Kultura i styl

Kultura i styl

Tragikomedia Kingi Dębskiej "Moje córki krowy" otrzymała Nagrodę Dziennikarzy akredytowanych na 40. FF w Gdyni. Dzień przed galą finałową konkursu głównego rozdano też nagrody Młodego Kina oraz pozaregulaminowe. Ciepło przyjęto nowy film Jerzego Skolimowskiego "11 minut", choć głównym faworytem do Złotych Lwów wydaje się być Małgorzata Szumowska z nagrodzonym już w Berlinie Srebrnym Niedźwiedziem filmem "Body. Ciało".

"Obce niebo” to trzymająca w napięciu polsko-szwedzka opowieść o małżeństwie, którego życie z dnia na dzień zostaje wywrócone do góry nogami. Oparta na faktach historia pokazuje, do czego są w stanie posunąć się rodzice kierowani miłością do dziecka. Film z Agnieszką Grochowską i Bartłomiejem Topą w rolach głównych bierze udział w Konkursie Głównym na Festiwalu Filmowym w Gdyni. W kinach od 16 października.

Nowoczesne Centrum Filmowe, o którym obecni w Gdyni cudzoziemcy mówią, że kojarzy się z canneńskimi obiektami, idealnie dopasowało się do festiwalowych propozycji, które cieszą jakością. Czekając na premierowy w Polsce pokaz "11 minut" Skolimowskiego goście FF typują zwycięzców imprezy:"Body.Ciało" Szumowskiej, "Moje córki krowy" Dębskiej, "Noc Walpurgi" Bortkiewicza, czy wreszcie zaplanowany na ostatni dzień projekcji obraz Skolimowskiego? Zwycięzcę poznamy w sobotę, 19 września.

Z okazji pokazu wiosennej kolekcji The Blonds pojawiła się na Nowojorskim Tygodniu Mody amerykańska transseksualna modelka, wokalistka i celebrytka Amanda Lepore. Jej prowokujący strój i makijaż przyciągnęły uwagę gości imprezy nie mniej - a może nawet bardziej - niż prezentowane na wybiegu stroje.

Ponad 10 tys. nieruchomych i ruchomych zabytków na zajętych przez dżihadystów obszarach Syrii jest bezpośrednio zagrożonych zniszczeniem lub przemytem - podano w środę na konferencji UNESCO w Sofii poświęconej zagrożeniom dla syryjskiego dziedzictwa.

Pierwszy dzień festiwalowych projekcji w Gdyni podzielił widzów na zagorzałych wielbicieli i przeciwników debiutu Agnieszki Smoczyńskiej. "Córki dancingu" to musical zrealizowany w na wpół baśniowej konwencji, będący studium lat 80. Tłumy zgromadziła konferencja poświęcona nowemu filmowi Wojciecha Smarzowskiego "Wołyń". Była też do obejrzenia statuetka Oscara za "Idę" i pościgi reporterów za gwiazdami.