Kultura i styl

Kultura i styl

Rozmowa o Niepodległej z Maciejem Stuhrem

O miejscu, w jakim się znaleźliśmy, o Polsce, która cieszy się stuleciem niepodległości, o naszej historii, perspektywach dla Polski i jej mieszkańcach. Rozmowa o Niepodległej z Maciejem Stuhrem.

Marcin Wicha laureatem Nagrody Nike

22. Nagroda Literacka Nike trafiła w niedzielę do Marcina Wichy za książkę "Rzeczy, których nie wyrzuciłem". - Potrafi pokazać rzeczywistość od podszewki i pokazuje to tak, że my, czytelnicy z różnych pokoleń, odnajdujemy tu własne emocje - uzasadniał przewodniczący jury Marek Zaleski.

Był gwiazdą "The Walking Dead". Scott Wilson nie żyje

Nie żyje amerykański aktor Scott Wilson. Rozpoznawalność zdobył dzięki roli Hershela Greene'a w serialu "The Walking Dead". Wilson znalazł się w składzie ekipy kolejnego, dziewiątego sezonu. Przed śmiercią nakręcił wszystkie swoje sceny. Miał 76 lat.

Dyskusja o "Klerze" Smarzowskiego. "Film, który na ten sukces zasłużył"

Może nie jest tak dobry jak "Dom Zły" jako robota filmowa, ale to naprawdę dobrze zrobiony film. To przyzwoicie napisany scenariusz, z dialogami, które się zapamiętuje - mówiła Ilona Łepkowska w programie "Babilon" w TVN24 BiS. Zdaniem scenarzystki filmowej i serialowej, jeśli film trwający ponad dwie godziny utrzymuje uwagę widza, to jest to "film, który na ten sukces zasłużył".

Trolle odpowiadają za krytyczne opinie na temat "Gwiezdnych wojen". Zaskakujące wyniki badania

Morten Bay, naukowiec, dziennikarz i medioznawca z Los Angeles, zbadał negatywne i obraźliwe tweety na temat "Gwiezdnych wojen: Ostatni Jedi", które masowo pojawiły się na Twitterze po premierze filmu, i doszedł do zaskakujących wniosków. Jak twierdzi, zdecydowana większość postów pochodziła z kont rosyjskich internetowych trolli - najemników, sztucznie napędzających krytykę wobec filmu.

"Nikt nie może mi zarzucić, że korzystam z dobrodziejstw klanu"

Nigdy to nie miał być film "na barykady". Nie wychodziłam z założenia, żeby wywołać jakiś skandal. Chciałam opowiedzieć prostą historię. To, że ludzie wychodzą z kina zapłakani, to, że mówią mi, że zrozumieli, iż muszą zmienić swoje życie - i wcale tu nie chodzi o orientację seksualną, ale o jakieś spojrzenie sobie w oczy i stwierdzenie, że się oszukuje - to było wstrząsające - mówi w rozmowie z tvn24.pl Olga Chajdas, reżyserka "Niny".

Riverside: W pewnym sensie zespół przeżył koniec świata

W tej dekadzie Riverside zaczęło nagrywać płyty, które wciąż są melancholijne, ale jednak mają światełko na końcu tunelu i kończą się raczej optymistycznym akcentem. Mimo że świat się kończy, to wciąż istnieje szansa i nadzieja na nowe, inne czy po prostu jakiekolwiek życie - mówi Mariusz Duda, wokalista zespołu Riverside w rozmowie z tvn24.pl.

Gajos: "Kler" daje możliwość otwarcia pudełka z prawdą

"Kler" powinien być i jest poważną rozmową z widownią. To, że już prawie milion ludzi przyszło na ten film, dodaje otuchy. To znaczy, ze ludzie bardzo chcą to zobaczyć - ocenił w "Kropce nad i" aktor Janusz Gajos, odtwórca roli biskupa Mordowicza w najnowszym obrazie Wojciecha Smarzowskiego. - To jest bardzo poważna rozmowa z ludźmi, którzy mają z tym kłopot, którzy chcieliby chodzić do kościoła, ale coś ich powstrzymuje. To daje możliwość otwarcia pudełka z prawdą - dodał.

Zmarł legendarny Charles Aznavour

W nocy z niedzieli na poniedziałek w wieku 94 lat zmarł legendarny francuski piosenkarz, kompozytor i aktor Charles Aznavour - poinformowali jego rzecznicy prasowi. Artysta zmarł w swoim domu w Prowansji, na południu kraju.

Henry Golding: nakręciłem "Bajecznie bogatych Azjatów" bez jednego dnia przerwy

Film "Bajecznie bogaci Azjaci" był skazany na sukces jeszcze zanim powstał. Ta oparta na bestsellerowej powieści klasyczna komedia romantyczna opowiada historię dziewczyny z ludu, która trafia do świata bogaczy. Nieakceptowana przez rodzinę ukochanego, walczy jednak o swoje szczęście. W sukcesie filmu nie przeszkodził nawet fakt, że grają w nim niemal wyłącznie azjatyccy aktorzy, a główną rolę powierzono debiutantowi Henry’emu Goldingowi. O tym, jak ta rola wpłynęła na jego życie i o pracy na planie filmowym rozmawiała z nim Anna Wendzikowska.

Igor Brejdygant o swojej nowej książce

Poznałem na swojej drodze ludzi, którzy wyszli w środę w lutym z domu w Warszawie, a obudzili się w grudniu w Sopocie. Nie wiedzieli, co wydarzyło się pomiędzy - opowiadał w "Xięgarni" pisarz Igor Brejdygant. - Nie martwiłem się o tyle, że nie korzystałem ze schematu, tylko korzystałem z własnego doświadczenia - dodał autor, opowiadając o pracy nad swoją nową książką pod tytułem 'Rysa".

Jakubik: myślałem, że po "Wołyniu" nic trudniejszego nie może mnie spotkać, a przyszedł "Kler"

Już po lekturze scenariusza byłem bardzo poruszony tą historią i nie ukrywam, ucieszyłem się bardzo, kiedy akurat tę rolę dostałem do zagrania. Wiedziałem, że będzie ciężko, bo to bardzo złożona, skomplikowana, straumatyzowana postać - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 aktor Arkadiusz Jakubik, odtwórca jednej z ról w najnowszym filmie Wojciecha Smarzowskiego "Kler". - Cała ta praca, z mojego punktu widzenia, była ciężka. Myślałem, że po "Wołyniu" nic trudniejszego nie może mnie spotkać, a przyszedł "Kler". Po skończonych zdjęciach w listopadzie ubiegłego roku, byłem tak emocjonalnie przeczołgany, że postanowiłem sobie, dla własnego zdrowia psychicznego, wziąć roczny urlop od pracy na planie filmowym - wyznał Jakubik. "Kler" Smarzowskiego od piątku w polskich kinach.