Spektakl "Biała siła, czarna pamięć" Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku został uznany za najlepszy podczas tegorocznej edycji zabrzańskiego festiwalu dramaturgii. Przedstawienie inspirowane jest zbiorem reportaży o Białymstoku autorstwa Marcina Kąckiego, pokazuje różne oblicza stolicy Podlasia.
Inspirowany książką Marcina Kąckiego "Białystok. Biała siła, czarna pamięć", spektakl nie jest wiernym przeniesieniem bohaterów i sytuacji zebranych przez dziennikarza.
"Inspirujemy się historiami i ludźmi. Nie przedstawiamy ich jeden do jednego. Uruchamiamy wyobraźnię. Tworzymy nowe osoby i nowe możliwe lub niemożliwe zdarzenia" - czytamy w opisie spektaklu.
W sztuce zderzone zostały dwa obrazy Białegostoku: z jednej strony jako "polskiej stolicy antysemityzmu i kibolskich porachunków", z drugiej jako miasta pełnego miłosierdzia, perły Wschodu, wielokulturowej, otwartej, zielonej i przyjaznej metropolii.
Premiera odbyła się w kwietniu. Piotr Ratajczak – reżyser spektaklu, opowiada także za opracowanie muzyczne. Scenografię i kostiumy stworzyła Matylda Kotlińska. Adaptacji dokonał Piotr Rowicki, a ruchem scenicznym zajął się Arkadiusz Buszko. Autorskich konsultacji udzielił Marcin Kącki. W spektaklu występują: Justyna Godlewska-Kruczkowska, Aleksandra Maj, Bernard Bania, Rafał Olszewski, Piotr Szekowski oraz gościnnie: Paweł Pabisiak i Michał Tokaj.
Teatr Lubuski z nagrodą publiczności
Druga nagroda trafiła do Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze za spektakl "Gdy przyjdzie sen". Autorzy scenariusza i reżyserii: Paweł Wolak i Katarzyna Dworak, autor muzyki Jacek Hałas oraz wykonawcy: Alicja Stasiewicz, Tatiana Kołodziejska oraz Ernest Nita, otrzymali nagrody finansowe. Zielonogórski spektakl otrzymał także Grand Prix – honorową nagrodę publiczności. W werdykcie jury wyraziło także uznanie dla Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy za ukazanie w spektaklu "Hymn narodowy" - "lęków i obaw związanych z głębokimi podziałami politycznymi społeczeństwa polskiego". Nagrodzono także duet aktorki: Anitę Poddębniak oraz Pawła Palcata. Ponadto wśród wyróżnionych znaleźli się: aktor Jarosław Karpuk za rolę (On) w spektaklu Teatru Nowego w Zabrzu "Ciało moje", wykonawczyni roli Zapolskiej w spektaklu Teatru im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu i scenarzysta oraz reżyser spektaklu "Czekając na Otella" Teatru Ekipa z Warszawy Jan Naturski oraz wykonawcy spektaklu.
Jury w składzie: Zenon Butkiewicz, Lech Raczak oraz Ingmar Villqist "Białej sile, czarnej pamięci" przyznało także nagrodę im. Stanisława Bieniasza - dramaturga, reżysera, pomysłodawcy festiwalu, która ma formę medalu zaprojektowanego przez Zygmunta Brachmańskiego.
Odważny repertuar pokazujący złożoność polskości
Zabrzański festiwal tematyczny to jedyny taki w Polsce, prezentujący inscenizacje dramaturgii współczesnej. Co roku do udziału w nim zapraszane są najlepsze polskie spektakle teatralne. W zamyśle organizatorów festiwal ma ukazać nurt współczesnego teatru, nastawiony na interpretację polskiego i obcego dramatu, powstałego po 1989 r., który stara się spełniać postulat "lustra rzeczywistości" i pokazywać człowieka w szerokim kontekście: socjologicznym, obyczajowym, politycznym i religijnym.
Podsumowując tegoroczną edycję członkowie jury wyrazili organizatorom przeglądu swe uznanie "za odważny wybór repertuaru festiwalowego ukazującego z różnych perspektyw złożone problemy i konflikty współczesnej polskiej rzeczywistości". W tym roku podczas tygodniowego festiwalu widzowie obejrzeli w sumie 16 spektakli, w tym 13 konkursowych. Oprócz nich w programie znalazły się również dyskusje z twórcami przedstawień, spotkania autorskie, wystawy, przeglądy spektakli Teatru Telewizji oraz prezentacje miniaturek dramatu przeznaczone dla dzieci. Festiwal odbywa się w Zabrzu od 2001 r. Co roku uczestniczy w nim ok. 3 tys. widzów.
Autor: tmw//rzw / Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: fot. Bartek Warzecha© / Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku