Kultura i styl

Kultura i styl

- Pokazujemy jej naturalne ciało: z bliznami, łysą i obolałą po chemioterapii. Podziwiamy jej odwagę - mówi współzałożycielka Forever Yours Lingerie. To dla tej firmy bieliźniarskiej 25-letnia Elly Mayday pracuje jako modelka, mimo iż zdiagnozowano u niej rzadką odmianę raka. "Zaokrąglona Kanadyjka" bała się, że wywoła skandal, tymczasem przełamuje kolejne tabu w branży.

Na 14 lutego wyznaczono datę posiedzenia sądu na Florydzie, podczas której Justinowi Bieberowi zostaną oficjalnie postawione zarzuty za jazdę pod wpływem alkoholu i narkotyków. Tymczasem już 75 tys. osób podpisało petycję o deportację wokalisty z USA do rodzinnej Kanady.

- Moje palce jeszcze nie drżą. W przeciągu półtora roku wykonałem 136 ilustracji do jednej z moich powieści - powiedział Guenter Grass w wywiadzie udzielonym gazecie "La Repubblica". Laureat literackiej nagrody Nobla powtórzył też deklarację, że nie będzie już pisał powieści.

"Żadna mapa nie jest w stanie oddać i zmierzyć samotności, w której znalazła się tej zimy Ukraina. W Polsce wyblakły kolory pomarańczowej rewolucji. Czy straciliśmy wiarę w sens pomocy?" - pisze w eseju opublikowanym w "Die Welt" Andrzej Stasiuk, zastanawiając się nad tym, dlaczego Polska i Europa, swoim brakiem działań w sprawie Ukrainy, zaprzeczają wartościom, które wyznają.

Scarlett Johansson zbiera cięgi za swoją ostatnią reklamę. Oburzeni są Palestyńczycy, ponieważ hollywoodzka gwiazda reklamuje w niej napój izraelskiej firmy, której fabryka znajduje się na Zachodnim Brzegu. Internet już zaroił się od złośliwych memów na temat aktorki, a ona sama zapewnia, że nie chce mieszać się do polityki.

"Wyspa" - trzydziestominutowy film Katarzyny Klimkiewicz wyreżyserowany wspólnie z Domingą Sotomayor, zdobył główną nagrodę - Tiger Award - na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie. - Chciałam zrobić film zainspirowany wierszem Wisławy Szymborskiej "Wypadek drogowy", a Dominga chciała, by dział się na wyspie, na której spędziła dzieciństwo. I po drodze te pomysły zaczęły się nawzajem uzupełniać - mówi nam nagrodzona Polka.

Wykonujący muzykę elektroniczną francuski zespół Daft Punk okazał się w niedzielę triumfatorem 56. gali Grammy w Los Angeles. Duet uzyskał prestiżową muzyczną nagrodę w czterech kategoriach, w tym w kategorii album roku za płytę "Random Access Memories". Trzy statuetki zgarnął Justin Timberlake, a dwie - 17-letnia Nowozelandka Lorde.

- Bardzo się cieszę. To największe do tej pory wyróżnienie, jakie miałem w swoim doświadczeniu muzycznym - powiedział w rozmowie z TVN24 Włodek Pawlik, Polak uhonorowany prestiżową nagrodą muzyczną Grammy za płytę "Night in Calisia". - Cóż mi pozostaje? Tylko podziękować Miastu Aniołów, że mnie wspierało - dodał.

"Justin Bieber był tak dobrze zaopatrzony w trawkę, że starczyłoby mu na rok" - ogłosił portal TMZ, pokazując zdjęcia z kuchni 19-latka. W tym "narkotykowym centrum" widać znaczną ilość marihuany i akcesoriów do jej palenia. Do tego obrazu kilka szczegółów dołożyła też była gosposia wokalisty: - Ilość leków, alkoholu i marihuany jest w jego życiu poza kontrolą. Jestem przerażona, on skończy jak Michael Jackson.

Publiczność Sundance, festiwalu filmów niezależnych w USA, wręczyła swoje nagrody. Za najlepszy zagraniczny film dramatyczny nagrodziła "Difret", którego producentem jest Angelina Jolie, a za zdjęcia i montaż odpowiadały Polki.

Justin Bieber dochodzi do siebie w kurorcie Punta Chame w Panamie, gdzie poleciał zaraz po wyjściu z więzienia w Miami, do którego trafił pod zarzutem jazdy pod wpływem alkoholu i narkotyków. Z filmików i zdjęć widać, jak roznegliżowany i uśmiechnięty 19-latek gra w piłkę na plaży, a potem wraz ze swoją świtą wraca do hotelu.

- Jestem krytykiem w stanie likwidacji. Prawie tego nie uprawiam, bo mi się po prostu mało co podoba - wyznał w "Xięgarni" wybitny literaturoznawca i erudyta Jan Gondowicz. Gondowicz zdradził też Agacie Passent i Filipowi Łobodzińskiemu, dlaczego zaprzyjaźnia się z tekstami, a do autorów ma nieufny stosunek.

Gwiazdy są przyzwyczajone do robienia im zdjęć i często za wszelką cenę próbują przyciągnąć uwagę. Ale jest jeden rodzaj fotografii, z powodu których nigdy nie są szczęśliwe - zdjęcia policyjne. Zobacz te najsłynniejsze: Franka Sinatry w latach 30., Micka Jaggera w latach 60., aż po najnowsze - Lindsay Lohan i Justina Biebera, który w czwartek został zatrzymany za jazdę pod wpływem alkoholu, marihuany i psychotropów.

Łódzkie studio Se-Ma-For przygotowuje pokazy filmów animowanych z audiodeskrypcją. Dzięki specjalnej ścieżce dźwiękowej, niedowidzący i niewidomi wiedzą, co się dzieje na ekranie.

Po tym, jak Justin Bieber wyszedł z aresztu triumfalnie machając do fanów, z ciemnymi okularami na oczach i kapturem na głowie, wielu stwierdziło, że jest arogancki. Suchej nitki na 19-latku nie zostawiły też gwiazdy, które na swoich internetowych kontach złośliwie komentowały jazdę po pijanemu wokalisty. Najostrzej ocenił go aktor Seth Rogen: "Skończmy z żartami. Justin Bieber jest kawałkiem gówna".

Policja w Miami zatrzymała Justina Biebera w wynajętym lamborghini za jazdę pod wpływem alkoholu - podaje stacja NBC Miami. 19-letni wokalista na ulicach miasta urządził sobie z kolegami wyścigi samochodowe i prawie dwukrotnie przekroczył dozwoloną prędkość. Policja twierdzi, że przed aresztowaniem palił marihuanę i pił piwo. Po południu Bieber pojawił się w sądzie, który ustalił, że może wyjść za kaucją w wysokości 2,5 tys. dolarów. Piosenkarz opuścił już areszt.

Kiedy Justin Bieber został aresztowany za jazdę pod wpływem alkoholu, nie był sam. Na krótko przed wyruszeniem na ulice Miami, 19-latek napisał na swoim Twitterze: "Chantel bierze mnie na przejażdżkę w Lambo". Kim jest ta tajemnicza Chantel Jeffries, z którą był Bieber?