano

Francuski pisarz Patrick Modiano otrzymał tegoroczną literacką Nagrodę Nobla. Szwedzka Królewska Akademia Nauk przyznała mu ją za ukazaną w książkach "sztukę pamięci i dzieła, w których uchwycił najbardziej niepojęte ludzkie losy i odkrywał świat czasu okupacji".

Koledzy Religi: film powinien się nazywać "niewolnicy pana Boga"

Chirurg bez zazdrości zawodowej, był liderem i miał pomysły. Był bardzo pracowity i normalny - mówili we "Wstajesz i wiesz" koledzy prof. Zbigniewa Religi z sali operacyjnej. Podkreślali, że profesor "mieszkał w szpitalu", dlatego jego życie rodzinne, jak i jego współpracowników, było w gruzach, ale niczego nie żałują. W piątek do kin wchodzi film "Bogowie" o doktorze Relidze.

#Hot16Challenge. Polscy muzycy nominują się i nagrywają "16 wersów"

Na fali Ice Bucket Challenge i innych internetowych wyzwań polscy hiphopowcy przygotowali akcję, którą promują w sieci. #Hot16Challenge to wyzwanie, w którym trzeba nagrać 16-wersowe zwrotki. Po ponad miesiącu trwania akcji jej inicjator, raper Solar, podsumowuje ją i z zadowoleniem stwierdza: wyszła poza ramy hiphopowej sceny.

"Kochał Hitlera", teraz wraca. "Takie historie to jest to, co nas napędza"

Powrót do świata mody Johna Galliano, po trzech latach od antysemickiego skandalu, wciąż wywołuje kontrowersje. - Nie wszyscy będą zadowoleni, ale na pewno wszyscy będą go obserwować z dużym zainteresowaniem - oceniają przedstawiciele branży mody. Komentarze na temat nowej posady projektanta w paryskiej marce Maison Martin Margiela, nie milkną. Sam Galliano milczy.