Kultura i styl

Kultura i styl

"Nowy Ład Światowy" jest hasłem rozpoczynającej się w poniedziałek 25. edycji Malta Festival Poznań. Na publiczność czekają instalacje, spektakle teatralne i koncerty z udziałem ponad 500 artystów z rożnych krajów. Wśród gwiazd są brytyjczycy: Michael Nyman - kompozytor i Tim Etchells - artysta. Festiwal potrwa do 28 czerwca.

Gościem "Xięgarni" była Weronika Murek, pisarka debiutująca zbiorem opowiadań „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina”. W rozmowie z Filipem Łobodzińskim i Agatą Passent zdradziła, że najdrobniejsze zdarzenia z życia codziennego inspirują ją do pisania opowiadań zacierających granicę między rzeczywistością a nierzeczywistością.

- Te wyniki Pawła Kukiza są taką wściekłością ludzi, którzy chcieliby po prostu sobie żyć, mieć rodziny, mieszkania, pracę, która nie jest upokarzająca. A w zamian dostają Ewę Kopacz, która mówi, że teraz już na pewno coś zrobi. Po ośmiu latach rządów, przed wyborami? I oni nawet nie wiedzą, że to tych ludzi jeszcze bardziej denerwuje. Oni nie wiedzą, że właśnie sobie wbijają ostatni gwóźdź do trumny tymi ruchami - ocenił w programie „Drugie śniadanie mistrzów” pisarz Zygmunt Miłoszewski.

Niedobrze jeśli w ostatniej chwili rezygnujemy z przedstawienia obrazu, który był zakwalifikowany na EXPO. Chcemy uzyskać wyjaśnienia od Ministerstwa Kultury - zapowiedziała w piątek rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Dzieło Macieja Świeszewskiego "Ostatnia Wieczerza", które miało być jedną z atrakcji polskiego pawilonu w Mediolanie, zostało zawrócone niemal z lotniska.

Decyzja irlandzkiej fundacji, by sprzedać na aukcji sześć obrazów, które czterokrotnie padały łupem złodziei i których od 20 lat nie wystawiano ze względu na ich wartość, wywołała w Irlandii oburzenie - pisze portal Art Market Monitor i gazeta "New York Times".

Cameron Crowe, reżyser filmu "Witajcie na Hawajach", przeprosił widzów zbulwersowanych tym, że Emma Stone nijak nie wygląda jak mieszkanka wysp położonych na Oceanie Spokojnym. Wyjaśnił też, że postać Allison Ng ma swój pierwowzór w rzeczywistości. Przypadek Crowe'a nie jest pierwszym, gdy Hollywood nonszalancko podeszło do kwestii koloru skóry swoich bohaterów.

Miał być jedną z atrakcji polskiego pawilonu na EXPO w Mediolanie, do dziś leży w magazynie. Obraz Macieja Świeszewskiego "Ostatnia Wieczerza" został zawrócony niemal z lotniska tuż przed wylotem do Włoch. Jak się okazuje, powody takiej decyzji nie są jasne, a artysta słyszał ich już kilka wersji.

Zdjęcie zamieszczone przez angielskiego podróżnika, na którym widać reakcję afrykańskich dzieci na to, co widzą na tablecie, podbija internet. "Polubioną" kilkadziesiąt tysięcy razy na Instagramie fotografię internauci nazwali "najsłodszą rzeczą", jaką kiedykolwiek widzieli.

Osadzony w postapokaliptycznym świecie "Fallout" to jedna z najpopularniejszych serii gier fabularnych. Właśnie pojawił się zwiastun czwartej części gry i równocześnie rozpoczęła się jej przedsprzedaż. Ze zwiastuna dowiedzieliśmy się między innymi, że miejscem akcji najnowszej części gry będzie m.in. Boston, a bohaterowi być może będzie towarzyszył pies.

Film "Rodzina" o prezydencie Czeczenii Ramzanie Kadyrowie został zablokowany na kanale YouTube fundacji Otwarta Rosja Michaiła Chodorkowskiego. Powodem jest skarga rosyjskiego producenta, który twierdzi, że "jego prawa autorskie zostały naruszone". Dokument ukazuje rolę i pozycję Kadyrowa w polityce rosyjskiej. Odpowiada na pytanie, w jaki sposób prezydent Czeczenii zdołał podporządkować sobie samego Władimira Putina.

Sofia Coppola nie zrealizuje fabularnej "Małej Syrenki". Poszło o obsadę - reżyserka chciała, by Ariel zagrała córka Umy Thurman i Ethana Hawke'a, producenci byli innego zdania. To kolejna aktorska wersja znanej bajki, która ma być dużo mroczniejsza niż animowany pierwowzór.

Krzysztof Kąkolewski, wybitny twórca polskiego reportażu, pisarz, autor kilkudziesięciu książek, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, spoczął w środę na warszawskich Powązkach Wojskowych. Pisarz zmarł w niedzielę w wieku 85 lat.