Kultura i styl

Kultura i styl

Polska reżyserka Małgorzata Szumowska zasiądzie w jury konkursu głównego 75. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji - poinformował w poniedziałek Polski Instytut Sztuki Filmowej. Festiwal rozpocznie się 29 sierpnia.

W Kazimierzu Dolnym trwa festiwal filmowy "Dwa Brzegi". Z tej okazji z dziennikarką TVN24 Eweliną Woźnicą spotkała się aktorka Danuta Stenka, która opowiadała o swojej postaci i pracy na planie nowego sezonu serialu TVN "Diagnoza". Aktorka podkreśliła, że bardzo się cieszy z możliwości zagrania "czarnego charakteru". - Po raz pierwszy dostałam rolę z gruntu może nie złej, ale dość kontrowersyjnej osoby - wyjaśniała.

Zmarł Tomasz Stańko - kompozytor, trębacz i jeden z najoryginalniejszych europejskich artystów jazzowych ostatnich dekad.

- Kora była osobą bezpośrednią i otwartą, odpowiadała na każde pytanie, ale nie była osobą wylewną, która sama, od razu dzieli się wiadomościami - wspomina zmarłą w sobotę królową polskiej sceny rockowej Maciej Wójcik, dziennikarz programu "Uwaga!" TVN i autor reportażu o wokalistce.

- To jest taki festiwal, który poprzez całkowite zmniejszenie dystansu, adresowany jest do ludzi, chcących po prostu podczas wakacji zetknąć się z troszkę inną kulturą, inną sztuką niż na co dzień - mówiła w TVN24 Grażyna Torbicka, dyrektorka artystyczna Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Podkreśliła, że prezentowane podczas festiwalu filmy to z jednej strony kino artystyczne, refleksyjne, ale z drugiej - pozostające ciągle kinem rozrywkowym.

Niezwykły, rozpoznawalny po ciemku na widno, zza rogu - tak o głosie Kory mówił Zbigniew Hołdys w rozmowie z TVN24. Jak wspominał, Olga Sipowicz była "piekielnie inteligenta" i "z ogromnym poczuciem humoru". Zdaniem muzyka wokalistka, razem z zespołem Maanam zrewolucjonizowała polską scenę muzyczną. - Okazało się, że istnieje inna muzyka, inna myśl, inny wygląd, inne dźwięki, sposób grania, poruszania się po scenie - wyjaśniał Hołdys.

- Te melodie są wspaniałe, fantastyczne do mruczenia - mówił o piosenkach Mieczysława Fogga śpiewak operowy Szymon Komasa w programie "Wstajesz i Weekend" na antenie TVN24. - Artysta tak mocno związany z powstaniem, z tym co się wydarzyło w Powstaniu Warszawskim, sam powstaniec... Jest ogromny duch przedwojennej, powojennej, ale i też wojennej Warszawy w tym wszystkim - mówił wokalista, który wystąpił w piątkowym koncercie w Parku Wolności, będącym jednym z elementów obchodów zbliżającej się 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Widowisko było koncertową premierą płyty duetu Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis.

- Bardzo niezwykła osoba, niezwykła osobowość - mówiła o Korze Małgorzata Ostrowska w rozmowie z TVN24. - Była nie tylko wokalistką, była artystką, niekwestionowaną królową polskiego rocka - wspomina piosenkarka. Wokalistka i wieloletnia solistka zespołu Maanam zmarła w sobotę nad ranem. Miała 67 lat. - To przeogromna strata - stwierdziła Ostrowska.

Kora to była niesamowita osobowość, wielka dama polskiego rocka. To była kobieta-petarda, kobieta-żyleta w najlepszym tego słowa znaczeniu - mówił w TVN24 lider zespołu Big Cyc Krzysztof Skiba. Kora, wokalistka zespołu Maanam, zmarła w sobotę w wieku 67 lat.

Kora była kimś, kto połączył w sobie wszystkie cechy prawdziwej gwiazdy. Była bardzo dumną, ale niezwykle skromną osobą - wspominał w TVN24 zmarłą w sobotę Olgę Sipowicz, Korę, dziennikarz muzyczny Hirek Wrona.

Odejście Olgi Jackowskiej (Kory) dla wielu ludzi mojego pokolenia, w tym dla mnie, oznacza symboliczny koniec jakiejś epoki - napisał w sobotę na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Kora, liderka zespołu Maanam, zmarła w wieku 67 lat w sobotę. - Chcę Ci powiedzieć, że Twój koncert dla nas nigdy się nie skończy - napisał szef Rady Europejskiej i były premier Donald Tusk.

Maanam grał krótkie utwory, na których tamto pokolenie się wychowało. Kora wyglądała fenomenalnie, fantastycznie się zachowywała - powiedział dziennikarz i krytyk muzyczny Grzegorz Brzozowicz. Liderka zespołu Maanam zmarła w sobotę w wieku 67 lat.

To była rewolucja zawarta w czterech minutach piosenki - mówił dziennikarz muzyczny Piotr Metz, przypominając pamiętny koncert Kory i Maanamu na festiwalu w Opolu na początku lat 80. Jak dodał, jednym występem "zmieniła naszą rzeczywistość pod każdym względem". Liderka zespołu Maanam zmarła w sobotę w wieku 67 lat.

Ryszard Kalisz, który od wielu lat znał Korę, wspominał w TVN24 zmarłą w sobotę artystkę. - Zawsze można było na nią liczyć, gdy chodziło o walkę o prawa kobiet i ich ciało - mówił adwokat i były poseł. Jak dodawał, piosenkarka wraz z Kamilem Sipowiczem "byli wspaniałą parą, cudowni w swoim uzupełnianiu się". Liderka zespołu Maanam zmarła w wieku 67 lat.

Nie było takiej kobiety w polskiej muzyce - podkreślił Muniek Staszczyk, wokalista T.Love. Kora, wokalistka Maanamu, zmarła w sobotę nad ranem w wieku 67 lat. - Jeśli chodzi o kobiecą stronę rocka w Polsce, była dla mnie numerem jeden i dług, długo nic - zaznaczył artysta.

"Z ogromnym żalem i rozpaczą informujemy, że dziś o 5.30 na swoim ukochanym Roztoczu w otoczeniu najbliższych osób, ukochanych zwierząt i wspaniałej przyrody zmarła Kora. Wielka artystka, piosenkarka, poetka, malarka" - poinformowali bliscy piosenkarki. Kora, czyli Olga Sipowicz, zmarła w sobotę nad ranem w wieku 67 lat. Była wokalistką zespołu Maanam. Od pięciu lat zmagała się z chorobą nowotworową.

Piosenkarka Demi Lovato trafiła do szpitala. Jak podają amerykańskie media, powodem mogło być przedawkowanie narkotyków. Fani zauważają, że Lovato - która była trzeźwa przez sześć lat - w swej ostatniej piosence wspomina o nałogu. Gwiazdy przesyłają jej słowa wsparcia.