"Wielkim Czytaniem Kobiet" ruszyła w piątkowy wieczór siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transatlantyk. Tegoroczna odsłona imprezy odbywa się pod hasłem "Siła kobiety", a wśród 200 pokazywanych filmów aż 55 ma swoją polską premierę. Festiwal potrwa do 21 lipca.
Laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek - twórca i dyrektor festiwalu oraz nowa dyrektor artystyczna - Joanna Łapińska, postanowili w tym roku skupić na kinie tworzonym przez kobiety, mówiącym o problemach kobiet i z niezapomnianymi rolami wybitnych aktorek. Festiwal otworzyła gala "Wielkie Czytanie Kobiet" - widowisko interdyscyplinarne w reżyserii Marii Sadowskiej.
Aktorki: Agnieszka Żulewska, Katarzyna Herman, Justyna Wasilewska, Zofia Wichłacz, pisarki Katarzyna Bonda i Sylwia Chutnik, reżyserka Joanna Kos-Krauze i kostiumografka, projektantka mody Joanna Klimas, czytały fragmenty klasycznych tekstów feministycznych.
Czytanym fragmentom towarzyszyła muzyka Jana A.P. Kaczmarka wykonywana przez HollyŁódzką Orkiestrę Filmową i chór Vivid Singers pod batutą Moniki Wolińskiej, a solowe partie wokalne wykonywała Joanna Jakubas. Podczas wieczoru w łódzkim Teatrze Wielkim artyści wielokrotnie nagradzani byli entuzjastycznym aplauzem publiczności.
Szefowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, który dofinansował tegoroczną edycję, Magdalena Sroka, w poruszającej przemowie zaznaczyła, że Łódź powinna walczyć o swoją tożsamość filmową. Zapowiedziała, że PISF zrobi wszystko, żeby wesprzeć miasto w zdobyciu statusu Miasta Kultury UNESCO w dziedzinie filmu.
Celebracja siły kobiet nie ogranicza się do gali otwarcia. W programie filmowym, który składa się z około 200 tytułów - w tym 55 polskich premier - pojawia się wiele kobiecych akcentów. Widzowie mogą zobaczyć filmy między innymi Małgorzaty Szumowskiej, Petry Biodiny Volpe, Sally Potter, Lucrecii Martel, Leonor Serraille, Eleonor Coppoli, Clary Simon, Marii Noel czy Barbary Sass. Podczas festiwalu można spotkać się z reżyserkami i aktorkami.
Spotkanie z legendą
Jedną z nich jest Lucrecia Martel, gość festiwalu i bohaterka jednej z tegorocznych retrospektyw. Argentyńska reżyserka odbierze podczas festiwalu nagrodę specjalną FIPRESCI - 92. Martel to jest uznawana za jedną z najważniejszych autorek we współczesnym kinie. Zadebiutowała w 2001 roku nominowanym do Złotego Niedźwiedzia "Bagnem". Kolejne filmy, "Święta dziewczyna" (2004) i "Kobieta bez głowy" (2008), oba z nominacją do Złotej Palmy w Cannes, ugruntowały pozycję artystki w światowym kinie. Wszystkie trzy zaprezentowane zostaną na Transatlantyku.
Na początku kariery współtworzyła nurt zwany Nowym Kinem Argentyńskim, który zaczął nadawać rozpęd kinematografii tego kraju w połowie lat 90. Jej kino charakteryzuje formalny minimalizm, realistyczny, a niekiedy wręcz naturalistyczny opis rzeczywistości, eliptyczność narracji oraz krytyczne odwołania do społecznych i politycznych realiów. Głównymi bohaterkami filmów Martel są kobiety, w których historiach rzeczywistość przenika się z fantazją, snem, wyobrażeniem czy niepewnością wspomnienia.
Nagroda "FIPRESCI 90+" celebruje ponad dziesięć dekad istnienia Federacji, podkreślając rolę i znaczenie krytyki filmowej. Powstała w 1925 roku FIPRESCI to obecnie najpoważniejsza i najbardziej prestiżowa organizacja zrzeszająca krytyków filmowych z całego świata.
Autor: tmw//now / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP