Kultura i styl

Kultura i styl

"Wierzyłem w sukces". Aktorzy "Gwiezdnych wojen" w rozmowie z Anną Wendzikowską

Fani "Gwiezdnych wojen" czekali na to od dawna. Na ekrany kin właśnie weszła kolejna część kultowej sagi - "Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi". W filmach George'a Lucasa jest coś, co elektryzuje widzów na całym świecie od wielu lat. Mark Hamill, odtwórca roli Luke'a Skywalker'a, w rozmowie z Anną Wendzikowską z "Dzień Dobry TVN" wspominał kulisy powstania pierwszych części sagi.

"Najdroższy obraz na polskim rynku sztuki"

4 miliony 366 tysięcy złotych uzyskano za obraz Stanisława Wyspiańskiego "Macierzyństwo" na czwartkowej aukcji Domu Aukcyjnego DESA Unicum w Warszawie. - To była najlepsza nasza aukcja w historii. Nigdy dotąd nie mieliśmy takiego wyniku - powiedział dyrektor DESY Unicum Jan Koszutski.

"The Square" i "Niemiłość" na skróconej liście filmów nieanglojęzycznych. Bez "Pokotu"

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła skróconą listę kandydatów do Oscara w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny". Wśród dziewięciu tytułów nie ma polskiego "Pokotu" Agnieszki Holland. Są za to najważniejsi faworyci: szwedzki "The Square" Rubena Östlunda, rosyjska "Niemiłość" Aleksandra Zwiagincewa oraz "Dusza i ciało" Węgra Ildikó Enyediego. Listę pięciu nominowanych tytułów poznamy 23 stycznia.

Dwa polskie tytuły wśród najlepszych filmów roku w USA

"Wszystkie nieprzespane noce" Michała Marczaka i "Córki dancingu" Agnieszki Smoczyńskiej znalazły się w zestawieniu 25 najlepszych filmów roku opiniotwórczego magazynu IndiWire. Film Smoczyńskiej pojawił się również w zestawieniu magazynu "Esquire".

Sejm uczcił 100. rocznicę polskiej awangardy

Sejm przyjął uchwałę w celu uczczenia 100. rocznicy polskiej awangardy - artystycznego nurtu, który radykalnie zmienił sposób myślenia o sztuce, wyznaczając jej nowe kierunki i cele. Polscy awangardziści wpłynęli na proces przemian społecznych dokonujący się w Polsce początków XX wieku - głosi przegłosowana uchwała. Uchwałę poparło 420 posłów, jeden był przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu.

"Twój Vincent" pobił rekord "Idy"

"Twój Vincent" - polsko-brytyjska produkcja nagrodzona na sobotniej gali europejskim Oscarem dla najlepszej animacji - zdołała zarobić już 20 milionów dolarów w światowym box office'ie, co - jak komentuje magazyn "Variety" - "w przypadku artystycznej produkcji animowanej dla dorosłych jest rzeczą niewyobrażalną". "Twój Vincent" stał się też najbardziej dochodowym rodzimym filmem dystrybuowanym poza Polską. Dotychczasowy rekord należał do "Idy" Pawła Pawlikowskiego i wynosił 15,3 miliona dolarów.

Muzycy Decapitated opuścili areszt

Wszyscy czterej członkowie polskiego zespołu death metalowego Decapitated, którym zarzuca się zgwałcenie kobiety po koncercie w Spokane w stanie Waszyngton, opuścili areszt i oczekują na proces na wolności - podał w środę dziennik "The Spokesman-Review".

Nie żyje Jan "Yach" Paszkiewicz

W wieku 59 lat zmarł w środę Jan "Yach" Paszkiewicz, twórca kilkuset videoklipów polskich wykonawców i zespołów muzycznych oraz współorganizator Yach Festiwal będącego przeglądem teledysków.

Burmistrz Rzymu niczym gwiazda kina

Sezon w Teatro dell’Opera w Rzymie otworzył we wtorek spektakl "Potępienie Fausta" Hectora Berlioza w reżyserii Damiano Michaeletto. Całą uwagę fotoreporterów skradła jednak Virginia Raggi, burmistrz Rzymu.

Pałac Buckingham pokazał nowy portret księcia Filipa

Pałac Buckingham zaprezentował w poniedziałek obraz przedstawiający męża królowej Elżbiety II i księcia Edynburga Filipa. Obraz został namalowany w tym roku i ma uhonorować decyzję księcia o wycofaniu się z życia publicznego.

"Twój Vincent" z nominacją do Złotego Globu

Polsko-brytyjska produkcja "Twój Vincent" w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana została nominowana do Złotego Globu w kategorii najlepszy film animowany. Najwięcej, bo siedem nominacji, otrzymał film "Kształt wody" meksykańskiego reżysera Guillermo del Toro.

Rosyjska elita na spektaklu, a jego reżyser w areszcie

Reżyser i scenograf Kiriłł Sieriebriennikow nie mógł obejrzeć premiery swojego spektaklu "Nuriejew" w Teatrze Bolszoj. Twórca, podejrzany o rzekome nadużycia finansowe, od sierpnia przebywa w areszcie domowym. Tymczasem jego najnowsze dzieło zostało uznane za "wydarzenie światowe", a na premierze pojawił się między innymi rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

"Tak się spełnia marzenia". Wielki wygrany finału "MasterChefa"

W niedzielę rozegrał się wielki finał szóstej edycji programu "MasterChef". Każda konkurencja była wyzwaniem. O sukcesie i wygranej decydowały detale, czasem wręcz pojedyncze smaki. Emocje dopadały nawet najtwardszych zawodników. Końcowy efekt konkurencji oceniali wymagający jurorzy: Magda Gessler, Michel Moran oraz Anna Starmach. O zwycięstwo walczyli: Damian Sobek, Mateusz Zielonka i Mateusz Guncel.

"Woody Allen woli pracować z kobietami, woli pisać role dla kobiet"

Role kobiece w filmach Woody'ego Allena są ciekawsze niż męskie (…). Dla niego kobiety są bardziej złożone emocjonalnie, silniejsze. On woli pisać role dla kobiet - powiedziała w niedzielę we "Wstajesz i weekend" w TVN24 Anna Wendzikowska. Nowy film reżysera, "Na karuzeli życia", właśnie trafił do kin. - To jest film bardzo typowy dla Woody'ego Allena. Jest bardzo niewiele akcji, wszystko się dzieje w dialogach - oceniła dziennikarka TVN.

Noble trafiły w ręce laureatów

Tegoroczni laureaci nagród Nobla w pięciu dziedzinach odebrali w niedzielę w Sztokholmie medale i dyplomy z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Były fanfary, laudacje oraz aplauz dwutysięcznej publiczności.

James Belushi w "Dzień Dobry" TVN: użyłem osobistych doświadczeń w filmie Allena

Ludzie mają wielką potrzebę bliskości. Kiedy moja żona się obraża i nie odzywa do mnie, to jest dla mnie bardzo bolesne. Użyłem tych osobistych doświadczeń w tym filmie. Kiedy Ginny (Kate Winslet - red.) się odcina, to jest dla mojego bohatera największy ból - mówił w "Dzień Dobry" TVN James Belushi, który gra jedną z głównych ról w najnowszym filmie Woody'ego Allena "Na karuzeli życia".