25 lat TVN. Tak zmieniała się polska rozrywka

Autor:
Tomasz-Marcin
Wrona
Źródło:
tvn24.pl
25 lat TVN. Tak powstawało pierwsze studio (fragment materiału z 3.10.1997 r. - wideo bez dźwięku)
25 lat TVN. Tak powstawało pierwsze studio (fragment materiału z 3.10.1997 r. - wideo bez dźwięku)Archiwum TVN
wideo 2/9
Archiwum TVN25 lat TVN. Tak powstawało pierwsze studio (fragment materiału z 3.10.1997 r. - wideo bez dźwięku)

25 lat temu wystartowała telewizja TVN. Twórcy chcieli dostarczyć Polkom i Polakom nie tylko najświeższe informacje, ale również rozrywkę na światowym poziomie. Chociaż początki nie były łatwe, z biegiem czasu stacja stała się liderem rynku. Między innymi dzięki własnym produkcjom i polskim wersjom zagranicznych formatów.

W piątek 3 października 1997 roku o godzinie 19 ruszyła ogólnopolska telewizja TVN. Po pięcioletnich staraniach o koncesję, jej twórcy wybudowali i uruchomili telewizję w zaledwie pół roku. Od samego początku stawiali na rzetelne dziennikarstwo informacyjne oraz rozrywkę na światowym poziomie. I tak się stało. Przez kolejne 25 lat TVN konsekwentnie wprowadzała polskie odsłony najpopularniejszych na świecie programów rozrywkowych.

Pierwszym poważnym sukcesem komercyjnym stacji była emisja meksykańskiej telenoweli "Esmeralda" z Leticią Calderón i Fernando Colunga (31.08.98-11.03.99). 137-odcinkowa produkcja przyciągała miliony widzów, głównie za sprawą odtwórczyni głównej roli - Calderón. Fenomen "Esmeraldy" dotyczył nie tylko Polski, ale poza krajami hiszpańskojęzycznymi, był hitem w wielu krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W lutym 1999 roku na zaproszenie TVN do Polski na sześć dni przyleciała gwiazda serialu. Gdziekolwiek się nie pojawiała, czekały na nią tłumy fanów.

Kolejnym ogólnopolskim hitem stał się prowadzony przez Huberta Urbańskiego teleturniej "Milionerzy". Program realizowany na licencji brytyjskiego pierwowzoru, od początku wzbudza emocje i przyciąga ogromną widownię. Rekordową oglądalność - ponad 6,5 miliona widzów - zgromadził odcinek z 5 marca 2000 roku, gdy po raz pierwszy w polskiej edycji padła nagroda 250 tysięcy złotych.

Ćwierć milioner
Ćwierć milioner - materiał "Prosto z Polski" z dn. 18.09.2008 r.TVN24

"Agent", "Big Brother", "Taniec z gwiazdami"

Kolejne produkcje TVN realizowane na licencji zagranicznych formatów również zdobyły wielomilionową widownię. Najpierw październiku 2000 roku pojawił się "Agent", który powstał na licencji belgijskiego pierwowzoru "De Mol". Pierwszą edycję oglądało średnio 2,6 miliona widzów. Po trzeciej edycji zrezygnowano z dalszej produkcji. Natomiast w 2017 roku "Agent" powrócił w wydaniu gwiazdorskim. Cztery edycje "Agenta - Gwiazdy" (2017-19) utrzymywały TVN w czołówce oglądalności.

"Agent" - fragment odcinka finałowego z 2000 roku
AGENT

W marcu 2001 roku ruszyło jedno z najbardziej kontrowersyjnych reality show w historii polskiej telewizji. "Big Brother", który powstał na licencji holenderskiego odpowiednika o tym samym tytule, na antenę TVN wszedł 4 marca. Do pierwszej edycji zgłosiło się około 10 tysięcy chętnych. Następnie wybrano setkę, z którą przeprowadzono próby kamerowe. Ostatecznie w programie wzięło udział 15 osób, a jego gospodarzami byli Martyna Wojciechowska oraz Grzegorz Miecugow. Odcinek finałowy, podczas którego zwycięzcą został Janusz Dzięcioł, przyciągnął ponad dziewięciomilionową widownię. Wynik ten ciągle pozostaje rekordem TVN. Sam program stał się najchętniej oglądanym w 2001 roku, ze średnią widownią 4,2 miliona widzów. "Big Brother" stał się szeroko dyskutowanym zjawiskiem społeczno-kulturowym, a również źródłem analiz badaczy kulturowych.

Przy okazji tworzenia "Big Brothera" po raz pierwszy w Polsce uruchomiono SMS Premium na potrzeby telewizji. Dodatkowo uruchomiono specjalną stronę internetową, która od samego początku notowała wielomilionowe odsłony. Główną nagrodą pierwszych trzech edycji było pół miliona złotych.

"Big Brother" - fragment pierwszego finału (2001 r.)
"Big Brother" - fragment pierwszego finału (2001 r.)Archiwum TVN

Kolejne lata, to kolejne tytuły, które były międzynarodowymi hitami. W TVN pojawił się "Taniec z gwiazdami" (na licencji brytyjskiego formatu "Dancing with the Stars"), który przez 13 kolejnych sezonów gromadził od 3,4 do 6,7 miliona widzów. Rekordowy odcinek - finał drugiego sezonu z udziałem Katarzyny Cichopek i Małgorzaty Foremniak - obejrzało 7,74 miliona widzów. Stał się nie tylko jednym z najchętniej oglądanych programów, ale również spowodował ogromne zainteresowanie tańcem towarzyskim w Polsce. Podobnie było w przypadku "You Can Dance!", którego osiem edycji w TVN przyciągało średnio dwa miliony widzów.

"Kuchenne rewolucje" kończą 10 lat
"Kuchenne rewolucje" kończą 10 lat - wideo z 2020 roku"Kuchenne Rewolucje" prod. Constantin Entertainment”

Fenomenem medialnym stał się program "Kuchenne rewolucje" i jego prowadząca Magda Gessler. Polska wersja amerykańskiego reality-show "Kitchen Nightmares" pojawiła się w 2010 roku, a każda z 24 dotychczasowych serii przyciągnęła średnio dwa miliony widzów.

Hitami TVN stały się nie tylko produkcje realizowane na zagranicznych licencjach, ale również własne formaty, takie jak "Dzień Dobry TVN" (od 2005 roku), "Kobieta na krańcu świata" (od 2009 roku), do której prawa wykupiły stacje telewizyjne we Francji, Hiszpanii, Szwecji, Czechach i Hongkongu, "Maja w ogrodzie" czy "Co za tydzień".

"Co za tydzień" - fragment pierwszego odcinka z 2001 roku
"Co za tydzień" - fragment pierwszego odcinka z 2001 rokuArchiwum TVN

25 lat TVN - niezapomniane seriale

Kierownictwo stacji szybko zauważyło, że poza zagranicznymi filmami i serialami, widzowie chcą oglądać polskie produkcje. Pierwszym serialowym hitem wyprodukowanym przez TVN stał się "Kasia i Tomek", który szybko trafił do telewizyjnej klasyki. Polska wersja francuskiego serialu "Un gars, une fille" na antenie TVN pojawiła się w latach 2003-04. Ogromna popularność tytułu zapewniła odtwórcom głównych ról - Joannie Brodzik i Pawłowi Wilczakowi - ogólnopolską rozpoznawalność. Brodzik w 2005 roku pojawiła się w kolejnym kultowym dziś serialu "Magda M." - tym razem oryginalnej produkcji TVN. Ze względu na ogromną popularność opowieści o warszawskiej prawniczce, powstało cztery a nie, jak wstępnie planowano, trzy sezony. W 2007 roku oglądalność ostatnich odcinków "Magdy M." przekroczyła cztery miliony widzów.

Natomiast w 2004 roku na antenie TVN pojawił się "Camera Cafe" - polski odpowiednik popularnego francuskiego serialu o tym samym tytule. To tu właśnie Tomasz Kot, dla którego była to jedna z pierwszych głównych ról serialowych, zachwycał talentem komediowym.

"Niania" reż. J. Bogajewicz - fragment odcinka z 2006 roku
NIANIA

Następnie Kot zagrał główną rolę w polskiej wersji hitu stacji CBS "The Nanny" (znanym w Polsce jako "Pomoc domowa"). "Nianię" w reżyserii Jerzego Bogajewicza z Agnieszką Dygant w tytułowej roli docenili twórcy oryginalnej wersji, uznając polską odsłonę za najwierniejszą pierwowzorowi.

Wśród ponad 300 gwiazd, które gościnnie zagrały w "Niani", byli: Danuta Rinn, Kayah, Bohdan Łazuka, Iwona Bielska, Marian Opania, Irena Kwiatkowska, Krystyna Tkacz, Stanisław Tym, Katarzyna Nosowska, Agnieszka Chylińska, Daniel Olbrychski, Dorota Wellman, Magda Gessler, Mirosław Baka, Wiktor Zborowski, Tadeusz Ross, Krzysztof Kowalewski, Urszula Dudziak, Gabriela Kownacka, Anna Przybylska, Andrzej Morozowski, Agata Kulesza czy Andrzej Deskur. 

Produkcje kinowe TVN

Przez kolejne lata TVN produkowało, koprodukowało bądź zlecało produkcję kolejnych hitów telewizyjnych, które gromadziły wielomilionową widownię. Niemal od początku istnienia TVN angażowało się również w produkcję filmową. Pierwszym wyprodukowanym przez telewizję filmem fabularnym był "Reich" Władysława Pasikowskiego z 2001 roku. W tym samym roku TVN był koproducentem komedii Juliusza Machulskiego "Pieniądze to nie wszystko" z Markiem Kondratem w roli głównej.

Natomiast w 2004 roku do kin trafiła pierwsza polska komedia romantyczna z prawdziwego zdarzenia. "Nigdy w życiu!" - kolejna fabularna produkcja TVN - w reżyserii Ryszarda Zatorskiego na podstawie powieści Katarzyny Grocholi, przyciągnęła do kin 1,62 miliona widzów.

Zwiastun filmu "Twarz" reż. Małgorzata Szumowska
Zwiastun filmu "Twarz" reż. Małgorzata SzumowskaKino Świat

Pierwszą samodzielną kinową produkcją TVN był kultowy "Świadek koronny" Jarosława Sypniewskiego z 2007 roku. Grający główną rolę męską Robert Więckiewicz został doceniony nagrodą Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 

Wiele produkcji i koprodukcji TVN doceniono nagrodami krajowymi i zagranicznymi, w tym przyznawanymi na najbardziej prestiżowych festiwalach filmowych świata. W tym gronie znalazły się między innymi: "Mój rower" Piotra Trzaskalskiego, "Obce niebo" Dariusza Gajewskiego, "Twarz" Małgorzaty Szumowskiej, "Sala samobójców. Hejter" Jana Komasy czy w końcu cieszącą się ogromną popularnością seria "Listy do M.".

"Listy do M." reż. Mitja Okorn
"Listy do M." reż. Mitja OkornTVN/ITI Cinema

Autor:Tomasz-Marcin Wrona

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości