25 lat TVN. Pierwsze wydanie "Faktów"

Autor:
Tomasz-Marcin
Wrona //now
Źródło:
tvn24.pl
Pierwsza czołówka "Faktów" TVN
Pierwsza czołówka "Faktów" TVNArchiwum TVN
wideo 2/6
Archiwum TVNPierwsza czołówka "Faktów" TVN

25 lat temu ruszyła telewizja TVN, która była spełnieniem marzeń o tym, żeby dać Polkom i Polakom nową jakość programów informacyjnych. 3 października 1997 roku telewidzowie poznali "Fakty", które szybko stały się wizytówką stacji, a z biegiem czasu również liderem polskiego rynku.

Był piątek 3 października 1997 roku. Po pięciu latach starań o ogólnopolską koncesję telewizyjną oraz po sześciu miesiącach budowania i uruchamiania ruszyła telewizja TVN, której współzałożycielami byli Mariusz Walter oraz Jan Wejchert. Jednym z pierwszych tytułów, jakie znalazły się tego dnia na antenie, był "Fakty" - wieczorny program informacyjny, który rzucił wyzwanie konkurencji i pokazał, że polscy telewidzowie mają prawo do światowej jakości opowiadania o tym, co najważniejsze. 

- Tomasz Lis, witam państwa. Zapraszam na pierwsze wydanie "Faktów" - tak przywitał się na antenie prowadzący, który "Fakty" współtworzył razem z Grzegorzem Miecugowem. Przez kolejne miesiące główny serwis informacyjny TVN nadawany był o godzinie 19.30.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: REPORTAŻ TOMASZA-MARCINA WRONY "GRZEGORZ MIECUGOW. WSPOMNIENIE"

2 maja 1998 roku "Fakty" pojawiły się o godzinie 19 i tak zostało do dzisiaj. Tylko raz w swojej historii "Fakty" nie pojawiły się na antenie TVN. Było to 10 lutego 2021 roku, gdy w ramach sprzeciwu wobec rządowego projektu nowej daniny od reklam, zorganizowano ogólnopolski strajk mediów "Media Bez Wyboru".

Całe pierwsze wydanie "Faktów" z 3.10.1997 roku
Całe pierwsze wydanie "Faktów" z 3.10.1997 rokuArchiwum "Faktów" TVN

Pierwszy materiał pierwszego wydania "Faktów" dotyczył 30-godzinnej akcji ratunkowej na Bałtyku. Było również o walce ze skutkami historycznej powodzi, która przeszła przez Polskę w lipcu 1997 roku. W tym wydaniu pojawiły się również materiały dotyczące poszukiwania kandydatów na premiera po wygranych wyborach przez Akcję Wyborczą Solidarność oraz o sprytnym rudym kundlu z Solca Kujawskiego, który straszył mieszkańców. 

Kajdanowicz o początkach TVN: to była jedna wielka improwizacja
Kajdanowicz o początkach TVN: to była jedna wielka improwizacjaTVN24

25 lat TVN. "Fakty" wizytówką telewizji

"Fakty" od samego początku istnienia TVN stały się jej wizytówką. Podobnie jak prowadzący, prowadzące oraz reporterki i reporterzy programu. Początki były trudne, zdarzały się błędy i wpadki, ale bardzo szybko "Fakty" w opinii publicznej zdobyły status alternatywy dla tradycyjnego i konserwatywnego sposobu tworzenia programu informacyjnego, jaki reprezentowała wówczas telewizja publiczna.

Trzonem programu od samego początku byli ludzie, którzy go współtworzyli. Od początku newsroom "Faktów" gromadził dziennikarki i dziennikarzy informacyjnych z ogromnym doświadczeniem, a także tych, którzy stawiali swoje pierwsze kroki w telewizji. Od początku z "Faktami" związany był między innymi Marcin Pawłowski, jeden z najbardziej utalentowanych dziennikarzy informacyjnych i reporterów w polskiej telewizji. Pawłowski prowadził główne i wieczorne wydania programu, był również reporterem zajmującym się tematami społecznymi i politycznymi. Relacjonował między innymi wydarzenia związane z atakami terrorystycznymi w Stanach Zjednoczonych z 11 września 2001 roku. Marcin zmarł w 2004 roku po kilkuletniej chorobie nowotworowej.

Wciąż jest wzorem dla młodych reporterów. Rocznica śmierci Marcina Pawłowskiego
Marcin Pawłowski - wspomnienie (wideo z 2017 roku)Fakty TVN

Od samego początku z działem informacyjnym TVN związani są między innymi: Katarzyna Sławińska, Marzanna Zielińska, Patrycja Redo-Łabędziewska, Paweł Abramowicz, Robert Jastrzębski, Grzegorz Jędrzejowski, Grzegorz Kajdanowicz, Dariusz Łapiński, Jacek Nakielski, Adam Rogowiec, Tomasz Sianecki, Mariusz Tchórzewski, Leszek Trzciński, Marcin Wrona, Krzysztof Zawistowski oraz Tomasz Zubilewicz. A to tylko niektórzy spośród ponad 150 osób, które w TVN są od samego początku istnienia tej telewizji.

W 2004 roku "Fakty" przeszły gruntowną metamorfozę. Zmieniła się oprawa graficzna, muzyka oraz studio. Związane to było z oddaniem do użytku nowej siedziby TVN przy ulicy Wiertniczej w Warszawie. Nowe studio, które stało się wspólnym newsroomem "Faktów" i TVN24, kosztowało ponad 5 milionów euro. Nastąpiła również zmiana w ramówce. Od tej pory program nie był już zaznaczany jako "TVN - Fakty", ale po prostu "Fakty". Osiem lat później "Fakty" przeszły kolejną gruntowną metamorfozę wizualną, muzyczną. Zmieniło się studio, w którym zamontowano zaokrąglony ekran.

Fakty TVN zostały gruntownie odświeżone (2004 r.)
"Fakty" TVN zostały gruntownie odświeżone w 2004 r. - materiał Marcina Pawłowskiego z 2004 rokuMarcin Pawłowski | Archiwum Faktów TVN

"Fakty" liderem rynku

Nie zmieniły się wartości, które stanowią codzienne drogowskazy: niezależność, uczciwość, odpowiedzialność za słowo, informacje oraz reprezentowanie głosu widzek i widzów. Dlatego "Fakty" są obecnie najchętniej oglądanym wieczornym programem informacyjnym w kraju w grupie ogólnej 4+. Rekordowy średni dzienny wynik udziału w rynku odnotowano w kwietniu bieżącego roku. Było to 21,4 procent. Również w grupie komercyjnej 16-49, "Fakty" z wynikiem 20,1 proc. pozostawały liderem. Według danych rocznych za 2021 - "Fakty" były najchętniej oglądanym programem informacyjnym - z średnią dzienną widownią 2,64 mln osób, co stanowiło 21,8 proc. rynku.

A że program tworzą ludzie, to naturalne, że zdarzały się błędy czy różnego rodzaju wpadki. Część z nich publikowaliśmy już w 2017 roku, przy okazji 20-lecia TVN i "Faktów".

W kilku tysiącach wydań "Faktów" pojawiały się wpadki i niespodziewane sytuacje - materiał Pawła Abramowicza z 7.10.2017 r.
W kilku tysiącach wydań "Faktów" pojawiały się wpadki i niespodziewane sytuacje - materiał Pawła Abramowicza z 7.10.2017 r.Archiwum "Fakty" TVN

Autor:Tomasz-Marcin Wrona //now

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości