Kultura i styl

Kultura i styl

- Miałyśmy ten sam sposób opisywania rzeczywistości i patrzenia na świat, po prostu: wspólny kod; byłyśmy z Krysią jak rodzina, w długoletniej wspólnocie - powiedziała w niedzielę Olga Lipińska o aktorce Krystynie Sienkiewicz, która zmarła w wieku 81 lat. - W pracy była jednak bardzo wymagająca i precyzyjna – wspominał aktor Bohdan Łazuka.

W niedzielę w nocy zmarła Krystyna Sienkiewicz - aktorka estradowa, teatralna, filmowa i telewizyjna, artystka kabaretowa, miała 81 lat. O śmierci aktorki poinformował jej bratanek, muzyk Jakub Sienkiewicz.

Tysiące ludzi w Wenecji obserwowały w sobotę paradę oświetlonych i udekorowanych łodzi, która zainaugurowała tegoroczny karnawał. Media zauważają, że ten tradycyjny prolog zabawy zgromadził wyjątkowe tłumy, które opanowały całe miasto.

Białoruś anulowała zakaz wjazdu do kraju dla ukraińskiego poety Serhija Żadana. W nocy z piątku na sobotę został on zatrzymany przez milicję w związku z obecnością na rosyjskiej "czarnej liście".

Ten moment zajścia w ciążę, urodzenie dziecka, to jest taki moment, w którym jak gdyby ktoś przewijał magnetofon i nagle zaczyna się do nas mówić - do kobiet, które są matkami - jak do dzieci - mówiła Natalia Fiedorczuk w "Xięgarni" TVN24.

Wassily Kandinsky, Paul Klee, Kazimierz Malewicz, Piet Mondrian, Edvard Munch, Boris Ender, Max Ernst - to niektórzy klasycy artystycznej awangardy, których prace będzie można zobaczyć w jednym miejscu. Od piątku w łódzkim Muzeum Sztuki będzie można zwiedzać ekspozycję "Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody".

"Belle Epoque" w Łazienkach Królewskich w Warszawie. To tam odbyła się w czwartek premiera nowego serialu TVN, który widzowie będą mogli oglądać już od najbliższej środy. Na pokazie pierwszych dwóch odcinków nie zabrakło oczywiście odtwórców głównych ról, czyli m.in. Magdaleny Cieleckiej, Pawła Małaszyńskiego i Weroniki Rosati.

Jedna z największych żyjących legend amerykańskiej muzyki rozrywkowej, Aretha Franklin, zapowiedziała, że po premierze najnowszego krążka przejdzie na emeryturę. "Królowa soulu" ma 74 lata.

- Mamy przyjaciół na prawicy, lewicy, w centrum. Nie angażujemy się i nie angażowaliśmy się politycznie - podkreśliła Elżbieta Penderecka w rozmowie z tvn24.pl. - Raczej z daleka obserwujemy rozwój wydarzeń. Nie jesteśmy jednak entuzjastami tego, co się dzieje teraz - przyznał Krzysztof Penderecki. W środę małżeństwo odebrało wspólnie nagrodę im. prof. Aleksandra Gieysztora, przyznaną przez Fundację Kronenberga. Podczas uroczystości Penderecka w imieniu obojga laureatów podkreśliła, że "nie wolno zniewalać artystów".

Ponad 170 tegorocznych nominowanych do Oscarów spotkało się w jednym miejscu. Tradycyjnie tuż przed galą Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej zorganizowała uroczysty lunch, z którego pamiątką jest wspólne zdjęcie.