Kultura i styl

Kultura i styl

Igor T. Miecik nie żyje. Dziennikarz miał 47 lat

Dziennikarz, reporter i autor książek Igor T. Miecik zmarł w wieku 47 lat. Debiutował w "Gazecie Wyborczej", później pracował między innymi dla "Polityki", "Newsweeka" i TVN24. Był autorem książek o społeczeństwach krajów byłego ZSRR. Między innymi za reportaż, jaki przygotował w "Uwadze!" w TVN, otrzymał nagrodę Grand Press.

Zdobywca Oscara na czele polskiej komisji oscarowej

13 przedstawicieli świata kina weszło w skład powołanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej komisji, która wyłoni polskiego kandydata do przyszłorocznego Oscara. Na czele stanął kompozytor Jan A.P. Kaczmarek, który sam jest laureatem nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej za muzykę do "Marzyciela". W składzie komisji znaleźli się również między innymi Dorota Kobiela, Stefan Laudyn i Ernest Bryll.

Małgorzata Szumowska w jury festiwalu w Wenecji

Polska reżyserka Małgorzata Szumowska zasiądzie w jury konkursu głównego 75. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji - poinformował w poniedziałek Polski Instytut Sztuki Filmowej. Festiwal rozpocznie się 29 sierpnia.

Danuta Stenka: cieszę się z możliwości zagrania czarnego charakteru

W Kazimierzu Dolnym trwa festiwal filmowy "Dwa Brzegi". Z tej okazji z dziennikarką TVN24 Eweliną Woźnicą spotkała się aktorka Danuta Stenka, która opowiadała o swojej postaci i pracy na planie nowego sezonu serialu TVN "Diagnoza". Aktorka podkreśliła, że bardzo się cieszy z możliwości zagrania "czarnego charakteru". - Po raz pierwszy dostałam rolę z gruntu może nie złej, ale dość kontrowersyjnej osoby - wyjaśniała.

Zmarł Tomasz Stańko

Zmarł Tomasz Stańko - kompozytor, trębacz i jeden z najoryginalniejszych europejskich artystów jazzowych ostatnich dekad.

"Za mało korzystałam ze świata"

- Kora była osobą bezpośrednią i otwartą, odpowiadała na każde pytanie, ale nie była osobą wylewną, która sama, od razu dzieli się wiadomościami - wspomina zmarłą w sobotę królową polskiej sceny rockowej Maciej Wójcik, dziennikarz programu "Uwaga!" TVN i autor reportażu o wokalistce.

"To nie jest festiwal w żadnej mierze branżowy". Dwa Brzegi ruszają dwunasty raz

- To jest taki festiwal, który poprzez całkowite zmniejszenie dystansu, adresowany jest do ludzi, chcących po prostu podczas wakacji zetknąć się z troszkę inną kulturą, inną sztuką niż na co dzień - mówiła w TVN24 Grażyna Torbicka, dyrektorka artystyczna Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Podkreśliła, że prezentowane podczas festiwalu filmy to z jednej strony kino artystyczne, refleksyjne, ale z drugiej - pozostające ciągle kinem rozrywkowym.

"Piekielnie inteligenta, nawet w rozmowie o naleśnikach"

Niezwykły, rozpoznawalny po ciemku na widno, zza rogu - tak o głosie Kory mówił Zbigniew Hołdys w rozmowie z TVN24. Jak wspominał, Olga Sipowicz była "piekielnie inteligenta" i "z ogromnym poczuciem humoru". Zdaniem muzyka wokalistka, razem z zespołem Maanam zrewolucjonizowała polską scenę muzyczną. - Okazało się, że istnieje inna muzyka, inna myśl, inny wygląd, inne dźwięki, sposób grania, poruszania się po scenie - wyjaśniał Hołdys.

"Fantastyczne melodie do mruczenia”. Komasa o legendarnych piosenkach Fogga

- Te melodie są wspaniałe, fantastyczne do mruczenia - mówił o piosenkach Mieczysława Fogga śpiewak operowy Szymon Komasa w programie "Wstajesz i Weekend" na antenie TVN24. - Artysta tak mocno związany z powstaniem, z tym co się wydarzyło w Powstaniu Warszawskim, sam powstaniec... Jest ogromny duch przedwojennej, powojennej, ale i też wojennej Warszawy w tym wszystkim - mówił wokalista, który wystąpił w piątkowym koncercie w Parku Wolności, będącym jednym z elementów obchodów zbliżającej się 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Widowisko było koncertową premierą płyty duetu Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis.

"Była niekwestionowaną królową polskiego rocka"

- Bardzo niezwykła osoba, niezwykła osobowość - mówiła o Korze Małgorzata Ostrowska w rozmowie z TVN24. - Była nie tylko wokalistką, była artystką, niekwestionowaną królową polskiego rocka - wspomina piosenkarka. Wokalistka i wieloletnia solistka zespołu Maanam zmarła w sobotę nad ranem. Miała 67 lat. - To przeogromna strata - stwierdziła Ostrowska.

"To była kobieta-petarda, kobieta-żyleta"

Kora to była niesamowita osobowość, wielka dama polskiego rocka. To była kobieta-petarda, kobieta-żyleta w najlepszym tego słowa znaczeniu - mówił w TVN24 lider zespołu Big Cyc Krzysztof Skiba. Kora, wokalistka zespołu Maanam, zmarła w sobotę w wieku 67 lat.

"Energią dzieliła się z nami przez lata"

Kora była kimś, kto połączył w sobie wszystkie cechy prawdziwej gwiazdy. Była bardzo dumną, ale niezwykle skromną osobą - wspominał w TVN24 zmarłą w sobotę Olgę Sipowicz, Korę, dziennikarz muzyczny Hirek Wrona.

Prezydent: symboliczny koniec jakiejś epoki

Odejście Olgi Jackowskiej (Kory) dla wielu ludzi mojego pokolenia, w tym dla mnie, oznacza symboliczny koniec jakiejś epoki - napisał w sobotę na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Kora, liderka zespołu Maanam, zmarła w wieku 67 lat w sobotę. - Chcę Ci powiedzieć, że Twój koncert dla nas nigdy się nie skończy - napisał szef Rady Europejskiej i były premier Donald Tusk.

"Ona wyglądała fenomenalnie, fantastycznie się zachowywała"

Maanam grał krótkie utwory, na których tamto pokolenie się wychowało. Kora wyglądała fenomenalnie, fantastycznie się zachowywała - powiedział dziennikarz i krytyk muzyczny Grzegorz Brzozowicz. Liderka zespołu Maanam zmarła w sobotę w wieku 67 lat.

"Jednym występem zmieniła naszą rzeczywistość"

To była rewolucja zawarta w czterech minutach piosenki - mówił dziennikarz muzyczny Piotr Metz, przypominając pamiętny koncert Kory i Maanamu na festiwalu w Opolu na początku lat 80. Jak dodał, jednym występem "zmieniła naszą rzeczywistość pod każdym względem". Liderka zespołu Maanam zmarła w sobotę w wieku 67 lat.

"Kora i Kamil byli wspaniałą parą, cudowni w uzupełnianiu się"

Ryszard Kalisz, który od wielu lat znał Korę, wspominał w TVN24 zmarłą w sobotę artystkę. - Zawsze można było na nią liczyć, gdy chodziło o walkę o prawa kobiet i ich ciało - mówił adwokat i były poseł. Jak dodawał, piosenkarka wraz z Kamilem Sipowiczem "byli wspaniałą parą, cudowni w swoim uzupełnianiu się". Liderka zespołu Maanam zmarła w wieku 67 lat.

"Była dla mnie numerem jeden"

Nie było takiej kobiety w polskiej muzyce - podkreślił Muniek Staszczyk, wokalista T.Love. Kora, wokalistka Maanamu, zmarła w sobotę nad ranem w wieku 67 lat. - Jeśli chodzi o kobiecą stronę rocka w Polsce, była dla mnie numerem jeden i dług, długo nic - zaznaczył artysta.

Kora nie żyje. Miała 67 lat

"Z ogromnym żalem i rozpaczą informujemy, że dziś o 5.30 na swoim ukochanym Roztoczu w otoczeniu najbliższych osób, ukochanych zwierząt i wspaniałej przyrody zmarła Kora. Wielka artystka, piosenkarka, poetka, malarka" - poinformowali bliscy piosenkarki. Kora, czyli Olga Sipowicz, zmarła w sobotę nad ranem w wieku 67 lat. Była wokalistką zespołu Maanam. Od pięciu lat zmagała się z chorobą nowotworową.

Demi Lovato trafiła do szpitala

Piosenkarka Demi Lovato trafiła do szpitala. Jak podają amerykańskie media, powodem mogło być przedawkowanie narkotyków. Fani zauważają, że Lovato - która była trzeźwa przez sześć lat - w swej ostatniej piosence wspomina o nałogu. Gwiazdy przesyłają jej słowa wsparcia.

"Nie po to się walczyło, żeby teraz bardzo podobny zapach wracał"

Skoro dokumentowałem Polskę w latach 70. i 80., to moim obowiązkiem jest robić to dalej - mówił w "Faktach po Faktach" Chris Niedenthal, jeden z najbardziej cenionych europejskich fotoreporterów, który po 30 latach przerwy znów dokumentuje protesty w Polsce. - To są ludzie, którzy kochają Polskę i w trosce o Polskę przychodzą dzień w dzień, jeśli trzeba - dodał.

16 filmów w konkursie głównym w Gdyni. Wśród nich bezwzględny faworyt

16 nowych produkcji - w tym tak oczekiwane tytuły jak "Kler" Wojciecha Smarzowskiego, "7 uczuć" Marka Koterskiego, "Kamerdyner" Filipa Bajona czy "Fuga" Agnieszki Smoczyńskiej powalczą na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni o Złote Lwy. Wśród nich jest bezwzględny faworyt w tym roku: "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego uhonorowana Złotą Palmą za reżyserię w Cannes.

Odnaleziono zaginiony scenariusz Stanleya Kubricka. Gotów do realizacji

Odnaleziono gotowy scenariusz Stanleya Kubricka "Palący sekret" z 1956 roku, adaptację opowiadania Stefana Zweiga – donoszą brytyjskie media. To historia 30-letniego uwodziciela, który zaprzyjaźnia się z dziesięciolatkiem, aby uwieść jego matkę. Wybitny filmowiec stworzył scenariusz wspólnie z pisarzem Calderem Willinghamem. Wytwórnie od razu zainteresowały się przeniesieniem tekstu na ekran.

Chwile grozy podczas programu. Upuścił żonę nad płomieniami

Mrożące krew w żyłach chwile przeżyli widzowie i jurorzy amerykańskiego "Mam talent". Uczestnik programu - z zasłoniętymi oczami - upuścił żonę podczas akrobacji na trapezie, tuż nad płomieniami, które miały dodawać dramatyzmu popisowi pary. Przerażeni jurorzy odwrócili wzrok, widownia nie kryła poruszenia. Dodatkowo występ pary oglądał w studiu ich dwuletni synek. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze.

"Nikt nie ma prawa mówić mi, jak wyglądam i jak powinnam się czuć"

Myślę, że każda kobieta doświadczyła wyśmiewania z powodu swojej budowy. Ludzie czasami nawet nie widzą, jak bardzo cię krzywdzą. Mówią coś impulsywnie, nie zastanawiając się nad tym, jakie konsekwencje mogą mieć ich słowa. Krytykują coś, czego ty w sobie nie widzisz i nawet nie masz z tym problemu - mówiła w rozmowie z dziennikarką "Dzień Dobry TVN" Anną Wendzikowską aktorka Amy Schumer, opowiadając o filmie "Jestem taka piękna". - Nikt nie ma prawa mówić mi, jak wyglądam i jak powinnam się czuć. Jeśli czuję się ze sobą dobrze, to co mnie obchodzi, co myślą inni? - dodała. - Mam to z moją żoną, że ona widzi u siebie wady, których ja kompletnie nie dostrzegam - mówił z kolei aktor Rory Scovel. - To jest dla mnie namacalny dowód na to, że sami widzimy siebie inaczej niż widzą nas inni - dodawał.